Sf. Gheorghe, Mahmudia

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
raulytto69
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 09 Feb 2010, 18:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de raulytto69 » 01 Oct 2011, 13:01

Are cineva informatii recente despre aceasta locatie? As vrea sa fac o excursie de 3 zile acolo intre 14-16 octombrie... Pana acolo am vazut cum se ajunge, pe harta. Este prima oara cand plec in delta si sunt mai mult decat interesat... Pe acea insula din dreptul Mahmudiei se poate trece si cu masina? multumesc anticipat!
Vremurile bune, iti aduc prieteni!!! Vremurile rele, ii incearca!!!

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 05 Oct 2011, 10:12

Salut ! Vinerea trecuta m-am intors din Mahmudia ,de pe Bucla . Am stat 5 zile minunateee .....
A fost aiurea pentru ca am achitat toate taxele si degeaba nu a venit nimeni in control ,taxa de acces auto,taxa de sedere in delta 7 zile ,permisul ARBDD pe tot anul ..bani aruncati aiurea.
O stiuca de 3 kg a fost cea mai mare captura a mea ,din pacate nu mi-am facut nici o poza ,am uitat aparatul foto.
Apa tot in scadere ,fata de acum o luna jumate cand am fost era cu mai bine de 1 metru scazuta.
Nu am avut o trasatura la lansete ,toate au fost pe porumb ,montura fir de par .locul a fost nadit numai cu porumb inmuiat.AM PLANTAT toate lansetele
Am schimbat si locul in a 3 zi ,din cauza ca era pauza totala la crap...Atunci am avut inspiratia sa pescuiesc la rapitor si am capturat stiuca ,pe langa multi bibani si cativa strapazani pana in 800 de grame .
Prietenii mei au pescuit la sheffield printre copaci si au prins foarte mult caras ,platica mare la 1 kg ,multi ciortani pana in 2 kg.A fost mai distractiv la sheffield ,recomand stilul acesta daca aveti de gand sa mergeti acolo.O sa face-ti febra la antebrat de la atata activitate :))

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 05 Oct 2011, 10:20

Alex ps scrie:A fost aiurea pentru ca am achitat toate taxele si degeaba nu a venit nimeni in control ,taxa de acces auto,taxa de sedere in delta 7 zile ,permisul ARBDD pe tot anul ..bani aruncati aiurea
NU pot sa fiu de acord. Ai platit ca sa fii in legalitate atunci cand intri si pescuiesti pe teritoriul rezervatiei. Ca n-a venit nimeni in control nu inseamna ca ai platit degeaba. Destinatia si folosirea ulterioara a banilor e iarasi alta discutie..sa speram ca nu sunt platiti degeaba :).
Oricum, ma bucur sa aud vesti de pe bucla. Ma cam bate gandul... o:-) Bacul cum mai merge? Tot cu pauza duminica? Si cat mai e taxa la bac? La cel de la Nufarul, de la 13 lei anul trecut au crescut la 18 lei anul acesta pentru autoturism.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de Alex ps » 06 Oct 2011, 20:33

pharaoh scrie:
Alex ps scrie:A fost aiurea pentru ca am achitat toate taxele si degeaba nu a venit nimeni in control ,taxa de acces auto,taxa de sedere in delta 7 zile ,permisul ARBDD pe tot anul ..bani aruncati aiurea
NU pot sa fiu de acord. Ai platit ca sa fii in legalitate atunci cand intri si pescuiesti pe teritoriul rezervatiei. Ca n-a venit nimeni in control nu inseamna ca ai platit degeaba. Destinatia si folosirea ulterioara a banilor e iarasi alta discutie..sa speram ca nu sunt platiti degeaba :).
Oricum, ma bucur sa aud vesti de pe bucla. Ma cam bate gandul... o:-) Bacul cum mai merge? Tot cu pauza duminica? Si cat mai e taxa la bac? La cel de la Nufarul, de la 13 lei anul trecut au crescut la 18 lei anul acesta pentru autoturism.

Salut pharaoh !
Taxa la Mahmudia e de 14 lei si nu circula Sambata si Duminica ! E foarte frumoasa zona,acum ultima oara cand am fost pe insula ne vizitau fazaniii dimineata :)) E perioada lor parca ......Bineinteles ca sfat daca te duci cauta sa te duci unde e padurice ,asta mai sus pe bucla ....Peisajul sa schimbat total a venit toamnaaaa,e trist putin parca :-S de ce ? pt ca nu cred ca o sa mai ajung anul acesta :-<

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 06 Oct 2011, 22:12

Am prins si octombrie pe bucla. Poze din 2009. O toamna superba.
Fişiere ataşate
12102009(000).jpg
12102009(004).jpg
10102009(005).jpg
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
catalinmas
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mai 2011, 17:49

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de catalinmas » 09 Oct 2011, 12:16

o locatie mai exacta in mahmudia ,,pe bucla,, pe harta imi poate arata cineva? si modul cum se poate ajunge acolo cu masina.
Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sorin1362 » 09 Oct 2011, 13:52

pharaoh scrie:Am prins si octombrie pe bucla. Poze din 2009. O toamna superba.
Marius, observ ca ai pozitionat betele ca la balta. Am niste sfaturi : pe Dunare (ori pe alta apa curgatoare) pozitioneaza betele cu varful cat mai sus. Asa se reduce efectul curentului asupra firului (asa numita burta). Si fara swingeri, fara baitrunner, cu frana stransa, fara fir de par, ori alte "figuri" de competitie ;) . Am vazut, nu-i asa (?), cum un localnic din Crisan lega boabele de porumb de tija carligului. Pe Dunare, crapul actioneaza brutal ... deci tot asa trebuie sa actioneze si pescarul. Orice "moment de slabiciune" poate duce la neagatarea pestelui in carlig.
Normal, in perioada din zi in care crapul e activ, stai pe langa bete si observi orice miscare. Dar sunt momente in zi, cand esti plecat dupa lemne de foc, ori pregatesti masa, ori pipi, ori orice altceva... deci betele trebuie sa fie bine ancorate. Poate sa intre, accidental, si in perioadele considerate "moarte"... si iti ia batul ... si ..pa, pa (apoi pui vina pe localnicii care fura :)) ). Oricum avertizorul iti da de stire si ai sansa sa scoti pestele, asta daca nu se baga intre timp prin oarece radacini.
Sper sa nu mi-o iei in nume de rau cu sfaturile de mai sus. Probabil ca le dau unora care vor merge pentru prima oara pe Dunare. :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 09 Oct 2011, 14:10

Sorin, ai dreptate in tot ce spui. Betele din poza sunt ale unui prieten. Oricum pe bucla curentul e foarte mic si cel putin in zona aia agataturile lipseau cu desavarsire. Ne-a fost mai comod sa apelam la avertizori pe unele bete. Si apelez de cate ori zona imi permite. Firul de par nu-l consider o figura ci dimpotriva, nu as mai pescui fara. Da` pana oi prinde eu un crap adevarat la Dunare va mai curge multa apa pe bratul Sf. Gheorghe :))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sorin1362 » 09 Oct 2011, 14:41

pharaoh scrie:... Firul de par nu-l consider o figura ci dimpotriva ...
In mod sigur ai vazut filmari subacvatice, si ai observat cum crapul "gusta" boiles-ul. Deci il ia, apoi il scuipa, si tot asa de cateva ori...Ei, lucrul asta nu-l poti astepta pe o apa curgatoare, unde firul e intins, nu flasc ca pe o apa statatoare. Ei bine, sunt locuri cu apa mai linistita in care poti avea succes, dar nu e general valabil pe Dunare.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de pharaoh » 09 Oct 2011, 14:57

Sunt convins, dar si firul de par se poate adapta situatiei. Mai rigid, mai scurt, etc. Cu siguranta ai vazut si monturile asa-numite D-rig; a prezentat si Gogu ceva asemanator. N-am eu destula experienta practica sa le prezint aici ca fiind castigatoare si sunt convins ca ai mare dreptate bazandu-te pe o experienta de ani de zile. Si nu esti singurul de la care stiu lucrurile astea.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de zamfi » 14 Oct 2011, 09:07

Adica sa inteleg ca firul de par nu merge pe Dunare? :-? Nu prea cred ...De ce? Pai e simplu :eu am prins utilizand fir de par .Si pe Dunare si pe Mures si pe alte meleaguri .Posibil sa fie mai eficace porumbul infipt direct in carlig (eu insa ma indoiesc) ,dar imi pare tare greu sa infing un boiles tare in carlig!

Avatar utilizator
lukyan82
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 10 Iun 2010, 23:14

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de lukyan82 » 15 Oct 2011, 12:01

am si eu acum 2 saptamani si am luat 17 ciortanani .cel mai mare a avut 2 kg.a meritat 3 zile cat am stat.am avut si vreme foarte buna.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sorin1362 » 15 Oct 2011, 13:23

zamfi scrie:Adica sa inteleg ca firul de par nu merge pe Dunare? :-? ...
Am zis ca nu prea merge. Pe Dunare ... cam mamaliga si bobul de porumb sunt la baza, aromate in nenumarate feluri. Mamaliga sub forma de patratica, ori alte forme geometrice, iar boabele de porumb, fie intepate pe carlig (boabe moi din conserva), fie pe fir legat de tija carligului, dupa cum am mai spus (in cazul boabelor mai tari). Chestia cu boilesul infipt in carlig mi se pare a fi o rautate din partea ta. >:P
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de zamfi » 16 Oct 2011, 12:53

fie pe fir legat de tija carligului,
Pai asta nu e tot un "fir de par" ? Chiar nu stiu cum vine montura de care zici .Dar boabe trase pe un fir (fie el si de par :D ) si care "atarna" sub carlig ,pentru mine, se rezuma la montura (modul de prezentare) fir de par ...
Chestia cu boilesul infipt in carlig mi se pare a fi o rautate din partea ta.
Acuma tu poti sa o interpretezi cum vrei ,deoarece nu am cum sa te conving de contrariu ...Insa stii foarte bine ca sunt boilesuri moi ,de carlig , care se pot infinge cu usurinta pe un carlig corespunzator .Eu dau cu boilesuri tari pe ape curgatoare si de aceea am facut precizarea respectiva . Probabil ca era mai bine sa nu o fac si mai ales sa nu postez opinia mea!

Altceva este insa important de retinut si anume ca pescuitul este imprevizibil si nimeni nu detine "adevarul suprem" !


Ce este insa pacat Sorine ,este faptul ca pe un forum discutiile se poarta la nivelul ideilor si nu al persoanelor ,deci in mod normal ,actele de "rautate" nu ar trebui luate in discutie cand nu jignesc sau ataca direct o persoana...Si nu cred ca a fost cazul de asa ceva aici.
Dar ,pentru orice eventualitate , retrag exprimarea cu pricina si prezint si scuze pentru eventuala rautate a mea ,zic eu neintentionata!Insa se dovedeste odata in plus ca dezavantajul mare al forumurilor este in continuare ca prezinta foarte "sec" si deci interpretabil exprimarile participantilor ...Normal ca ar trebui sa existe un autocontrol al celui care posteaza ,dar nu poti sa stii cum se va interpreta de zeci,sute sau mii de forumisti!
Ca urmare ,pentru a ma feri de acest gen de greseli in viitor , cu regret insa, iti spun Sorine draga ca eu nu voi mai posta pe acest forum ! Sunt convins ca e mult mai bine asa.
Prin urmare va doresc toate cele bune si sa fiti iubiti!
O zi buna.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Sf. Gheorghe, Mahmudia

Mesaj de sorin1362 » 16 Oct 2011, 13:41

sorin1362 scrie:... o rautate din partea ta. >:P :)) :)) :))
Cred ca era mai bine asa, adica cu niste mici galbeni care se sparg de ras. Aline, am considerat ca glumesti (ma si vedeam plin de transpiratie, chinuindu-ma sa infig un boiles in carlig) si am incercat sa fac si eu o "rautate", tot in gluma. Imi cer scuze ca n-a iesit asa cum am vrut. :(
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”