Cum sa ajungi pescar de competitie

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 09 Dec 2009, 12:47

din lipsa de subiecte si de prea mult timp liber sau mai bine zis in fata calculatorului propun sa dezvoltam acest subiect deoarece multi cred ca un pescar de competitie are scule de mii de euro sau scoala pt a participa la competitii.

incep eu.....

primul meu concurs a fost pe greaca cercani....ieftin simplu si cu putine reguli si cu dotarile mai slabe sau mai bine zis nu se punea prea mare accentul pe saltea de primire sacii de pastrare samd.asa am inceput sa prind gustul concursurilor si binenteles ca mi-am schimbat si conceptia in ceea ce priveste C&R sau pescuitul cu un singur ac....nu cu bombe arici si alte cele.....si multe altele....incet incet stand pe forum si pe balta m-am adaptat cerintelor de a participa si la concursurile mai scumpe unde necesita echipament mai performant nu pt ca asa se cere insa sunt pescari buni care arunca la distanta si trebuie sa arunci la fel sau macar sa incerci...monturile de calitate pt ca daca te trezesti ca ai scapat captura si implicit ai pierdut un premiu substantial nu prea e bine....in aceasta categorie intra ace fire si binenteles realizarea unei monturi cat mai corecte si cat mai prinzatoare :D
Cu toate ca sa discutat multe din cele pe care eu doresc sa le scot din nou la lumina sper sa nu fie cu suparare si sa aveti placerea sa va spune-ti parerile si sa le comentam impreuna pt ca iarna este lunga si trebuie sa ne pregatim pt sezonul ce urmeaza fie el in competitii fie de placere...In acest topic se poate discuta despre conceptia C & R
si cum facem sa o implementam mai multor pescari

ROG MODERATORII SA VEGHEZE ASUPRA ACESTUI TOPIC

fir intins...tuturor infopescarilor ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de nagy victor » 09 Dec 2009, 18:57

E bine ca s-a deschis acest topic , eu nu particip la competitii , in schimb copii mei participa de citiva ani buni la concursurile de pescuit stationar , poate aici se vor purta discutii pt. a mediatiza acest sport nobil
Sa nu uitam ca pescarii au ajuns la nenumarate campionate mondiale si au avut si rezultate f. bune
Prin deschidera acestui subiect , sper ca tinerii vor fi atrasi spre pescuitul sportiv de competitie , ei sunt viitorul ! **==
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Coleman » 09 Dec 2009, 19:00

La cum s-a ajuns in acest sport nu cred ca mai este foarte atractiv pentru pescarii amatori sa treaca la ''profesionisti''. [-x
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de nagy victor » 09 Dec 2009, 19:56

coleman scrie:La cum s-a ajuns in acest sport nu cred ca mai este foarte atractiv pentru pescarii amatori sa treaca la ''profesionisti''. [-x
Asta o simt deja pe pielea (buzunarul) meu :D
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de doru » 09 Dec 2009, 20:30

Prima joaca la un mic concurs te incanta ,urmatoarele incep sa te faca dependent, dar apoi observi ca dupa un anumit nivel ,multi, adica majoritatea ,nu fac fata financiar nevoilor tot mai mari de investitii vis a vis de noutatile ce apar si obligatiile mari datorate participarii la un concurs de anvergura.Investitia in dotarile obligatorii unui concurs ,sunt considerabile ca pret.
Nu in ultimul rand trebuie avut in vedere,timpul liber necesar , foarte mult de altfel,mijloc de transport si UN INGERAS DE NAVASTA care sa inghita in sec cand pleci sa te destinzi fara ea si sa nu comenteze cand vi inapoi fara peste ,bani sau fara vreun mic premiu dobandit cu multe sacrificii.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de gimi_mures » 09 Dec 2009, 22:12

@doru
Are mare dreptate.
Iti trebuie bani multi si ff multi( asta daca nu ai sponsor), timp liber corespunzator, intelegere din partea familiei si nu in ultimul rand pasiune...restul vine de la sine.
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Dec 2009, 00:09

gim scrie:@doru
Are mare dreptate.
Iti trebuie bani multi si ff multi( asta daca nu ai sponsor), timp liber corespunzator, intelegere din partea familiei si nu in ultimul rand pasiune...restul vine de la sine.
ati uitat de noroc :D ,daca ai noroc si tragi un loc bun ai sanse sa prinzi podiumul....................in rest sunt de aceiasi parere cu voi ---<>< !!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de gor965 » 10 Dec 2009, 00:14

Eu nu stiu unde sa mut discutia asta ...ca n-are nici o treaba cu emisiunea Infopescar !!! :-? >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Coleman » 10 Dec 2009, 00:32

:)) Eu zic sa te gandesti in noaptea asta si maine sa iei o decizie, ca ma invatat pe mine bunicamiu ca noaptea e un sfetnic bun :))
La competitii eu zic ca e locul ei ,ca de ,aici se formeaza viitorul carpfishingului autohton :)) :))
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de florentiniuga » 10 Dec 2009, 16:03

Rezolvat. I-am gasit eu locul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Ion Mironov » 10 Dec 2009, 21:12

deci pana la urma? cum facem discutam aici sau facem topicuri separate in acest subforum dedicat ?
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Nelutu » 10 Dec 2009, 22:10

Am participat anul acesta, prima oara in viata mea, la doua concursuri,locale, in Banat, unul in primavara, cand am obtinut locul 2 iar altul acum in toamna(oct.) cand am luat locul1. A mai fost o tentativa de a participa, alaturi de alti doi prieteni, la concursul din primavara de pe Chiroiu, din motive de nevasta :"> ~x( n-am putut sa-i ajut, au mers singuri, dar ma bucur ca solubilele la care am lucrat impreuna cu ei si-au facut efectul si pe o balta salbateca, cu ele s-a castigat locul 1(echipa din Lugoj) Concluzia mea ar fi urmatoarea: ptr. a participa la o competitie iti trebuie minimum echipamentul necesar si obligatoriu ptr. respectivul concurs,dar daca mai vrei s-o si castigi, competitia respectiva, atunci bagi mana adanc in buzunar si iti faci nada si momeala de calitate, fara asta poti sa tragi si locul unde stau crapii unii peste altii dar daca momeala ta nu-i interesanta ptr. ei atunci n-ai facut nici-o branza!
Cu alte cuvinte, o nada buna te-ar putea costa de la 35-40 de lei in sus/kg., la un concurs de 3 zile ti-ar trebui un minim de 40 de kg. asa ca faceti un calcul cam cat te costa numai nada. Mai pui si ceva bile tari si pop-up-uri pe care le faci s-au le cumperi ptr. a acoperi o plaja cat mai mare de oferte si ajungi linistit la peste 2000 lei un concurs., numai nada si momeala. Si, poate o sa radeti, dar pe langa echipament, nada si momeala, iti mai trebuie in plus si o pregatire fizica f. buna, sa arunci cu cobra 40 de kg. de bile nu cred ca poate oricine fara sa se planga, dupa doua zile, ca nu-si mai simte bratul.Asta la un concurs unde se pescuieste si se nadeste doar cu boilles-uri! Acumulat si oboseala cauzata de nesomn, mai ales la o competitie organizata pe o balta ca Doripesco, o sa vedeti atunci de ce Nationala Africii de Sud a castigat la o asemenea diferenta anul trecut competitia, toti componentii lotului erau fosti sportivi de performanta, fosti rugbysti, care aproape ca n-au avut pauza de mancare, pe toata durata competitiei au consumat doar milk-shake-uri nutritive!
Ptr. pescarii care doresc sa participe la concursuri as avea un singur sfat, ganditi-va bine daca aveti banii necesari de risipit, daca aveti timpul liber, sprijinul moral al consoartelor, fiindca o sa ajungeti sa va placa adrenalina din timpul concursurilor, miza de a castiga si o sa va doriti sa participati la alt concurs si la altul si ... tot asa! Voi decideti daca se merita sau nu! :-? ;) :D

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Tibi30 » 10 Dec 2009, 23:25

salut Johny..ln primul rand as vrea sa lncep,prin sublinierea faptului,ca la noi ln romania,concursurile,sau hai sa zic ,,unele",dintre ele,nu au nici o treaba cu sportul,sau carpfishingul...niste concursuri scumpe,cu scop,comercial,mai pe romaneste,cu scopul unor administratori,de a face bani,reclama pt. balta,etc..eu zic ca totusi se pune foarte mult accentul pe bani,nefiind un sport accesibil oricarui doritor...calificarile pt.echipa nationala..lti trebuie mii de euro,sa participi,la selectii...de aceea nu cred ca aceasta echipa,reflecta adevarata valoare a pescuitului romanesc..(sant multi pescari ff buni care nu-si permit sa participe)..nu vreau sa jignesc pe nimeni din lotul romaniei,au muncit mult si au investit bani sa ajunga acolo,si timp,dar,ma repet,lotul este unul exclusivist...am vazut ca se fac tot felul de asociatii,dar pe nici una dintre ele nu cred s-o intereseze,sau sa faca ceva,si ,,pt.restul pescarilor",fara posibilitati materiale..nici nu cred ca e vre-un interes,spun asta,pt. ca cunosc destul de bine,si ,,dedesubturile" acestui frumos sport,interesele unora pe care-i vezi mereu,pe la emisiuni de pescuit,pe forumuri..etc..stiti de cine vorbesc..deci un sport,care ln viziunea mea are un viitor sumbru...de ce?nu este deschis pt.toata lumea,ln special Echipa Nationala a Romaniei..atatea reguli,discutii,asociatii,legi,dar aceeasi directie,un sport pt. oamenii cu bani..ln alte tari situatia e alta...interesul fiind,CUM SA FACA ACEST SPORT MAI POPULAR,sa aduca pe balta tot mai multi tineri,decat sa stea ln fata calculatorului,sau ln nu stiu ce club..etc..costurile fiind suportate chiar de administratorii lacurilor,sau de Surpriza..ASOCIATII DE PESCUIT..e mult de vorbit pe subiectul asta Johny,poate la o discutie privata,la o bere..cat despre C&R...lmi stii pozitia..cand o sa vad ln Romania preturile pe balti cum ar fi Tancabestiul,domnului Parfene,Sarulestiul,domnului Raduta,la fel ca ln alte tari,atunci cu placere o sa practic numai C&R..pe lacul Richworth Linear Fisheries,ln Anglia,unde se tine C.M 2010,o sesiune de 24h,pescuit cu 3 lansete e 25 de lire,adica uneva la 1 milion lei vechi,si ATENTIE,oricine poate veni la pescuit..la noi lti trebuie nu stiu cate recomandari,ca sa dai ln sistem C&R,pe anumite balti..cu toate ca dai pe o sedinta de pescuit,cam cat salariul minim pe economie,taxa...as vrea si eu sa pescuiesc pe Tancabesti,sa prind un Personal Best..dar la 400 ron 24 de ore...cu toate ca-mi permit,nu o sa dau niciodata banii astia..ln rest fire lntinse va doresc pe 2010,sa auzim de bine..

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de Tibi30 » 10 Dec 2009, 23:32

mai am si eu o lntrebare pt.tine Johny...pestele cu care ai facut poza de la avatar,unde l-ai prins,si daca l-ai eliberat...dar sincer.. :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ajungi pescar de competitie

Mesaj de florentiniuga » 10 Dec 2009, 23:47

@Tibi30
Dar cu 750 euro pe Tancabesti, 4 lansete tot anul, cand si cat vrei tu e ok? O sa vezi maine de ce costa o partida atat de mult pe Tancabesti. Sa urmaresti emisiunea info pescar de pe site, cand e gata o pun.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”