Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 01:04

Cred ca aceasta tema nu a mai fost dezbatuta si sunt sigur ca multi sunt interesati de ea (banuiesc ca numai cei novice in ale competitiilor). Personal am primit informatii, pareri, doleante, banuieli, suspiciuni,temeri si cateodata,mai rar, certitudini. Am auzit de introducerea pestilor in standuri, noaptea (doar de top), de cantarirea pe interes de catre arbitri (nu este de mirare), de impiedicarea pe ultima suta de metri a urmaritorilor celui care era pe primul loc, de promovarea unui anumit mix, cu toate ca cel care a castigat dadea cu altceva (adica galeata avea o eticheta ,dar in ea era altceva). de complotarea a doi sau trei vecini de stand impotriva altcuiva, de incercarea de a denigra un pescar meritoriu care a castigat dupa ce a nadit cu ce stia el mai bine. Daca acest site este asa cum il stim cu toti si este, va rog sa va postati banuielile, exemplele negative, certitudinile, metodele folosite pentru influentarea rezultatelor unui concurs. :-w
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de Butaru Gabriel » 27 Mai 2010, 08:07

Da se poate asa ceva, nici vorba domnule cum sa existe asa ceva :^O

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de raduionescu45 » 27 Mai 2010, 10:28

Dle. Iorgu ati deschis cutia cu "maimute"!
E un subiect atat de delicat si tine atat de mult de mentalitatea romanului incat nu cred ca veti reusi sa aflati nimic concret sau sa rezolvati ceva prin acest topic.
Dupa mine exista 2 categorii de pescari de competitie iar clasificarea e facuta dupa un criteriu care nu are legatura cu pescuitul si anume CARACTERUL si COLONA VERTEBRALA.
Sunt persoane care fac orice le sta in putere sa ajunga pe primele locuri dar respecta regulile jocului fara abatere si sunt persoane care sunt dispuse sa faca orice fie sa si triseze, sa fure, sa cumpere doar pentru a castiga.
Abia de aici se face ramificarea dupa scopul vizat: beneficiu financiar (provenit dintr-un comert ulterior sau pur si simplu direct din premiul pus in joc) sau pur si simplu din orgoliul personal de a arata altora ca sunt mai buni ca ei.
O categorie distincta care si in viata de zi cu zi sunt oameni "de nimic" sunt cei care se lasa cumparati. Acestia ori saboteaza vecinii de stand ori le lasa calea libera si ii ajuta in demeresul lor nesportiv. Despre acestia nu cred ca are rost sa se discute pentru ca la urma urmei raul nu de la ei incepe ei fiind doar prea slabi sa spuna NU!
Daca pun in balanta toate acestea cred ca cea mai "urata" categorie sunt aceeia care nu joaca corect si vor sa castige cu orice pret doar pentru a pomova un produs. Acestia nu numai ca folosesc mijloace ilegale pentru a castiga dar intr-un final ajung sa faca bani producand si vanzand un produs pe care nu calitatea in recomanda ci doar un rezultat sau mai multe rezultatea bazate pe furt si inselaciune. Asta doar cel mai tare pentru ca afecteaza o mai larga categorie de oameni unii dintre ei pescuind doar din placere si care habar nu au de ce se intampla de fapt!
Exemple nu am! Banuieli si suspiciuni ca in concursuri se intampla si lucruri incorecte am!
Tot ce am scris mai sus se bazeaza pe ceea ce am citit pe forumuri in decursul unui an de zile de cand a inceput sa ma intereseza pescuitul la crap!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de IULIAN C » 27 Mai 2010, 11:11

Iorgule tata...cum bine zice si colegul Radu...l-as rectifica putin....ai deschis nu cutia cu maimute ci cu balauri-DIRECT!
DA,E DE RAU,deocamdata!
insa,nu la modul general,de aici vine si sfatul meu sa cantarim de 2 ori pana luam o decizie la care concursuri sa mergem!
Radule,ziceai ca ai studiat forumurile...cred ca ai vazut cat scandal a iesit inca din toamna cand s-a incercat cu mare inversunare sa se induca ideea ca nada "X" a fost cea care a adus rezultatul(ala care a fost)!!!
Eu privesc astfel lucrurile:-de acord,esti comerciant,iti faci reclama...dar nu face ca asta sa fie totul trecand peste sportivitate,pescari si toate aspiratiile si sacrificiile lor!
Ideea e urmatoarea:
Doar de noi pescarii tine sa indreptam lucrurile,cum aminteai si tu Radu....sa avem puterea sa spunem NU ATUNCI CAND TREBUIE,si mai important sa ne spunem opinia public,sa dam pe fata cand vedem ceva anormal!
Daca toti sarim si atragem atentia,vom reusi sa avem concursuri demne,corecte,fair-playul la el acasa dar mai ales si mai multi participanti,care stau retrasi chiar daca s-ar baga tocmai pt ca s-au creat asemenea precedente frauduloase(sub diverse forme),care-i tin departe!
Eu tin totusi sa-l felicit pe Iorgu pt deschiderea acestui topic,chiar daca nu-l cunosc prea bine il aplaud =D> =D>
pt initiativa de a le spune lucrurilor pe nume si implicit a deschide un canal de combatere a faptelor urate de prin concursurile noastre!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de mircea62 » 27 Mai 2010, 11:23

Toata lumea stie ca toate chestiile aste s-au petrecut si in realitate, nefiind simple vorbe.
Intrebarea este: ce rezolvam discutand chestiunile astea??? - NIMIC
Ar trebui in primul rand ca cei ce s-au dedat la asemenea practici sa fie identificati si pusi la "panoul de onoare" ca sa-i cunoastem cu totii si sa-i putem exclude din competitii.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de IULIAN C » 27 Mai 2010, 11:31

Foarte adevarat Mircea,ai pus punctul pe "I" !
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de pharaoh » 27 Mai 2010, 11:35

Fara exemple concrete parerea mea este ca acest topic nu face doi bani.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de raduionescu45 » 27 Mai 2010, 11:47

@ Iulian ai adus aminte de discutiile incepute in toamna si continuate si in ziua de azi. s-a ajuns undeva? nu si nu vad un consens curand! daca ei nu sunt in stare sa se inteleaga ce pretentii sa am eu sa fiu respectat intr-un concurs si sa nu-mi fie batjocorita munca si investitia doar pentru orgoliul unui participant care doreste cu orice pret sa demonstreze ca el pe balta X unde aroma de "cucuruz" prinde cel mai bine atunci nada lui cu aroma de "cucuruz si dude" e cea mai indicata si ar trebui sa o cumperi odata cu achitarea taxei de pescuit pentru ca altfel nu vei prinde nimic.
atitudinea nesportiva vine de la participanti dar in opinia mea partasi la aceste nerespectari de regulament sunt organizatorii si daca ei ar vrea sa fie un concurs corect atunci se inconjoara de niste oameni corecti pe care stiu ca se pot baza.
se aduc niste arbitrii corecti si toti impreuna sa aiba puterea si taria de caracter sa elimine/penalizeze si sa faca public cand o echipa a incercat sa triseze sau cand altii au pescuit in favoarea sau in defavoarea altora.
e foarte greu sa acuzi pe cineva ca nu si-a aparat sansele sau ca le-a aparat cu prea mult "zel" dar totul se bazeaza pe caracterul omului si daca acea persoana isi "vinde" pestii altui stand...
e egal cu 0 ca tu nu ai dormit 2 zile si te intrebi la final cum o echipa a reusit sa prina o cantitate mult peste media celorlati daca "o mana spala pe alta si amandoua fata!"

@ pharaoh CORECT! dar daca nici macar sa discutam nu facem atunci de ce avem pretentii sa faca altii pentru noi curatenie si dreptate?

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 12:29

Fratilor, cred ca pot sa va numesc asa, toti aveti exemple concrete de fraudare a cel putin un concurs la care ati participat. Am potentialul de timp disponibil, logistica necesara, financiar stau binisor, cat de cat am putina experianta la pescuit sportiv, toate acestea ma indreptatesc, cred eu, sa particip la un concurs de pescuit sportiv, indiferent la ce nivel. Dar sunt ingretosat cand aflu ce modalitati subtile, marsave,speculative,santajiste sunt puse in miscare pentru anumite interese - in final banii. Toti ne sculam dimineata din pat cu gandul sa facem bani, dar cand ii faci pe efort, pe capacitate intelectuala, pe baza pregatirii profesionale, ai cu certitudine mai multe satisfactii. Cand intri in ,,troaca te mananca porcii''. Nu postez intr-un inger si nu detin eu secretul pietrei filozofale, dar <<pisica trebuie rupta in doua>>, mai devreme sau mai tarziu tot aici se va ajunge. Multora poate le crez impresia ca postez intr-un mod utopic sau demagogic, dar sunt sigur ca daca toti vom lua atitudinea corecta, adica sa nu mai acceptam asa ceva, acest lucru va lua forma si marimea bulgarului de zapada, iar in urma lui va ramane acea pista dreapta, curata si usor accesibla tuturor.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de IULIAN C » 27 Mai 2010, 12:33

Radu...da' ai observat si ca nu se vrea sa se aduca vorba?
Pe un site mi-am spus opinia despre ceva palpapil,dovedit,o incalcare de regulament,nu ma intereseaza pe mine ce si cine are foloase materiale si nici nu vizam persoane in mod explicit ci doar ideea de prosteala care a atins cote alarmante!
Au considerat cei ce s-au simtit oarecum lezati....sa-mi faca atat "copy-paste" cat si o clona cu un nume apropiat de al meu pt a lua de pe primul si a posta pe site-ul lor ...modificand intr-o maniera nesimtita postarea mea!
Ca atare,desi acum eu nu am spus nume,cu timpul va vedea lumea ca se foloseste cenzura,ca e plin de clone...toate duc la lauda organizarii,nadei etc...prin concursuri,DOAR SCOPUL COMERCIAL PRIMEAZA!
Nu ma intereseaza absolut nimic,dar ABSOLUT NIMIC,atat sa prindem cu totii glas si sa sarim impotriva facaturilor si manevrelor ce din diverse scopuri(cu preponderenta cel comercial) strica frumusetea concursurilor si afecteaza bucuria de a fi concurent in diverse competii...
A nu se transforma si aici in polemici inutile ca deja sunt pline toate forumurile,insa semnalul de alarma ar trebui sa trezeasca mai multi pescari pt ca:
SOMNUL NATIUNII NASTE MONSTRII !!!
PRECIZARE: Nu folosesc clone si nu-mi ascund niciodata identitatea,pt spusele mele imi asum raspunderea,nu caut nici polemici nimic de genul,doar ca prin acest canal,forumul, imi spun liber parerea si intotdeauna,combat sau aprob idei si actiuni ale oamenilor,nu pe ei,nu familiile si nici nu vorbesc vulgar sau la
misto!
Cei ce aude spus ceva AICI legat de subiectul acesta,vor proceda asemenea,de dorit,pt a conta totusi si parerea noastra,altfel cum spuneati si voi....nu rezolvam nimic!
Ultima oară modificat 27 Mai 2010, 12:45 de către IULIAN C, modificat 1 dată în total.
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de IULIAN C » 27 Mai 2010, 12:43

Iorgule,stii ca de asemenea vom fi "in vizor" pt ca ne spunem parerea,nu?
Si...da,din pacate toti avem exemple care mai de care mai urate din concursuri,cel mai concret pe care il stiu e acela ca un organizator de concurs a refuzat participarea unei echipe la un concurs pe motiv ca ...citez: "A...nu...ca tu vi cu partener din clubul "cutare" ,nu puteti veni"!
Din pacate este vorba despre un om,pescar caruia nu i s-ar fi putut imputa ABSOLUT nimic in materie de participare si anume despre regretatul GABI NEAMTU ...care a trecut in lumea cealalta cu aceasta mahnire in suflet!
Asa ca sa se vada ca putem da pe fata si spune lucrurilor pe nume!
Mi se pare dubios din start acest refuz,si nu am alta parere decat ca trebuie sa boicotam aceste concursuri!
Cum adica sa faci public un concurs dar sa primesti pe preferinte,mai ales ca asa cum spuneam,nu putea fi invocat vreun comportament inadecvat ,nu lui BLANDUL BEN !
Ce ziceti de asta,vi se pare ca gresesc,ca acuz aiurea?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de mircea62 » 27 Mai 2010, 12:47

Unele din discutiile ce au loc dupa concursuri referitoare la fraude sau alt gen de comportament nesportiv nu au la baza nimic real. Apar deoarece mai sunt unii (cam prea multi) care nu stiu sa piarda sau sunt pur si simplu dusi cu capul si inventeaza tot felul de chestii ca sa-si justifice rezultatul sau ca sa improaste cu noroi o competitie, un organizator sau o parte din concurenti. Feriti-va de a lua de bun tot ce se scrie pe forumuri sau auziti pe la colturi, credeti doar ce vedeti sau auziti din surse de incredere.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 13:42

mircea62 scrie:Unele din discutiile ce au loc dupa concursuri referitoare la fraude sau alt gen de comportament nesportiv nu au la baza nimic real. Apar deoarece mai sunt unii (cam prea multi) care nu stiu sa piarda sau sunt pur si simplu dusi cu capul si inventeaza tot felul de chestii ca sa-si justifice rezultatul sau ca sa improaste cu noroi o competitie, un organizator sau o parte din concurenti. Feriti-va de a lua de bun tot ce se scrie pe forumuri sau auziti pe la colturi, credeti doar ce vedeti sau auziti din surse de incredere.

Interesanta (sau influentata, ori sugerata) aceasta a doua postare a ta. Adica diametral opusa primei, in care recunosti ca ai luat cunostinta si ca se practica aceste aranjamente, acum vii si pui la indoiala tocmai afirmatiile tale. Mircea, corect este sa precizezi de care parte a barierei te afli. Nu considera acest comentariu, ca fiind rauvoitor sau dusmanos. Aici este vb de un principiu si anume acela de a juca, cu cartile pe masa.
Iuliane de ce ne mai este frica ,frate? Ca spunem un adevar stiut de 99% din competitorii unui concurs? Sunt sigur ca nu reprezentam un imens obstacol pentru absolut nimeni.
Daca postam si ne dam dupa deget, prin fel de fel de tertipuri, deja persoana noastra (adica cei care se simt) devine pierzatoare prin cimentarea acestui stil de atitudine. Chiar daca discutam virtual pe un site, printre randuri, se poate citi caracterul si verticalitatea morala a unei persoane. Sunt sigur ca dupa amiaza, sper, vom avea alte si alte pareri la acest fenomen negativ de aranjare,blatuire,subminare si denigrare a unui concurs de pescuit sportiv.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de mircea62 » 27 Mai 2010, 14:11

"Iorgu: Interesanta (sau influentata, ori sugerata) aceasta a doua postare a ta." - cu chestia asta m-ai dat gata :"> :"> :"> Si ma rog de catre cine ??? Eu intotdeauna in viata am fost de partea adevarului si nu ma las influentat asa usor iar la sugestii nu pun botul.
Am facut a doua postare tocmai pentru a arata si cealalta fata a "aranjamentelor si smecheriilor" care de fapt nu exista si sunt puse in scena de tipul de oameni pe care i-am amintit. Cele 2 aspecte nu se bat deloc cap in cap si nici nu se exclud. Daca atat ai putut sa intelegi .....

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Exista ,,ARANJAMENTE'' la un concurs de pescuit?

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 15:07

Mircica, apreciez verticalitatea si onestitatea ta. Ma si miram sa fi schimbat macazul asa de repede :)) Nu este vina mea, dar asa se intelegea din postare. Trebuia sa faci aceasta ultima precizare si bine ca ai facut-o acum. Sunt sigur ca si altii ar fi inteles la fel ca mine. Am facut aceasta precizare in ideea ca vor fi probabil si ,,cartite'', care vor incerca manipularea discutiilor. Tu intelegi foarte bine ce vreau sa spun. Deci Mircica, ideea de a avea ceva cu tine se exclude din start. Ma bucur ca mi-ai raspuns la fel de transant cum te-am chestionat eu. Sa auzim numai si numai de bine :">
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”