alungarea racilor de pe patul de nada

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
francezu_tsv
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Apr 2013, 20:51
Localitate: Sfintu Gheorghe,Covasna
Contact:

alungarea racilor de pe patul de nada

Mesaj de francezu_tsv » 29 Mai 2013, 21:24

la mine in judet lacurile sunt aproape de riuri . piriuri care intra in ele,ca urmare migratia racilor se face permanent.asa ca aproape toate lacurile au RACI.in momentul in care imi nadesc locul (fie cu boilesuri,fie cu seminte )racul este prezent in cel mult o jumatate de ora pe patul de nada. CUM AS PUTEA SA SCAP DE EL ? ma poate ajuta cineva? multumesc.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alungarea racilor de pe patul de nada

Mesaj de florentiniuga » 30 Mai 2013, 19:29

Daca dai o cautare, o sa gasesti aceasta discutie prin forum dar tine minte pana atunci un lucru: racii nu pot fi alungati de pe nada! Poti doar gasi anumite metode sa nu te supere atat de mult dar asta, asa cum ti-am mai spus, s-a mai dezbatut.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: alungarea racilor de pe patul de nada

Mesaj de georgemarian » 30 Mai 2013, 20:21

francezu_tsv scrie:la mine in judet lacurile sunt aproape de riuri . piriuri care intra in ele,ca urmare migratia racilor se face permanent.asa ca aproape toate lacurile au RACI.in momentul in care imi nadesc locul (fie cu boilesuri,fie cu seminte )racul este prezent in cel mult o jumatate de ora pe patul de nada. CUM AS PUTEA SA SCAP DE EL ? ma poate ajuta cineva? multumesc.
Am mai auzit si eu ceva de genu'....incearca sa pescuiesti langa patul de nada,asa ceva e greu,cum spune si Dl Florentin.

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: alungarea racilor de pe patul de nada

Mesaj de Marinita » 11 Iul 2013, 21:31

langa patul de nada(daca plantezi) cam la 1m. arunca niste baliga de cal sau vaca dar nu in cantitati mari ceva de genul 2-3 bile asemanatoare celor cu care nadesti.
asta este o practica folosita de pescari bastinasi de la balta Izvoru
Nu e minciuna.
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”