balada lui CACARAU !

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

balada lui CACARAU !

Mesaj de nagy victor » 06 Aug 2012, 20:08

http://www.youtube.com/watch?v=AyfXvX0M_3o

dedicatie speciala ptr. toti care au fost la referendum ! =D>
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de Laurentiu » 06 Aug 2012, 22:32

Esti frustrat rau, daca din trei topicuri deschise, doua sunt probasescu.
Si inca aici, pe un forum de pescuit. :lol:

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de nagy victor » 07 Aug 2012, 01:16

Am deschis mai multe , da' cred ca pe alea nu le-ai vazut inca ! :)
Nu-s chiar pro Basescu , dar sunt contra minciunii , demagogiei , plagiatului , discursului dublu si inca multe altele ce caracterizeaza actuala clasa politica in intregimea ei , de la stinga la dreapta !

Fac parte din cei peste 10 milioane de "morti" care nu au votat la referendum , nu pentru Basescu , ci contra neocomunismului !

ps.

Nu-s deloc frustrat , din contra , ma simt in largul meu , inca reusesc sa ma descurc cu imensa mea pensie de boala de 530 lei (cinci sute treizeci lei noi) ! :))
Laurentiu scrie:...........
Si inca aici, pe un forum de pescuit. :lol:
da , pe un forum de pescuit , dar la diverse* , aici nu-i interzis ! :-B
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de Laurentiu » 07 Aug 2012, 09:48

Atunci ar trebui sa stii ca toti, absolut toti politicienii sunt mincinosi si demagogi;
era dreptul tau de roman de a vota indiferent cu cine (asta daca nu faci parte din etnia maghiara care pune urechea la vorbele lui viktor orban).
Cat despre noecomunism, dupa cum te-ai exprimat, si basescu a fost si este un comunist si securist, altfel nu ar fi putut fi comandant de nava pe ape internationale pe vremea ciuruitului. Acum fie vorba intre noi, nu stiu care e mai bun: necomunismul pe care il declari sau dictatura pe care o exercita baselu.
Cat despre pensia ta, sincer imi pare rau, am si eu in familie asa ceva, dar asta este o mostenire veche care nu tine nici de base, nici de crinut sau actualul guvern.
Eu m-am referit ca ai postat gresit pe un forum de pescuit la modul ca macar aici sa intram sa ne relaxam nu sa ne aducem aminte din nou de probleme politice, sociale si de sanatate.
In rest sanatate maxima si firu' tambal.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de mircea62 » 07 Aug 2012, 12:04

E o chestie jenanta, subumana, suburbana .... manea de cocalar. :-q :-q :-q
O chestie care nu trebuie "promovata" indiferent de ce parte a baricadei esti.

PS: nici eu n-am fost la vot dar chestiile astea ma scarbesc.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de nagy victor » 07 Aug 2012, 14:36

Am trait , traim si vom traii in continuare intr-o manea nesfirsita atita timp cit nu putem sa acceptam ca mergem intr-o directie gresita si nu incercam sa invatam de la cei cu o democratie mult mai veche decit noi !
Da Basescu si marea majoritate dintre cei de virsta lui care actualmente sunt in politica au fost comunisti , poate si securisti (unii dovediti altii nu) , ca asa erau treburile p-atunci . Pe mine ma sperie atitudinea celor de virsta mea sau mai tineri decit mine care nu au avut de-a face cu comunismul sau securitatea (teoretic) , o atitudine deloc linistitoare atit in tara cit si in afara ei !

Pentru Admin sau Moderatori , daca considerati ca am gresit cu deschiderea acestui topic (eu cred ca nu am incalcat regulamentul) , va rog sa luati masurile necesare (inchideti-l sau stergeti-l) !

PS.
Absolut nu sunt interesat de vorbele* lui Viktor Orban , desi sunt pe jumatate de etnie maghiara , acest domn nu ma reprezinta si nici nu sunt interesat de ideile lui , atita timp cit ma consider cetatean Roman nu cred ca mai conteaza ce etnie am !
Sau daca vreti , pur si simplu sunt cetatean European si punct (si nu vreau ca din cauza unor infumurati sa-mi pierd acest drept) !
Credeti ca toti care l-au votat la referendum pe Basescu sau nu au participat la vot au ascultat de sfaturile lui V Orban !? (nu-i nevoie sa-mi raspundeti)

fire-ntinse tuturor !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de romelian » 07 Aug 2012, 22:18

Atata timp cat nu ai convingerea ca orice actiune populara gen vot, referendum sau atfel de manifestare democratica a maselor prin care isi pot manifesta liber dreptul de a alege sau demite , de a vota sau renega trebuie urmata si pana nu intelegi ca nu ai doar dreptul ci si obligatia de a marge la orice vot unde ai dreptul sa-ti spui opinia, nu te poti numi cetatean european. Indiferent de care parte a baricadei te afli, negarea libertatii votului prin neprezentare nu iti face cinste, iar lipsa de interes a marii mase populare se face vinovata de promovarea non-valorilor, a hotilor si demagogilor in politica.NU se poate sa nu-ti pese de viitorul tau si al copiilor tai si sa te ascunzi dupa gard de unde poti barfi in voie. Chiar si in sport, neprezentarea inseamna penalizare si asta se cam intampla in ultimii 20 si ceva de ani cu poporul roman. Motivatia "nu merg la vot sau la referendum, dupa caz, ca sa nu dau satisfactie cuiva pe care-l dezagreez", e puerila si lipsita de sens. La un 90 la suta prezenta la vot nu prea cred ca le-ar mai da mana nici politicienilor sa faca cate fac, dar lipsa de interes si neprezentarea la urne permite acest lucru.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
dany2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 27 Dec 2008, 13:21

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de dany2008 » 08 Aug 2012, 06:37

Intrebare: Ce se intampla daca la viitoarele alegeri electorale va apare un partid care isi va sfatui sustinatorii sa nu voteze.....in conditiile in care prezenta la vot in ultimii ani a fost de sub 47%..sa pesupunem partidul respectiv castigator pt faptul ca electorii lui au ascultat indemnul si au stat in casa??????


Daca pledezii anticomunist ar trebuii sa stii ca votul si exprimarea lui e una din bazele democratiei!!!!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de nagy victor » 08 Aug 2012, 21:18

In primul rind nu trebuie sa confundam alegerile parlamentare si cele prezidentiale cu un referendum :!:

DEMOCRARTIA imi da dreptul sa aleg intre a merge sau nu la vot , deocamdata votul nu-i obligatoriu in tara noastra (din pacate)
Eu as trece in constitutie votul obligatoriu !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de romelian » 08 Aug 2012, 23:19

nagy victor scrie:In primul rind nu trebuie sa confundam alegerile parlamentare si cele prezidentiale cu un referendum :!:

DEMOCRARTIA imi da dreptul sa aleg intre a merge sau nu la vot , deocamdata votul nu-i obligatoriu in tara noastra (din pacate)
Eu as trece in constitutie votul obligatoriu !
Si de ce atunci nu mergi la vot? si de ce cei care merg la vot si isi exercita dreptul, primesc din partea ta balada lui Cacarau? Cu ce esti tu superior lor ca sa-i ironizezi? Am impresia ca esti putin cu fundul in doua luntri in acest moment. Odata incerci sa ne convingi ca e european sa mergi la vot, dar in acelasi timp referendumul nu e un vot in sine, ci o manipulare. Atunci ce facem, nu mergem, sau mergem si votam cum credem? Sau ramai la ideea ca cei care au votat sunt niste acoliti ai neocomunismului? Dar atunci ce te faci cu cei care au votat impotriva demiterii si ei tot comunisti sunt si tot cu balade ii tratezi doar pentru ca au mers la vot? Pana iti limpezesti ideile, lasa-ne cu politica, chiar de e pe la diverse si hai sa vorbim de copiii pe care-i sustii intr-ale pescuitului ca e mai sanatos si mai curat.Si aici tot respectul meu.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de nagy victor » 09 Aug 2012, 12:23

1 nu am fost la vot ptr. ca-i dreptul meu sa fac ce vreau (la fel ca si al celor care au fost)
2 ptr. ca fiecare balada este o creatie populara si fiecare contine un simbure de adevar
3 nu-s cu nimic mai presus decit ceilalti si consider ca n-am ironizat pe nimeni , daca asta considera cineva atunci el insusi are o problema cu sinea lui
4 momentan ma simt cu piciorele pe pamint , nici decum in vre-una sau mai multe luntri
5 da , este democratic sa mergi la vot , nu am spus ca referendumul nu-i un vot , doar ca rezultatul lui nu se contabilizeaza ca un vot de la legislative sau prezidentiale si da , la tote alegerile se manipuleaza masiv din toate directiile
6 fiecare sa faca cum ii dicteaza constiinta atit timp cit votatul nu-i obligatoriu
7 indiferent ptr. cine au votat majoritatea sunt din structurile apropiate de cei pe care i-au votat , iar o parte minora sunt cei care voteaza ca asa considera ei ca-i corect , la fel e si cu cei care se abtin de la vot , considera ca asa-i mai corect
8 toti cei care au votat nu demiterii sunt cei care nu inteleg jocul murdar din politica , sau o parte din voturi este o diversiune (si acest aspect trebuie luat in considerare) , cine mai stie pina unde poate sa mearga fantezia politicienilor romani (atentie , nu am spus doar USL !)
9 desi am probleme cu capul , mintea mea e mai limpede decit apa crisului acum (mai ales ca n-a mai plouat de mult timp) :)) , imi pare bine ca ai mai citit si alte topicuri deschise de mine , intr-adevar ar fi minunat daca nu ar trebui sa ne obosim creierii cu intelegerea comportamentului celor care ne conduc tara (sustin ei ca ptr. binele nostru) si sa ne putem ocupa tot timpul cu ce ne place sa facem , mai ales cind este vorba de viitorul nostru

sper ca am reusit sa raspund la toate intrebarile , nu trebuie sa fii deacord cu mine si nu trebuie nici sa le accepti in totalitate , dar trebuie sa recunosti (chiar daca nu o scrii aici) ca nu-s timpenii si nici nu-s cu capul in nori

respect si fire-ntinse ! :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de romelian » 09 Aug 2012, 20:13

Recunosc ca nu sunt tampenii si nici nu am spus ca esti cu capul sau altceva in nori, eu ma refeream strict la ironizarea, ma rog , prin balade populare daca asa doresti sa le consideri, a celor care ...si asa mai departe. Nu are rost sa reiau. Ideea e ca nu e la fel de usor sa manipulezi 99 la suta dintre cei care ti-au dat votul ca si 4o la suta.De aceea am eu o durere si un dinte pentru cei care nu merg la vot iar pe urma stau pe la colturi si pun tara la cale. Dupa razboi, multi viteji se-arata.Cat despre fundul in doua luntri, nu trebuie sa recunosti sau nu acest lucru, pentru ca multi romani se afla in aceasta stare in momentul de fata, constient sau nu.Fiecare moment politic glorios sau decadent are implicit victimele sale sociale. Dar poate la urmatoarelealegeri, dam cu porcii de pamant. Despre celelalte topicuri, binenteles ca le urmaresc si te admir pentru ce faci, sunt fan al apelor curate si al naturii in general. Discutiile contradictorii nu trebuie sa ne indeparteze de la scopurile comune, asa ca fir intins
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de nagy victor » 10 Aug 2012, 13:49

romelian scrie:......... Discutiile contradictorii nu trebuie sa ne indeparteze de la scopurile comune, asa ca fir intins
Asa sa fie !
Oricum ptr. timpeniile facute de ei tot noi o sa platim , ca intotdeauna , traim intr-o tara cu 2 masuri , tara lor (al elitelor cum ii place sa se considere V Socaciu) si tara noastra a muritorilor de rind (a plevei , cum suntem considerati de ei) !

Promit ca pina la urmatoarele alegeri nu mai discut despre politica ! :)

ps.

si uite una ptr. cei ca mine , care nu au fost la vot , sa fie 1 la 1

http://www.youtube.com/watch?NR=1&featu ... zRpA6u5eWs
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de romelian » 10 Aug 2012, 21:10

:-?? :-t Asa sa fie Esti incorigibil... =)) =)) =))
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: balada lui CACARAU !

Mesaj de hunter » 15 Aug 2012, 17:06

nagy victor scrie:1 nu am fost la vot ptr. ca-i dreptul meu sa fac ce vreau (la fel ca si al celor care au fost)
2 ptr. ca fiecare balada este o creatie populara si fiecare contine un simbure de adevar
3 nu-s cu nimic mai presus decit ceilalti si consider ca n-am ironizat pe nimeni , daca asta considera cineva atunci el insusi are o problema cu sinea lui
4 momentan ma simt cu piciorele pe pamint , nici decum in vre-una sau mai multe luntri
5 da , este democratic sa mergi la vot , nu am spus ca referendumul nu-i un vot , doar ca rezultatul lui nu se contabilizeaza ca un vot de la legislative sau prezidentiale si da , la tote alegerile se manipuleaza masiv din toate directiile
6 fiecare sa faca cum ii dicteaza constiinta atit timp cit votatul nu-i obligatoriu
7 indiferent ptr. cine au votat majoritatea sunt din structurile apropiate de cei pe care i-au votat , iar o parte minora sunt cei care voteaza ca asa considera ei ca-i corect , la fel e si cu cei care se abtin de la vot , considera ca asa-i mai corect
8 toti cei care au votat nu demiterii sunt cei care nu inteleg jocul murdar din politica , sau o parte din voturi este o diversiune (si acest aspect trebuie luat in considerare) , cine mai stie pina unde poate sa mearga fantezia politicienilor romani (atentie , nu am spus doar USL !)
9 desi am probleme cu capul , mintea mea e mai limpede decit apa crisului acum (mai ales ca n-a mai plouat de mult timp) :)) , imi pare bine ca ai mai citit si alte topicuri deschise de mine , intr-adevar ar fi minunat daca nu ar trebui sa ne obosim creierii cu intelegerea comportamentului celor care ne conduc tara (sustin ei ca ptr. binele nostru) si sa ne putem ocupa tot timpul cu ce ne place sa facem , mai ales cind este vorba de viitorul nostru

sper ca am reusit sa raspund la toate intrebarile , nu trebuie sa fii deacord cu mine si nu trebuie nici sa le accepti in totalitate , dar trebuie sa recunosti (chiar daca nu o scrii aici) ca nu-s timpenii si nici nu-s cu capul in nori

respect si fire-ntinse ! :-h
LIKE =D> =D>

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”