Ce inseamna pentru voi pescuitul!?

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Ce inseamna pentru voi pescuitul!?

Mesaj de pescarulrobert » 19 Mar 2013, 20:17

Salut, as vrea sa va adresez o intrebare si raspundeti sincer:
Ce inseamna pentru voi pescuitul!? :D :P :P :P :P :P :P

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Ce inseamna pentru voi pescuitul!?

Mesaj de nagy victor » 28 Mar 2013, 15:28

Pentru mine incelind de la virsta de 12 - 13 ani (cind am inceput sa practic acest sport) pescuitul a insemnat de la inceput distractie , recreere si de ce sa nu recunosc , un mod destul de usor sa-mi procur pestii ptr. consum .
Acum aproape 7 ani am fost operat , in urma operatiei am suferit o pareza pe partea dreapta , dupa ce am reusit sa merg din nou am inceput sa ies zilnic la pescuit , Crisul este la vreo 300 - 400 m de casa , familia ma ajutat sa ajung pe mal si cu o varga de 3 sau 4m pescuiam ore intregi la obleti si babuste . Consider ca asta m-a ajutat foarte mult sa trec psihic si fizic peste problemele care ma copleseau . Incepind de atunci am eliberat pestii , cu albitura nu aveam ce face , dupa ce m-am facut mai bine am reinceput sa pescuiesc la pesti ceva mai seriosi dar mi-a ramas in obicei sa-i eliberez . Acum sa nu credeti ca-s pescarul perfect care elibereaza absolut tot ce priunde , impreuna cu copiii mei am realizat ca ajunge sa pastram doar cite-odata cite-un peste ptr. o masa , deci eliberam cam 85 - 90 % din pestii prinsi .
Acum nu mai pot pescui asa de mult ca inainte , tot din motive medicale , dar ramin aproape de pescari si pescuit prin organizarea a diverselor concursuri de pescuit la spin , stationar si concursul ptr. copii , care imi face o deosebita placere .
Pe scurt ptr. mine pescuitul inseamna distractie , recreere , sanatate , viata ! :)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”