COMUNISM sau DEMOCRATIE

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de timer » 08 Iul 2009, 09:21

Foaie verde si-o lalea
Cum este si cum era...
Cand priveam in galantar
Si cumparam un ..cocar...

Ajungeam acasa sui,
Cand stateam la cozi,la pui...
Si ii luam,cu mult frecus,
Pe "maretii"..Petreusi
Nu mai spun,ca n-am cuvinte,
Cand ni se bagau..copite
Cu navetele cu lapte,
Randuiti,in plina noapte...

Intrebarea ..ce-au bagat
Pe multi i-a cam macinat....
Viata noastra era lina,
Cand sacosa era plina...

Mah,da nu stiu cum faceau,
Ca mai toti atunci aveau...
Chiar de nu gaseau nimica,
Adunau ,precum furnica...

Azi,fara de suparare
Cocaru-i la fel de mare
Pe la market tot gasesti
Da' poznaru' ti-l golesti..
Cand te uiti in fundu' lui,
Dai de noada c.u.rului...

Pe tejghea,pe firmamente,
Zeci de mii de sortimente...
Leu-i slab si rapciugos,
Ai mai multi,da' ce folos..

La "ghiozdan",de bagi mezeluri,
Te indopi numa' cu E-uri..
Pe prospecte de citesti,
Iti vine sa-nebunesti...

Asta-i viata,fara mila,
C-o avem pe-a lu' Berila..
Ce-am avut si ce-am pierdut,
Caprele tot ..sapte sunt...

Am ales,pan' am cules
Pana prafu' s-a ales...
Si cum zice sfanta slova,
Luaram prafu' de pe toba...

In final,o cugetare
Pentru alesi,ca si-o urare:
Ati facut-o prea albastra
C.a.ca-ne-am pe fatza voastra! :-w :-w :-w

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de gogu steriade » 08 Iul 2009, 09:59

domne si n comunism si la democratie e la fel doar ca e pa invers adica la comunism toti aia da la conducere era hoti iar acum la democratie toti hotii a ajuns la conducere,in rest e la fel ...same sheet !cum zice frantzujii cand viziteaza londra ! >:) daca ziceai prostii inainte te lua si te baga direct la bulau ,acuma te mai plimba putin pe la tribunal ...ca e lumea sloboda la gura si zice toate kkturile si cine sa simte deranjar imediat te da in judecata si tot la mititica ajungi ! :-B
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de saryi » 08 Iul 2009, 16:41

florentiniuga scrie:Vezi saryi, ca tot se vorbeste despre comunism (am prins unde se bate), pe vremea aceea se spunea ca sunt bunurile intregului popor dar numai putini beneficiau de ele, de bunurile alea care sa-i bucure intr-adevar si sa le faca viata mai placuta si usoara. De la asta s-a trecut la democratia barbara, in care cine poate, cine are mai mult tupeu, obraznicie, agresivitate, inhata tot ce apuca si tipa in gura mare ca are dreptul, ca e democratie, ca nu mai traim pe vremea impuscatului. Cine indrazneste sa spuna ca nu-i chiar asa, e comunist, chiar daca are dreptate.
Utilizatorii unui forum, oricare ar fi el, nu au dreptul, au PRIVILEGIUL de a se exprima prin intermediul unui instrument (forumul) pus la dispozitie gratuit de un proprietar (care suporta costurile) dar numai in conditiile impuse de acesta. A sfida, jigni, defaima, insulta sub protectia anonimatului, fara niciun motiv persoana care-ti face un asemenea serviciu, denota nu numai intelegerea total gresita a pozitiei simplului utilizator fata de proprietarul forumului dar si o totala lipsa de bun simt. Atat pe vremea comunismului cat si in democratie nesimtirea are acelasi nume.
nesimtirea are acelasi nume in orice vremuri dar ne conduce poate mai mult decat oricand in zilele noastre.
eu sunt de parere ca 99% dintre membrii forumului infopescar au inteles si facut diferenta intre problemele interne ale clubului CZ si subiectele ce pot fi dezbatute LIBER pe forum si, in ciuda rufelor murdare spalate in public de MEMBRII CLUBULUI, au intervenit foarte rar in aceste discutii. Acum sa punem si punctul pe i: problema cu george si i.p. ar trebui clarificata in mod public si dezvaluite ambele variante pentru ca a devenit o problema de interes general si pescarii de rand(forumistii) doresc sa cunoasca adevarul mai ales ca unii dintre ei si-au exprimat in mod public admiratia fata de cei doi pescari. Poate nu ar fi stricat daca s-ar fi inregistrat sedinta cu pricina si postat pe site, asa cum o alta sedinta de ore intregi a fost postata pt a fi urmarita liber...de catre oricine. Probabil multe discutii ar fi disparut..

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de Teddy » 08 Iul 2009, 17:10

Totusi,accea sedinta era de importanta nationala, avand in vedere calificarile, foarte multa lume era implicata. Nu vad de ce intereseaza pe cineva discutiile din clubul nostru, va intereseaza cumva si cele de la Senior sau alte cluburi ?. S-a facut prea mare tam tam pe aceasta tema, dar este totusi o chestiune strict ce priveste pe membrii CarpZone ---<>< . Si ar fi trebuit sa ramana acolo, dar cineva a crezut ca daca spala rufele in public , va castiga ceva. Dar nu uitati, nu exista reclama proasta ;) .
Dar nu prin asta ne facem noi reclama, rezultatele de la concursuri pana cum cred ca vorbesc de la sine. Si vor vorbi in continuare. Lasati subiectul G.A-I.P deoparte, si hai sa vorbim de lucruri cu adevarat importante.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de saryi » 08 Iul 2009, 17:47

Teddy scrie: Nu vad de ce intereseaza pe cineva discutiile din clubul nostru, va intereseaza cumva si cele de la Senior sau alte cluburi ?.
ne intereseaza pt ca noi cei multi care nu suntem membrii ai vreunui club sportiv de pescuit DAR suntem membrii INFOPESCAR poate simpatizam cu acest club CARP ZONE si cum ma intereseaza tot ce se intampla la echipa mea preferata de fotbal la fel ma intereseaza si ce se intampla in cadrul clubului carp zone. Poate tocmai aceasta atitudine a facut sa existe acest topic..Personal consider ca exagerati atunci cand incercati sa reprimati opiniile utilizatorilor acestui forum desi exprimarea folosita este cel mai adesea civilizata.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de gogu steriade » 08 Iul 2009, 17:56

deci aici am fost indus in ieroare ,eu am zis ca subiectu e altu ,deci refinantez ...vorbesc per ansambleu :-@ ...problemele da la un club ,fie el shi da noapte sau cu aparate, nushi gaseste niciodata rezolvarile pe public ,la forum ca rezolvarile ca lumea sa face fata in fata ca barbatii ori la trebunal cu forta ...io asa stiu ! :-? Devine subect da cancan (cioc ghiuzel - interes general-nema) shi are tendinta d-ea impartii o comuniune in 2 tabere ,2 corturi , 2 cai frumosi (gogu-pro shi gica-contra) <:-P .Io in nemarginirea mea nu cre ca scopul acestui forum ie acela dea permite la tatzi sa sa bage si sa sa comenteze si sa critice ,personajile , actiunile ,sedintele shi alte manifestatiunii ale unui grup ,club ,gashca ,clan ...oarecum privat , ca ie multi care nu stie baiu si sa arunca cu capu inainte in fata la tren ! #:-S Ca si chibitzi multi are vrea sa vada ce s-a spus la suparare cand se iese cu scandal sh cearta ca la judecata tziganeasca o:-) ...dar mai inainte ar trebuii sa sa face o petitie ,ceva ,sa vadem shi procesul lui Becali de la tribunal :)] ...ca ala ie da un interes national mult mai mare ! :D
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de saryi » 08 Iul 2009, 18:10

florentiniuga scrie: Utilizatorii unui forum, oricare ar fi el, nu au dreptul, au PRIVILEGIUL de a se exprima prin intermediul unui instrument (forumul) pus la dispozitie gratuit de un proprietar (care suporta costurile) dar numai in conditiile impuse de acesta. A sfida, jigni, defaima, insulta sub protectia anonimatului, fara niciun motiv persoana care-ti face un asemenea serviciu, denota nu numai intelegerea total gresita a pozitiei simplului utilizator fata de proprietarul forumului dar si o totala lipsa de bun simt. Atat pe vremea comunismului cat si in democratie nesimtirea are acelasi nume.
cred cu tarie in libertatea de opinie si in DREPTUL de a-mi exprima aceasta opinie cu OBLIGATIA asumata de a mi-o exprima intr-un mod CIVILIZAT, fara ca libertatea mea sa deranjeze sau sa obstructioneze pe cel de langa mine. PRIVILEGII aveau "clasele", in democratie nu putem discuta decat despre drepturi si obligatii, cel putin dpdv ideologic.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de florentiniuga » 08 Iul 2009, 20:06

@saryi
Insist ca este o problema privata de grup si niciodata membrii acestui grup nu s-au exprimat in aceasta problema public decat ca replica la o provocare a celor doi, care plutea ca o anatema. Daca tot faci comparatie cu suporterii vreunui alt sport pe care ii intereseaza soarta echipei cu care tin, atunci fa si diferenta. Sporturile respective sunt finantate din banii acelor suporteri. Pescuitul nu iar carpfishingul este cel mai costisitor dintre stiluri.
Si ultima problema, aceea a raportului drepturi/privilegii. Fiind pe acest forum, considera-te musafir in casa mea. Ai numai privilegii. Drepturile iti incep odata cu comanda din dreapta sus - "Iesire". Eu zic ca sunt de preferat privilegiile pentru ca inseamna beneficii in conditiile unor libertati limitate, pe cand drepturile nu includ beneficii dar implica responsabilitati, printre care in mod obligatoriu aceea a identitatii si asumarii raspunderii.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 08 Iul 2009, 20:34

florentiniuga scrie:@saryi
Insist ca este o problema privata de grup si niciodata membrii acestui grup nu s-au exprimat in aceasta problema public decat ca replica la o provocare a celor doi, care plutea ca o anatema. Daca tot faci comparatie cu suporterii vreunui alt sport pe care ii intereseaza soarta echipei cu care tin, atunci fa si diferenta. Sporturile respective sunt finantate din banii acelor suporteri. Pescuitul nu iar carpfishingul este cel mai costisitor dintre stiluri.
Si ultima problema, aceea a raportului drepturi/privilegii. Fiind pe acest forum, considera-te musafir in casa mea. Ai numai privilegii. Drepturile iti incep odata cu comanda din dreapta sus - "Iesire". Eu zic ca sunt de preferat privilegiile pentru ca inseamna beneficii in conditiile unor libertati limitate, pe cand drepturile nu includ beneficii dar implica responsabilitati, printre care in mod obligatoriu aceea a identitatii si asumarii raspunderii.
100% comunism in ce spui acum
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de saryi » 08 Iul 2009, 21:28

florentiniuga scrie:@saryi
Insist ca este o problema privata de grup si niciodata membrii acestui grup nu s-au exprimat in aceasta problema public decat ca replica la o provocare a celor doi, care plutea ca o anatema. Daca tot faci comparatie cu suporterii vreunui alt sport pe care ii intereseaza soarta echipei cu care tin, atunci fa si diferenta. Sporturile respective sunt finantate din banii acelor suporteri. Pescuitul nu iar carpfishingul este cel mai costisitor dintre stiluri.
Si ultima problema, aceea a raportului drepturi/privilegii. Fiind pe acest forum, considera-te musafir in casa mea. Ai numai privilegii. Drepturile iti incep odata cu comanda din dreapta sus - "Iesire". Eu zic ca sunt de preferat privilegiile pentru ca inseamna beneficii in conditiile unor libertati limitate, pe cand drepturile nu includ beneficii dar implica responsabilitati, printre care in mod obligatoriu aceea a identitatii si asumarii raspunderii.
aici gresesti cel mai mult. drepturile imi sunt recunoscute de constitutie si de statutul de om liber nu de prezenta pe acest forum.prin traficul pe care il are site-ul tau, trafic facut de noi, poti atrage contracte de publicitate adik BANI de pe urma noastra. Ceea ce depinde de noi ca si utilizatori pt a te ajuta am facut deja. Daca doresti si consideri ca trebuie introdusa o taxa pt a te inscrie pe infopescar o poti percepe dar nu ne arunca in fata partea financiara ca si argument pt a ne inchide gura!Fotbalul nu este finantat direct de catre suporteri decat intr-o foarte mica masura. Se speculeaza insa consumatorismul fanilor lucru comparabil la un nivel mai mic si in carpfishing..

Avatar utilizator
imbarligatorul
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 08 Iul 2009, 19:11
Localitate: bihor

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de imbarligatorul » 08 Iul 2009, 21:30

da ce este o anatema ?si care aia 2? domnule IUGA vorbiti pe intelesul tuturor ca nu intelegem nimic

aia doi sunt elena si nicolae ceusescu?

Avatar utilizator
imbarligatorul
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 08 Iul 2009, 19:11
Localitate: bihor

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de imbarligatorul » 08 Iul 2009, 21:35

saryi scrie:
florentiniuga scrie:@saryi

aici gresesti cel mai mult. drepturile imi sunt recunoscute de constitutie si de statutul de om liber nu de prezenta pe acest forum.prin traficul pe care il are site-ul tau, trafic facut de noi, poti atrage contracte de publicitate adik BANI de pe urma noastra. Ceea ce depinde de noi ca si utilizatori pt a te ajuta am facut deja. Daca doresti si consideri ca trebuie introdusa o taxa pt a te inscrie pe infopescar o poti percepe dar nu ne arunca in fata partea financiara ca si argument pt a ne inchide gura!Fotbalul nu este finantat direct de catre suporteri decat intr-o foarte mica masura. Se speculeaza insa consumatorismul fanilor lucru comparabil la un nivel mai mic si in carpfishing..
------------
Ai di grija ce scri ca osa te dea afara di pi forumul asta ca nu e bine sa contrariezi omul ca se supara si ubbla la jucarele si te da afara. pt mine comunismul a fost o epoca buna ca se prindea peste mult fara taxe mari,scule pricopsite ,momeli stralucite ce vremuri .

Avatar utilizator
imbarligatorul
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 08 Iul 2009, 19:11
Localitate: bihor

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de imbarligatorul » 08 Iul 2009, 21:40

domnule nando sa sti ca eu pot bate cuie cu pisica de ce zici ca nu poti? eu cred ca mata vreai sa desinformezi oameni .
acu ma pregatesc sa pescuiesc la novac si tocmai imi pregatesc un cosulet unde pun mamaliga care o bag in otet si pescuiesc intre ape ai inteles bre?

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 08 Iul 2009, 21:40

imbarligatorul scrie:
saryi scrie:
florentiniuga scrie:@saryi

aici gresesti cel mai mult. drepturile imi sunt recunoscute de constitutie si de statutul de om liber nu de prezenta pe acest forum.prin traficul pe care il are site-ul tau, trafic facut de noi, poti atrage contracte de publicitate adik BANI de pe urma noastra. Ceea ce depinde de noi ca si utilizatori pt a te ajuta am facut deja. Daca doresti si consideri ca trebuie introdusa o taxa pt a te inscrie pe infopescar o poti percepe dar nu ne arunca in fata partea financiara ca si argument pt a ne inchide gura!Fotbalul nu este finantat direct de catre suporteri decat intr-o foarte mica masura. Se speculeaza insa consumatorismul fanilor lucru comparabil la un nivel mai mic si in carpfishing..
------------
Ai di grija ce scri ca osa te dea afara di pi forumul asta ca nu e bine sa contrariezi omul ca se supara si ubbla la jucarele si te da afara. pt mine comunismul a fost o epoca buna ca se prindea peste mult fara taxe mari,scule pricopsite ,momeli stralucite ce vremuri .
mare dreptate ai
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de florentiniuga » 08 Iul 2009, 21:43

imbarligatorul scrie:da ce este o anatema ?si care aia 2? domnule IUGA vorbiti pe intelesul tuturor ca nu intelegem nimic

aia doi sunt elena si nicolae ceusescu?
De ce te straduiesti asa de tare? Crezi ca acoperirea unui provider US e suficienta? ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”