COMUNISM sau DEMOCRATIE

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 07 Iul 2009, 22:12

unde crede ti ca sa ajuns ?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de vali003 » 07 Iul 2009, 22:20

Depinde din ce unghi privesti , sint multi care regreta comunismul , sint si mai multi care nici nu stiu cu ce se maninca democratia , eu zic sa o lasam balta cu toate aceste dezvoltari pe linga subiect . Nu ajuta la nimic si pe nimeni , pacat ......nici o data nu apreciem ceea ce avem .

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de IULIAN C » 07 Iul 2009, 22:24

nando scrie:unde crede ti ca sa ajuns ?
la democratie prost inteleasa...DOAR DE UNII !
multumit de raspuns? ca eu nu sunt,s-a ajuns la lucruri foarte nedorite,si de ce nando?
Ca sarim si alimentam polemici,chiar daca nu ne priveste problema(unii dintre noi ...doar "unii"!!!)in loc sa facem din rasputeri apel la calm!
Hai,fi cerebral si zi-mi:am dreptate????
in ritmul asta uitam dreaq(scuze ,da' nu m-am putut abtine) ca de fapt suntem pescari si ar trebui sa iubim natura,tot ce tine de ea....nu polemici si razboaie psihologice pe net!
uite exemplu:Michael Jackson...ignorat...lovit...acuzat...furat....in viata -adulat si apreciat dupa pierderea lui!
din pacate e adevarat ca nu apreciem un lucru decat cand il pierdem...de ceeee trebuie sa fie asa?Oare nu suntem datori sa facem ceva in acest sens?
daca n-am dreptate sa-mi fie iertat....dar tindem sa uitam frumusetea pescuitului in favoarea disconfortului creat de aceste certuri de pe toate forumurile de profil!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 07 Iul 2009, 22:30

baiatul meu a cumparat un baton [ cum era cel de un leu ] nu a putut sa l manince curios nici ciinele nu s a uitat la el . cum erau batoanele din timpul nostru ,cornul de 25 bani ,lipia ,pateul de 2.5 lei,ighetata la cornet,siroplul,chifla,painea alba si neagra,sana,halvita ,marmelada,untul,bricforul,si cite si mai cite?se uita copilu la mine si ma intreaba CE SINT ALEA CE SCRIU UNDE SE GASESC ?DE CE NU MAI SINT SI ACUM?,
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de vali003 » 07 Iul 2009, 22:35

Nando .... pai in afara de alea noi nu mai stiam si altceva , acum ai milioane de sortimente ..... dar toate au acelasi gust .

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 07 Iul 2009, 22:37

vali003 scrie:Nando .... pai in afara de alea noi nu mai stiam si altceva , acum ai milioane de sortimente ..... dar toate au acelasi gust .
la asta ma refer ca nu mai este gustul acelasi nu mai este natural.mancam numai euriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 07 Iul 2009, 22:38

de exemplu mancai un baton si te saturai? da sau nu?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de gor965 » 07 Iul 2009, 22:41

Mi-am permis sa mut subiectul la Diverse ...n-am vazut legatura cu subforumul Clubul Nostru ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de nando » 07 Iul 2009, 22:42

scuze din graba
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de IULIAN C » 07 Iul 2009, 23:36

nando scrie:baiatul meu a cumparat un baton [ cum era cel de un leu ] nu a putut sa l manince curios nici ciinele nu s a uitat la el . cum erau batoanele din timpul nostru ,cornul de 25 bani ,lipia ,pateul de 2.5 lei,ighetata la cornet,siroplul,chifla,painea alba si neagra,sana,halvita ,marmelada,untul,bricforul,si cite si mai cite?se uita copilu la mine si ma intreaba CE SINT ALEA CE SCRIU UNDE SE GASESC ?DE CE NU MAI SINT SI ACUM?,
frate..ce dor mi-e de iaurtu' ala de pe vremea cand la 4 dimineata ma asezam la coada la complex ca sa apuc...de inghetata aia la pachet gen margarina,chiar si de ciocolata cu rom aia veche nu asta de azi,pana si de eugenia aia mi-e dor...si mi-e dor de situatia aia de atunci...ca luai un teanc de sute in dinti,faceai inconjurul tarii,nici nu se subtia mai deloc da nici nu atenta nimeni la ei(ma rog...doar cumva "baietii cu ochii albastrii" sa te-ntrebe de unde-i ai)
Acum...ti-e frica si sa mai scoti maruntis ca risti sa mori pt te miri-ce!
E...ce spuneam eu?!?pana nu pierzi un/niste lucruri nu realizezi adevarata lor valoare!
Sta doar in puterea noastra sa ne schimbam....doar a noastra a tuturor!
dar..."Traim in Romania....si asta ne ocupa tot timpul"!!!
Ultima oară modificat 08 Iul 2009, 00:56 de către IULIAN C, modificat 1 dată în total.
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de saryi » 08 Iul 2009, 00:29

daca vorbim in general de romania..s-a ajuns la INDIFERENTA! la lipsa de respect pt valori, cultura, traditie, civilizatie. s-a ajuns la furt pe fata de la cel mai jos pana la cel mai inalt nivel. coruptia si interesul conduc tara iar romanul de rand a devenit, practic, indiferent ,poate si pt ca nu mai are putere de reactie dupa revolutia de la 1989 si tot ce a urmat..poate suntem scarbiti de ce e in jurul nostru
daca faci o aluzie subtila la faptul ca cineva mai devreme s-a simtit lezat de dreptul forumistului de rand la o opinie personala si liber exprimata, atunci e clar ca trebuie sa mai treaca vreo 20-30 ani ca sa scapam si de ultimele ramasite de comunism din modul nostru de a gandi, ingust si egoist de multe ori..

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de stefanflorin » 08 Iul 2009, 00:45

polar ii zicea la inghetata aia, nah ca mi-ai facut pofta =P~
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de AcidAzotic » 08 Iul 2009, 01:05

Nu cumva va este dor si de cartelele de paine,zahar si ulei,de tigarile dacia si bucegi ca altele nu se mai gaseau,de sticlele cu vinisor care inlocuiau alcoolul din ali mentari,de berariile care vindeau berea la borcane si de multe altele care nu-mi vin in minte acum.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de florentiniuga » 08 Iul 2009, 03:12

Vezi saryi, ca tot se vorbeste despre comunism (am prins unde se bate), pe vremea aceea se spunea ca sunt bunurile intregului popor dar numai putini beneficiau de ele, de bunurile alea care sa-i bucure intr-adevar si sa le faca viata mai placuta si usoara. De la asta s-a trecut la democratia barbara, in care cine poate, cine are mai mult tupeu, obraznicie, agresivitate, inhata tot ce apuca si tipa in gura mare ca are dreptul, ca e democratie, ca nu mai traim pe vremea impuscatului. Cine indrazneste sa spuna ca nu-i chiar asa, e comunist, chiar daca are dreptate.
Utilizatorii unui forum, oricare ar fi el, nu au dreptul, au PRIVILEGIUL de a se exprima prin intermediul unui instrument (forumul) pus la dispozitie gratuit de un proprietar (care suporta costurile) dar numai in conditiile impuse de acesta. A sfida, jigni, defaima, insulta sub protectia anonimatului, fara niciun motiv persoana care-ti face un asemenea serviciu, denota nu numai intelegerea total gresita a pozitiei simplului utilizator fata de proprietarul forumului dar si o totala lipsa de bun simt. Atat pe vremea comunismului cat si in democratie nesimtirea are acelasi nume.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: COMUNISM sau DEMOCRATIE

Mesaj de tavimai » 08 Iul 2009, 03:20

AcidAzotic scrie:Nu cumva va este dor si de cartelele de paine,zahar si ulei,de tigarile dacia si bucegi ca altele nu se mai gaseau,de sticlele cu vinisor care inlocuiau alcoolul din ali mentari,de berariile care vindeau berea la borcane si de multe altele care nu-mi vin in minte acum.
Omului ii este dor de ce i-e dor nu de...acid azotic sau ce vrei tu !Dorul asta cam macina pe multi ca nu prea se vede progres si este evident ca suntem incercuiti de "chimicale" si tot felul de marfuri dubioase ca sa nu mai punem la socoteala banditii care ne conduc acum si sunt egalii celor dinainte !Ce mare realizare e si "democratia" asta cand se fura ca-n comunism,poate si mai rau,iar cel care munceste ia 500 pana la max 1500 lei din astia bashiti asa zisi noi ? Ce scoli sunt alea de se vand diplome pe bani grei la toti analfabetii ?Din munca cinstita acum nu poti trai ! Pai daca asta e democratie eu zic ca mai bine lipsa da nici inapoi nu vreau !Bag seama ca ne cam invartim in jurul cozii si tot in paguba ca de la zi la zi se pierde ceva bun si dupa aia-l regretam ! ~x( Erau si atunci lucruri bune si durerea este ca s-au pierdut multe si nu s-a pus ce trebuie in loc !Nu s-a facut mare lucru inlaturand comunistii de la putere si punandu-i tot pe ei la loc ! =)) ~x(

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”