Discutii...Polemici...diverse !

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 28 Mar 2009, 19:21

"Acolo" in acest caz insemnand ca faci parte din categoria pescarilor.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 28 Mar 2009, 21:23

Cum crezi ca se cheama un om care plateste sume imense ca sa hraneasca "bunul simt" al unui om calic????????????

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 29 Mar 2009, 10:29

costelino scrie:Daca tot suntem la diverse:
Luni merg la Cernica.Ceva parteneri?
Revin cu invitatia pe balta.Chiar nimeni?

Avatar utilizator
lucian-nicolae
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 09 Ian 2009, 16:59
Localitate: satu mare

Re: intrebare

Mesaj de lucian-nicolae » 29 Mar 2009, 20:30

am lansat o intrebare ,colegilor pescari, la care numai un singur coleg pescar mi-a raspuns.S-a ajuns la discutia despre taxe si balti si as dori sa va spun si eu ceva.Am fost ieri 28.03.2009 la pescuit in Ungaria.O balta numita Vallaj,este intradevar o balta mica(cca 3 hectare,unii o considera"vana") dar foarte frumoasa,curata si cu peste destul de mult in ea.Pretul unei partide de 12 h este de 2800 forinti-aprox. 40ron , se pot retine 2 buc. crap de pana la 6 kg fiecare sau 2 buc. amur de pana la 7 kg fiecare iar caras,platica 3 kg ,stiuca oricat.Capturile mai mari de 6 kg (crap sau amur) se elibereaza.Captura mai mare de 10 kg se premiaza cu o partida de pescuit gratuita iar cea de 20 kg sau mai mare se premiaza cu 100000 forinti.Cel mai interesant lucru pe care l-am auzit acolo a fost ca se populeaza saptamanal in functie de cat peste s-a scos in saptamana precedenta.Fir intins.
P.S. Sper sa pot posta si niste poze in viitor. Mai astept raspunsuri in legatura cu intrebarea de la inceputul topicului.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 29 Mar 2009, 20:40

Multumim domnule Nicolae ca a-ti invartit cutitul in rana.Tocmai asta ii explicam lui Coleman,oare patronul ala nu castiga nimic cu acest mod de a face afaceri?
Nu domnule eu trebuie sa ma duc sa dau 100 sau 150 de lei si sa-i las si pestele acolo ca nu cumva sa saraceasca bietul administrator.
Fuck off domnilor administratori de balti din Romania.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 29 Mar 2009, 21:33

Lucica,explica asta "patriotilor" care iau apararea patronilor "exclusivisti" si care sustin cu tarie ca traim in Romania ca in sanul lui AVRAM.


p.s Daca iese ceva frumos cu operatiunea"MONSTRU" lansez invitatia pentru anul viitor la pescuit in Ungaria,unde drumul si pescuitul pentru 5-6 zile ne va costa jumatate din pretul de la Tancabesti,pentru aceiasi perioada de timp.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 29 Mar 2009, 22:18

costelino scrie:Multumim domnule Nicolae ca a-ti invartit cutitul in rana.Tocmai asta ii explicam lui Coleman,oare patronul ala nu castiga nimic cu acest mod de a face afaceri?
Nu domnule eu trebuie sa ma duc sa dau 100 sau 150 de lei si sa-i las si pestele acolo ca nu cumva sa saraceasca bietul administrator.
Fuck off domnilor administratori de balti din Romania.

Eu vb de un lucru concret si am si argumentat parerea si tu vb la general.
Nu stiu de unde se intelege din comentariile mele ca sunt de acord cu taxa de 150 ron pentru c&r.
Am dat un exemplu concret de o balta care a coborat stafeta atat ,dar vad ca nici acum nu ai inteles ce am spus.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 29 Mar 2009, 22:23

@COLEMAN
Doamne fereste nu am nimic cu tine si nu vorbesc la modul general chiar am inteles ce-ai vrut sa spui,mai mult chiar am continuat ideea ta.Asta am facut si stiu ca nu esti de acord cu ce se intampla in privinta taxelor pe baltile din jurul Bucurestiului.
Imi cer scuze daca s-a inteles altceva
Cu respect

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de gor965 » 30 Mar 2009, 01:35

Dl. Costelino , nu e normal sa va adresati in acest fel , tuturor administratorilor de balti de la noi !

Dl. Toader , nu vreau sa mai lungim off topicul de aici dar va spun sincer ca sunt enorm de multe alte lucruri serioase care trebuiesc blamate inainte de taxa de pe Tancabesti ! Desii nu este un concept nou , la noi Economia de piata se interpreteaza preferential in functie de nevoile si aspiratiile fiecaruia . Corect ar fii sa intelegem o data ptr. totdeauna ca reglajul pe piata il face cererea si oferta .Mai sunt si alte notiuni care intra in joc : concurenta ,pozitia de monopol ,libertatea de a alege , dreptul de proprietate,etc. ! Toate astea tin de Capitalism si se vor dezvolta in timp !
In mai toate tarile civilizate (inclusiv Ungaria ) baltile private au concurenta puternica din partea apelor publice...care ape publice ,beneficiaza de ingrijiri speciale din partea Statului ! La noi statul ,prin onor guvernantii sai, e primul care face praf apele publice si de-aia traim marea dilema...sa ma duc sa prind - ma costa ... sa ma duc gratis - nu prind nimic !
Nu conteaza cat de patrioti putem fii ,conteaza cat de bine intelegem motivele ptr. care am ales sa ramanem atat cat putem, patrioti in Romania .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 30 Mar 2009, 03:37

gor965 scrie:Dl. Costelino , nu e normal sa va adresati in acest fel , tuturor administratorilor de balti de la noi !

Dl. Toader , nu vreau sa mai lungim off topicul de aici dar va spun sincer ca sunt enorm de multe alte lucruri serioase care trebuiesc blamate inainte de taxa de pe Tancabesti ! Desii nu este un concept nou , la noi Economia de piata se interpreteaza preferential in functie de nevoile si aspiratiile fiecaruia . Corect ar fii sa intelegem o data ptr. totdeauna ca reglajul pe piata il face cererea si oferta .Mai sunt si alte notiuni care intra in joc : concurenta ,pozitia de monopol ,libertatea de a alege , dreptul de proprietate,etc. ! Toate astea tin de Capitalism si se vor dezvolta in timp !
In mai toate tarile civilizate (inclusiv Ungaria ) baltile private au concurenta puternica din partea apelor publice...care ape publice ,beneficiaza de ingrijiri speciale din partea Statului ! La noi statul ,prin onor guvernantii sai, e primul care face praf apele publice si de-aia traim marea dilema...sa ma duc sa prind - ma costa ... sa ma duc gratis - nu prind nimic !
Nu conteaza cat de patrioti putem fii ,conteaza cat de bine intelegem motivele ptr. care am ales sa ramanem atat cat putem, patrioti in Romania .

Si chiar nu vezi nici un abuz din faptul ca patronii percep taxele astea nesimtite profitand de faptul ca asociatiile carora noi le platim permise ne persifleaza???????
CHIAR CREZI CA TAXA DE 300 RON PENTRU PESCUIT C&R ESTE NORMALA????????????????
Chiar nu vrei sa intelegi ca nu taxa lui deranjeaza cel mai mult ci faptul ca cei care pretind ca vorbesc in numele pescarilor,lauda o balta unde taxa este 300 ron.?
Chiar nu vrei sa intelegi ca atitudinea ta este total ilogica si ca economia asta de piata care se practica in ROMANIA(IN TOATE DOMENIILE) este un abuz general.
Chiar nu vrei sa intelegi ca daca domnul FLORENTIN IUGA isi ia mana(emisiunea) de pe garla lui Parfene si ii face o reclama cum a facut pentru Cernica,acesta va pescui singur pe balta lui "exclusivista".
Chiar nu vrei sa intelegi ca nu este normal ca la 700 de km de casa mea,sa pescuiesc la un pret cu 70% mai mic deca la 30 de km????


p.s nu te mai deranja sa-mi raspunzi

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de gor965 » 30 Mar 2009, 11:30

O sa-ti tot raspund pana o sa intelegi cate ceva din cate scriu eu ,ca vad ca nu pricepi nimic si am impresia ca nu vrei ...nu ca nu poti !
O luam punctual :
1- taxe nesimtite sunt peste tot ...dumneata ai ceva doar cu asta de la tancabesti ...e dreptul tau ,dar mai scuteste-ma de abuzul pe care zici ca nu-l vad ca personal nu ma las abuzat...si punct !
2- taxa de 300... normal ca nu-i normala ...dar asa e in afaceri ,unii cer , alti ofera !...nu-ti convine nu te duci !
Crezi ca numai taxa aia e mare in domeniul pescuitului ? de pretul echipamentului de pescuit la crap ce parere ai ?
3- de ce am eu atitudine ilogica ? ...incercam sa-ti explic cateva notiuni elementare de economie ! Ce treaba are abuzul general din Romania cu Economia de piata ?...vrei iar sa ne intoarcem la Ceausescu ?
4- la cat esti de inversunat pe tema asta , m-ar interesa sa stiu daca ai atitudini similare fata de tot ce de rahat in tara asta...de la pretul alimentelor ,al utilitatilor ,al tuturor lucrurilor care sunt mai scumpe decat in Vest si pana la veniturile de kko pe care le au majoritatea locuitorilor din aceasta tara ? Asta nu inteleg la tine ...ai un venit peste medie si te proptesti in taxa lui Parfene ...alte nereguli in tara asta nu vezi decat cele legate de pescuit ? Ma repet ,cand o-i vedea o greva facuta de turistii de pe litoral ,deranjati ca hotelierii i-au jupuit si-au crescut taxele in plin sezon , am sa-ti dau dreptate ca un anumit patron "guverneaza" prost propia afacere !
P.S
Voi muta discutia la Diverse ...sper sa nu iei foc ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 30 Mar 2009, 12:54

1) Taxele cela mai nesimtite sunt la Tancabesti si deaceia probabil este exemplu meu.
2) Sculele de pescuit sunt scumpe doar daca vrei sa platesti firma si oricum cu banii pe 10 sedinte de 24 de ore la Tancabesti poti avea 5 lansete destul de bune.
3)Legat de CEAUSESCU,cred cu tarie ca pentru majoritatea oamenilor oamenilor a fost mai bine atunci decat acum
4)Atitudinea mea este cu adevarat la fel de inversunata pentru toate abuzurile care se fac la adresa oamenilor de rand si mai ales la adresa pensionarilor(sunt parintii nostrii si mai ales este generatia care a construit tara asta).
5)Legat de economia de piata.Maine se trezeste un sef de la ajvps ca daca la Parfene se poate percepe o taxa de 1000 E PE AN intr-un lighean, de ce sa nu ceara si pentru permisul de pescuit pe Dunare la fel .Ai mai fi la fel de inversunat aparator al economiei de pi8ata????
6)Daca ,totusi dupa ce platesti taxele astea ti se cantareste un juvelnic cu 4 carasi de 6 ori intr-o zi i-ai mai lua apararea sau ai fi degustat de atitudinea lui??

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de gor965 » 30 Mar 2009, 17:05

1- Ciudat ...cei care sunt "fraieri" si se duc acolo posteaza numai cu balauri in brate si-s tot numai un zambet ! :)
2- Eu n-am bani nici de 2 sedinte la Tancabesti ...cum fac sa-mi iau de la "nesimtitii " aia de la Free Spirit niste bete bune ? :-?
3- No coment ...dar ma infior la gandul ca vorbesti serios !
4- Iti prevad un viitor stralucit...in politica ! :))
5- Absolut ! ...ador economia de piata ...ptr. ca pot si am dreptul sa aleg !!! ...inclusiv pot sa schimb ceva prin votul meu !...in democratie ,majoritatea hotaraste , nu ala singur de la AJVPS ! ;)
6- Nu-i iau apararea ,ca n-am nimic nici in clin nici in maneca cu vre-un patron de balta (ti-am mai spus treaba asta ...eu discut de niste principii) . Evident ,nu mi-i se pare normal sa patesti acest lucru ,dar ai dreptul de a alege sa nu-l mai vizitezi . Asa de curiozitate, pe balta de concurs ,a carei taxa o hulesti atata de tare , ai fost la pescuit :?:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 30 Mar 2009, 18:09

gor965 scrie:1- Ciudat ...cei care sunt "fraieri" si se duc acolo posteaza numai cu balauri in brate si-s tot numai un zambet ! :)
2- Eu n-am bani nici de 2 sedinte la Tancabesti ...cum fac sa-mi iau de la "nesimtitii " aia de la Free Spirit niste bete bune ? :-?
3- No coment ...dar ma infior la gandul ca vorbesti serios !
4- Iti prevad un viitor stralucit...in politica ! :))
5- Absolut ! ...ador economia de piata ...ptr. ca pot si am dreptul sa aleg !!! ...inclusiv pot sa schimb ceva prin votul meu !...in democratie ,majoritatea hotaraste , nu ala singur de la AJVPS ! ;)
6- Nu-i iau apararea ,ca n-am nimic nici in clin nici in maneca cu vre-un patron de balta (ti-am mai spus treaba asta ...eu discut de niste principii) . Evident ,nu mi-i se pare normal sa patesti acest lucru ,dar ai dreptul de a alege sa nu-l mai vizitezi . Asa de curiozitate, pe balta de concurs ,a carei taxa o hulesti atata de tare , ai fost la pescuit :?:
1)Probabila ca aia "frairii" care posteaza acolo nu prea stiu ce inseamna sa castigi banii muncind din greu.Altfel ,probabil s-ar gandi de doua ori inainte sa-i faca nasul mare lui Parfene.
2)Eu pescuiesc cu bete de la BARACUDA si sunt convins ca diferenta de calitate nu justifica diferenta de pret asa cum sunt convins ca diferenta de calitate intre MV2 SI TANCABESTI nu justifica diferenta de pret.
3)Crezi ca mie imi place ca in tara mea au murit oameni la revolutie ca noi sa fim liberi,iar libertatea s-a intors impotriva noastra atat de tare ca trei sferturi din poporul roman a ajuns muritor de foame.Intreaba despre asta batranii care mor inghetati in case si fara posibilitatea de a-si cumpara medicamente.
4) Nu am nici un viitor in politica deoarece nu mi-as pata caracterul cu o mizerie atat de josnica.
5)Crezi ca votul tau cantareste ceva???????????Votul meu nu l-am dat inca, deoarece nu am vazut inca pe cineva demn sa ma reprezinte(toti o apa si-un pamant).Singurul vot care va conta este votul poporului,atunci cand va ajunge cutitul la os si vom fi capabili sa ne unim cu minerii si sa vada dumnealor ca ROMANIA nu este sat fara caini.
6)Am pescuit pe ambele balti la Tancabesti atunci cand exista bun simt si acolo.BUNUL simt in zona aceia a disparut atunci cand marele nostru TIBANU a inceput sa-si faca emisiunile pe balta.


Cu riscul de a ma repeta voi dedica tuturor pescarilor,realitatea in care traim,zugravita de marele nostru EMINESCU in cateva versuri din scrisoarea a-III-a

Au prezentul nu ni-i mare? N-o sa-mi dea ce o sa cer ?
N-o sa aflu intre-ai nostri si vre un falnic juvaer ?
Au la Sybaris nu suntem, langa capistea spoielii,
Nu se nasc glorii pe strada si la usa cafenelii?
N-avem oameni ce se lupta in retoricile suliti
In aplauzile grele a canaliei de uliti,
Pamblicari in ale tarii, care joaca ca pe funii,
Masti cu toate de renume din comedia minciunii ?
Au de patrie, virtute nu-ti vorbeste liberalul,
De ai credea cum ca viata-i e curata ca cristalul ?
Nici visezi ca inainte-ti sta un stâlp de cafenele,
Ce isi râde de-aste vorbe ingânându-le pe ele.
Vezi colo pe uriciunea fara suflet, fara cuget,
Cu privirea-mparosata si la falci umflat si buget,
Negru, cocosat si lacom, un izvor de siretlicuri,
La tovarasii lui spune veninoasele-i nimicuri;
Toti pe buze-având virtute, iar in ei moneda calpa,
Chintesenta de mizerii de la crestet pana-n talpa.
Si deasupra tuturora, oastea sa si-o recunoasca,
Isi arunca pocitura bulbucatii ochi de broasca....
Dintr-acestia tara noastra isi alege astazi solii !
Oameni vrednici ca sa saza in zidirea sfintei Golii,
.................................................. .
Ne fac legi si ne pun biruri, ne vorbesc fiolozofie.
.................................................. ..
Incat fomfii si flecarii, gagautii si gusatii,
Balbaiti cu gura stramba sunt stapanii acestei natii !

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Discutii...Polemici...diverse !

Mesaj de toader nicolae » 30 Mar 2009, 18:17

CER IERTARE TUTUROR CELOR CARE NU CRED CA DEMOCRATIA PE CARE O TRAIM NOI ACUM ESTE O FORMA DE SCLAVAGISM ASCUNS.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”