Discutii...Polemici...diverse !

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Discutii...Polemici...diverse !

Mesaj de costelino » 26 Mar 2009, 19:55

Ma uit la aceasta expunere minutioasa si nu-mi vine sa cred.Oare pentru noi se numeste ghinion ca pescuim in jurul Bucurestiului si suntem obligati sa achitam pe balti taxe de pana la 300 lei pentru 24 ore,cand in alte parti acestea nu depasesc 50 lei.
Pana unde se va ajunge cu aceste taxe "de agrement"?

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 27 Mar 2009, 20:40

Iti dau eu un sfat ''nu te duce pe balti cu asemena taxe,de nesimtire''
La anul se vor ruga de noi pescarii sa mergem pe acele balti.
Au inceput sa apara ''patroni de balti'' cu mult bun simt pe care nu ii intereseaza ,INCA, sa se imbogateasca maine(Chiroiu) si cu siguranta vor mai aparea si altii.

Singura PEDEAPSA pe care o putem aplica,celor care practica taxe nesimtite ,este : SA NU MERGEM PE ACELE BALTI ,LA PESCUIT : si iti garantez eu ca in viitor vor regreta amarnic aceste vremuri.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: intrebare

Mesaj de eugen » 27 Mar 2009, 23:26

Daca pe Cole l-a suparat tare acesti "patroni de carton ai baltilor" este clar ca nu avem ce cauta pe acolo :)
Problema este ca aceste balti, care traiesc pe banii celor carora le este in sange microbul acesta numit pescuit, vor trai in continuare datorita faptului ca, si daca noi ne coalizam si nu o sa mai mergem, oricand se vor gasi altii sa o faca(mai prieteni cu patronii acestor balti, mai nu stiu ce interese), patronii acestora fiind in continuare sfidatori fata de cei cu dragoste de natura, ca pana la urma noi cam asta suntem(cel putin eu asa ma consider, datorita faptului ca nu ma intereseaza foarte tare daca prind sau nu, ma umple de bucurie doar faptul ca ma sufla vantu-n fata si ma umple briza apei de energie, eu nefacand altceva pe balta decat sa testez monturi, nade, momeli).

Cu stima.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 27 Mar 2009, 23:31

Coleman,
Daca nu ma duc pe balti "nesimtite" singura varianta e balta "electricienilor",si fac plaja.Nu sunt de acord,cu toate explicatiile din lume care mi se vor da,sa platesc banii care se cer pe baltile din apropierea Bucurestiului.Stiti ca este o vorba:Cand valoarea masinii pe care o detii o depaseste pe cea a casei in care stai atunci ai o problema grava.Asa este si la noi:Cand valoarea unei taxe de 2 zile pe balta depaseste valoarea sculelor pe care le detii ajungi la aceeasi problema.
Dar...nu avem ce face.Microbul ne oliga sa ne calcam pe principii si sa mai achitam cateodata(in cazul meu maxim 100 lei) aceste taxe "nesimtite".
Sunt de acord cu pescuitul C&R,fara doar si poate,dar socotesc ca pentru acest lucru taxele sunt mari chiar si la Chiroiu.De ce?Pai domnilor exista o lege nescrisa in vanzari:Vinde ieftin pentru ca vei castiga din rulaj.
Costurile pe o balta sunt impartite dupa nr. de locuri,investitia in populare si chiria anuala.
Daca platesc 60 lei/12 ore C&R,am vreun cost?Dimpotriva nu iau nimic acasa,si mai mult iti "maresc" acea investitie datorita hranirii pestelui.De ce sa ma bucur ca platesc numai 60lei? Primim semnale "de afara" despre taxele de acolo si degeaba.Oare ei nu functioneaza dupa aceleasi principii in bussines?
Dar..traim in Romania si am ajuns la nivelul ...actual.
coleman scrie:Singura PEDEAPSA pe care o putem aplica,celor care practica taxe nesimtite ,este : SA NU MERGEM PE ACELE BALTI ,LA PESCUIT : si iti garantez eu ca in viitor vor regreta amarnic aceste vremuri.
Si acum spune-mi tu: Acest sport se mai poate numi "din placere"
Multumesc si scuze pentru "tonalitate"

Avatar utilizator
MIKEGABI
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Noi 2008, 01:53
Localitate: focsani
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de MIKEGABI » 28 Mar 2009, 00:04

sa stiti ca coleman are foarte mare dreptate

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de dragan claudiu » 28 Mar 2009, 12:17

ai dreptate costelino eu pescuiesc pe vadu rosu din brasov si pe balta de concurs iti trebuie legitimatie si recomandare,care se plateste 250 ron si plus taxa 75ron 12h sau 130-24h. administratorul balti rucsandra coc ma contactat si ma intrebat daca mai doresc sa platesc legitimatia. i-am raspuns ca doresc sa pescuiesc pe acea balta dar nu sint dispus sa mai platesc legitimatia. pe linga mine au facut la fel mai multi pescari si a ramas ca o sa se consulte cu mai multi pescari si ne anunta cum ramine pina la urma.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 28 Mar 2009, 12:33

Primul pas...poate realizeaza ca nu te poti imbogatii peste noapte pe spatele unei categorii care nu abunda d.p.d.v. financiar.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 28 Mar 2009, 12:47

coleman scrie:Iti dau eu un sfat ''nu te duce pe balti cu asemena taxe,de nesimtire''
La anul se vor ruga de noi pescarii sa mergem pe acele balti.
Au inceput sa apara ''patroni de balti'' cu mult bun simt pe care nu ii intereseaza ,INCA, sa se imbogateasca maine(Chiroiu) si cu siguranta vor mai aparea si altii.

Singura PEDEAPSA pe care o putem aplica,celor care practica taxe nesimtite ,este : SA NU MERGEM PE ACELE BALTI ,LA PESCUIT : si iti garantez eu ca in viitor vor regreta amarnic aceste vremuri.
Coleman,avem 3 balti decente din punctul asta de vedere,peris.Mv2 si Chiroiu,unde gasesti patroni de bun simt si peste in ele.La restul baltilor ne lovim de "exclusivisti" carora pescarii de pe forum le fac o reclama permanenta si le tin balta in prima pagina a forumului in permanenta(interesul poarta fesul) si alta balti care au doar carasime si ceva ciortani in ele.
Problema noastra este ca acesti "exclusivisti" cu obrazul subtire stiu ca au balti mai dichisite(respect pentru asta)si cer oricat ca oricum vor gasi fraierii care sa vina.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 28 Mar 2009, 13:00

Daca tot suntem la diverse:
Luni merg la Cernica.Ceva parteneri?

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 28 Mar 2009, 16:15

eugen scrie:Daca pe Cole l-a suparat tare acesti "patroni de carton ai baltilor" este clar ca nu avem ce cauta pe acolo :)
Problema este ca aceste balti, care traiesc pe banii celor carora le este in sange microbul acesta numit pescuit, vor trai in continuare datorita faptului ca, si daca noi ne coalizam si nu o sa mai mergem, oricand se vor gasi altii sa o faca(mai prieteni cu patronii acestor balti, mai nu stiu ce interese), patronii acestora fiind in continuare sfidatori fata de cei cu dragoste de natura, ca pana la urma noi cam asta suntem(cel putin eu asa ma consider, datorita faptului ca nu ma intereseaza foarte tare daca prind sau nu, ma umple de bucurie doar faptul ca ma sufla vantu-n fata si ma umple briza apei de energie, eu nefacand altceva pe balta decat sa testez monturi, nade, momeli).

Cu stima.


Crede-ma ca TANCABESTI 1 nu poate trai doar din abonamentul lui GARCEA sau cel al lui BODO, si cu asta am spus totul.

P.s. Eu imi dau doar o parere si asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa fie ca mine.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 28 Mar 2009, 16:31

costelino scrie:Coleman,
Daca nu ma duc pe balti "nesimtite" singura varianta e balta "electricienilor",si fac plaja.Nu sunt de acord,cu toate explicatiile din lume care mi se vor da,sa platesc banii care se cer pe baltile din apropierea Bucurestiului.Stiti ca este o vorba:Cand valoarea masinii pe care o detii o depaseste pe cea a casei in care stai atunci ai o problema grava.Asa este si la noi:Cand valoarea unei taxe de 2 zile pe balta depaseste valoarea sculelor pe care le detii ajungi la aceeasi problema.
Dar...nu avem ce face.Microbul ne oliga sa ne calcam pe principii si sa mai achitam cateodata(in cazul meu maxim 100 lei) aceste taxe "nesimtite".
Sunt de acord cu pescuitul C&R,fara doar si poate,dar socotesc ca pentru acest lucru taxele sunt mari chiar si la Chiroiu.De ce?Pai domnilor exista o lege nescrisa in vanzari:Vinde ieftin pentru ca vei castiga din rulaj.
Costurile pe o balta sunt impartite dupa nr. de locuri,investitia in populare si chiria anuala.
Daca platesc 60 lei/12 ore C&R,am vreun cost?Dimpotriva nu iau nimic acasa,si mai mult iti "maresc" acea investitie datorita hranirii pestelui.De ce sa ma bucur ca platesc numai 60lei? Primim semnale "de afara" despre taxele de acolo si degeaba.Oare ei nu functioneaza dupa aceleasi principii in bussines?
Dar..traim in Romania si am ajuns la nivelul ...actual.
coleman scrie:Singura PEDEAPSA pe care o putem aplica,celor care practica taxe nesimtite ,este : SA NU MERGEM PE ACELE BALTI ,LA PESCUIT : si iti garantez eu ca in viitor vor regreta amarnic aceste vremuri.
Si acum spune-mi tu: Acest sport se mai poate numi "din placere"
Multumesc si scuze pentru "tonalitate"

Nu am spus eu ca la CHIROIU curge numai lapte si miere si nici nu ma declar vreun admirator al vreunui patron de balti,dar CHIROIU este balta care a coborat stafeta si de la anul sunt sper ca va incepe in sfarsit concurenta si in acest ''sport'.
Referitor la cei 60 de ron pe care ii dai eu spun ca nu sunt chiar degeaba si iti si argumentez aceasta opinie:
1.Drumul acela pe care tu mergi la balta a costat niste bani(ma refer la cel de la balta nu la soselele patriei ca alea nu merita nici 2 lei :))
2.Locul pe care pescuiesti a costat niste bani ca sa fie amenajat
3.Paza baltii costa si aia niste bani
4.Popularea a costat niste bani
5.Curatenia costa si aia niste bani
6.Taxele catre STAT costa si alea(aici vb de cei care ''o fac legal''(cesiune,contabil,taxe ,etc)
7.Si nu in ultimul rand ,este totusi o afacere care trebuie sa mai si produca ceva.

Asa ca daca stai sa aduni toate astea nu dai acei 60 ron chiar degeaba, din punctul meu de vedere ,pentru primul an, este o taxa de bun simt in comparatie cu altele.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 28 Mar 2009, 16:44

toader nicolae scrie:
coleman scrie:Iti dau eu un sfat ''nu te duce pe balti cu asemena taxe,de nesimtire''
La anul se vor ruga de noi pescarii sa mergem pe acele balti.
Au inceput sa apara ''patroni de balti'' cu mult bun simt pe care nu ii intereseaza ,INCA, sa se imbogateasca maine(Chiroiu) si cu siguranta vor mai aparea si altii.

Singura PEDEAPSA pe care o putem aplica,celor care practica taxe nesimtite ,este : SA NU MERGEM PE ACELE BALTI ,LA PESCUIT : si iti garantez eu ca in viitor vor regreta amarnic aceste vremuri.
Coleman,avem 3 balti decente din punctul asta de vedere,peris.Mv2 si Chiroiu,unde gasesti patroni de bun simt si peste in ele.La restul baltilor ne lovim de "exclusivisti" carora pescarii de pe forum le fac o reclama permanenta si le tin balta in prima pagina a forumului in permanenta(interesul poarta fesul) si alta balti care au doar carasime si ceva ciortani in ele.
Problema noastra este ca acesti "exclusivisti" cu obrazul subtire stiu ca au balti mai dichisite(respect pentru asta)si cer oricat ca oricum vor gasi fraierii care sa vina.

Peris :O :O sti care este taxa pe balta de C&R?
Iti zic eu 150 ron ,asta e de bun simt sau poate de banii astia muta liniile de cale ferata de acolo?
MV2 a ramas inca la limita nu e nici sus dar nici jos.Acolo, din punctul meu de vedere, a stricat taxa pt plantat deaceea pentru moment eu am facut alta alegere(BENGA).Daca cei de acolo se vor ''strica'' probabil o sa revin pe MV2.
O sa incerc si CHIROIU sa vad exact cum sta treaba si acolo,asta cand se va da drumul la pescuit.

In momentul in care stabilesti o taxa pe una din balti eu cred ca trebuie sa iei in calcul cam tot ce poti oferii tu de acei bani,mai pe romaneste : SA NE VEDEM LUNGUL NASULUI.


P.S Nu cred ca trebuie sa ii numim fraieri pe cei care pescuiesc pe ''balti de exclusivisti'' fiecare plateste taxa pe care io permite buzunarul,nu cred ca tu daca ai avea bani multi ai merge cu LOGAN ,asa si ei merg acolo unde vor, daca isi permit.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 28 Mar 2009, 16:46

Scuze,ca am ''stricat '' topicul ''omului'' dar, trebuia sa ne descarcam undeva :))
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: intrebare

Mesaj de costelino » 28 Mar 2009, 16:52

@Coleman,
Vorbim de 15 euro pe 12 ore.Traim in Romania,chiar nu mai avem valoarea banului?
1)Cate din drumurile de pe balti sunt amenajate?
2)E prins in calcul
3)si 5)Paza asigura si curatenia
4)Idem pct.2
6)Hmmm... Cate balti dau bonuri FISCALE?

Cu toate aceste "ghidusii", stii cat ar trebui sa coste un C&R pe o astfel de balta?
Strict pentru distractie si relaxare,asa cum o interpretam fiecare!!!

20-30 lei
In acest fel toata lumea are de castigat.
Stiu ca nu trebuie sa te conving pe tine,pentru ca simt ca tot "acolo"esti si tu.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Coleman » 28 Mar 2009, 18:33

Mai citeste inca o data comentariul meu ca nu ai inteles nimic din el.
Eu vb strict de o balta anume si mai jos am scris ca totusi este o afacere in care mai trebuie sa si castigi.
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”