Discutii...Polemici...diverse !

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Discutii...Polemici...diverse !

Mesaj de costelino » 30 Mar 2009, 18:42

@George
Domn sunt pentru altii,pentru cei de aici sunt Costelino.Cred ca la 40 de ani nu sunt batran dar daca ma mai domnesti de vreo 2-3 asta incepe sa ma puna pe ganduri.
Cat despre administratori scuza-ma:
FUCK OFF fara traducere libera englezul o foloseste cand vrea sa atentioneze pe cineva sa termine
Asta si nu altceva, pentru ca nu mi-as permite, oricine as fii eu, sa ma adresez cuiva injurandu-l.Nu-mi sta in caracter.
Cat despre restul discutiei sunt sigur ca nu esti de acord cu ce se intampla in momentul asta pe baltile din jurul Buc.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de nagy victor » 30 Mar 2009, 21:40

lucian-nicolae scrie:am lansat o intrebare ,colegilor pescari, la care numai un singur coleg pescar mi-a raspuns.S-a ajuns la discutia despre taxe si balti si as dori sa va spun si eu ceva.Am fost ieri 28.03.2009 la pescuit in Ungaria.O balta numita Vallaj,este intradevar o balta mica(cca 3 hectare,unii o considera"vana") dar foarte frumoasa,curata si cu peste destul de mult in ea.Pretul unei partide de 12 h este de 2800 forinti-aprox. 40ron , se pot retine 2 buc. crap de pana la 6 kg fiecare sau 2 buc. amur de pana la 7 kg fiecare iar caras,platica 3 kg ,stiuca oricat.Capturile mai mari de 6 kg (crap sau amur) se elibereaza.Captura mai mare de 10 kg se premiaza cu o partida de pescuit gratuita iar cea de 20 kg sau mai mare se premiaza cu 100000 forinti.Cel mai interesant lucru pe care l-am auzit acolo a fost ca se populeaza saptamanal in functie de cat peste s-a scos in saptamana precedenta.Fir intins.
P.S. Sper sa pot posta si niste poze in viitor. Mai astept raspunsuri in legatura cu intrebarea de la inceputul topicului.
Sa stiti ca si in Bihor , patronii sau administratorii lacurilor au inceput sa practice acest sistem si nu i-am vazut pe nici unul din ei sa falimenteze , ba din contra , parca au din ce in ce mai multi clienti din toate paturile sociale . Eu merg destul de des la Santaul Mic (la Freedi) cu copii sa se antreneze , taxa e de 10 ron / persoana / zi , fara peste ( am scris corect ZECE ron. ), cine doreste peste pt. dus acasa sau sa-l pregateasca chiar la fata locului , il plateste la kg. si nu e mai scup ca la METRO . In Cetariu la balta lui Traian taxa e de 30 RON 12 ore si ai 5 kg. caras SAU UN CRAP PINA IN 5 KG. DE MENTIONAT, copii si femeile nu platesc taxa , astfel de lacuri mai sunt la Sititelec , Miersig , Livada (cunoscut in toata tara datorita capturilor mari de crap si somn) , Sauaieu , Husasau de Cris , Sisterea . Paleu si altele . Deci se poate trai si asa si inca ceva , nici unul nu se plinge ca moare de foame
Patronii acestor lacuri sunt prietenii pescarilor , ei au realizat ca fara pescari nici ei nu ar exista
PATRONI DIN TOATA TARA , ATENTIE!!! o sa va pierdeti clientii daca nu va bagati mintile-n cap ! :-B
PS.
Am uitat sa mentionez balta pe care am pescuit cel mai mult , cea de la Saldabagiu ,este un lac minunat , trebuie sa mai stiti ca nici unul din sceste lacuri nu este al AJVPS asa ca nu pot fi acuzat ca fac reclama !
Ultima oară modificat 30 Mar 2009, 22:47 de către nagy victor, modificat 1 dată în total.
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Discutii...Polemici...diverse !

Mesaj de toader nicolae » 30 Mar 2009, 22:11

GORE,citeste ce se intampla in zonele civilizate din tara si ai sa vezi si tu ce fel de caractere incerci tu sa aperi evocand principiul economiei de piata.Poate ar trebui sa educam si sa deschidem ochii pescarilor,astfel incat aceste caractere sa ramana singuri si tristi pe baltile lor "exclusiviste".Poate asta este o sansa ca pescarii sa vada cat de usor perie acesti oameni avari.Sunt convins ca pescarii vor deschide ochii si vor intelege ca nu se poate sa plateasca la infinit taxele astea de "bun simt".

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii...Polemici...diverse !

Mesaj de gor965 » 30 Mar 2009, 23:52

toader nicolae scrie:GORE,citeste ce se intampla in zonele civilizate din tara si ai sa vezi si tu ce fel de caractere incerci tu sa aperi evocand principiul economiei de piata.Poate ar trebui sa educam si sa deschidem ochii pescarilor,astfel incat aceste caractere sa ramana singuri si tristi pe baltile lor "exclusiviste".Poate asta este o sansa ca pescarii sa vada cat de usor perie acesti oameni avari.Sunt convins ca pescarii vor deschide ochii si vor intelege ca nu se poate sa plateasca la infinit taxele astea de "bun simt".
Toderas ,eu ti-am mai spus de nu stiu cate ori ,ca nu apar pe nimeni ci apar sa spunem anumite principii de fond. Ce face Parfene mai fac si sltii care detin la un moment dat o pozitie favorabila pe piata. Spunele celor care il viziteaza fregvent si care prind sute de kg . per partida ,ca ar trebuii sa renunte la a mai pescuii acolo ! Cum ai convingi ...cu ce le "deschizi" ochii ? Ptr. unii , Ungaria e prea departe si nu garanteaza acelasi rezultat !
P.S
Am mai scris undeva pe forum ,ca nici eu n-am votat pana acum si astept sa intre in politica cei nascuti dupa 89 ! Astia de acum sunt (rahat) toti o apa si-un pamant !
O sa mai dureze ceva pana cand ,Concurenta ,va trage preturile in jos !...pana atunci du-te la peste bre , ca te ofilesti de atata suparare ! :D
Vineri ma duc la pescuit...braconier ...cu permis ANPA ! :))




costelino scrie:@George
Domn sunt pentru altii,pentru cei de aici sunt Costelino.Cred ca la 40 de ani nu sunt batran dar daca ma mai domnesti de vreo 2-3 asta incepe sa ma puna pe ganduri.
Cat despre administratori scuza-ma:
FUCK OFF fara traducere libera englezul o foloseste cand vrea sa atentioneze pe cineva sa termine
Asta si nu altceva, pentru ca nu mi-as permite, oricine as fii eu, sa ma adresez cuiva injurandu-l.Nu-mi sta in caracter.
Cat despre restul discutiei sunt sigur ca nu esti de acord cu ce se intampla in momentul asta pe baltile din jurul Buc.
Domn' Costelo ...padre.. :D ...citeste ,te rog ,inca o data la ce m-am referit :
... nu e normal sa va adresati in acest fel , tuturor administratorilor de balti de la noi ! :)
Cat despre ce se intampla la voi acolo la capitala ... eu cred ca aveti salariile cam mari !!! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: intrebare

Mesaj de tavimai » 31 Mar 2009, 03:52

nagy victor scrie:
lucian-nicolae scrie:am lansat o intrebare ,colegilor pescari, la care numai un singur coleg pescar mi-a raspuns.S-a ajuns la discutia despre taxe si balti si as dori sa va spun si eu ceva.Am fost ieri 28.03.2009 la pescuit in Ungaria.O balta numita Vallaj,este intradevar o balta mica(cca 3 hectare,unii o considera"vana") dar foarte frumoasa,curata si cu peste destul de mult in ea.Pretul unei partide de 12 h este de 2800 forinti-aprox. 40ron , se pot retine 2 buc. crap de pana la 6 kg fiecare sau 2 buc. amur de pana la 7 kg fiecare iar caras,platica 3 kg ,stiuca oricat.Capturile mai mari de 6 kg (crap sau amur) se elibereaza.Captura mai mare de 10 kg se premiaza cu o partida de pescuit gratuita iar cea de 20 kg sau mai mare se premiaza cu 100000 forinti.Cel mai interesant lucru pe care l-am auzit acolo a fost ca se populeaza saptamanal in functie de cat peste s-a scos in saptamana precedenta.Fir intins.
P.S. Sper sa pot posta si niste poze in viitor. Mai astept raspunsuri in legatura cu intrebarea de la inceputul topicului.
Sa stiti ca si in Bihor , patronii sau administratorii lacurilor au inceput sa practice acest sistem si nu i-am vazut pe nici unul din ei sa falimenteze , ba din contra , parca au din ce in ce mai multi clienti din toate paturile sociale . Eu merg destul de des la Santaul Mic (la Freedi) cu copii sa se antreneze , taxa e de 10 ron / persoana / zi , fara peste ( am scris corect ZECE ron. ), cine doreste peste pt. dus acasa sau sa-l pregateasca chiar la fata locului , il plateste la kg. si nu e mai scup ca la METRO . In Cetariu la balta lui Traian taxa e de 30 RON 12 ore si ai 5 kg. caras SAU UN CRAP PINA IN 5 KG. DE MENTIONAT, copii si femeile nu platesc taxa , astfel de lacuri mai sunt la Sititelec , Miersig , Livada (cunoscut in toata tara datorita capturilor mari de crap si somn) , Sauaieu , Husasau de Cris , Sisterea . Paleu si altele . Deci se poate trai si asa si inca ceva , nici unul nu se plinge ca moare de foame
Patronii acestor lacuri sunt prietenii pescarilor , ei au realizat ca fara pescari nici ei nu ar exista
PATRONI DIN TOATA TARA , ATENTIE!!! o sa va pierdeti clientii daca nu va bagati mintile-n cap ! :-B
PS.
Am uitat sa mentionez balta pe care am pescuit cel mai mult , cea de la Saldabagiu ,este un lac minunat , trebuie sa mai stiti ca nici unul din sceste lacuri nu este al AJVPS asa ca nu pot fi acuzat ca fac reclama !
PERFECT ADEVARAT !Patronii bihoreni de balti deocamdata de straduie sa dea dovada de bun simt !Sa le tie Cel de Sus naravul si sa nu se molipseasca de la cei pomeniti de rau de pe langa Bucuresti,desi sunt semne ca unii au tendinta de a intrece masura !Regretul meu este ca asa cum spuneti,baltile filialei ajvps ,cam au calitatea de a nu se putea inscrie in competitia cu celelalte balti private din lipsa peste datorata faptului ca sunt prea intens pescuite si mai ales braconate,(a se vedea constanta cu care se intind plasele in cea mai mare balta din judet-Bolcas )deci proasta gestionare cu toate ca din cand in cand se mai fac si ceva populari.Pescuitul in Ungaria este insa de preferat chiar si in raport cu preturile din Bihor !

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”