Flerul de pescar

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Flerul de pescar

Mesaj de eugen » 08 Mar 2009, 15:43

Deschid acest topic in speranta ca la experienta acumulata de dumneavoastra in domeniul pescuitului poate sa ma ajute, macar sa-mi lamuresc anumite aspecte.
Tot aud pe ici pe colea: "pe unde se prinde", "Misca ceva pe colo sau dincolo".
Bun, nimic de zis, dar totusi, cel putin in acceptiunea mea, a fi pescar trebuie sa ai totusi un fler al gasirii "baltilor unde exista peste".
Plecand de la acest aspect, doresc sa aflu, in masura in care doriti sa "dati pe fata" acest secret al domniilor voastre, care sunt semnele si aspectele care va arata ca in balta x, descoperita intamplator, ar fi peste sau nu. Ciupiturile de pe luciu, mirosul de peste, sau simplul fapt ca pe acea balta sunt deja pescari?

Cu stima.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Flerul de pescar

Mesaj de stefanflorin » 08 Mar 2009, 21:19

eu unu iti dau un sfat (:| mergi la balta pe care doresti sa pescuiesti in prohibitie cand se bate pestele dimineata devreme si stai pe mal (de regula pe cozile baltilor acolo unde e apa mica si cu vegetatie sau unde e sursa care alimenteaza balta...izvor, parau etc.) vreo ora-doua in liniste si priveste spectacolul si atunci iti dai seama cel mai bine de potential fara sa fi mintit de patroni si alti pescari. :idea:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Flerul de pescar

Mesaj de eugen » 08 Mar 2009, 22:50

Buna ideea, dar daca ma duc la o balta in iulie, ce ma asigura ca nu este creata de o ploaie torentiala? :)

Cu stima.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Flerul de pescar

Mesaj de george-alexandru » 08 Mar 2009, 23:07

sunt cateva mici aspecte care iti da incredere ca balta ar avea potential sau capturi.
1.distanta fata de bucuresti este un aspect important
2.accesul pe balta
3.regimul de pescuit
4.si cel mai important structura baltii,lighean de unde se pot scoate si melcii sau agataturi ,plauri etc.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Flerul de pescar

Mesaj de eugen » 08 Mar 2009, 23:37

1. accesul pe balta, adica, daca drumul de acces este batatorit, inseamna ca balta este cautata
2.regimul de pescuit, adica, daca este C&R este logic faptul ca pestele pe care l-a prins altcineva acum o ora, pot sa-l prind si eu acum.
3.daca balta are plauri, aici sa zicem ca as intelege, adica sper ca inteleg, plauri multi, pestele cam fuge de zonele aglomerate cu plauri, dar totodata poate fi un mediu propice de camuflare.
4. aici chiar nu inteleg aspectul. Cum adica distanta fata de Bucuresti? Este vorba aia ca in Bucuresti sunt cei mai mari si mai tari "pesti" :D , pentru ca efectiv, daca ar fi asa, sunt destule balti in diferite regiuni ale tarii, la distante mai mari sau mai mici de Bucuresti, care au potential, poate unele, mult mai mare decat unele din baltile care sunt in preajma Bucurestiului.

Cu stima.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Flerul de pescar

Mesaj de george-alexandru » 09 Mar 2009, 00:13

la punctul 4 cu distanta este vorba ca bucurestiul are o densitate foarte mare de pescari si ei la sfarsit de saptamana evadeaza prin toate iesirile din bucuresti spre toare directiile.acuma cine distanta este si ea importanta pt ca de obicei cu cat te duci mai departe cu atat va fi mai bine pt tine :D
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: Flerul de pescar

Mesaj de mardare » 09 Mar 2009, 23:52

Pai ,sa zicem o balta cit mai departe de Bucuresti ,mare cit se poate de mare la un pret bun. In rest nu uitati ca satenii va pot oferi cele mai bune informatii,despre populari,regimul baltii, e.t.c . Va doresc fir intins !

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Flerul de pescar

Mesaj de eugen » 10 Mar 2009, 00:02

mardare scrie:Pai ,sa zicem o balta cit mai departe de Bucuresti ,mare cit se poate de mare la un pret bun. In rest nu uitati ca satenii va pot oferi cele mai bune informatii,despre populari,regimul baltii, e.t.c . Va doresc fir intins !

Vroiam sa aflu parerea despre balti gasite intamplator, fara sa stim nimic, nu cu taxa ca acolo este clar.
Dar daca nu ar fi nici o comunitate in zona?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Flerul de pescar

Mesaj de tavimai » 24 Mar 2009, 01:11

Io zic ca secretul este sa mergi cat mai mult si mai des la pescuit si sa cunosti cat mai multi pescari si mai multe ape !Restul este pura "calificare la locul de munca" !Pana si cei mai mari pescari au fost incepatori candva si mai dau rateuri din cand in cand !Pe malul apei si-au facut "calificarea" !Nu vei gasi nici un "as pescar" care,invatand"teorie"super,sa mearga la pescuit calificat din prima zi de pescuit !Dar daca-ti plac gogosile,le poti inghiti cu placere ca sunt destui "servanti" calificati !

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Flerul de pescar

Mesaj de eugen » 24 Mar 2009, 21:53

Tocmai de accea am pus si eu problema asa. Si eu sunt satul de "sefi de gogoserii" d-astea ambulante, care fac din tantar armasar.
De aceea am zis, daca gasesc o balta, aiurea, asa, pe camp, fara nici un fel de comunitate, fara sa-mi spuna nimeni ca are sau nu are peste, ce m-ar face pe mine sa cred ca acolo merita sa bag firul.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Flerul de pescar

Mesaj de stefanflorin » 25 Mar 2009, 02:15

pai nu o sa gasesti niciodata o asemenea balta, nu exista ochi de apa in care sa nu-si bage coada cineva. Poate daca te-ai duce in padurea Amazonului ai avea sanse, si de regula baltile fara stapan (si nunumai) sunt luate in primire de braconierii care sunt in stare sa le sece ca sa-si satisfaca pofta de o juma' de tuica pe seara.
Daca chiar vrei sa te stabilesti pe o balta, e bine sa te asiguri intai de securitatea ta cand esti acolo, si pe urma apar si celelalte. Eu ti-am dat un exemplu care intamplator l-am trait. O balta despre care auzisem destule "povesti" insa nu dadeam 2 bani pe ea pt ca nu se prindea si nici nu vedeai semne ca ar fi ceva deosebit in ea. Insa fiind pe malul ei la gratar in ajun de paste nu-mi venea a crede ce vedeam cu ochii, efectiv ciorba de crap la bataie, si numai animale. Mini stie despre ce e vorba si mai ales ca e balta a filialei AJVPS Dj fara taxa aflata la 20 de km de oras. Usor accesibila, braconata la greu, nu foarte adanca, intindere destul de mare, plauri. O balta care cu o privatizare si un administrator bun ar fi clar de concurs.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”