GAZELE DE SIST

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

GAZELE DE SIST

Mesaj de sorin1362 » 19 Noi 2013, 04:35

Am urmarit la un post TV un film care m-a cutremurat. Filmul se numeste "Tinutul gazului" sau "Gasland".
Se pare ca americanii au cam scapat cainele din lant.
Acuma ce vrea guvernul "nostru" ? Vrea sa scoata bani din orice si cu orice risc ? Trebuie sa inteleaga ca odata cu inceperea exploatarii nu mai este cale de intoarcere. Nu poti pune dop gaurii si sa-ti ceri scuze c-ai gresit.
S-au inchis minele si combinatele, mari poluatori ai apelor curgatoare si iata ca au inceput sa se repopuleze (natural). Inclusiv in Marea Neagra au reaparut niste specii ... si au aparut chiar si niste specii noi, care au migrat spre o apa mai curata.
Hai sa ramana asa ... macar.
Iata filmul, pentru cei care nu l-au vizionat inca :
http://www.youtube.com/watch?v=XQcIAhG4 ... Ah12Or4sRW
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: GAZELE DE SIST

Mesaj de nagy victor » 19 Noi 2013, 13:40

Si eu am vazut filmul , este groaznic ce s-a intimplat cu acei oameni .
Dureros este faptul ca se incearca discreditarea filmului , se pune in circa propagandei rusesti !
Acum ca e sau nu propaganda ruseasca nu stiu , dar ce se intimpla acolo este real si poate ca acelas lucru ne asteapta si pe noi .
Oare tot cistigul care l-am avea merita sa riscam ?! :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: GAZELE DE SIST

Mesaj de nagy victor » 28 Noi 2013, 22:07

Baile Felix din Bihor in pericol !

"Staţiune de interes naţional, în pericol. Băile Felix, cunoscute în toată lumea pentru izvoarele de apă termală, riscă închiderea. Motivul: gazele de şist. Guvernul Ponta a aprobat exploatarea gazelor de şist în zonă. Hotărârea a fost publicată vineri în Monitorul Oficial."
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: GAZELE DE SIST

Mesaj de sorin1362 » 29 Noi 2013, 03:23

Baile Felix, o adevarata bijuterie. Ca sa nu mai vorbim de beneficiile aduse de apele termale. Ar fi pacat sa vorbim la timpul trecut despre o zona unde s-a investit enorm in ultimii ani. Doar niste descreierati ar putea sa-si asume riscul de a pune in pericol Felixul (nu pe motanul din poveste).
Apoi sunt in pericol de a fi afectate si alte judete : Arad, Timis, Constanta, Vaslui, Vrancea, probabil si altele. Implicit ma gandesc la o serie de ape curgatoare ce pot fi afectate : Crisurile, Mures, Siret, ... si tot asa ma gandesc la Dunare si Delta Dunarii.
Si chiar daca ar incepe exploatarea gazelor de sist, credeti ca va scadea factura de gaze? Credeti ca o vom duce mai bine?
Eu, unul, nu cred.
Vom ajunge ghena de gunoi a Europei (poate ca de aia ne-au si primit in UE). Mai sunt vapoare incarcate cu materii necunoscute ce putrezesc in diverse porturi. Mai sunt garnituri de tren "uitate" prin diverse gari, despre care gura lumii ar spune ca put a deseuri diverse. Ori, poate, containere campate prin duty-free-uri si pe care nu le-a mai revendicat nimeni.
Oare de ce alte tari europene sunt impotriva exploatarii acestor gaze, iar guvernul roman se arunca precum proasta-n p ...?
Si inca o data intreb, pe mine de ce nu ma intreaba nimeni ce vreau? De ce numai in cazul Basescu se organizeaza in graba referendumuri? Uite ca eu vreau referendum si pentru Rosia Montana si pentru gazele de sist.Nu accept sa-mi spuna un sudor prin ashkiere ce e mai bine de facut.
Fratilor, hai sa nu-i lasam ... ca avem copii, vom avea nepoti, ... si vorba lu' Barosanu' : "tara asta trebuie sa fie a urmasilor ..."
Ultima oară modificat 29 Noi 2013, 05:11 de către sorin1362, modificat 1 dată în total.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
badx
membru activ
membru activ
Mesaje: 89
Membru din: 16 Apr 2013, 20:08
Localitate: Braila

Re: GAZELE DE SIST

Mesaj de badx » 29 Noi 2013, 03:51

Sorin ... Big like


Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: GAZELE DE SIST

Mesaj de florentiniuga » 29 Noi 2013, 22:31

Sau macar sa ne vindem atat de scump pielea incat sa putem spala putina prin insule exotice si sa le lasam lor un colt imputit de Europa... cam ca arabii, care cu banii din petrol isi fac insule artificiale si stau la umbra camilei (Rols) frecand duda toata ziua.

Acum pe bune, toti suntem revoltati dar la romani lipseste catalizatorul, coeziunea. Daca apare vreun providential e ridiculizat si infierat imediat, i se fabrica un dosar... orice doar sa nu ridice capul, sa nu polarizeze atentia. Soarta lui Hristos. Iar noi ne pricepem de minune sa jucam rolul norodului ipocrit. Barabas! Barabas!
Daca as fi Ponta i-as indruma pe chevronei sa faca prospectiuni in Calarasi. La Nana. Chevron - Vuiton, se asorteaza bine pentru madam Udrea.

...si uite asa, usor-usor subiectul poate fi deviat catre monden, demonetizat si banalizat. E doar o proba de manipulare simpla a opiniei publice. De fapt notiunea de "opinie publica" insasi e improprie, pentru ca avem public dar nu cu o opinie ci cu atat de multe si personale ca nu mai conteaza. Peste 15 ani de manelizare, promovare a non-valorilor si distrugere a sistemului de invatamant ne-au adus in acest stadiu. In momentul cand vom deveni constienti de asta si vom incepe sa indreptam ceva aici, la fundamentul formarii constiintei morale si civice, ne vom regasi demnitatea si puterea de a reactiona ca natiune, nu ca grupuri de interes. Din pacate, cu regret o spun, nu exista sub nicio forma premise pentru o asemenea perspectiva. Stiu ca e un verdict greu, anatemic, dar nu e niciun argument coerent si lucid care sa-l contrazica. Deocamdata se poate actiona doar la nivel de comunitate locala din comuna ...primitiva - furci, topoare, blocarea unui DN, etc. Problema e ca in loc sa indrepte furcoaiele impotriva a doua camioane, ar trebui sa vina la Bucuresti sa le arate celor care dau aprobarile, sa simta si ei aceeasi amenintare fizica, organica, la fel cu cei carora le schimba vietile cu o simpla semnatura.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”