s-a dat startul la vrajeala !!!

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de mircea62 » 15 Mai 2012, 12:56

Corect George. As vrea sa vad cum ar fi daca ar exista si votul "contra toti".

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de gor965 » 15 Mai 2012, 14:22

mircea62 scrie:Corect George. As vrea sa vad cum ar fi daca ar exista si votul "contra toti".
Si daca ar exista varianta asta de vot (contra toti) atata timp cat nu are repercursiuni directe asupra politicienilor, nu se intampla nimic ! Prin absurd, daca ar fi lumea pusa sa voteze care SA NU MAI INTRE LA PUTERE (si respectivii exclusi din viata politica), pun pariu ca s-ar prezenta mai multa lume la vot si clasa politica ar suferi o schimbare majora !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de florentiniuga » 15 Mai 2012, 15:53

gor965 scrie:
mircea62 scrie:Corect George. As vrea sa vad cum ar fi daca ar exista si votul "contra toti".
Si daca ar exista varianta asta de vot (contra toti) atata timp cat nu are repercursiuni directe asupra politicienilor, nu se intampla nimic ! Prin absurd, daca ar fi lumea pusa sa voteze care SA NU MAI INTRE LA PUTERE (si respectivii exclusi din viata politica), pun pariu ca s-ar prezenta mai multa lume la vot si clasa politica ar suferi o schimbare majora !
Schimbare majora? Cu cine daca sustineti ca nu va convinge nimeni? In tara asta au ramas oare doar politicieni corupti si cetateni incapabili?
Aveti varianta sa va anulati votul. Credeti-ma ca e si un semnal major de dezaprobare populara daca va exista un procentaj mare de voturi anulate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de gor965 » 15 Mai 2012, 16:56

florentiniuga scrie: Schimbare majora? Cu cine daca sustineti ca nu va convinge nimeni? In tara asta au ramas oare doar politicieni corupti si cetateni incapabili?
Aveti varianta sa va anulati votul. Credeti-ma ca e si un semnal major de dezaprobare populara daca va exista un procentaj mare de voturi anulate.
Si daca nu se prezinta la vot 40-50% din populatie , tot o MARE dezaprobare se cheama ! Cand aia isi croiesc legi in parlament care sa le permita sa fie alesi cu cat mai putine voturi exprimate, nu vad de ce ne-am mai duce sa le anulam ! In mod normal un alt tip de om politic ar putea beneficia de votantii astia indecisi, dar vad ca la noi singurii care au venit si mai vin din spate bat toba prea tare pe populism, nationalism, extremism si alte kkt-uri. Poate ca exista clienti ptr. tipurile astea de discursuri : o sa facem, o sa dregem, aia au saracit poporul, aia au furat, noi o sa va dam, noi sa va dregem, bagam hotii la puscarie, confiscam averi, bla,bla,bla...eu insa in fabulatii de-asta nu prea cred ! Am sa votez oricand am sa vad un om pragatic, cu capul pe umeri, infipt sanatos in actualitatea romaneasca, cu viziunea economica, care sa evite genul de mai sus de discurs (sau apucaturi neaoshe romanesti) ! Am mai spus-o prin forumul asta la un moment dat...o combinatie de om politic intre Ion Tiriac si Cristian Tudor Popescu, m-ar scoate la urne ! :-B
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de mircea62 » 15 Mai 2012, 17:38

Din pacate cred ca e prea tarziu sa se mai poata face ceva. Mafia e adanc infipta si chiar daca ar veni unul asa cum il doresti tu George, va avea doar 2 posibilitati: fie intra in hora si joaca cum vor ei sau in cateva luni il "aranjeaza" de-l scot cel mai mare corupt si-l baga si in puscarie. Cred ca ajungem sa-l intelegem pe Constantinescu cand spunea ca e scarbit si ca a fost invins de servicii.
Dar cum speranta moare ultima ... asteptam un Che Guevara.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de timer » 15 Mai 2012, 18:51

mircea62 scrie:Din pacate cred ca e prea tarziu sa se mai poata face ceva. Mafia e adanc infipta si chiar daca ar veni unul asa cum il doresti tu George, va avea doar 2 posibilitati: fie intra in hora si joaca cum vor ei sau in cateva luni il "aranjeaza" de-l scot cel mai mare corupt si-l baga si in puscarie. Cred ca ajungem sa-l intelegem pe Constantinescu cand spunea ca e scarbit si ca a fost invins de servicii.
Dar cum speranta moare ultima ... asteptam un Che Guevara.
L-am gasit pa ...Che...
-Ia sa-mi spui,da’ fii cinstit
Ai baut,ai preacurvit,
In sistem ticalosit?
Da’, inca o data-ti zic,
Nu vreau nici un siretlic…
Sa nu-ncerci sa m-aburesti,
Ca te simt si o patesti
Si spre Iad te pravalesti!
-Cand am fost la Golden Blitz,
De-am baut cu Gigi-un sprit!
Mai mult apa, decat vin
Pot sa spun, c-a fost un chin…
N-am facut deloc agape,
V-au mintit,ca sa ma sape..
Iar cand mi se pune-o pata,
Ma calmez cu-o apa plata..
Doamne,nu ma fa sa sufar,
Sunt curat ca si un nufar…

La capitolul iubit,
Chiar ma simt neprihanit!
Iar cu Udrea ,Doamne Sfinte
Cum puteam ,ca presedinte…!
Totu-a fost un simplu joc,
N-am pus mana la mingioc

-Ia vezi Petre-n protocol,
Ca mi-e lene sa ma scol…
-Doamne,e plin de pacate,
Aici,in Rai, nu se poate..
Ia,sa vorbesc la vecini,
Le dau bip, ca-s baieti fini…
-Da ,Petre,te-aud beton,
Scaraoschi-n telefon…!
Zici d-un loc cu rezervare?
Va ajut, ca-s de onoare…
Mda,il stiu, mi-aduc aminte,
A fost in RO presedinte….
Chiar acu’ ,trimit semnale,
Sa dea la cazane foale…

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de florentiniuga » 15 Mai 2012, 21:16

@gor965
Vezi' de treaba George! Pe tine, e clar, nu te-ar mai convinge nimeni. Odata ce ai fost furat zeci de ani... incepi sa semeni cu fata batrana pentru care toti barbatii au cusururi.

Referitor la prezenta la vot de doar 50-60%... nu-i afecteaza cu nimic, e ceva normal, nici pana acum nu s-au deranjat.
Daca s-ar raporta insa un procentaj de 40-50% de voturi anulate, ar avea mult de tocat televiziunile despre reprezentativitatea candidatilor si asta chiar ar da de gandit multora. Dar nu-i asa, e mai usor sa stai pe coada acasa. "Nu ma implic, nu ma bag, nu raspund...", e cea mai paguboasa atitudine. Cei care nu votati in niciun fel, ar trebui nici sa nu aveti dreptul sa va plangeti vreodata de ceva.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de florentiniuga » 15 Mai 2012, 21:29

Mircea, avem un Che Guevara, la Constanta. Si-a tras bereta si uniforma, invarte maimutele cu fuste scurte din Mamaia pana-n Brasil, freaca menta-n discoteci si lumea-l voteaza-n draci. Nici nu are nevoie de campanie. Merge pe corason. :D Vezi ce face uniforma din om? :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de nagy victor » 15 Mai 2012, 22:29

florentiniuga scrie:.......... In tara asta au ramas oare doar politicieni corupti si cetateni incapabili?......
nu ! , dar cei cinstiti , competenti si capabili nu pot sa iasa in fata de cei corupti , incapabili si impotenti , pardon , am vrut sa scriu incompetenti ! :D
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de gor965 » 15 Mai 2012, 23:02

florentiniuga scrie:......... Cei care nu votati in niciun fel, ar trebui nici sa nu aveti dreptul sa va plangeti vreodata de ceva.....
Nici nu m-am plans vre-odata de alegerile facute de altii !...de fapt singurul lucru de care ma plang este chiar treaba asta, ca de atatia ani , cand vin alegerile, sunt pus in situatia asta de kkt...de a hotara singur cine sa ma fure in urmatorii 4 ani !
Oricum, ma opresc aici, ca n-as vrea sa iau la puricat variantele de vot propuse de actuala clasa politica si sa spun vre-o prostie !
p.s.
Cand eram tanar, prin 90, citeam bancuri si cascam gura la niste caricaturi cu Corneliu Coposu intr-o revista scoasa de Vadim (parca)...acum imi dau seama ca radeam de singurul om care a facut DOAR politica in tara asta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de florentiniuga » 16 Mai 2012, 03:21

Nu abandona, ca tu esti cel mai greu de convins si ma lasi fara obiectul "muncii". :))

PS Sunt curios, a incercat cineva sa te convinga sa nu razi de Coposu? Si daca da, tot asa ca acum ai reactionat?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de vioril » 16 Mai 2012, 09:28

ce parere aveti voi de A FI MANDATUL UNUI PRIMAR DE MAXIM UN AN ? poate in felul acesta vom mai avansa si noi la capitolul infrastructura , spatii verzi , curatenie , etc , etc ,etc . eu consider ca numai in acest fel se poate vedea capabilitatea celui ALES . Un bun primar va fi ales an de an , nu ?

Avatar utilizator
yo_yon
Veteran
Veteran
Mesaje: 632
Membru din: 04 Mai 2008, 09:53

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de yo_yon » 17 Mai 2012, 12:01

vioril scrie:ce parere aveti voi de A FI MANDATUL UNUI PRIMAR DE MAXIM UN AN ? poate in felul acesta vom mai avansa si noi la capitolul infrastructura , spatii verzi , curatenie , etc , etc ,etc . eu consider ca numai in acest fel se poate vedea capabilitatea celui ALES . Un bun primar va fi ales an de an , nu ?

Pai mai bine, n-ar fi ..... , sa fie de o luna ?? :)) :)) :)) :)) :))

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de mircea62 » 18 Mai 2012, 17:33

@ Florentin
Am intrat pe blogul tau si am vazut niste chestii de am ramas blocat. @-) Chiar esti sustinator PP-DD ???

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: s-a dat startul la vrajeala !!!

Mesaj de nagy victor » 18 Mai 2012, 18:04

mircea62 scrie:@ Florentin
............ @-) Chiar esti sustinator PP-DD ???
care-i problema :-?? eu ii respect sinceritatea , omul o spune/scrie pe fata , daca are convingerea ca-i o alegere buna ... !
si eu l-am votat pe Basescu , am spus-o si inainte de alegeri si o recunosc s-acum , nu stiu daca am facut ce-a mai buna alegere , dar inca sunt convins ca daca-l alegeam pe "prostanac" , 100% faceam o greseala si mai mare !
un lucru-i sigur , o sa fac in asa fel incit sa m-i se anuleze toate buletinele de vot (nu dau votul nimanui , dar ma duc la alegeri) !
nu am incredere in actuala clasa politica , toti is una ! , se muta dintr-un partid intr-altul si pin' la urma tot pe aceiasi ii vezi la conducere !

de la mine toti vor avea un vot nul si pe plan local si pe plan national ! [-(
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”