vanzator: jirosmarius - Oradea

Detalii despre tranzactiile efectuate

Moderatori: mini_mic, Sebastian, pharaoh, Coleman

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de thunder » 25 Ian 2010, 15:22

De obicei nu ma pretez la asa ceva sa fac reclamatii publice dar faptul cum m-a tratat userul jirosmarius ma impinge sa fac acest lucru si totodata impsibilitatea de a da replica in topicul lui de vanzare care a fost inchis.
In topicul respectiv am spus ca este neserios si il voi evita de acum incolo.
Utilizatorul jirosmarius tocmai dechide un tipic de vanzare cort pelzer bunker 1 pe care tocmai il cumparase cu cateva zile inainte de la utilizatorul ama74.
Va pun anuntul aci sa il vedeti:
"subiect: cort pelzer bunker 1
recent achizitonat 500 fix.pretul nou este de 950 ron.il dau pt ca mi am schimbat locul de munca si se schimba prioritatile din pacate pe 2010.si l tin degeaba...."

Il sun in data de 22.01.2010 sa il intreb despre cort in intentia sa il achizitionez. Vreau sa precizez ca prima data mi-a cerut 530Ron + ramburs bani (un pret mai mare decat cel din anunt dupa cum se vede).Dupa cum vedeti si in anunt mi-a spus ca se muta cu serviciul si nu mai poate iesi la pescuit cum isi planificase de aceea vinde cortul.Urmarind de o perioada anunturile de vanzare corturi pe forum l-am intrebat daca il are nou sau la luat de la cineva...spunandu-i ca am vazut si anuntul lui ama74 care vanduse cortul. Imi confirma banuiala si imi spune ca la achizitionat de la ama74 la pretul de 500 Ron + transport. si ca arata foarte bine si nu are defecte(ca l-ar fi montat si la verificat amanuntit) In sfarsit am stabilit ca il iau la pretul de 500 lei + rambursul banilor.Urma sa il puna la Fan Courier peste aprox. 2 ore -maxim si sa plateasca transportul pana la mine. Dupa mai bine de 2 ore l-am sunat sa il intreb daca la pus la curier. In momentul care l-am sunat tocmai era la firma de curierat si imi spune ca ii pare rau ca urma sa ma sune el sa imi spuna dar tocmai la pus la cineva din Zalau ca este distanta mai mica si transport mai mic ca pana la mine l-ar fi costat cam 70 lei transportul(eu zic ca a spus adevarul deoarece nu l-am luat pe neasteptate cu tel. si nu a avit timp sa inventeze ceva....).Eu nu am apucat decat sa il intreb ce model este daca este 2009 sau model mai vechi, asta cu nici o intentie sa mai negociez totul fiind dinainte stabilit...si mi-a inchis . Adevarul este ca nu il pusese inca si m-am trezit ca imediat ma suna inapoi. Problema lui era ca incurcase numerele si in loc sa il sune pe cel din Zalau la care vroia sa ii trimita cortul ma sunase pe mine(el nestiind ca de fapt cu mine vorbeste). Eu am tacut nu am zis nimic...l-am lasat sa vorbeasca si mi-a fost dat sa aud urechilor ca sunt un ca ma facut ..ma rezolvat repede cu vorba..adica sunt un fraier dupa el. Daca nu era acest telefon nici nu as fi postat aici dar asta ma deranjat in fond.
Daca era un vanzator onest nu ma mintea si imi explica de transport ca il costa probabil mai mult de cat sa gandit el si gaseam o rezolvare puteam imparti tranportul la jumatate nu asta ar fi fost problema, daca tot vroiam sa cumpar acel cort.
Ulterior am discutat cu ama74 si am aflat ca ma jirosmarius ma mintit si in legatura cu pretul la care a achizitionat cortul de la el, respectiv la luat la un pret mai mic decat imi spusese mie. Dar oricum asta nu mai conta ci felul in care pot sa ne minta anumiti vanzatori.
Daca nu ma credeti va mai spun ce mi s-a intamplat anul trecut tot ceva asemanator pe alt forum si utilizatorul respectiv a fost dezactivat dupa ce l-am demascat cu ceea ce facuse.
Multumesc
Ultima oară modificat 25 Ian 2010, 18:13 de către thunder, modificat 1 dată în total.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de gogu steriade » 25 Ian 2010, 15:52

Niste gaozari ! :-B face bisnita si nare cuvant si nici boase sa stea la bataie ! >:) Ban permanent !...merge ? :-??
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de mircea62 » 25 Ian 2010, 18:07

Ce pacat mai Gogule ca nu vrea astia sa te faca moderator

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de thunder » 25 Ian 2010, 18:09

Mersi Gogule ca ai avut rabdare si citisi mai sus !
Asa e ...ala de care ziceam eu pe alt forum asta a primit! Isi facuse un al doillea cont cred ca avea chiar mai multe si se juca cu ele....vorbea omu cu el insusi...credea ca a gasit fraierii...numa pana a fost prins de administrarorul forumului ca avea acelasi IP pe userii care ii folosea si ia banat permanent >:)
Cred ca si aici pe forum a facut unu la fel... :-??

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de Coleman » 25 Ian 2010, 18:23

Domnule dumneavoastra doriti sa primeasca ban cineva care de fapt nu a facut nimic ci doar s-a sucit si v-a anuntat ca il vinde altcuiva?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de thunder » 25 Ian 2010, 18:46

coleman scrie:Domnule dumneavoastra doriti sa primeasca ban cineva care de fapt nu a facut nimic ci doar s-a sucit si v-a anuntat ca il vinde altcuiva?
Domnule moderator Coleman eu nu am cerut sa i se dea "ban" probabil este o pedeapsa prea mare pentru ce a facut. Eu vorbeam de ce a patit userul ala care se folosea de mai multe conturi pe alt forum (va pot spune forumul pe privat). Totusi daca credeti ca nu a facut nimic va rog sa va pune-ti in situatia mea in momentul cand cineva te suna(e vorba de momentul cand a facut confuzia cu cel de fapt la care a vandut marfa) si spune cuvinte despre tine drept care te crede fraier...Si alteceva...el a vandut produsul la un pret mai mare decat la cumparat tot de pe acest forum.Vi se pare corect?

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de nimitz » 25 Ian 2010, 19:09

tipul nu e bisnitar ci chiar si-a vandut aproape toate sculele insa greseala lui a fost ca nu a dat prima data anunturile pe site-ul asociatiei locale si a doua zi s-a trezit cu 4-5 candidati pentru fiecare obiect si cum era si normal castigatorii au fost cei de la fata locului pt. ca e cam greu sa refuzi niste fosti si probabil viitori vecini de stand [-x in rest tipul a fost ok eu luand de la el patul senzor exact la pretul si in conditiile stabilite telefonic adica nou si asta am facut-o in fata sediului firmei de curierat unde venise pentru a trimite cortul probabil



ps. al dracului gogule ca nu statusi nici o luna sub stapanirea perfectului udemerist si deja devenisi sovin ca vrei sai dai ban colegului jiros :))

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de Coleman » 25 Ian 2010, 21:20

thunder scrie:
coleman scrie:Domnule dumneavoastra doriti sa primeasca ban cineva care de fapt nu a facut nimic ci doar s-a sucit si v-a anuntat ca il vinde altcuiva?
Domnule moderator Coleman eu nu am cerut sa i se dea "ban" probabil este o pedeapsa prea mare pentru ce a facut. Eu vorbeam de ce a patit userul ala care se folosea de mai multe conturi pe alt forum (va pot spune forumul pe privat). Totusi daca credeti ca nu a facut nimic va rog sa va pune-ti in situatia mea in momentul cand cineva te suna(e vorba de momentul cand a facut confuzia cu cel de fapt la care a vandut marfa) si spune cuvinte despre tine drept care te crede fraier...Si alteceva...el a vandut produsul la un pret mai mare decat la cumparat tot de pe acest forum.Vi se pare corect?
Domnule era o problema daca va vindea ceva care nu era functional,vindea pietroaie in loc de produsul dorit sau alte chestii de genul , dar nu putem acuza un om ca ,de fapt ,v-a anuntat ca nu va mai vinde produsul.

Problema cu ce ati vorbit la telefon nu tine de acest site si nici de vreun moderator ,nu ne intereseaza pe noi ca el v-a facut fraier sau altceva e problema fiecaruia ce vorbeste la telefon si cu cine, mie daca imi zicea ceva la tel ii raspundeam la fel si gata treaba ,ce trebuie sa facem noi acum ca omul v-a facut fraier cand vorbeati cu el la telefon?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de mihi78 » 25 Ian 2010, 21:30

eu vad treaba cam asa: frumos ar fi ca odata si daca s-a inteles cu omul acesta sa aiba intaietate, insa vanzatorul poate vinde oricui atata timp cat nu are contract sau alt gen de obligatie scrisa in acest sens.
in fine, este doar o parere. :-??
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2010, 22:28

Mai baieti ,eu nu sunt usa de biserica ,dar cand mi-am dat cuvantul sau am stabilit ceva cu cineva...doar moartea mai are curaj sa-mi schimbe planul de afacere ! Aici ne bazam pe incredere ,iar kkturile astea conteaza si ele f. mult in formarea opiniei generale !...chiar trebuie sa stam pe ace si cu morcovul in dos la fiecare tranzactie ?...sa ne facem griji si sa stam pe telefoane sa nu se suceasca vanzatorul in ultimul moment ?
Englezii au inventat Gentlemen's agreement si va spun eu ca nu trebuie sa vorbim engleza ca fim niste domni ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de thunder » 25 Ian 2010, 23:15

gor965 scrie:Mai baieti ,eu nu sunt usa de biserica ,dar cand mi-am dat cuvantul sau am stabilit ceva cu cineva...doar moartea mai are curaj sa-mi schimbe planul de afacere ! Aici ne bazam pe incredere ,iar kkturile astea conteaza si ele f. mult in formarea opiniei generale !...chiar trebuie sa stam pe ace si cu morcovul in dos la fiecare tranzactie ?...sa ne facem griji si sa stam pe telefoane sa nu se suceasca vanzatorul in ultimul moment ?
Englezii au inventat Gentlemen's agreement si va spun eu ca nu trebuie sa vorbim engleza ca fim niste domni ! ;)
Corect George cu afirmatia ta!Gentlemen's agreement >:D< Din pacate unii se prefac ca vorbesc engleza :^O dar mai au mult de lucrat la mentalitate!...ce sa-i faci asta este marea buba...
Si nu mi-ati raspuns la ultima intrebare..de fapt cred ca multe stau sub semnul intrebarii......TO BE OR NOT TO BE...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de gor965 » 27 Ian 2010, 12:10

jirosmarius scrie:...........ca l am vandut altcuiva...asta e...eu hotarasc.........
Corect ,dumneata hotarasti cui vinzi...dar restul hotarasc daca esti de incredere sau nu ! Evident ,poti lua si bile albe si bile negre ptr. acelasi lucru (tranzactie) ,multumind pe unul si inseland asteptarile ,ori increderea, altuia ! In general e bine sa eviti bilele negre ,oricate albe ai putea primii !
O singura intrebare mai am ...va considerati un om de cuvant ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de gor965 » 27 Ian 2010, 13:23

jirosmarius scrie:
gor965 scrie:
jirosmarius scrie:...........ca l am vandut altcuiva...asta e...eu hotarasc.........
Corect ,dumneata hotarasti cui vinzi...dar restul hotarasc daca esti de incredere sau nu ! Evident ,poti lua si bile albe si bile negre ptr. acelasi lucru (tranzactie) ,multumind pe unul si inseland asteptarile ,ori increderea, altuia ! In general e bine sa eviti bilele negre ,oricate albe ai putea primii !
O singura intrebare mai am ...va considerati un om de cuvant ?
in primul rand nu stiu ce treaba ai tu aici...in subiectul asta,sincer...eu nu am nici o treaba cu tine asa ca nu te mai baga.mentinez ca imi pare rau ca nu am trimis cortul totusi lui thunder,dar nu m am mai simtit vinovat atunci cand dupa toata intelegerea m a sunat sa vada daca mai ciupeste ceva reducere.nu intru in polemici cu tine.nu stiu si nu ma intereseaza cine esti asa ca look out...in engleza.
Domne' am impresia ca nu stiti cu cine stati de vorba...! Nu ma luati pe mine ca persoana privata ci luati-ma ca pe un "functionar" al acestui sit ! Treaba mea e sa lamuresc lumea daca mai poate avea sau nu incredere in cei care acceseaza rubrica de bazar a acestui sit si ca atare pun intrebari si cer raspunsuri cand vreau ,cum vreau si de la cine vreau ,ca sa-mi ating scopul ! Nu caut sa va acuz de nimic dara daca aveati cuvant ,inainte sa va sune respectivul care e nemultumit ,sunati dvs. primul si-l anuntai ca va-ti sucit ! Chiar daca nu-ti puteai respecta cuvantul ,macar erai franc si nu apareau discutii de genul celei de mai sus.
In rest ,cascati bine ochii cand mai deschideti gura (tastati)...ca eu poate sunt Zmeul ,poate nu sunt ,dar cu siguranta dvs. NU sunteti Alba ca Zapada !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de gor965 » 27 Ian 2010, 14:10

jirosmarius scrie:bine d nle zmeu aveti toate aprecierile mele pt functia pe care o detineti folositi o in continuare in scopuri constructive...si numai bine.fir intins.cu respect jiros marius oradea.inca ceva...sper la o confruntare pe balta ,o data...sa laqmurim acolo,barbateste.numai bine
...ne lamurim unde vreti...barbateste, ar fi mai bine la Dunare...dar va sun inainte ,in caz ca ma razgandesc ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Re: vanzator: jirosmarius - Oradea

Mesaj de thunder » 28 Ian 2010, 09:03

Marius eu zic ca este timpul sa punem capat acestor polemici si discutii care se intind fara rost si sa ne impacam.
Provocarea ta pentru infruntare pe balta pentru cine este? Ca nu stiu cum sa o privesc...ca o acceptare? sau era adresata pentru George?
Iti propun ceva! Sa ne intalnim la o provocare pe balta iar suma care se pune la bataie este cea cu care trebuia sa imi vinzi cortul. Daca vrei il putem lua pe George arbitru iar restul detaliilor cu balta,perioada le stabilim ulterior...
Ce zici?

Scrie răspuns

Înapoi la “Feedback”