carlige ruginite

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eugenio
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 14 Apr 2009, 12:30

carlige ruginite

Mesaj de eugenio » 16 Sep 2011, 09:19

buna ziua
daca este cineva care ma poate ajuta cu un sfat sau cu un sait unde ma pot documenta in legatura cu niste carlige atinse de rugina
nu sunt ruginite pe toata suprafata
era acel tratament de calmiere si bronare daca mai tin eu minte ca se numea sau altceva
multumesc si fir intins

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: carlige ruginite

Mesaj de crazy crap » 16 Sep 2011, 11:13

Salut. Nu stiu daca este vre-un proces care sa iti salveze carligele, eu cred ca cea mai buna metoda este sa iti cumperi altele noi deoarece petele de rugina afecteaza foarte mult rezistenta carligului si de multe ori chiar poate avea consecinte negative si asupra pestelului intepat si apoi eliberat. Asa am patit si eu cu niste carlige Owner C8, dar numai 2 au ruginit din tot pachetul, prima data a aparut rugina pe tija si apoi s-a prelungit pana spre curbura carligului. Acum folosesc in principal carlige teflonate si nu am mai avut nici o problema cu rugina. numai bine **==

Avatar utilizator
eugenio
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 14 Apr 2009, 12:30

Re: carlige ruginite

Mesaj de eugenio » 16 Sep 2011, 12:36

mersi de sugestie
decat sa infestez pestele si sa inceapa sa rugineasca iau altele

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: carlige ruginite

Mesaj de viorelb73 » 29 Noi 2011, 18:22

eugenio scrie:mersi de sugestie
decat sa infestez pestele si sa inceapa sa rugineasca iau altele
Degeaba ai "fir de fir, super mulineta, marfa de lansete și brand de oțel" ... cel care agață pestele este cârligul !!! Este elementul principal din tot "angrenajul" pescuitului ... caci daca nu agati pestele, nu ai ce aduce la mal !!! Sfatul meu este sa folosesti cârlige de cea mai buna calitate (firme sunt o groază, tu să o alegi pe cea care iti place cel mai mult), fără strop de rugină sau alte defecte. Si intotdeauna să faci testul cârligului pe unghie, doar asa vezi care ac mai este bun (uneori poti schimba si de 2 - 3 ori acul pe partida de pescuit, mai ales daca ai agatatori). Am mai vazut "pescari" care aveau cârligul îndoit in vârf, îl îndreptau cu un patent și apoi se mirau de ce le scapă peste din carlig !!!
Acul bun asigură înțeparea ... apoi trebuie să ai grijă să-l aduci la mal !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: carlige ruginite

Mesaj de romelian » 29 Noi 2011, 20:38

viorelb73 scrie:Acul bun asigură înțeparea ... apoi trebuie să ai grijă să-l aduci la mal !!!
Si pe urma dupa ce-l intepi, mai ai nevoie si de:
viorelb73 scrie:"fir de fir, super mulineta, marfa de lansete și brand de oțel" ...
;) Asa ca propriu-zis cam ai nevoie de toate :D
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: carlige ruginite

Mesaj de viorelb73 » 18 Ian 2012, 18:00

Corect, toat ansamblul trebuie să fie de bună calitate, dar înainte de toate trebuie să-l înțepi.
Degeaba ai - sa presupunem - scule de la Shimano/Maver/Daiwa/etc. dacă dai cu ace Jing-Yang-Ding de 0,02 lei !!! Înainte de toate, @monsieur-ul@ (ce-o fi el să fie) trebuie înțepat și apoi adus la mal.
Respect la toti !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
zigi2611
senior
senior
Mesaje: 285
Membru din: 20 Feb 2013, 06:36

Re: carlige ruginite

Mesaj de zigi2611 » 24 Feb 2013, 03:10

toate carligele au un stat protector antioxidare ce protejeaza metalul de substantele acide cu care vin in contact - acestea sunt multeeee dar as vrea sa mentionez ca poate cea mai a dracu cu care intra in contact este saliva atunci cand pescarul umezeste nodul ...
personal dupa fiecare partida de pescuit arunc carligele folosite cu tot cu inaintas, agrafa si primii 10 metrii din linia principala( fiind cei mai solicitati si la lansare sau drill si la frecarea cu substratul sau crengile din apa)
o sa vi se para costisitor dar va asigur ca nu este asa
de obicei dau la feeder cu 2 lansete pe Dunare sau balti, mi-am luat 2 fire Jaxon de 0.22 pe care oricum nu vreau sa le tin pe mulinete mai mult de 2 ani, am mai luat o pungulita de agrafe cu vartej nr 8 de 5 lei/100 buc din Europa( decat sa sau pe 10 agrafe de "marca" 7 lei /10buc), si pliculetul de ace Gamakatsu este 17 lei/25 buc.
am preferat intotdeauna sa folosesc montura noua cu care am incredere decat sa las firele pe mulinete 5 ani pana cand se rup ca ata sau carlige care nu mai poti sa bagi viermusii de rugina
ps - si se mai mira unii ca le pocneste firul care cica tine 5 kg cand agata un ciortan la kil, nu va-ti intrebat niciodata cum scot unii crapi de peste 5 kg la cumpetitiile de match si feeder cu fire principale de 0.16 si inaintas de 0.12mm ???

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”