CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de zfcristian » 05 Ian 2012, 18:16

pharaoh scrie:Ultima sunt foarte ok. Ai nimerit tu vreo vechitura. E valabil pentru orice fir. Cat ai vrea sa reziste firul ala dupa zeci de zile pe balta in toate conditiile atmosferice, sute de lansari si recuperari..s.a.m.d..?
Fir luat de la BF si dupa 3 iesiri de 24 ore era istorie deja
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de Laurentiu » 05 Ian 2012, 18:17

Tu ai un fix? Unde ai vazut aici ca am recomandat ultima? Am precizat ca sunt alte variante mai ieftine si mai bune. Cine vrea sa priceapa, bine, cine nu, sa fie sanatos.
Cat despre ''rasnite", era o metafora pe care nu ai prins-o din zbor.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de pharaoh » 05 Ian 2012, 18:23

zfcristian scrie:
pharaoh scrie:Ultima sunt foarte ok. Ai nimerit tu vreo vechitura. E valabil pentru orice fir. Cat ai vrea sa reziste firul ala dupa zeci de zile pe balta in toate conditiile atmosferice, sute de lansari si recuperari..s.a.m.d..?
Fir luat de la BF si dupa 3 iesiri de 24 ore era istorie deja

Te cred. Am si zis ca poate ai prins o vechitura.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de zfcristian » 05 Ian 2012, 18:25

Laurentiu scrie:Tu ai un fix? Unde ai vazut aici ca am recomandat ultima? Am precizat ca sunt alte variante mai ieftine si mai bune. Cine vrea sa priceapa, bine, cine nu, sa fie sanatos.
Cat despre ''rasnite", era o metafora pe care nu ai prins-o din zbor.
Nu e vorba de fix, ti-am spus doar ce experienta negativa am avut cu astia de la Ultima.

Da-mi niste exemple de fire ok de 0,25 fluo
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de Laurentiu » 05 Ian 2012, 18:41

In primul rand firele de proasta calitate sunt supradimensionate, indiferent ca sunt mono sau multi. Asa si cu carp expert, din acest motiv ti s-a parut ca rezista; sa zicem ca ai bobinat 0.28mm mono si tine mult mai bine la nod cu inaintas textil fata de ultima (na, ca tot ai deschis subiectul). Normal, ca fata de ultima tot de 0.28 mm e ca o franghie de rufe de gros. La fel si cu rahatul de berkely textil care il lauda multi ca tine jdemii de kg; e gros ca franghia trapezistilor de la circ. Putini pescari tin cont si de diametrul real al firului mono sau multi si cand folosesc vreo marca cat de cat respectabila care tine cont de diametrul firesc, se mira ca plesneste mai usor, dar nu se uita sa vada ca e aproape jumate mai subtire decat tot de un 0.28 mm declarat dar de la firma de kko.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de zfcristian » 05 Ian 2012, 22:11

Tot nu ai venit cu un exemplu concret.
Eu sunt deschis unei discutii dar hai sa vorbim pe concret nu pe generalitati .
Legat de Whiplash de la Berklei iarasi imi pare ciudat pentru ca toata lumea il lauda si stii cum e, nu iese fum fara foc .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de odoctee » 05 Ian 2012, 23:06

carp expert = panarama ... scurt p 2.
CARP HUNTERS TEAM

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de Vali_ms » 05 Ian 2012, 23:28

Am masurat cu micrometrul firul carp expert fluo de 0.25mm,rezultat......:0,285mm,la fel sa si trabuco si multi altii , scot fire supradimensionate.La capitolul asta sunt niste :^O
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de zfcristian » 06 Ian 2012, 09:35

Ok, accept parerile voastre dar repet, astept sa veniti cu un exemplu de fir care din punctul vostru de vedere este ok , diamentru redus, fluo , rezistenta buna la nod .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de Laurentiu » 06 Ian 2012, 13:54

Parerea mea e sa te duci sa vezi cu ochi si mainile tale. Criteriul meu principal este sa fie cat mai matasos, am la mine o mostra de 0.28mm sau 0.25mm real ca sa-l pot compara ca diametru cu cel pe care doresc sa-l cumpar si daca imi permite vanzatorul ii fac si un test la nod. Am vazut prin magazine pescari cu cantar care faceau nod pe carligul de la cantar si apoi trageau incet cu ochii la garadatii pana se rupea. M-a amuzat faptul asta, dar pana la urma la ce gunoaie sau putreziciuni au ajuns sa ni se vanda ca ceva extraordinar, nu ma mai mira.
E posibil sa te duci sa testezi o marca de fir si sa dea bine si aceeasi marca dar in alta locatie sa dea prost; motivele sunt nenumarate, de la depozitarea incorecta fata de specificatiile producatorului, termenul de garantie expirat ( ca si aceste fire au termen de garantie) pana la falsificarea marcii respective.
Din acest motiv eu te sfatuiesc sa testezi cu mana si ochii tai, sa fii sigur 99% ce cumperi, ca 100% nu esti niciodata in aceasta tara.
Pe alt topic am dat exemplu de ultima deoarece am fost destul de multumit, cu mentiunea ca se decoloreaza foarte repede. Tie ti s-a parut ca se rupe ca ata de papiota. Pescarii sunt genul de oameni cei mai carcotasi, din acest motiv nu mai doresc sa recomand ceva care mie mi-a placut, dar probabil pe tine nu o sa te satisfaca. Recunosc, si eu sunt carcotas, din acest motiv nu mai cer pareri pe forum. Prefer sa fac teste, daca mi se permite, pe obiectul vizat.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Ian 2012, 19:55

zfcristian scrie:Ok, accept parerile voastre dar repet, astept sa veniti cu un exemplu de fir care din punctul vostru de vedere este ok , diamentru redus, fluo , rezistenta buna la nod .
Cristian,firele fluo/orange,etc. sunt mai slabe din toate pct. de vedere fata de cele normale (negre,maro) cele fluo/orange trecand prin mai multe procedee de fabricare,ceea ce le face mai slabe.(poti gasi pe la englezi cateva articole referitoare la firele fluo).
Eu dupa 2 iesiri la pescuit,intorc firul invers,mai fac 2 iesiri dupa care altul.
In general folosesc firele de la sufix ultra knot,p-line sau fire la mosoare mari pe care le gasesti in magazinele de profil.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de zfcristian » 07 Ian 2012, 00:21

Ai si tu dreptate dar decat sa stau toata ziua sa intorc si sa schimb firele mai bine imi iau un Shimano Technium si am cam terminat. Sau nu ?!?!?!?!? :O
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Rahan
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 08 Mar 2008, 16:30
Localitate: Turda

Re: CARP EXPERT FLUO-ORANGE

Mesaj de Rahan » 10 Ian 2012, 16:13

carp expert= KKT MARE, daca vrei fluo, arunca privirea spre firele de la Trabucco, nu iti va parea rau.
BORN TO FISH

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”