De ce ... ???

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Geanytto
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 11 Feb 2012, 19:50
Localitate: Spania

Re: De ce ... ???

Mesaj de Geanytto » 05 Apr 2012, 13:13

Dar de la ce a plecat discutia ca nu inteleg? Nu prea are sens acest topic. Eu sunt de parere ca orice pescar cu o oarecare experienta isi cumpara ce isi permite si funt sigur ca fiecare dintre noi doreste superlativul dar tre´ sa ne vedem lungul nasului
Cati dinte voi conduc un X6?..... Cei care au logan oare sunt dezinformati si nu stiu cum sta treaba pe piata automobilelor?

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 05 Apr 2012, 13:20

Geanytto scrie:Dar de la ce a plecat discutia ca nu inteleg? Nu prea are sens acest topic. Eu sunt de parere ca orice pescar cu o oarecare experienta isi cumpara ce isi permite si funt sigur ca fiecare dintre noi doreste superlativul dar tre´ sa ne vedem lungul nasului
Cati dinte voi conduc un X6?..... Cei care au logan oare sunt dezinformati si nu stiu cum sta treaba pe piata automobilelor?
Intrebarea era de ce sa luam ieftin si prost care sa ne tina un pic...in loc sa luam scump si bun care sa tina mai mult si mai bine.
Vorbeam strict de pescuit...nu faceti comparatii gen masini sau case...

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: De ce ... ???

Mesaj de suspectu2 » 05 Apr 2012, 13:25

iarna asta care a fost asa lunga si interminabila am tot " colindat" internetul in lung si in lat, pentru ca aveam de mult in minte sa imi cupar un set de lansete si mulinete de acelasi fel sa fie si ok, si cat de cat,asa incat mi-am achizitionat 3 lansete ET Carp Blade de 3.60 si 3 mulinete Banax Helicon 5600NF , plus rod pod cu senzori, si fir pentru toate 3 mulinetele, , in total 1500 de lei ,nu stiu cat de bune sau de rele sunt, dar ce stiu e ca mie mi-a placut, si am strans bani din noiembrie si pana in martie, si am terminat achizitiile,si cand merg pe balta cu ele e important sa imi placa mie si atat, eu zic ca asta conteaza, plus ca lucrul de calitate se diferentiaza foarte mult de chinezarii,si nu am un venit extraordinar, ideea este ca daca vrei ceva cu adevarat iti strangi bani si iti iei,
Ultima oară modificat 05 Apr 2012, 13:26 de către suspectu2, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 05 Apr 2012, 13:26

onu_eckou3 scrie::))
consider ca la ce piata de scule de pescuit exista astazi orice om poate sa isi faca un set ieftin sau scump. dar nu asta conteaza.. toata lumea stie ca poti sa iti iei mtx cu oryx, axeon sau century c2 cu basia, aerotehnium si in afara de faptul ca la mijloc exista o nebunie, de a avea cel mai bun echipament, sa stii ca ai totul la maxim, ce mai este? nimic. conteaza sa pescuiesti. toti o facem realativ la fel. facem monturi care functioneaza ca doar de aia prindem pesti. nadim cat putem, cum putem, aruncam cu lansetele la anumite distante etc. nu conteaza cu ce o faci insa trebuie sa incerci sa iti cumperi echipament care sa echivaleze cu stilul tau de pescuit..
Pai cumparam un fir doar ca este ieftin si nu ne permitem unul mai scump...sau cumparam unul mai scump care nu se rupe dupa o partida de pescuit ?

Avatar utilizator
Geanytto
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 11 Feb 2012, 19:50
Localitate: Spania

Re: De ce ... ???

Mesaj de Geanytto » 05 Apr 2012, 13:45

Vorbeam strict de pescuit...nu faceti comparatii gen masini sau case...
Intr-adevar nu prea are legatura dar e cam aceeasi chestie la o scara mult mai mica
Omul modest (gramada din care si eu fac parte) cauta sa cumpere cea mai buna calitate dar care sa se incadreze in bugetul sau. Eu am in buzunar 150 lei si nu imi permit Shimano BeastMaster desi stiu ca e o lanseta foarte buna incerc in schimb cu acesti bani sa imi achizitionez una care sa ma satisfaca. Acum astia care nu ne permitem luxul ce sa facem sa nu mai pescuim? Asta e si uite un alt exemplu care o spui ca nu are legatura: compara SanSiro, Bernabeu sau Camp Nou cu Giulesti sau Ghencea in cazul asta Steaua si Rapid tre sa se lase de fotbal?
Ai fi putut sa dai niste informatii avand in vedere raportul calitate pret

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: De ce ... ???

Mesaj de dinamita » 05 Apr 2012, 14:36

Nici un pescar nu poate spune ca nu se prinde peste si cu scule ieftine..........si chestia cu ,,sa reziste sculele in timp,, e relativa.........cati nu au scule vechi de 7-10 ani ieftine si care nu au nici pe draqu...........eu nu inteleg de ce atunci cind cineva cu un buget limitat intreaba ce lanseta sa-si ia in jurul sumei de 150-200 lei vine unu destept foc si spune sa-si cumpere nu stiu ce marca de 350 - 500 lei..............adica eu am bani de skoda fabia si tu-mi recomanzi octavia ca-i mai buna..........eu am bani de mtx 9 si mi se recomanda mtx 14 ca-i mai buna............fiecare trebuie ajutat sa-si cumpere ce e mai bun in banii de care el dispune,asta e ideea.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: De ce ... ???

Mesaj de Neamtul » 05 Apr 2012, 16:22

Madalin007 scrie:
Nu trebuie sa iei scump si bun ca sa-ti faci treaba 2-3-4 ani.
Asta cu "mai punem cativa banuti" nu e valabila. Multi nu au de unde si nici nu vor sa investeasca mai mult.
Ce rost are sa-ti iei 1-2 bete si mulinete si peste 6 luni sau 1 an sa mai iei inca doua ? In alea 6 luni cand ai 1-2 bete de fitze nu vrei sa pescuiesti ? Pai imagineaza-ti ca te duci la o balta care e sa zicem la 100km de tine, deci deplasare scumpa si te mai costa ceva si nada, bile, mancare, apa, bere, etc. + taxa l balta si vrei sa stai macar 2-3 zile ca altfel nu merita sa bati drumul. Ce faci daca se strica o parte din echipament si tu trebuie sa strangi din buci juma' de an ca sa-l repari / inlocuiesti ?
Acum te intreb, tie iti convine sa dai o caruta de bani pe o partida de pescuit si sa dai numai cu 1-2 bete ?
Eu nu as face acest compromis pentru a avea bete de fitze. De fapt, am bete de fitze dar le-am luat toate 4 odata. Problema e alta -> Daca se rupe una ce fac ? Cred ca mi-ar lua vre-o 2-3 luni sa strang banii sa schimb lanseta. Atunci te intreb, nu mai bine dau eu cu ce imi permit sa cumpar si ce imi permit sa intretin/folosesc ?
Daca pui problema asa trebuie sa te apuci de alt sport ;)
Pescuitul nu e un sport si te asigur ca nu trebuie sa ai o caruta de bani ca sa poti sa pescuiesti.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: De ce ... ???

Mesaj de Neamtul » 05 Apr 2012, 16:28

Pai cumparam un fir doar ca este ieftin si nu ne permitem unul mai scump...sau cumparam unul mai scump care nu se rupe dupa o partida de pescuit ?[/quote]

Fire ieftine si bune exista o gramada. Carp Expert, Sufix, Jaxon, Prowess, Cormoran,etc.
Niciunul nu se rupe dupa o singura partida asa cum spui tu. De obicei te tin 1-3 sezoane in functie de cat de mult pescuiesti in acest timp.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: De ce ... ???

Mesaj de Madalin Dirla » 05 Apr 2012, 21:16

Neamtul scrie:
Madalin007 scrie:
Nu trebuie sa iei scump si bun ca sa-ti faci treaba 2-3-4 ani.
Asta cu "mai punem cativa banuti" nu e valabila. Multi nu au de unde si nici nu vor sa investeasca mai mult.
Ce rost are sa-ti iei 1-2 bete si mulinete si peste 6 luni sau 1 an sa mai iei inca doua ? In alea 6 luni cand ai 1-2 bete de fitze nu vrei sa pescuiesti ? Pai imagineaza-ti ca te duci la o balta care e sa zicem la 100km de tine, deci deplasare scumpa si te mai costa ceva si nada, bile, mancare, apa, bere, etc. + taxa l balta si vrei sa stai macar 2-3 zile ca altfel nu merita sa bati drumul. Ce faci daca se strica o parte din echipament si tu trebuie sa strangi din buci juma' de an ca sa-l repari / inlocuiesti ?
Acum te intreb, tie iti convine sa dai o caruta de bani pe o partida de pescuit si sa dai numai cu 1-2 bete ?
Eu nu as face acest compromis pentru a avea bete de fitze. De fapt, am bete de fitze dar le-am luat toate 4 odata. Problema e alta -> Daca se rupe una ce fac ? Cred ca mi-ar lua vre-o 2-3 luni sa strang banii sa schimb lanseta. Atunci te intreb, nu mai bine dau eu cu ce imi permit sa cumpar si ce imi permit sa intretin/folosesc ?
Daca pui problema asa trebuie sa te apuci de alt sport ;)
Pescuitul nu e un sport si te asigur ca nu trebuie sa ai o caruta de bani ca sa poti sa pescuiesti.
Asta cu banii am inteles-o si sunt de acord cu tine intr-o oarecare masura,dar cu sportul cum ma poti asigura :D ???

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: De ce ... ???

Mesaj de marian_popescu » 05 Apr 2012, 22:38

@ Alexandru Mihai

Nu sunt sigur, dar parca tu dai cu hakuyo, la fel ca si mentorul tau, dl Mitranescu

De ce nu treci pe century?

Noi stam si ne dam cu parerea pe forumuri, dar habar nu aveti cati impatimiti ai pescuitului, pescari cu sufletul, abia indraznesc sa viseze la niste okuma longbow
referitor la carlige si fire, intradevar, nu merita sa faci rabat la calitate. dar asta nu inseamna ca tre sa am tehnium pe tambur si carlige numai de la korda
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Geanytto
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 11 Feb 2012, 19:50
Localitate: Spania

Re: De ce ... ???

Mesaj de Geanytto » 05 Apr 2012, 23:14

dinamita scrie:Nici un pescar nu poate spune ca nu se prinde peste si cu scule ieftine..........si chestia cu ,,sa reziste sculele in timp,, e relativa.........cati nu au scule vechi de 7-10 ani ieftine si care nu au nici pe draqu...........eu nu inteleg de ce atunci cind cineva cu un buget limitat intreaba ce lanseta sa-si ia in jurul sumei de 150-200 lei vine unu destept foc si spune sa-si cumpere nu stiu ce marca de 350 - 500 lei..............adica eu am bani de skoda fabia si tu-mi recomanzi octavia ca-i mai buna..........eu am bani de mtx 9 si mi se recomanda mtx 14 ca-i mai buna............fiecare trebuie ajutat sa-si cumpere ce e mai bun in banii de care el dispune,asta e ideea.
Exact bravo! Asta ma chinui si eu sa explic. Ma bucur ca nu sunt singurul care gandeste asa

=D> =D> =D> =D>

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: De ce ... ???

Mesaj de Costel Jambu » 06 Apr 2012, 00:17

S-a deschis un topic foarte,foarte interesant.
Dupa multe postari, cati "oameni cu bani"(vezi cei ce-si pot permite premium in legatura cu echipamentul) au intrat sa-si spuna parerea?! Degeaba se cer pareri avizate "profesorilor", daca ei folosesc doar scule de top.Traim intr-o tara in care cei cu bani nu dau 2 leuti pe ceilalti(a se citi "modesti" dpdv financiar). Primeaza in general AFACEREA. Daca pot castiga ceva , te indruma (punct). Traim intr-o tara in care ipocrizia este caracteristica de baza a clasei sociale "avute".
Totdeauna ma gandesc de ce nu pot avea si eu mai mult. Nu ma gandesc niciodata de ce "cutare" are si eu nu.
Faza cu " sunt prea sarac sa-mi cumpar scule ieftine " nu sta in picioare. Pana la urma si la coada, care este telul fiecarui pescar? Pestele,nu? Cu cat mai mare cu atat mai bine. Se poate reusi captura si cu scule ieftine, dar bune (trebuie sa te informezi intens ,inainte de a cumpara). Aici un exemplu elocvent este Dan Mitranescu. Pana acum ,cred ca este singurul care incearca sa ne aduca pe fagasul normal, in legatura cu banii aruncati pe FIRME. Este foarte adevarat ca face si afacere din promovarea articolelor dumnealui, dar mai cred si ca se gandeste la pescar. Cati dintre marii comercianti ( doar asa se pot numi, sau speculanti mai bine spus) mai fac lucrul asta? Tot ceea ce este important este BANUL. Ei vad toate aceste forumuri doar niste piste de lansare a produselor proprii, doar niste cai de a-si face publicitate.
Deci, cumparati o singura data ,dar ganditi( informati-va) de mult mai multe ori.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: De ce ... ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Apr 2012, 13:59

marian_popescu scrie:@ Alexandru Mihai

Nu sunt sigur, dar parca tu dai cu hakuyo, la fel ca si mentorul tau, dl Mitranescu

De ce nu treci pe century?
...Maxx si-a luat acum cateva luni Shimano ( 800 lei bucata. )
La concursul de casting a aruncat 171m cu lanseta proprie si cu MTX-ul a aruncat 176m :D
Asta in situatia in care pretentia lui declarata de la o lanseta este sa arunce cat mai bine.
Il intrebati voi de ce nu trece din nou la MTX14 sau de ce a renuntat la ele ? :D

Alta data a venit cu niste ace Korda la mine si eu am luat o cutie cu ace similare de la Baracuda ( la jumatate de pret ) si i le-am amestecat ... Bufnea ca nu mai stie care sunt ale lui in loc sa-si dea seama de substratul glumei ... ;)

Pentru ce ma bucur este totusi ca invarte la tuciul de mamaliga fara niciun pic de jena ! :D

P.S. Maxx te rog sa nu te superi pe "mentorul" tau L-) pentru ca si acum sunt simple exemple nu atacuri la ucenic ! :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: De ce ... ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Apr 2012, 14:11

Serios acum :
Sunt lucruri care merita si lucruri prin care vrem sa fim deosebiti.
Toate au fabricanti , vanzatori ... si cumparatori.

Pana nu o sa aflam de ce purtam ceas la mana ( de sute de euro eventual ) in timp ce avem si telefonul mobil in buzunar nu cred ca trebuie sa judecam pe nimeni.

Problema apare atunci cand suntem "intoxicati" ca "ceasul de mana arata ora mult mai exact ca cel de pe telefon" ...
Aici trebuie intervenit ... poate. :)

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: De ce ... ???

Mesaj de Alexandru Mihai » 06 Apr 2012, 19:24

Dan Mitranescu scrie:Serios acum :
Sunt lucruri care merita si lucruri prin care vrem sa fim deosebiti.
Toate au fabricanti , vanzatori ... si cumparatori.

Pana nu o sa aflam de ce purtam ceas la mana ( de sute de euro eventual ) in timp ce avem si telefonul mobil in buzunar nu cred ca trebuie sa judecam pe nimeni.

Problema apare atunci cand suntem "intoxicati" ca "ceasul de mana arata ora mult mai exact ca cel de pe telefon" ...
Aici trebuie intervenit ... poate. :)
Mai convins...am sa vand ceasurile... :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”