Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Mesaj de shopy » 20 Iul 2012, 10:26

Salut! In cautarea celui mai bun monofilament, am cumparat printre altele urmatoarele doua: Dam Tectan, care la 0,50 zice ca "tine" aproximativ 20 kg, si Awa-Shima - ISO Professional Fluorine tot de 0,50, care cica ar tine 34,700 kg! As vrea sa aflu parerea voastra, daca la acelasi diametru este posibila asa mare diferenta!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Mesaj de gor965 » 20 Iul 2012, 10:55

E o chestie de marketing, aplicata diferit de catre firmele producatoare ... in sensul in care, unii trec rezistenta la nod, altii rezistenta liniara ! Firmele cu renume stiu ca rezistenta la nod, chiar daca e mai mica, duce in timp la o incredere a pescarului in firul folosit ! Rezistenta liniara, asigura cumva un plus de vanzari in prima faza, dar daca firul nu e de calitate, cand pescarul constata ca firul se rupe teoretic la o tensiune mult mai mica decat cea scrisa pe rola, plusul ala de vanzari inceteaza !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Mesaj de Qnyx » 21 Iul 2012, 03:33

Dam Tectan a fost si va ramane firul meu favorit; referitor la firul asta, credema ca daca scrie pe rola ceva, asa se si intampla in realitate. Referitor la celalalt nu am nici cea mai mica idee.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Mesaj de shopy » 21 Iul 2012, 15:21

Voi face curand testul de a le lega pe fiecare din ele de un cantar electronic fixat, fiecare fir avand cate doua noduri, dupa care tras de ele si vazut ce e de capul lor! Cu Tectanul am vazut repede, e super. Va tin la curent!

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Mesaj de Zoran Wiener » 12 Ian 2013, 18:12

shopy scrie:Voi face curand testul de a le lega pe fiecare din ele de un cantar electronic fixat, fiecare fir avand cate doua noduri, dupa care tras de ele si vazut ce e de capul lor! Cu Tectanul am vazut repede, e super. Va tin la curent!
Imagine

Tectanul este super! Un fir excelent... dar te rog fa testele fara noduri! Tractiunile date pe role sunt tractiuni liniare, nu la nod!
Dar de ce mono de 0,50? Imagine cind un textil de 0,50 tine circa 60 de kg?
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
max-carpfishing
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 29 Dec 2012, 21:45
Localitate: Italy

Re: Doua fire 0,50, unul tine 20 kg, altul dublu! Pareri?

Mesaj de max-carpfishing » 12 Ian 2013, 20:21

shopy scrie:Salut! In cautarea celui mai bun monofilament, am cumparat printre altele urmatoarele doua: Dam Tectan, care la 0,50 zice ca "tine" aproximativ 20 kg, si Awa-Shima - ISO Professional Fluorine tot de 0,50, care cica ar tine 34,700 kg! As vrea sa aflu parerea voastra, daca la acelasi diametru este posibila asa mare diferenta!
Intrebare de baraj: Oare ce inseamna ISO?...nu cumva este sigla la o lege ce certifica daca un produs "este de calitate" sau nu 8-> ... cand vei vedea cuvantul ISO pe ceva ce cumperi, asta inseamna ca a fost inspectat si verificat din punct de vedere al calitatii.Apropo...cel mai performant polimer din cate stie Google ,este Mitsubishi Novamid Polymers ;) Un simplu test la nod si ai gasit raspunsul :))
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”