Fir nou nout, dar deteriorat!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
y1980g
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 15 Aug 2010, 20:03

Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de y1980g » 07 Ian 2011, 19:49

De multe ori am luat hotararea de a-mi schimba firul de pe tambur pentru a face lanseuri mai lungi, dar uneori am avut surpriza neplacuta sa constat, ca firul mai subtire (0,20) pe care i-l alegeam era deteriorat, adica se rupea exagerat de usor, desi era nou nout cumparat de la magazin. Este posibil asa ceva? Am auzit voci care spun ca de multe ori firele care stau o perioada mai lunga de timp in magazine la o temperatura neadecvata se deterioreaza. Ce parere aveti, vi sa intamplat asa ceva?

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de papyllon » 07 Ian 2011, 20:14

se rupea usor in lanseu sau .....?

Avatar utilizator
y1980g
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 15 Aug 2010, 20:03

Re: Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de y1980g » 07 Ian 2011, 21:00

Daca folosesti o marca de fir in mod constant observi imediat diferenta si atunci incepi sa te intrebi ce sa intamplat cu firul respectiv. chiar am avur situatii in care am inceput sa verific firul sa vad daca l-am cumparat nou :)) Si referitor la ce m-ai intrebat de multe ori se rupea si in aruncare dar e posibil sa fi fost eu de vina si sa fi fortat prea tare sau sa fi pus inaintasul prea scurt. Dar in tractiune se rupea cel mai frecvent.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de pharaoh » 07 Ian 2011, 21:48

Despre ce fir e vorba? Sa stim sa ne ferim :P.
Am folosit si eu fir de 0,20...pe o lanseta foarte rigida. Am scos si pesti de 8 kg, dar am si rupt in mal cand a trebuit sa fortez putin pestele care intrase in stuf. Poate a fost si greseala mea. Intr-adevar castigam in distanta dar aveam tot timpul sentimentul de nesiguranta in dril. Nici nu facusem combinatia cea mai fericita cu acea lanseta. Firul era un no name, ieftin de la un magazin de pescuit. Un fir de 0,20 acum mi se pare prea subtire si fragil. Nu m-as mai risca sa-l pun decat daca intr-adevar as avea nevoie de cativa metri in plus si n-as putea sa-i ating altfel.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
y1980g
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 15 Aug 2010, 20:03

Re: Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de y1980g » 08 Ian 2011, 00:02

Firul pe care il folosesc e trbuco t force. E un fir bun din punctul meu de vedere de aceea am si ajuns sa-l prefer si chiar e super rezistent dar cum am zis mi sa intamplat sa dau peste role care aveau fir de o rezistenta mult mai slaba decat de obicei. Si daca schimbi diamertrul de la 0,30 la 0,20 se cunoaste si nu mai ai incredere si mereu esti cu frica in san ca cedeaza. mai ales la legatura dintre firul principal si inaintas. Cand folosesc varianta de 0,20 sunt foarte prudent si incerc firul inainte sa-l pun pe tambur. Si pentru ca folosesc aproximativ doar firul asta de la trabuco m-am invatat cu el si imediat observ daca e diferit si e mai slab. Asta de cand mi sa intamplat sa-mi umplu trei tamburi cu fir deteriorat.De asta eram curios daca a mai patit si alti pescari asa ceva ---<><

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de pescar_s » 08 Ian 2011, 01:39

Nu prea cred sa cedeze asa usor un fir trabucco,fie el si de 0,20,este posibil sa fie vechi sau contrafacut.In general firele trabucco sunt printre cele mai apreciate la noi si si sincer sa fiu esti primul pe care il aud ca are probleme cu monofilamentele din marca Tforce.Cel mai probabil le rupi din aruncare(in momentul lansarii sa ai 4-5 spire de inaintas pe tambur pentru o aruncare in forta).Si inca ceva important,in general Tforce este un fir pentru Match,incearca ceva din gama Sforce flow si ai sa vezi diferenta.Uite un linc pntru exemplificare http://www.profishing.ro/fire-monofilam ... -0599.html cu astea dau si sunt bune.fire-ntinse sa aveti!!

Avatar utilizator
y1980g
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 15 Aug 2010, 20:03

Re: Fir nou nout, dar deteriorat!

Mesaj de y1980g » 08 Ian 2011, 14:30

Ai dreptate e posibil sa fi fost contrafacut. eu cunosc foarte bine tforce si sunt foarte multumit de el!firul asta de care zici sforce e facut pentru distante mai mari si cu rezistenta la tforce! ma bucur ca au scos firul asta trabuco. e foate important si ce inaintas folosesti. eu am schimbat un mono de 0,40 cu un fir textil mai subtire si rupturile in aruncare au disparut!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”