Fire si carlige ptr Dunare

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 09 Ian 2008, 19:27

foarte bun stren original hi-vis gold si aeu folosesc.Am pe un tambur stren original hi-vis gold de 0.28 si pe altul 0.35 Berklei Big Game.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Mesaj de Dan Andrei » 10 Ian 2008, 16:43

Salutare.Ma feresc sa folosesc textile pe tambur pt ca au elasticitate 0 si de cele mai multe ori din cauza lor scapam pesti in dril.Sunt nevoit insa sa folosesc textil ca inaintas pt pescuitul la distanta pe unele balti dar si atunci am emotii cand ajung cu pestele la mal si incep sa mulinez cei cativa metri de textil,si de obicei in acel moment mai slabesc putin frana tocmai pentru a mai atenua putin din lipsa de elasticitate si de a reduce riscul unei eventuale pierderi a pestelui .Ca inaintas folosesc Spiderwaire de 0.3.Daca as reusi sa arunc suficient de mult fara inaintas cu siguranta nu as folosi textil decat pt forfacuri suple.Probabil ca textilul este f bun in pescuitul cu naluci dar in pescuitul pestilor pasnici eu il consider nefolositor si nu in ultimul rand ff scump.
Numai bine!

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel G » 30 Ian 2008, 20:15

Ce alte fire ati mai folosit in zona cu agatatura?
Toate cele bune!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Mesaj de vali003 » 30 Ian 2008, 23:02

in zona cu agatatura eu folosesc numai textil , neavind elasticitate , poti intoarce crapul mai usor , este cam scump dar il schimb la 2-3 ani si face , power pro este cel mai bun textil pe care l-am gasit pina acum .

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de cornel G » 05 Feb 2008, 13:11

vali003 scrie:in zona cu agatatura eu folosesc numai textil , neavind elasticitate , poti intoarce crapul mai usor , este cam scump dar il schimb la 2-3 ani si face , power pro este cel mai bun textil pe care l-am gasit pina acum .
vali mai pune si tu inca odata adresa aceea de site cu locurile unde pescuiesti.
vad ca sau pierdut ceva postari.
toate cele bune!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2008, 15:26

http://www.canadiancarpin.com , de asta cred ca era vorba ?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2008, 15:30

iti mai dau unul ,canadiancarpclub.on.ca , aici nu ai filme , dar sint o gramada de poze , iar pe prima pagina in dreapta , ai si un mesaj in romaneste . :lol:

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de cornel G » 05 Feb 2008, 15:38

vali003 scrie:iti mai dau unul ,canadiancarpclub.on.ca , aici nu ai filme , dar sint o gramada de poze , iar pe prima pagina in dreapta , ai si un mesaj in romaneste . :lol:
multumesc mult.
ne mai clatim si noi ochi.
toate cele bune!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Ian 2009, 11:43

Salutare .Fiecare pescar are cate o parere despre un anumit tip sau marca de carlige,care pentru ei sint cele mai bune,alti nu prea dau importanta acestui amanunt si din pacate nu numai o dada sa intamplat sa-i vad cu buza umflata,la dunare ati vazut si dv,cum este poate ca inr-o partida ai o singura trasatura ( capitala ) sau deloc,am vazut scene cu driluri de cativa metri si cand scotea forfacul din apa carligul era o simpla sarma dreapta ,atunci se intrebau de ce, de ce tocmai mie si etc,raspunsul era unul singur niro,( celor care li-sau intamplat sint prieteni mei).Va spun toate aceste lucruri ,pentru a da importanta firului si carligelor pentru a intampina cele relatate mai sus.Eu folosesc de cativa ani carpexpert 0.30,si 0,40,iar carlige locul 1-gamakatzu LS-5260R pentru salau,pentru patratica-LS-3310F-LS-3310G ,pentru porumb-LS-3020F -LS-2011F ,am mai folosit carlige si de-la alti producatori dar raman fidel gamakatzu.Fiecare alege cei place dar mai multe pareri cred ca nu strica ,si ne poate ajuta sa alegem ce credem noi ca-r fi mai bun.NUMAI BINE si FIR INTINS

Avatar utilizator
GIGI PESCARU
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Ian 2009, 21:27

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de GIGI PESCARU » 01 Feb 2009, 10:56

sa traiti. ce puteti spune despre carligele FILL STAR am gasit sa cumpar la 28 ron carlige de la 1 la nr 16 . pretul mi se pare atragator. :O multumesc FIR INTINS

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de mikif » 01 Feb 2009, 11:11

am gasit sa cumpar la 28 ron carlige de la 1 la nr 16
cite la plic?pt un plic de 10 cirlige ....este cam mult.
crap.ro

Avatar utilizator
GIGI PESCARU
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Ian 2009, 21:27

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de GIGI PESCARU » 01 Feb 2009, 12:27

scuze am gresit hi . sant 10 carlige pentru fiecare numar.si se scrie .filstar

Avatar utilizator
GIGI PESCARU
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Ian 2009, 21:27

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de GIGI PESCARU » 01 Feb 2009, 12:32

toate 16 plicuri la valoarea de 28 ron .dar nu prea am gasit detalii pentru aceste carlige. se spune ca ar fi firma japoneza . tot pe net am gasit aceasta oferta . okazii.ro

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de marian_popescu » 01 Feb 2009, 12:54

mie deja imi miroase a niro...
ar insemna 160 de carlige daca ar fi cate 10 pentru fiecare nr, sau 90 de bucati (nr. 1,2,4,6,8 etc, din 2 in 2). suspect de ieftine, ca sa nu mai spun de denumire. si acum exista pe unele tarabe fire silstar axion (nu axon), cotana sau catanna, carson tecnium (toate dupa shimano) si niste porcarii care imita niste gamakatsu. daca ati vazut pe plicurile de gamakatsu, chiar si ei scriu pe eticheta INOVATION, NOT IMITATION.
eu zic sa nu risti degeaba sa iei niste ace pe care nu le-ai vazut in viata ta doar pentru ca sunt ieftine
in special pe dunare, daca poti da cu niste bete nu tocmai de firma (lansete de fibra mai de calitate), sau niste mulinete la mana a doua, dar bine intretinute (eu am dat cativa ani cu un silstar cx 50 si doua DAM luate din obor de la un mosulica pe 100-150 mii bucata), la capitolul fire, carlige si accesorii monturi nu merita sa sa faci rabat la calitate. nu zice nimeni sa dai numai cu ceva gen korda, fox si alte asemenea scumpeturi, desi, daca te tine buzunarul, se merita. maruto mi se par acceptabile ca pret si parca nici nu te doare sa pierzi cateva in butuci....si varful tine mai bine decat la owner, pe langa faptul ca sunt de 3 ori mai ieftine
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Fire si carlige ptr Dunare

Mesaj de florin7 » 07 Mar 2009, 00:15

anul trecut am folosit Vector 0,5 si am fost multumit, dar indiferent de ce fir am folosit la fiecare recuperare verific primii 7,8 metrii deorece de foarte multe ori gasesc firul ros sau ciupit indiferent de marca.Uni zic ca scoica sau raci sunt devina altii zic ca pragurile sau agtatorile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”