fire

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

fire

Mesaj de vali003 » 24 Noi 2007, 19:55

foloseste cineva textil powerpro ? , au sos o noua culoare phantom red , stie cineva ce propietati are ?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: fire

Mesaj de mini_mic » 24 Noi 2007, 20:02

vali003 scrie:foloseste cineva textil powerpro ? , au sos o noua culoare phantom red , stie cineva ce propietati are ?
cel galben fluo este foarte folosit de pescarii de spinning si aud numai pareri bune despre el :)

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

fire

Mesaj de vali003 » 25 Noi 2007, 06:31

cunosc power pro cel verde , il folosesc de trei ani , dar nu stiu mai nimic de cel nou , si pe siteul lor nu spun mare lucru , ma interesa daca pt. pescuitul la crap phantom red are ceva proprietati mai deosebite.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

fire

Mesaj de vali003 » 27 Noi 2007, 02:21

miam comandat doua role de red phantom , de 65 lb. , am sa va tin la curent la primavara cum se comporta , cei de la power pro spun ca ar deveni invizibil de la 15 ft. ,poate sint povesti , vom vedea .

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 27 Noi 2007, 13:52

in ce sens invizibil ? n-as paria pe vazul crapului sincer.......plus ca daca luam in considerarea vizibilitatea pe fundul apei cu siguranta ca un fir e invizibil.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 14:19

Sper sa nu te superi , dar aici te contrazic. Incearca sa-ti faci rost de dvd-urile "State of the art underwater carp fishing" de la Korda si vei vedea diferenta. Ba chiar se crede ca, crapul ar avea vazul asemanator cu cel al omului, putind distinge culorile.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

fire

Mesaj de vali003 » 27 Noi 2007, 16:48

aici unde eu pescuiesc apa este cristal , se vede cu usurinta pina la 4-5 m. in general primavara devreme pun un inaintas de fluorcarbon , cind incepe sa manince ca lumea nu mai folosesc inaintas .eu cred , crapii au o vedere buna si un fir care il vedem noi il vor vedea si ei , sper sa ma insel :

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: fire

Mesaj de mini_mic » 27 Noi 2007, 18:39

vali003 scrie:aici unde eu pescuiesc apa este cristal , se vede cu usurinta pina la 4-5 m. in general primavara devreme pun un inaintas de fluorcarbon , cind incepe sa manince ca lumea nu mai folosesc inaintas .eu cred , crapii au o vedere buna si un fir care il vedem noi il vor vedea si ei , sper sa ma insel :
unde pescuieti tu.... :roll: Pe majoritatea lacurilor in care traiesc crapi e namol gramada la fund, iar stratul imediat deasupra fundului e format din particole fine de namol si apa. De ex o un lac pe care pescuiesc eu are apa neagra aproape datorita substratului....crede-ma ca nici la 50 cm de suprafata nu mai vezi firul, dar la 2 m adancime.
Atunci ce se intampla cu antitanglerele atat de folosite in pescuitul crapului ?? sa fim seriosi alea au vreo 2 mm diametru nu 0.30 si tot nu le vede. Deasta sustin kamasan ca nu are o vedere buna crapul, eu asa stiu dintotdeauna. Nu ma supar ca ma contrazici stai calm ca nu detin adevarul absolut nici macar pt mine dar sa il mai impun altora :). Oricum ma documentez in privinta asta.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 27 Noi 2007, 18:49

Kamasan din cate imi aduc aminte in filmele alea s-a pus mai mult problema marimii carligelor si stiu ca aveau crapi pe monitor care nu puneau botu iar in momentul in care au pus un carlig mic (parca nr opt) au si avut prezentare. Acum zic eu ca si crapii sunt diferiti, unii nu se uita la marimea carligului sau grosimea firului si sunt f lacomi, iar in baltile/raurile supra-pescuite si mai ales unde se practica catch& release sunt de parere ca si firul si carligul precum si dimensiunea momelii pot fi factori f importani in a determina pestele sa ia momeala. Mi s-a intamplat de multe ori pe Jiu ,unde pestii sunt majoritatea urcati din Dunare si deci nu prea stiu carte, in timp ce pescuiam la varga cu cocolos mic de mamaliga si un pic mai departe(2-3m) zacea montura lansetei aruncata, carligul cu cub de mamaliga destul de mare, si crapul alegea momeala mica, montura fina si carligul de pe varga. Oricum aici e clara treaba, daca dai cu fir subtire ai mai multe trasaturi.
Ultima oară modificat 27 Noi 2007, 18:50 de către stefanflorin, modificat 1 dată în total.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 18:49

Sint nevoit din nou sa te contrazic. iti pot da mai multe exemple de lacuri unde se pescuieste frecvent la crap, iar substratul e format din pietre(balast) Apa e atit de limpede incit se poate vedea fundul apei la 2-3m adincime. Este vorba de lacul de la Gioroc si de cel de la Taut(asta referitor la lacurile din zona mea). Probabil ca mai sint zeci de astfel de lacuri in toata tara.
Nimeni nu a spus ca, crapul nu vede antitangler-ul. Important este sa nu fie sperios in momentul in care il vede, iar momeala sa fie cit mai naturala, prin miscare , culoare...,sa fie foarte asemanatoare cu particolele care constituie nada, atita doar sa aiba un atu in plus: cirligul :wink: !De asemenea, firul principal , ar trebui sa fie cit mai aproape de fundul lacului, astfel incit, in momentul in care pestii incep sa dea tircoalei nadei, sa nu se atinga de fir, acesta punindu-i in garda ca ceva nu e in regula si speriindu-i de pe vad(fapte demonstrate in filmele mentionate)Daca poti, fa-ti rost de filmele de la korda si ai sa te convingi singur! :wink: :wink: :wink:
Ultima oară modificat 27 Noi 2007, 22:39 de către kamasan, modificat de 2 ori în total.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 19:01

stefanflorin scrie:Kamasan din cate imi aduc aminte in filmele alea s-a pus mai mult problema marimii carligelor si stiu ca aveau crapi pe monitor care nu puneau botu iar in momentul in care au pus un carlig mic (parca nr opt) au si avut prezentare. Acum zic eu ca si crapii sunt diferiti, unii nu se uita la marimea carligului sau grosimea firului si sunt f lacomi, iar in baltile/raurile supra-pescuite si mai ales unde se practica catch& release sunt de parere ca si firul si carligul precum si dimensiunea momelii pot fi factori f importani in a determina pestele sa ia momeala. Mi s-a intamplat de multe ori pe Jiu ,unde pestii sunt majoritatea urcati din Dunare si deci nu prea stiu carte, in timp ce pescuiam la varga cu cocolos mic de mamaliga si un pic mai departe(2-3m) zacea montura lansetei aruncata, carligul cu cub de mamaliga destul de mare, si crapul alegea momeala mica, montura fina si carligul de pe varga. Oricum aici e clara treaba, daca dai cu fir subtire ai mai multe trasaturi.
Studiaza si al doilea dvd si vei vedea si referirile la fire(ca despre asta vorbeam). Intradevar si cirligul face diferenta, dar si terminalul(forfacul) prin lungime si materialul din care e confectionat, leederul, firul principal(textil, mono, fluorocarbon...), folosirea sau nu a plumbilor backleds, montura in sine cu plumb inline sau pe anitangler, marimea cirligelor(amintita mai sus), momeala din cirlig. Toate acestea si inca multe altele pot face diferenta. Dar , baietii faceau aici referire la anumite fire. Respect :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 19:10

mini_mic daca nu ai vazut aceste filme, da-mi adresa ta si in scurt timp ti le voi trimite. Le vei putea studia , si , poate iti vei da seama ca pescuitul crapului e foarte tehnic. De multe ori, cind merg la pescuit si ceva nu merge cum as vrea( fie la crap , seffield sau feeder)ma intreb "de ce?" , incerc sa imi dau raspunsuri, sa modific si sa vad daca ceva se schimba. Ultimul exemplu a fost vinerea trecuta , cind eu am prins 16 kg de peste, si mihnea g a prins circa 2 kg. E o diferenta? Eu zic ca este. Salutari
:wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 27 Noi 2007, 21:40

am sa punctez cateva idei :
Cum impiedicam crapul sa nu atinga firul/antitanglerul, sau sa fie sperios la vederea acestuia ? Ai spus ca este important sa nu atinga dar de vazut poate sa il vada . in cazul acesta ne invartim fara rost - luam fir care nu se vede in apa, dar nu conteaza oricum daca se vedea :shock: . Daca se sperie de contactul tactil si nu de vazul antitanglerului pot deduce si ca semimustacila asta nu vede sau ca nu il intereseaza prea multe.
Lacurile de campie (cel putin zona mea ) tot ce am intalnit sunt cu fundul namolos (sa zic ca si in geografie e specificata chestia asta, nu sunt fte sigur )
Stiu cat de tehnic e pescuitul crapului, practic si acest tip de pescuit. Adevarul e ca nu ma complic atat de mult cu retete de nada si boilesuri; cumpar boilesuri gata facute sau folosesc boabe tari de cele mai multe ori.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 21:51

Fie cum zici ...totusi as fi tentat sa stiu ca ai vizionat aceste filme , si sa ajungi sa intelegi ceea ce am dorit eu sa expun.
Daca tu vrei sa crezi ca, crapul e orb, atunci crapul e orb, daca toate lacurile din romania sint cu namol pe fundul apei, atunci asa sa fie! Numai bine! Respecte :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 27 Noi 2007, 22:00

kamasan scrie:Fie cum zici ...totusi as fi tentat sa stiu ca ai vizionat aceste filme , si sa ajungi sa intelegi ceea ce am dorit eu sa expun.
Daca tu vrei sa crezi ca, crapul e orb, atunci crapul e orb, daca toate lacurile din romania sint cu namol pe fundul apei, atunci asa sa fie! Numai bine! Respecte :wink:
acum discutia e deja deviata. nu e vorba despre ce vreau eu....sustin in continuare ca nu vede bine crapul si o sa vad si filmele alea ( de unde le iau ? ) sa ma conving. Cat despre lacurile cu namol sau nu.... sa le ia naiba!!! Cert e ca eu am pescuit numai pe delea cu namol, urma sa cer si ceva sfaturi in acest caz.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”