inaintas

Moderator: florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: inaintas

Mesaj de gor965 » 23 Iul 2011, 13:39

bebe2011 scrie:In primul rand,dupa perere mea si nu numai,rezistenta la nod este mai mare.Personal,eu cred ca si nodul,umezit corespunzator,se strange si arata mai bine atunci cand folosesti un inaintas mai gros decat linia.Nu pot sa-mi dau cu parerea daca arunci mai mult sau mai putin pentru ca n-am folosit niciodata inaintas de aceeasi grosime,sau mai subtire decat linia,dar un inaintas mai gros imi da o doza de siguranta in plus la aruncare.Eu folosesc acelasi textil pe care-l pomeneai si tu,Sufix Balistic, dar cred ca e valabil pentr orice tip de inaintas.Cu respect!
Nu, cand am zis orice tip de inaintas , ma refeream la material , nu la o firma anume ! La inaintasul mono inteleg chestia cu grosimea, ca e evidenta treaba ca inaintasul trebuie sa fie mai rezistent decat linia principala ! La fel si in cazul inaintasului textil, logica dupa care se alege e aceiasi...sa fie mai REZISTENT decat linia principala ...nu sa ARATE ma BINE ! Mie mi-e imposibil sa cred ca un textil de 0.18 peste un mono de 0.25 o sa arate mai prost decat un textil de 0.30 peste acelasi mono ! La fel mi-e imposibil sa cred ca in zbor firul mai gros se va duce mai mult decat firul mai subtire ! Totusi, iti dau dreptate in ceeace priveste increderea si siguranta data de un textil mai gros . La fel, o sa-ti spun ca si daca mulineta nu aseaza firul bine , un textil mai subtire are tendinta de a se "ingropa" intre spirele mai groase ale liniei principale...in contrapartida, un textil mai gros se va aseza peste firele mai subtiri si va pleca mai usor de pe tambur !...dar astea-s amanunte de care unii poate tinem cont, sau poate nu !...de-aia e frumos pescuitul ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: inaintas

Mesaj de pharaoh » 23 Iul 2011, 13:48

Un fir mai gros facut special pentru inaintas va avea si rezistenta mai mare la abraziune, nu se scamoseaza, nu se desira atunci cand este "ciupit"...
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: inaintas

Mesaj de georgemarian » 23 Iul 2011, 14:03

multumesc,acum am invatat nodul si ma duc sa imi iau fratele sa ma ajute sa pun inaintasul :D deci o sa il folosesc,daca cedeaza il schimb cum ati spus...o sa imi dau seama la prima partida cum se prezinta,asa pare destul de rezistent,am legat o greutate (10kg)si am ridicat-o,nu a cedat,am reusit sa ridic...multumesc **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: inaintas

Mesaj de gor965 » 23 Iul 2011, 14:12

pharaoh scrie:Un fir mai gros facut special pentru inaintas va avea si rezistenta mai mare la abraziune, nu se scamoseaza, nu se desira atunci cand este "ciupit"...
Asta-i alta poveste ! Inaintasul de abraziune va avea alte caracteristici fata de inaintasul de soc !...si trebuie luata in calcul tipul de abraziune si distanta la care se afla...in cazul in care se pescuieste din mana ! Fiecare isi alege varianta pe care o considera cea mai buna in cazul pescuitului pe care-l practica !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: inaintas

Mesaj de bebe2011 » 23 Iul 2011, 14:18

Corect,am omis treaba cu asezatul firului pe tambur!Raman totusi la parerea ca,la nod, un inaintas mai gros incadreaza mai bine la monofilamentul mai subtire, si,de ce nu,,estetic arata mai bine. :)) Una peste alta George,cred ca ne supui la teste pentru ca vad,cunostintele tale sunt net superioare celor pe care le posed eu! :))

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: inaintas

Mesaj de georgemarian » 23 Iul 2011, 14:34

bebe2011 scrie:Corect,am omis treaba cu asezatul firului pe tambur!Raman totusi la parerea ca,la nod, un inaintas mai gros incadreaza mai bine la monofilamentul mai subtire, si,de ce nu,,estetic arata mai bine. :)) Una peste alta George,cred ca ne supui la teste pentru ca vad,cunostintele tale sunt net superioare celor pe care le posed eu! :))
am terminat,si estetic arata bine,dar sa vedem cum functioneaza acum :)) ma faci sa rad ''Una peste alta George,cred ca ne supui la teste pentru ca vad,cunostintele tale sunt net superioare celor pe care le posed eu! :)')''

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: inaintas

Mesaj de gor965 » 23 Iul 2011, 14:46

bebe2011 scrie:........ Una peste alta George,cred ca ne supui la teste pentru ca vad,cunostintele tale sunt net superioare celor pe care le posed eu! :))
In nici un caz ! Eu nu sunt un pescar care sa fi aprofundat prea mult pescuitul pe balti ...am alt stil si alte locuri pe care le fregventez ! De amanuntele astea din carpfishing m-am interesat doar in ultimii 7-8 ani...asa, din pura curiozitate ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: inaintas

Mesaj de mirceasd » 26 Aug 2011, 21:36

gor965 scrie: Depinde acum de ce fel de textil de 0.30 folosesti !
Unul dintre cele mai bune fire textile folosite ca inaintas este Berkley Whiplash Pro ! La un diametru de 0.17 mm tine 45 de lbs (22 kg), iar la un diametru de 0.28 mm are rezistenta de 100 lbs (45 kg) !
Pe vremuri, vechiul Whiplash avea o buba, in sensul ca taia orice pastila de inel care nu era de calitate ! Acum mai toate lansetele de la calitate medie in sus, au inele ceramice bune iar noul Whiplash Pro este ipregnat in silicon si aluneaca altfel pe acestea !

Corect ,mai cu seama ca in Ro se gaseste la 110 lei rola de de 110 sau 100 m si un UK la 100 lei rola de 270 m ,iar cel de 100 lbs este totusi extrem de moale si de fin ,totusi il prefer pe cel de 80 lbs si 0,24 mm chiar daca diam monofilamentului este mai mare,culmea ca dupa 20 de aruncari in forta maxima (nu de mine efectuate , ca eu prefer tehnica in locul fortei ) nu s-a scamosat deloc,il recomand din toata inima.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: inaintas

Mesaj de mirceasd » 07 Sep 2011, 11:06

mirceasd scrie: Corect ,mai cu seama ca in Ro se gaseste la 110 lei rola de de 110 sau 100 m si un UK la 100 lei rola de 270 m ,iar cel de 100 lbs este totusi extrem de moale si de fin ,totusi il prefer pe cel de 80 lbs si 0,24 mm chiar daca diam monofilamentului este mai mare,culmea ca dupa 20 de aruncari in forta maxima (nu de mine efectuate , ca eu prefer tehnica in locul fortei ) nu s-a scamosat deloc,il recomand din toata inima.
Fire intinse.

Problema cu cel luat din RO ,se ia vopseaua cand il freci de ceva ,ala din UK este OK desi l-am frecat la greu cu carpa uda.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: inaintas

Mesaj de viorelb73 » 29 Noi 2011, 18:02

Eu am urmatoarea combinatie cu care dau pe Dunare (si cand am ocazia... si pe balti): lansete 3x 3,6 m Cormoran Specialand --- mulinete Okuma Powerliner 860 (86 cm fir pe tura, verificat 100%) --- Fir ProLogic XLNT Camo 0,28mm/5,4Kg/1000m ca principal si Fir Lazer Tornado 0,35mm/16,2Kg/100m ca inaintas (cca 10-12 m pentru inaintas) --- nu am avut niciodata probleme. Nodul de imbinare este "SLIM BEAUTY" ... EXCEPTIONAL, facut cu atentie si calm, nu increteste firul si aluneca super prin inele!!!
Daca ai agatat... cred ca peste tot este cam la fel, lasi inaintasul si refaci legatura (nodul Slim Beauty) - pe YouTube gasiti modelul!!!
Sa va dea Domnul sanatate si baitrunere "cârâind" !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: inaintas

Mesaj de pharaoh » 29 Noi 2011, 18:06

Numai slim nu mi se pare nodul acela. Dar la ce iti foloseste inaintasul la Dunare?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: inaintas

Mesaj de Nelutu » 29 Noi 2011, 21:34

Pai, n-ai vazut ca da cu fir de 0,28? Omul nu pescuieste ca toti ceilalti cu fire de la 0,35 in sus ... ;) :D

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: inaintas

Mesaj de marian_popescu » 04 Dec 2011, 00:38

power pro de 0,18 moss green (made in usa, nu...celalalt) il folosesc de doi ani pe lansete de 3 lbs, cu linie principala de 0,25. in ape fara agataturi prea dure, mai repede rupi lanseta decat firul ala, foloseste-l cu incredere
iar pentru abraziune...si eu am un pitic: monofilament special pentru inaintas (in cazul meu, antares)
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: inaintas

Mesaj de pharaoh » 04 Dec 2011, 01:05

Niciodata nu cred ca o sa ti se rupa inaintasul cand agati. Daca fortezi scoaterea cel mai expus la rupere este firul principal, de cele mai multe ori de la nodul cu inaintasul.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: inaintas

Mesaj de viorelb73 » 17 Ian 2012, 22:43

Fir mai subțire pe Dunăre înseamnă mai puțină frecare din partea apei și "ia" firul mai puțin (nu ți-l mai aduce în mal). Textilul înaintaș pe Dunăre se scămoșează repede și de aceea prefer din monofilament. Am încercat nodul Albright pe monofilament și punctul slab l-am identificat la înaintaș, chiar dacă folosesc înaintaș mai gros (sugrumă înaintașul și acesta cedează mai repede ca firul de linie). Am ajuns la concluzia că și nodul @double uni@ este foarte bun și rezistă excelent la nod firele. La început foloseam 0,50, din barcă, dar acum monștrii pe care obișnuiam să-i prind au dispărut din cauza braconajului și m-am reprofilat pe fire mai subțiri !!! Dacă ciugulesc un crăpcean de 2-3 kg, mare lucru !!! În ultimii 7 ani am luat pe Dunăre, în zona Cernavodă un singur crap la vreo 14-15 kg, la lanseta de caras, cu fir de 0,35 pe linie si 0,28 la forfac, l-am adus la mal și fraierică cu minciogul mi l-a scăpat (noroc că au filmat toată isprava ca să-l văd și să mă oftic de mai multe ori).
Pe baltă folosesc XLNT camo 0,30mm cu înaintaș PowerPro Moss Green 0,32mm și am atins 108 metri în lansare (măsurat cu binoclu cu telemetru laser), nodul Albright la legare fire.
Acum, fiecare cum se simte mai bine și ce i se pare mai bun pentru el.
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”