mono

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

mono

Mesaj de MISU » 10 Dec 2007, 23:53

Ce mono este bun pt aruncat la distanta dar pt plantat?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mono

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2007, 05:13

MISU scrie:Ce mono este bun pt aruncat la distanta dar pt plantat?
1. Cel care rezista aruncarii.
2. Cel care rezista capturii.

Vaga intrebarea, vag raspunsul. Pune intrebari mai concrete si da cateva amanunte, ca de exemplu ce lanseta folosesti, ce putere de aruncare si ce tip de actiune are, la ce distanta te referi, este vorba de inaintas sau de linia principala si ce experienta ai in aruncari la distanta?

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 11 Dec 2007, 21:07

Ma refer la firul principal.folosesc lansete fox 3.90m 3.25ib actiune progresiva.
Pt inaintas vreau sa folosesc fir textil tuf line xp dar nu stiu ce dimensiune si rezistenta,pt aruncari la distanta firul principal am inteles ca trebuie mai subtire cam de cat si ce firma imi recomandati?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2007, 23:38

Asa, da. Iti pot recomanda Shimano Technium 0.28 sau daca vrei sa fie un pic mai vizibil Shimano Tribal (culoare camuflaj verde si negru alternat). Poti alege si Stren Original Hi-Vis Gold 0,28-0,30 galben fluo, daca vrei foarte vizibil, in special pentru partidele de noapte in locuri cu agataturi, unde trebuie controlat foarte bine pestele.
Observatie personala: Desi shimano technium este cotat printre cele mai bune fire, e foarte greu vizibil. Are culoarea m?lului, este mat si-ti ies ochii pana vezi directia pe care ai aruncat lanseta.
Cu fir 0,28 si o greutate de 110g, ar trebui sa arunci cu lansetele tale, daca ai experienta, in jur de 110-120m.
La plantat poti folosi fire ceva mai groase, intre 0,30-0,35. Daca plantezi mai departe si prinzi peste mare, ar fi bune niste bete mai puternice, cu actiune de varf.
Pentru inaintas si eu folosesc tuf line xp de 40-50lb.

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 12 Dec 2007, 09:01

Pt pescuitul la teno ce carlige sunt mai bune?
A-m obs ca la teno este nevoie de cirlige mai subriri cu care am reusit sa prind dar as vrea mai multe pareri

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

fire

Mesaj de roataclaudiu » 13 Dec 2007, 22:08

pt aruncari la distanta krystomite (fluocarbon) de la krystom e nou pe piata il gasesti pe site la totalfishing 1000m 70 ron
pt plantat depinde de mai multi factori.............
CS Ovidius

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: fire

Mesaj de mini_mic » 13 Dec 2007, 22:18

roataclaudiu scrie:pt aruncari la distanta krystomite (fluocarbon) de la krystom e nou pe piata il gasesti pe site la totalfishing 1000m 70 ron
pt plantat depinde de mai multi factori.............
Hai sa nu incercam sa facem reclame la site-uri si magazine online. In vechiul forum dl Florentin specifica clar ca nu primeste sponsorizari de la nimeni, atunci de ce sa apara nume de firme site-uri sau mai stiu eu ce pe acest forum :)

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Re: fire

Mesaj de vasile miclea » 13 Dec 2007, 23:22

mini_mic scrie:
roataclaudiu scrie:pt aruncari la distanta krystomite (fluocarbon) de la krystom e nou pe piata il gasesti pe site la totalfishing 1000m 70 ron
pt plantat depinde de mai multi factori.............
Hai sa nu incercam sa facem reclame la site-uri si magazine online. In vechiul forum dl Florentin specifica clar ca nu primeste sponsorizari de la nimeni, atunci de ce sa apara nume de firme site-uri sau mai stiu eu ce pe acest forum :)
Mini nu fi asa de incordat,omul vrea sa afle ce folosesc alti pescari.
Nu potzi ajuta un pescar daca nu ii dai o informatie corecta si verificata,nu?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: fire

Mesaj de mini_mic » 14 Dec 2007, 00:42

vasile miclea scrie:[Mini nu fi asa de incordat,omul vrea sa afle ce folosesc alti pescari.
Nu potzi ajuta un pescar daca nu ii dai o informatie corecta si verificata,nu?
Banuiesc ca firul acela se gaseste si in alte magazine decat cel mentionat de el. Clar toata lumea vrea sa primeasca o informatie corecta si verificata. Hai ca nu e nimeni incordat si nici nu e vreo polemica. Daca s-a inteles ca ma refeream la producatorul respectiv de fir, e o greseala; doar la magazinul online care il vinde.

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

fire

Mesaj de roataclaudiu » 29 Dec 2007, 12:01

respectivul site de articole de pescuit are niste preturi mai decente decit multe alte magazine care isi baga niste adaosuri de iti sar ochii :shock:
CS Ovidius

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

pt mini_mic

Mesaj de roataclaudiu » 29 Dec 2007, 12:05

daca sti tu undeva mai ieftin poti sa dai o mina de ajutor
CS Ovidius

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: pt mini_mic

Mesaj de mini_mic » 29 Dec 2007, 14:07

roataclaudiu scrie:daca sti tu undeva mai ieftin poti sa dai o mina de ajutor
mi-ar fi greu sa iti spun.....sunt si magazine de specialitate care sunt atent supervizate de importatorii de articole de pescuit care nu isi pot baga adaosuri uriase. La noi in orash sunt 3 astfel de magazine de ex. Cat despre magazinele online ce sa zic, sa le mearga bine, dar nu cred ca iesi mai avantajos la pret decat cele clasice, doar ca scutesti timp si iti vine coletul la usa fara sa te mai deranjezi sa umblii. Din cate stiu eu trebuie sa comanzi minim de 50 ron la care se adauga curieru 20, plus ca daca iei 2 mulinete iti mai pun si la gramaj.

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Mesaj de roataclaudiu » 30 Dec 2007, 16:05

eu am comandat de pe net si sint multumit de pret si de promtitudinea livrarii daca comanzi de peste 100 ron platesti transpot 15 ron (cu tot cu comisionul de livrare si am iesit mai iefgtin ca la magazin)
CS Ovidius

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 14 Ian 2008, 00:49

Cel mai indicat e sa cumperi din magazin, ai sansa sa pipai ce cumperi, sa analizezi daca totul e ok si esti sigur ca iei ce iti doresti pt ca pot aparea surprize. Chiar daca sa zicem ca online este mai ieftin (desi nu-i diferenta substantiala) eu tot spre magazine inclin si din ce am observat iti pot aduce si la comanda!
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”