Nemtii si firele

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nemtii si firele

Mesaj de zfcristian » 13 Ian 2012, 23:08

De ceva zile ma tot uit in stanga si in dreapta , citesc pe ici pe colo in ideea de a gasi un fir cat mai bun .
Printre altele am vazut ca pe la nemti spre exemplu marea majoritate a firelor de pe site-uri sunt de la 0,3 in sus nu ca la noi 0,20 - 0,22-0,25 .

Astia nu au nevoie de aruncari lungi, nu se pricep la pescuitul crapului sau nuconteaza atat de mult pentru ei dimensiunea firului ?!?!??!?!?!?!? :-B :-B :-B :-B :-B
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Nemtii si firele

Mesaj de pharaoh » 13 Ian 2012, 23:37

Si la englezi e la fel. Firele mai subtiri de 0,28 - 0,30 sunt un compromis pentru cativa metri in plus, pe care nu toata lumea il face. Doar cei care pescuiesc mult in concursuri pe balti unde acei cativa metri fac diferenta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Nemtii si firele

Mesaj de Neamtul » 13 Ian 2012, 23:53

Am observat si eu treaba cu firele. Cred ca ei nu se omoara atat de mult cu pescuitul la 200m. Au peste si mai aproape de mal. ;) Ei nu stau sa se gandeasca daca au nevoie de fir de 22 sau 25, ei pun direct un 0,27 sau mai mult si in asa fel fac cel mai bun compromis intre distanta si drill. Ei folosesc fire de 0,3-0,4 si bete moi.
Daca ai observat, in Germania, la fel ca in Anglia se vand preponderent bete de 12ft si 2,75-3lb. Cred ca astea reprezinta 50% din betele de crap. Sa stii ca numai la noi am vazut atata nebunie cu echipamentul de aruncat la mare distanta. Dupa ce am schimbat vre-o 4 seturi de bete de 13ft si 3,5lb, am ajuns sa-mi doresc un set de 12ft 3lb. Cu orice rahat de bat de 200-300lei poti sa arunci 100m cu o mulineta cat de cat si putina tehnica, chiar si cum fir de 0,30. i vazut tu atata nebunie cu dimensinea firului ca la noi ? Ba frate, poi cu 0,22 dau la feeder la caras, nu la crap pe balta.
Stai linistit ca in Germania orice pusti de 18-20 ani care pescuieste, e in stare sa-ti dea lectii in pescuitul crapului.
Au mai mult peste ca noi, asta e adevarul. La ei daca trebuie sa pescuiasca la 130-140m, isi cumpara barca sau barcuta cu telecomanda si au rezolvat problema. Nu exista nebunie aia ca la noi cu bete de 300-500e/buc ca vezi domne, cu astea arunci 10-15-20m mai departe.Exact ca in Anglia, pescarii din Romania care dau cu fire subtiri sunt cei care participa la competitii unde, spun ei, ca fiecare metru conteaza.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Nemtii si firele

Mesaj de viorelb73 » 16 Ian 2012, 21:20

Conteaza cel mai mult ca firul sa fie "soft". Ia un fir mono si un fir textil de aceeasi grosime si ai sa constati ca arunci mai mult cu cel textil. De ce ? Pentru ca memoria este virtual 0, alunecă mult mai usor prin inele si frecarea fiind mai mica ... mai multi metri la aruncare.
Ia doua fire mono identice ca diametru, dar diferență de rigiditare si fa o proba. Ai sa constati acelasi lucru - firul mai moale ia cativa metri buni in plus la aruncare.
Am verificat multe fire, si in tara si in afara (sunt marinar si am "umblat" un pic) si ... FARA A FACE RECLAMA ... firul japonez Varivas Game este cel mai soft fir din cate fire am vazut (zici ca este matase naturala, nu fir de pescuit din nylon). Are un singur inconvenient - pretul !!!
Eu la crap folosesc acum un fir ProLogic XLNT Camo 0,30mm/ 7 Kg/1000m (cu inaintas), la feeder un fir Energoteam 0,25, iar la undita un fir de la Energoteam 0,20 si sunt multumit. Vara trecuta erau "pescari" care dadeau la plantat, aveau balize si binoclu cu telemetru (aveau balizele la 134 de metri). Am facut o aruncare si am ajuns la 108 metri - au masurat distanta sa vada daca pot ajunge pana la balizele lor - cu firul de 0,30.
Asa cum spunea Neamtul, doar cei care merg la concursuri au nevoie de metrii aceia care pot face diferenta. Eu sunt de parere sa te uiti si la diametrul firului, DAR MAI ALES LA RIGIDITATEA LUI !!!
Fir intins la toti !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”