Nod pentru inaintas.....

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Nod pentru inaintas.....

Mesaj de chituctin » 17 Mar 2010, 00:19

Dragi pescari sunt intr-o mare dilema.Vreau sa leg inaitasul de linia principala si nu stiu ce nod sa folosesc,care ar fi mai indicat ca rezistenta? Va multumesc.

Avatar utilizator
gyurib
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 14 Feb 2009, 13:44
Localitate: Timisoara

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de gyurib » 17 Mar 2010, 09:01

Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de mircea62 » 17 Mar 2010, 10:13

Albright pt. inaintas textil sau Blood pt. mono.
cauta pe Goggle si gasesti cum se fac (chiar si animatie)

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de catalin2804 » 17 Mar 2010, 11:38

Cel mai bun nod pt inaintas textil este nodul mahin. Cauta pe youtube si ai sa gasesti.

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de chituctin » 18 Mar 2010, 22:18

Multumesc pt raspunsuri. **==

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de Tibi30 » 19 Mar 2010, 10:58

Mahin si Albright..eu prefer Albright deoarece iese nodul mai mic,decat Mahin,si este si mai simplu de facut...

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de Lazar Mihai » 29 Noi 2010, 14:42

Eu fac nodul fara nod cu ambele fire , e simplu primul fir il faci bucla si legi inaintasul pe bucla cum ai lega pe bucla de vartej de ex cu nodul fara nod si dupa ce ai legat primul fir repeti operatia. Nu mi-a sarit niciodata pana acum , si cred ca e mult mai fin decat albright.
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de gor965 » 29 Noi 2010, 15:05

Lazar Mihai scrie:Eu fac nodul fara nod cu ambele fire , e simplu primul fir il faci bucla si legi inaintasul pe bucla cum ai lega pe bucla de vartej de ex cu nodul fara nod si dupa ce ai legat primul fir repeti operatia. Nu mi-a sarit niciodata pana acum , si cred ca e mult mai fin decat albright.
N-am intalnit un nod mai fin decat Albright...si n-am inteles exact cum legi nodul de care zici ? Poti sa pui o poza sau sa spui o denumire a nodului asta ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de stefan_kwr » 29 Noi 2010, 20:45

Lazar Mihai scrie:Eu fac nodul fara nod cu ambele fire , e simplu primul fir il faci bucla si legi inaintasul pe bucla cum ai lega pe bucla de vartej de ex cu nodul fara nod si dupa ce ai legat primul fir repeti operatia. Nu mi-a sarit niciodata pana acum , si cred ca e mult mai fin decat albright.
Este cumva vorba de asta?
http://www.dril.me/noduri-pentru-agrafe ... inner.html

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de Lazar Mihai » 30 Noi 2010, 11:37

Da stefan , asta este http://www.dril.me/noduri-pentru-agrafe ... inner.html , adica pe romaneste nodul fara nod cu ambele fire :) ma bucur ca am reusit sa ma exprim incat sa il poti identifica .
Pt Gor,
Nodul Double Grinner asta este in denumire englezeasca **==
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de stefan_kwr » 30 Noi 2010, 12:13

Lazar Mihai scrie:Da stefan , asta este http://www.dril.me/noduri-pentru-agrafe ... inner.html , adica pe romaneste nodul fara nod cu ambele fire :) ma bucur ca am reusit sa ma exprim incat sa il poti identifica .
Pt Gor,Nodul Double Grinner asta este in denumire englezeasca **==
Mihai, acesta este un nod foarte bun, dar folosit mai mult pentru a uni 2 fire c-am de aceleasi dimensiuni si din acelas material (ex: un mono cu un inaitas tot mono), pentru inaitas textil tot albright este cel mai bun, pentru ca iese un nod mic cu forma alungita pe lungimea firului ce-i permite o trecere usoara prin inele cand aruncam - ceea ce ne intereseaza pe noi cel mai mult!!!

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de Lazar Mihai » 30 Noi 2010, 14:02

Aici e descrierea nodului de pe site-ul aratat de tine : "Una dintre cele mai eficiente metode de a "conecta" doua sectiuni distincte de inaintas, indiferent de diametru, este folosirea unui nod Double Grinner (nod Grinner dublu). In fapt, este vorba de doua noduri Grinner distincte ce se autoblocheaza.
Se poate folosi in pescuitul la musca, pentru legarea leader-ului de snur sau in pescuitul la crap pentru conectarea inaintasului la linia principala.

Nu contest ce spui , voi incerca si albright sa vad cum e , dar pescuiesc de cativa ani cu nodul asta si nu m-a dezamagit , sper ca albright sa iasa mai mic >:)
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de stefan_kwr » 30 Noi 2010, 14:27

Mihai stii vorba aia: ''Nu te lua dupa tot ce scrie in carti'' :D
Teoria ca teoria, dar practica ne omoara :))
Cand e vorba de un mono cu un textil albright este no.1, cei ce folosesc stiu de ce...

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Nod pentru inaintas.....

Mesaj de Lazar Mihai » 02 Dec 2010, 11:47

Voi incerca din pura curiozitate **==
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”