Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
narf
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2010, 14:45
Localitate: Constanta

Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de narf » 29 Dec 2010, 14:08

Salutare la pescari.As dori si eu sa stiu din parerile si experientele voastre personale cum vi s-au parut aceste carlige ,nu ma refer la un model anume ci la toata gama.M-ar interesa daca varful se toceste repede dar si rezistenta lor,baltile pe care ma duc la pescuit au mai mult cten si mi-ar trebuie sa fie solide.Multumesc celor care ma pot ajuta.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de gogu steriade » 29 Dec 2010, 14:38

bune carlige ! :) nu le stiu ! #-o da suna bine numele : velociraptor ! ;) era un tiranozaur care zbura si avea ciocu lung plin cu dinti ! :D daca si carligu ie ca asta e rupere ! >:D<
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
narf
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2010, 14:45
Localitate: Constanta

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de narf » 29 Dec 2010, 16:06

O explicatie marca gogu steriade =)) nu prea i-am inteles rasp daca e bune sau nu asa ca mai astept sau se razgandeste prea maritu gogu si da un rasp cu DA sau NU.....fara nu stiu :)) :)) :))

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Ciuchi » 29 Dec 2010, 16:21

Niste carlige excelente. Am folosit kurvshank de la esp si tot ce pot sa spun e ca sunt peste korda clar.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Marius Vintila » 29 Dec 2010, 22:00

Ciuchi scrie:Niste carlige excelente. Am folosit kurvshank de la esp si tot ce pot sa spun e ca sunt peste korda clar.
Te referi la Curve-Shanx ?
Adica la asta: http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=25&id_prod=2015 ?
Intreb pentru ca am vazut si varianta de la Korda: KORDA Kurv Shank (Asa definita "Kurva lui Shank" de care tot vorbea domnul Gogu-Steriade) :D , adica acesta: http://www.carpio.ro/prod.php?id_cat=25&id_prod=1648
Nu conteaza...ce diferenta e intre cele doua firme? De ce zici ca ESP-ul bate Kobra?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Marius Vintila » 29 Dec 2010, 22:07

Ah...era sa uit! Domnu' Gogu-Steriade esti cel mai tare si la riguri si la vorbe, sunt fanu' tau nr.1! Sus paharu' in cinstea ta si la mai multe aparitii pa forum.
**==

PS. Dai si tu din tuica aia, ca ti-am facut reclama. Sau ai golit damigeana pa mancare da peste :))
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Marius Vintila » 29 Dec 2010, 22:11

[quote="Daywalker] De ce zici ca ESP-ul bate Kobra?[/quote]

Rectific cu scuzele de rigoare : De ce zici ca ESP-ul bate KORDA?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Ciuchi » 29 Dec 2010, 23:40

Daywalker scrie:Te referi la Curve-Shanx ?
Da... intr-adevar difera ceva litere intre cele 2 modele, asta datorita concurentei dintre cele 2 firme.
Pai in primul varful carligelor de la korda se tocesc foarte repede (mi s-a intamplat dupa ce am scos lanseta de pe o balta cu substrat cu pietris, de 2-3 ori fara peste sa constat ca varful era "pa"). Deasemenea si rezistenta carligelor de la ESP mi se pare mai buna ca a celor de la Korda...
Dar repet, n-am folosit numai carlige ESP, insa astea sunt concluziile mele dupa cateva constatari. Daca nu e asa, cineva care le-a folosit mai mult sa ma corecteze.
Numai bine!
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
narf
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2010, 14:45
Localitate: Constanta

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de narf » 30 Dec 2010, 11:04

Multumesc domnu ciuchi de raspuns ,intrebarea mea a fost pe aceeasi baza, am folosit si eu korda si fox si la prima vedere sunt super carlige, dar aceeasi problema se tocesc varfurile prea repede ,la o partida de pescuit se cam ducea un plic lejer si am vazut gama de carlige esp care are modele destule de bune si ma interesa calitatea lor.O zi buna si mai astept pareri ca nu cred ca doar un pescar a folosit carligele astea.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de craparulsef » 30 Dec 2010, 12:40

ESP G-4 ... le-am folosit, singurele din gamă dacă nu mă înșel. Le-am primit de la un prieten, erau Raptor D-ring G-4, le-am "demontat" şi le-am folosit în monturi confecționate de mine. Bune, agere iar pe drill şi-au făcut treaba!
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 14:34 de către craparulsef, modificat de 2 ori în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Marius Vintila » 30 Dec 2010, 13:55

Ciuchi scrie:
Daywalker scrie:Te referi la Curve-Shanx ?
Da... intr-adevar difera ceva litere intre cele 2 modele, asta datorita concurentei dintre cele 2 firme.
Pai in primul varful carligelor de la korda se tocesc foarte repede (mi s-a intamplat dupa ce am scos lanseta de pe o balta cu substrat cu pietris, de 2-3 ori fara peste sa constat ca varful era "pa"). Deasemenea si rezistenta carligelor de la ESP mi se pare mai buna ca a celor de la Korda...
Dar repet, n-am folosit numai carlige ESP, insa astea sunt concluziile mele dupa cateva constatari. Daca nu e asa, cineva care le-a folosit mai mult sa ma corecteze.
Numai bine!
Aham...ms frumos, sa stiu si eu pe ce dau banii **==
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Tibi30 » 30 Dec 2010, 14:00

si eu le-am folosit sezonul trecut,cu rezultate foarte bune...sant peste Korda..varful nu se toceste asa de repede,nu rup gura pestelui,nu am avut rateuri cu ele...o singura problema,am aruncat 1 plic lntreg,deoarece varful acelor era complet tocit,defect de fabricatie,nu stiu...erau cumparate pe net(eu de obicei cand cumpar din magazin desfac plicul sa testez varful catorva ace..)si am fost nevoit sa le arunc(cumparate si de la mama lor..UK..)Eu oricum o sa le folososc cu mare lncredere ln 2011...
PS-Am folosit marimea cea mai mare de la ei..2...(numai 2)ln general mie lmi plac acele putin mai mari...

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Madalin Dirla » 30 Dec 2010, 18:52

@ Ciuchi
englezul spune asa,dupa fiecare peste acul trebuie schimbat :D(trebuie tinut cont si de substartul pe care pescuim)
Parerea mea ca diferente mari intre ele nu sunt putin mai rezistente mi se par ESP-uriel,dar eu raman fan Gamakatsu ;)

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Ciuchi » 30 Dec 2010, 19:11

Madalin007 scrie:@ Ciuchi
englezul spune asa,dupa fiecare peste acul trebuie schimbat :D(trebuie tinut cont si de substartul pe care pescuim)
Parerea mea ca diferente mari intre ele nu sunt putin mai rezistente mi se par ESP-uriel,dar eu raman fan Gamakatsu ;)
Madaline pai stai asa... lasa Gamakatsu ca aia e alta mancare de peste, si oricum sunt carligele mele de suflet :D
Eu am comparat ESP-urile cu cele din aceeasi categorie si din aceleasi materiale (Korda si Fox din ce am testat eu).
Iar faza cu englezii o stiu si eu si le dau si dreptate... pai dupa ce ca prind 5 pesti/an de pescar ar fi culmea sa-l mai si scape... pai se sinucide :))
Daca-i aduci pe MV2 sau pe Doripesco aia trebuie sa sa-si ia la ei o roaba de carlige...
Oricum, revin... Gamakatsu ramane Gamakatsu!
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Pareri despre carlige ESP RAPTOR??

Mesaj de Madalin Dirla » 30 Dec 2010, 19:23

Ciuchi scrie:
Madalin007 scrie:@ Ciuchi
englezul spune asa,dupa fiecare peste acul trebuie schimbat :D(trebuie tinut cont si de substartul pe care pescuim)
Parerea mea ca diferente mari intre ele nu sunt putin mai rezistente mi se par ESP-uriel,dar eu raman fan Gamakatsu ;)
Madaline pai stai asa... lasa Gamakatsu ca aia e alta mancare de peste, si oricum sunt carligele mele de suflet :D
Eu am comparat ESP-urile cu cele din aceeasi categorie si din aceleasi materiale (Korda si Fox din ce am testat eu).
Iar faza cu englezii o stiu si eu si le dau si dreptate... pai dupa ce ca prind 5 pesti/an de pescar ar fi culmea sa-l mai si scape... pai se sinucide :))
Daca-i aduci pe MV2 sau pe Doripesco aia trebuie sa sa-si ia la ei o roaba de carlige...
Oricum, revin... Gamakatsu ramane Gamakatsu!
Ciuchi, la ei totul este numai marketing ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”