Rcomandare fir mulineta + fir montura

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
efuionut
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Noi 2010, 21:44

Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de efuionut » 08 Dec 2010, 17:22

M-am tot uitat si am citit pe forumuri si am urmatoarea dilema. Vreau sa imi cumpar fir pentru mullineta si nu stiu ce sa aleg intre urmatoarele variante.
Trabucco S-Force L-Cast Carp 0,26mm/500m http://www.profishing.ro/fire-monofilam ... -3592.html
sau
Carp Expert UV Fluo 0,25mm 1000m http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... -6960.html
Se justifica diferenta de pret. Pesti vizati max 5 kg, frecvent 2-3 kg

Iar alta rugaminte e sa imi recomandati un fir pentru legat monturi ca aici nu sunt hotarat deloc.

E nevoie sa pun si fir inaintas (7m) sau nu?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de pharaoh » 08 Dec 2010, 17:32

N-am folosit Trabucco, dar avand in vedere ca este aproape dublu ca pret nu cred ca se justifica. Firul de la Carp Expert cred ca acopera cu brio nevoile unui pescar amator si nepretentios. Daca nu vizezi aruncari pe orbita sau pe malul celalalt firul de 0,30 o sa-ti dea mai multa siguranta in dril. E recomandat firul inaintas tot pentru siguranta la aruncare, firul mono de 0,25 s-ar putea sa nu faca fata socului la aruncarile in forta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de stefan_kwr » 08 Dec 2010, 21:10

Carp expert uv fluo de 0,30 am folosit eu anul acesta si am fost foarte multumit, fata de banii care i-am dat pe el. La cate partide l-am folosessc eu acest fir, merge sa-l mai folosesc si anul urmator, iar dupa aceea o sa-l intorc pe tambur si il mai folosesc inca 2 ani :D , asta in cazul in care nu imi face nici o figura.Am pus pe fiecare tambur cate 8 m de inaintas textil.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de pharaoh » 08 Dec 2010, 21:12

idem
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
efuionut
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Noi 2010, 21:44

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de efuionut » 08 Dec 2010, 23:23

stefan_kwr scrie:Carp expert uv fluo de 0,30 am folosit eu anul acesta si am fost foarte multumit, fata de banii care i-am dat pe el. La cate partide l-am folosessc eu acest fir, merge sa-l mai folosesc si anul urmator, iar dupa aceea o sa-l intorc pe tambur si il mai folosesc inca 2 ani :D , asta in cazul in care nu imi face nici o figura.Am pus pe fiecare tambur cate 8 m de inaintas textil.

ok partea cu firul p mulineta am inteles-o ce inaintas ai folosit, cu ce grosime? si ce fir ai folosit la monturi?

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de stefan_kwr » 09 Dec 2010, 11:41

efuionut scrie: ok partea cu firul p mulineta am inteles-o ce inaintas ai folosit, cu ce grosime? si ce fir ai folosit la monturi?
Nu-i stiu numele la niciunul.Cand am fost la magazin sa pun firul pe tamburi, avand in vedere pretul cat era o rola de inaintas, am luat doar cat sa-mi ajunga la 4 tamburi si nu mai stiu de care era. La fel si cu cel pentru forfacuri, am luat doua modele, cativa metri din fiecare, este subtire, moale si fara camasa.

Avatar utilizator
efuionut
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Noi 2010, 21:44

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de efuionut » 09 Dec 2010, 15:10

Pentru montura asta http://ghidpescuit.ro/specii-din-ape-co ... ditoare-2/ (prima din a doua poza) daca pun inaintas textil de 25lb, plumbul de la montura se leaga direct pe inaintas si carligul prin agrafa pe un fin de 15/20 lb, sau toata montura facuta de dintr-un textil de 15 lb sau 20lb o atasez cu agrafa (sau bucla- bucla) de inaintas

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de stefan_kwr » 09 Dec 2010, 15:18

Pe acel inaintas textil vine momitorul cu tija, sub el un opritor (protectie nod) si vartejul, de care vine atasat printr-o bucla forfacul cu acul.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de pharaoh » 09 Dec 2010, 15:47

efuionut scrie:Pentru montura asta http://ghidpescuit.ro/specii-din-ape-co ... ditoare-2/ (prima din a doua poza) daca pun inaintas textil de 25lb, plumbul de la montura se leaga direct pe inaintas si carligul prin agrafa pe un fin de 15/20 lb, sau toata montura facuta de dintr-un textil de 15 lb sau 20lb o atasez cu agrafa (sau bucla- bucla) de inaintas
Eu folosesc bucla-bucla, cu un fir separat. Nu bag tija direct pe inaintas.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de stefan_kwr » 09 Dec 2010, 18:04

pharaoh scrie:
efuionut scrie:Pentru montura asta http://ghidpescuit.ro/specii-din-ape-co ... ditoare-2/ (prima din a doua poza) daca pun inaintas textil de 25lb, plumbul de la montura se leaga direct pe inaintas si carligul prin agrafa pe un fin de 15/20 lb, sau toata montura facuta de dintr-un textil de 15 lb sau 20lb o atasez cu agrafa (sau bucla- bucla) de inaintas
Eu folosesc bucla-bucla, cu un fir separat. Nu bag tija direct pe inaintas.
Adica mai intrerupi o data inaintasul, si faci 2 bucle: una pentru inaintasul de vine spre tambur si una pentru cel pe care este momitorul cu tija, in prelungirea caruia este forfacul, asa este? Daca este asa, mai pui vreun opritor, pentru a nu trece momitorul peste cele 2 bucle? Si ce lungime are aceasta bucata de fir?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de pharaoh » 09 Dec 2010, 18:19

Exact. Ca opritor pun o biluta de cauciuc. Culiseaza pe fir si are rol de opritor cand intalneste nodul primei bucle. Insa trece usor peste bucle daca se trage un pic mai cu forta, tocmai pentru ca este foarte elastica, exact ce spunea si Madalin mai sus despre stopperele siliconice. Distanta la care fac nodul buclei monturii este de vreo 3-5 cm fata de capatul tijei. Cateodata nici nu mai pun biluta. Am uitat sa precizez ca folosesc momitoarele de la Dan M. Prefer sa am inaintasul intreg si montura usor de schimbat, de-asta folosesc buclele. Nu folosesc agrafe sau vartejuri.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de stefan_kwr » 09 Dec 2010, 21:16

Multumesc mult, mi se pare c-am scurt firul pe care culiseaza momitorul, dar in fine...o s-o incerc si eu.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rcomandare fir mulineta + fir montura

Mesaj de pharaoh » 09 Dec 2010, 21:34

Pai nu culiseaza decat daca tija momitorului iese accidental din tubul siliconic. Este explicat in alt topic.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”