shockleaderul

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

shockleaderul

Mesaj de IULIAN C » 02 Sep 2008, 12:11

Ce nu prea am inteles eu...care este utilitatea acestuia?
Se foloseste exclusiv in apele cu agatatura?
Ce rol are?
E un fel de leadcore mono>si ce caracteristici trebuie sa intruneasca?sau e "special"?
Eu am 2 role de InvizX de o,40 fabricat de Seaguar,pe care le-am primit in primavara de la vali003 si mai mult ca test am folosit 8 m si am facut din el innaintas...am ramas blocat cat de bine se comporta!!!
Il recomandati sau nu ? folositi frecvent asa ceva?
va multumesc
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: shockleaderul

Mesaj de iulian petre » 02 Sep 2008, 21:45

eu unul daca nu folosesc nu-ti pot spune mai nimic....din auzite nu prea vorbesc eu...poate cine-l foloseste poate sa zica ceva despre el......

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: shockleaderul

Mesaj de IULIAN C » 02 Sep 2008, 22:30

iulian petre scrie:eu unul daca nu folosesc nu-ti pot spune mai nimic....din auzite nu prea vorbesc eu...poate cine-l foloseste poate sa zica ceva despre el......
Stiu tizule,ca tu folosesti mai mult leadcore,stiu asta de cand te-am cunoscut in primavara pe Moara....
Zilele astea o sa-mi iau si eu sa-mi fac niste leadcore,ca am observat ca se aseaza repede si bine si intinde firul principal,mai ales ca eu sunt mare fan al nadirii cu saculeti solubili,cred cu tarie ca e cea mai precisa nadire,chiar daca nu consistenta,si leadcorul imi aseaza firul mai rapid,ca sa nu mai trag de el riscand sa se desfaca saculetul solubil si ...adio nadire precisa!
Intrebam ca sa inteleg de ce tot apar pe piata shockleaderele....presupun ca sunt cautate....deci...totusi cineva le foloseste..
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: shockleaderul

Mesaj de florentiniuga » 08 Sep 2008, 20:35

In general se foloseste in agatatura, in locul inaintasului textil care se agata mai repede. Monofilamentul "aluneca" mai usor prin crengi si daca nu se agata carligul sau plumbul, ai scapat. Eu am folosit inaintas mono destul de mult anul acesta si chiar ma obisnuisem cu el si la partidele normale. Totusi, oricat ar fi de rigid, e prea elastic pentru aruncarile in forta la distanta. Nu se compara cu textilul. La aceeasi rezistenta e si mai gros si parca freaca ciudat de inelul de varf. Am folosit mai mult shockleader de la Korda.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: shockleaderul

Mesaj de george-alexandru » 08 Sep 2008, 21:32

shockleader =inaintas textil sau mono asta pt cine nu stie.

Leadcore e altceva nu are legatura cu inaintasul.

cu inaintasul treaba este destul de simpla in agatatura de tip buturugi scoici se foloseste cel mono pt ca aluneca mai bine si unde avem vegetatie este indicat cel textil deoatrece este mai abraziv si lipsit de elasticitate.rolul lui principal este de a absorbi socurile in aruncare mai ales cand folosim fire subtiri .
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: shockleaderul

Mesaj de IULIAN C » 10 Sep 2008, 10:16

george-alexandru scrie:shockleader =inaintas textil sau mono asta pt cine nu stie.

Leadcore e altceva nu are legatura cu inaintasul.

cu inaintasul treaba este destul de simpla in agatatura de tip buturugi scoici se foloseste cel mono pt ca aluneca mai bine si unde avem vegetatie este indicat cel textil deoatrece este mai abraziv si lipsit de elasticitate.rolul lui principal este de a absorbi socurile in aruncare mai ales cand folosim fire subtiri .
Cred ca m-am exprimat eu gresit,George...
Voiam sa spun ca vad pe rolele de fir di magazine scris..."super shockleader"....."shockleader wire" etc.
Stiu ce e leadcore,stiu ce e innaintas fie el textil sau fluorcarbon
Dar am vazut pe cineva,pe Tancabesti punand circa 1 metru de mono rigid si mi-a zis ca e shockleader....am ramas cu gandul la asta si nu prea dibuiam eu ce inseamna si ce rol are....acum m-am lamurit,mercic!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”