un sfat

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

un sfat

Mesaj de georgemarian » 02 Mai 2011, 20:48

vreau sa imi iau fir,si daca dau la distante 50-60- 70-80 m....e bun un 0,35mm ?nu pun inaintas....spuneti-mi un fir bun de 0,35...vreau sa pun pe toate 4 mulinetele...

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: un sfat

Mesaj de eden » 02 Mai 2011, 20:55

carp expert uv :D eftin şi bun :P
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat

Mesaj de georgemarian » 02 Mai 2011, 21:02

multumesc mult!cum vi se pare firul ?pe disatanele care pescuiesc,este gros?daca nu pun nici inaintas....parerea dumneavoastra...

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: un sfat

Mesaj de eden » 02 Mai 2011, 21:05

nu stiu ce sa zic domnule, la distantele alea ar trebui să fie mai mult decat bun... eu am pus pe lansetele de stationar, la care momitoarele se duc in 100-120 de grame, dar arunc aproape (pana in 60-70 de metri) si n-am avut probleme... acum depinde si de bete si de plumbaj... plumb de 130 pe lansete puternice de 3.9 nu cred ca tine nodul mai mult de 4-5 lansee daca vrei sa dai departe...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat

Mesaj de georgemarian » 02 Mai 2011, 21:25

am niste bete baracuda storm 3.3 m si pescuiesc cu momitor si mai pun si un saculet....lansez 50m-70m cam asa s-au mai putin,pe astea le iau la crap panain 7 kg....mai am niste dam 3,6 m de la domnul mihai alexandru facute cadou,dar nu vreau sa le iau la baltile astea ccu ciortan....tin mult la ele si nu vreau!:D cum vi se pare firul?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: un sfat

Mesaj de eden » 02 Mai 2011, 21:31

pai stimate domn, va spun că n-ar trebui sa aveti probleme cu el... daca mai vreti detalii pot sa va dau pe messenger. aveti id-ul meu pe mp...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat

Mesaj de Laurentiu » 02 Mai 2011, 22:07

Bine ca nu pui de 0.40 sau de ce nu de 0.50. >:)
Cea mai buna combinatie este fir mono de 0.25 cu inaintas textil de 0.28.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat

Mesaj de georgemarian » 02 Mai 2011, 22:16

''prietenul meu''' :)) ce faceti?trebuyia sa ziceti ceva:))) =D> deja m-am obisnuit cu cate un comentariu.. >:) >:) ia ziceti daca pun niste sarma ghimpata o fii bine???ceva mai gros?un cablu de inalta tensiune? =)) =)) problema e ca nu vreau sa mai dau bani si pe textil,pt ca nu am de dat asa....bani de pe textil e juma de partida pe fundulea :))

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat

Mesaj de Laurentiu » 03 Mai 2011, 10:22

georgemarian scrie: problema e ca nu vreau sa mai dau bani si pe textil,pt ca nu am de dat asa.
Da, dar il ai un sezon sau doua si castigi ceva la lansare plus ca va creste sensivitatea la senzori sau bambine ce oi pune tu acolo. Fii destept ce dreaq! Cu sarma aia ghimpata poti rata si un rechin. Si nu trebuie sa te arunci la textile scumpe, iei la metru, gasesti tu pe undeva..Cate lansete ai? 4? 30 metri sunt de ajuns.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat

Mesaj de georgemarian » 03 Mai 2011, 19:45

am 4 lansete da,mai am unele primite,dar nu prea imi vine sa le iau pe balti cum ar fi fundulea......o sa fac ca tine da:) mai e ceva,nu imi iese deloc nodul de la inaintas,imi mai iese da greu....stiu cateva noduri dar asta e... ~x( ~x(

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: un sfat

Mesaj de crazy crap » 03 Mai 2011, 19:53

[quote="georgemarian"]am niste bete baracuda storm 3.3 m si pescuiesc cu momitor si mai pun si un saculet....lansez 50m-70m cam asa s-au mai putin,pe astea le iau la crap panain 7 kg....mai am niste dam 3,6 m de la domnul mihai alexandru facute cadou,dar nu vreau sa le iau la baltile astea ccu ciortan....tin mult la ele si nu vreau!:D cum vi se pare firul?[/quot
Eu ti-as indica: Carp Expert Camou, Trabucco Pro Carp sau Sufix Ultra knot (la rola de 250m). Cu, carp expert camou(0.35) am aruncat (la un prieten) fara inaintas si pot spune ca s-a comportat excelent, nici o peruca iar firul a alunecat bine prin inele. Trabucco (0.35) l-am folosit acum vreo 2-3 ani fara inaintas (tot pe lansete baracuda, cand eram mai la inceput), un fir care se remarca prin rezistenta, eu unul am scos chiar si 2 bucati de stuf din radacini din apa fara sa cedeze(fara nici o exagerare) :D . Sufix folosesc acum dar cu inaintas(numai ca e la rola de 1195m de 0.30); un fir foarte bun pentru aruncari la distanta si foarte rezistent la nod.
Personal cred ca un fir de 0.35 este destul de gros pentru a arunca momitoare la distanta fara sa se rupa. Pe betele Dam de 3.60 cred ca ar trebui sa folosesti un fir mai subtire(0.30-0.28)+inaintas, vei castiga in distanta. fire zbuciumate **==

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat

Mesaj de georgemarian » 03 Mai 2011, 19:59

multumesc...dar din pacate am 4 mulinete,le am de 2 ani si am dat pe una vreo 70 lei atunci....dar ele merg bine am scos peste frumusel,nu am probleme.....sunt slabe stiu:|dar din pacate...dabia astept sa incep sa muncesc vara asta...termin cu liceul si sa imi iau mulinete bune si ce mai imi trebui :)

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: un sfat

Mesaj de crazy crap » 03 Mai 2011, 20:37

georgemarian scrie:multumesc...dar din pacate am 4 mulinete,le am de 2 ani si am dat pe una vreo 70 lei atunci....dar ele merg bine am scos peste frumusel,nu am probleme.....sunt slabe stiu:|dar din pacate...dabia astept sa incep sa muncesc vara asta...termin cu liceul si sa imi iau mulinete bune si ce mai imi trebui :)
Eu cred ca nu prea sunt, pe piata, mulinete proaste, mai degraba sunt mulinete prost ingrijite de catre pescari (nu fac referire la nimeni personal, vorbesc la general) si utillizate neadecvat stilurilor de pescuit. De exemplu am intanit pe balta pescari care foloseau bete telescopice de 3.60 si mulinete cu tambur de 30 incarcate cu fir de 0.35 pentru pescuit la crap, care se enervau cumplit ca nu puteau sa arunce departe sau pescari care izbeau, tineau lansetele cu mulinete pe sol (fara suporti), fara husa de protectie pentru transport, murdareau de mamaliga si tamburul mulinetei si lanseta ca in final sa se intrebe de ce se strica. Nu vreau sa par carcotas sau sa ma dau fanfaron dar cred ca echipamentul de crap al unui pescar merita oarecare atentie si ingrijire. In legatura cu tine, George, mulinetele care le ai te mai tin inca 2 ani de acuma daca le ingrijesti cum trebuie (curatate de mizerie si unse cu vaselina). Nu cred ca cineva si-a cumparat din prima scule de 1000 de euro cand s-a apucat de pescuit, toti am luat-o de jos. Iti doresc sa iti gasesti un loc de munca banos ca sa iti permiti sa iti cumperi echipamentul care ti-l doresti. numai bine si fir intins **==

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat

Mesaj de georgemarian » 03 Mai 2011, 20:49

frumos ati vorbit! mulinetele mele le sterg imediat dupa o partida de pescuit si le ung cu vasilina.....de aia nu am nici problemecu ele,la fel si betele,pot sa spun ca tin la ele...:) am suport,la fel si senzori de la mihai alexandru :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”