uzura fir

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TnTT
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2011, 23:45

uzura fir

Mesaj de TnTT » 22 Iun 2011, 22:21

Am achizitionat lanseta mult dorita Maver genesis extrem si cu mulineta okuma pl 860,am incarcat tamburul cu fir daiwa de 0,28 apoi am pus inaintas sufix de 45 lb....dupa care am plecat sa incerc cateva aruncari la Dunare .
Dupa aproximativ 15 aruncari de aproximatoiv 90-100 metri(am aruncat si pe mal apoi am masurat) am observat o uzura pronuntata pe firul textil la 2-3 cm de nodul cu linia principala.adevarul e ca e o diferenta mare de grosime intre principal si inaintas ,oare asta sa fie cauza? :-??

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: uzura fir

Mesaj de crazy crap » 23 Iun 2011, 21:46

Eu cred ca e cam gros inaintasul (poate ma insel) iar in urma legarii celor doua fire rezulta un nod mare care e posibil sa se frece cu inelele in lanseu si sa deterioreze textilul. Tot de 0.28 am si eu dar folosesc un inaintas de 20-25lb. Este un inaintas subtire dar pana acum nu am avut probleme cu el (gen rupturi). Eu te-as sfatui sa incerci si cu un inaintas mai subtire si la urma tragi concluzii. fir intins **==

Avatar utilizator
TnTT
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2011, 23:45

Re: uzura fir

Mesaj de TnTT » 08 Iul 2011, 22:54

Clar problema este de la grosimea inaintasului...am pus unul mai subtire decat firul principal si se comporta bine.Adevarul e ca informatia am luat-o de pe aici cu firul si inaintasul respectiv..insa practica e mama invataturi.....

Avatar utilizator
dorin_s
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2011, 16:21

Re: uzura fir

Mesaj de dorin_s » 16 Iul 2011, 11:02

Inaintas mono conic ai incercat. Rezolva si problema nodului dar si pe cea a deteriorarii inelelelor.
Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”