LACUL BRATENI

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

LACUL BRATENI

Mesaj de mircea70 » 11 Dec 2008, 14:54

BRATENI
SITUAT
in judetul BISTRITA NASAUD
DISTANTA - 35 km
ITINERAR - Bistrita -Saratel - [INTERSECTIA DE DRUMURI - REGIN-TONCIU-LECHINTA] - LECHINTA - VERMES - HALTA BRATENI - treceti calea ferata si pe drum pietruit ajungeti in satul BRATENI iar la marginea satului este balta are INDICATOARE
SUPRAFATA - 26 h
PESTI - CRAP
- CARAS
- SALAU
- SOMN
- FITOFAG
- SOMN
PRET PE ANUL 2008 - 40 RON
REGULAMENT- ???????????????????????????????
APRECIEREA MEA - Are balta oare peste ???????????????????????????
- pentru cei care stau din MARTIE pina in NOIEMBRIE cei bastinasi care nu lasa sa se raceasca locul si il invata la toate porcariile are
CURATENIA - SE POATE SI MAI BINE
AGATATURI - NUMAI IN COADA LACULUI
ALTE FACILITATI
CAZARE LA CASUTA 50 RON / 24 H in 2008
RESTAURANT BUNIICEL
se pot modifica
SFAT
Nu are rost sa mergi la o balta care nu are peste si te duc cu zaharelul. cei care incaseaza taxa te duc vorba
'' pina ieri sa prins foarte bine dar astazi nu stiu ce are de nu mai vrea sa traga, ba ala de acolo.... a prins unul de 5 kg etc''
POPULARE
FOARTE RAR SI ATUNCI 2 TONE care pescari il scot intr-o saptamina
DECI ASTA A FOST ANUL 2008 LA BRATENI
NE ASTEPTAM LA UN AN MAI BUN DIN PARTEA ADMINISTRATORLIOR DE BALTI IN JUDETUL BISTRITA NASAUD
NU CRED
BANI SA LE DAM MULTI IAR SATISFACTIE ZERO

Avatar utilizator
calin 67
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Dec 2008, 13:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de calin 67 » 18 Dec 2008, 12:23

Salut.Am fost si eu pe Brateni,intradevar lacul are potential,dar este"dificil",eu am stat o saptamina si nu am luat nimic mare,in schimb am dat cu pestisor si au intrat niste bibani super(3 bucati peste kil) in rest caras si platici mici,in concluzie nu cred ca o sa-i mai onorez cu prezenta prea curind [-x

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de mircea70 » 20 Dec 2008, 03:02

asa este
dupa ce lea murit pestele acum 2 ani tot carasul nu mai au facut nik
apropo u pe unde pescuiesti?
anul asta in toamna am fost la Faragau
are potential dar am prins schimbari bruste de temperatura si nu am luat nik nici macar o trsatura nimik

Avatar utilizator
calin 67
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Dec 2008, 13:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de calin 67 » 20 Dec 2008, 19:58

Nu am auzit de el ,pe unde este si cam ce peste este,taxa,ETC
Eu nu stiu pe unde o sa merg in 2009,in anul asta nu ma pot lauda cu nustiuce capturi,nu prea mai ai unde merge. :!:

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de bujor marius » 31 Dec 2008, 04:42

Imi pare foarte rau de ce spuneti despre brateni> Eu am frecventat foarte mult brateniul anul asta. Intradevar am avut si zile negre dar au fost si partide bune de neuitat: fitofag 13 kg(mai multe bucati), crap nu mult dar suficient (20 kg la o partida),caras prea putin.Eu v-as sfatui sa mai faceti cateva partide pe brateni pt ca zic eu merita. De altfel si in primavara prima partida toto pe brateni va fi.


FIR INTINS LA TOATA LUMEA !!!!!!!!

Avatar utilizator
calin 67
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Dec 2008, 13:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de calin 67 » 31 Dec 2008, 12:04

Eu nu spun ca nu este un lac bun,dar pe el nu se poate face pescuit "normal",capturile mari se iau "la plantat",si doar in anumite locuri(destul de putine),avind in vedere conformatia malului,iar locurile acestea (cum a spus si colegul) sunt de obicei ocupate de cei "ai casei",de asemenea accesul este dificil cu masina pe malul opus restaurantului,daca ploua nu mai iesi .Intradevar am vazut si eu capturi de amur de 10-12 kg,dar tot la plantat ,in rest doar accidental.
UN AN NOU FERICIT LA TOTI SI FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de bujor marius » 04 Ian 2009, 22:01

calin 67 scrie:Eu nu spun ca nu este un lac bun,dar pe el nu se poate face pescuit "normal",capturile mari se iau "la plantat",si doar in anumite locuri(destul de putine),avind in vedere conformatia malului,iar locurile acestea (cum a spus si colegul) sunt de obicei ocupate de cei "ai casei",de asemenea accesul este dificil cu masina pe malul opus restaurantului,daca ploua nu mai iesi .Intradevar am vazut si eu capturi de amur de 10-12 kg,dar tot la plantat ,in rest doar accidental.
UN AN NOU FERICIT LA TOTI SI FIR INTINS!!!
Ziceau paznici k anul axesta nu mai lasa cu barcuta si nici intratu in apa, ceea ce e foarte bine zic eu! Cu locurile cel mai important e cand te duci....daca vrei pescuit pe wikend trebuie sa mergi de vineri dimineata sa prinzi loc mai bunicel............dar locuri bune sunt mai multe, cam peste tot.....ce e rau ca nu poti sa mergi cu masina pe partea cu restaurantul........speram in ceva mai bun anul acesta. Dar parerea mea e ca daca pescuiesti pe lacuri tinete numai de un lac....asa e cel mai bine pt k si eu am umblat pe toate lacurile din judet din jud Cluj, Mures dar cred ca acesta e cel mai bun.....parerea mea......oricum jud nostru (B-N) sta foarte prost in privinta asta (pecuit la crap)!..........fire intinse pe 2009...!!!

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de mircea70 » 30 Mar 2009, 17:37

acum din cauza concursului nu se mai pescuieste pe partea cu stu numai pe partea cu restaurantul
cancursul are loc in 24-25-26.04.2009
in rest numai bine si fir intins

Avatar utilizator
barna
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 08 Dec 2008, 14:02

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de barna » 31 Mar 2009, 15:56

are dreptate Mircea, cei care incaseaza taxa te duc vorba '' pina ieri s-a prins foarte bine dar astazi nu stiu ce are de nu mai vrea sa traga, ba ala de acolo.... a prins unul de 5 kg etc''
Asta se intampla in 2008 si acum in 2009 se continua. In weekend am fost la Brateni, textele paznicilor sunt la fel si ca sa fie mai interesant taxa e 50 RON/12 ore. Duminica toata ziua s-a prins un crap pe tot lacul, probabil era dezorientat sau ratacit saracul. Eu am fost si in 2008 la Brateni si erau saptamani sau weekenduri cand nimeni nu prindea peste. E normal ca in 3-4 zile la rand aprox. 30 de pescari cu cate 4 bete fiecare sa nu prinda un peste?
Nici macar din noroc sau pe ala ratacit? Nu cred ca e normal. Acum in 2009 deja a inceput ´´am populat ...muuuullt, 7 tone´´ :-@ rezultatul e acelasi: nu se prinde.
Apropo, se pescuieste pe tot lacul ca doar vine lumea la pescuit si trebuie sa ii prosteasca si sa incaseze banii, ce mai conteaza ca va fi concurs. :lol:

Avatar utilizator
bungardean
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 23 Ian 2009, 20:03

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de bungardean » 26 Apr 2009, 15:51

Am fost si eu la pescuit la brateni in data de 24 04 2009 pana in data de 26 04 2009 pentu prima oara am ajuns la 6 dimineata si am momit o ora cu catapulta si am inceput pescuitul la ora 8 si la ora 11 paznici de pe lac au intrat cu barca de tabla cu motor ca sa stranga balizele de pe apa aproximativ sa-u plimbat 40 de minute pe lac si la intoarcere au trecut cu barca fix peste firele mele nu am avut nici o trasatura pana a doua zi , a doua zi am prins 4 buc de crapi

Avatar utilizator
1QSerginio
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2009, 00:46
Localitate: Targu-Mures; Sangeorgiu de Mures
Contact:

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de 1QSerginio » 07 Mai 2009, 00:55

Vreau sa va spun ca am fost si eu pe lacul Brateni la indicatia unui amic...adevarul e ca balta "tine" peste nu stiu in care masura dar am avut ocazia sa-l compatimesc pe "vecinul" meu de ponton cand a "scapat" captura vietii lui... binenteles ca pe tot parcursul zilei(20.04.09) nimeni nu a avut o captura demna de cantar... dar avand in vedere "capturile" scapate de multi "bantuitori" ai lacului merita sa mai facem cateva incercari poate poate nimerim si noi intr-o zi in care nu se "alimenteaza" pestele din belsug de catre administratori sau mai bine zis tot prin mana hamalului de rand...!!paznicul!!...Stiti toti cum e...speranta moare ultima...si noi odata cu ea...

Avatar utilizator
1QSerginio
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2009, 00:46
Localitate: Targu-Mures; Sangeorgiu de Mures
Contact:

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de 1QSerginio » 07 Mai 2009, 01:12

Apropo de lacul Faragau...Situat in jud. Mures la aprox 27 de km de Targu-Mures... Am fost de multe ori pe acest lac si pot sa zic ca am amintiri deosebite de ceea ce il repe\rezinta. lacul tine Somn, stiuca, salau, fitofag(ten, amur etc...) caras...mare, record in echipa noastra 1,350 Kg...dar totul este sa nimeresti int-un loc bun...taxa pe anul 2009 este de 25 RON ceea ce mi de pare mult datoria faptului ca nimeni nu administreaza in felul in care ar trebui aceste lacuri...banii sa curga ...pestele "prins in plase" la neamuri, vecini... si alte "conostinte". pe Lacul Faragau nu se "umbla" la apa dar trebuie sa ai mare grija la alegerea locului pt ca predomina bradisul care iti poate veni de hac la orice partida fie ea de ore sau de zile...ar fi mai istet sa poti planta dar asta nu se poate deoarece lacul fraragau este declarat "Rezervatie naturala" si accesul cu barca sau oricare alte mijloace este strict interzis...Si inca ceva atentie la cei care stau mai multe zile...in conditii de vant... ceea ce voi numiti insule...sant de fapt plutitoare nu sunt fixe cum multi isi imagineaza. Asa ca in decursul unei lungi partide de cateva zile cu vant te poti trezi ca ai pe "fir" marea captura la care ai visat...sa te vad cum tragi insula din apa...:)... va urez succes celore care incearca pe faragau !

Avatar utilizator
stini
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 20 Apr 2009, 19:35

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de stini » 13 Mai 2009, 13:26

pe lacul brateni trebuie insistat mai mult,chiar daca se pescuieste de pe mal.In 2009 am facut 2 zile de pescuit ,si dupa insistentele de anul trecut stiam ce sa le dau,iar captura nu a intarziat.In dimineata zilei de 28.03.2009 am luat o oglinda de 12,5 kg.Sper sa mai vina si altele.fir intins

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de _Don_ » 15 Mar 2010, 13:25

Salut prieteni,

Incepand cu data de 13 martie au dat voie pescuitului pe lacul Brateni.
Ati fost careva dintre voi anul acesta acolo?
Daca da, ce rezultate ati avut?

Multumesc anticipat!
Fir intins!

Avatar utilizator
hincu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 11 Apr 2010, 16:23

Re: LACUL BRATENI

Mesaj de hincu » 17 Apr 2010, 14:09

Deci pe brateni se fac si concursuri ...cum poti zice ca nu are peste ?:))

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”