Olt

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Olt

Mesaj de pescar_s » 17 Mai 2009, 20:58

si totus daca as merge la peste.....ce sa fac? sa stau cu ochii dupa jandarmi ? sau sa pescuiesc (pe timpul prohibitiei amenzile sunt mari rau) asa ca nu mai mor o luna, si asa pe timpul depunerii nu prea trage. nu stiu la rapitor cum o fi stiti ceva? sa dat drumul?

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Olt

Mesaj de Margescu Romeo » 18 Mai 2009, 21:26

Tot ce stiu e ca a depus crapul si acum a anceput sa manance la cadere (deversor)numai in vijoi,chiar si la frunzaru dar tot in vijoi se ia crap mare si de jandarmi ,,,,,,inca nu au avut aparitii

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Olt

Mesaj de eugen » 21 Mai 2009, 10:35

pescar_s scrie:... nu stiu la rapitor cum o fi stiti ceva? sa dat drumul?
La rapitor s-a dat drumul dar numai cu artificiale, pana la terminarea prohibitiei la albitura.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 22 Mai 2009, 08:37

Oltul este plin de pescari de parca nimeni na auzit ce este aia prohibitie,la Babiciu si Frunzaru luni erau ca la concurs unul langa altul si asa este in fiecare zi

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Olt

Mesaj de timer » 22 Mai 2009, 14:19

Multa Bafta scrie:Oltul este plin de pescari de parca nimeni na auzit ce este aia prohibitie,la Babiciu si Frunzaru luni erau ca la concurs unul langa altul si asa este in fiecare zi
Avelo bafta,asa auzii si io...Da' nu dau sfaturi.... :-w

Avatar utilizator
bunoiu adrian
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2009, 19:15

Re: Olt

Mesaj de bunoiu adrian » 25 Mai 2009, 23:04

pe olt in zona draganesti(dar nu in baraj in balti)cica ai avea voie sa pescuiesti si in timpul prohibitiei numai sa ai permis.duminica erau foarte multi pescari se prindea caras frumos.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Olt

Mesaj de timer » 27 Iun 2009, 17:31

Au fost cateva serii de pescari, pe care-i cunosc, in zona Farcasele...Marea majoritate au contemplat peisajul.. si au prins cativa carasi .. la asteptare...Nu trage nici noaptea...Poate-i si din cauza timpului asta capricios...Fir intins!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Olt

Mesaj de stefanflorin » 27 Iun 2009, 23:39

a fost un amic de-al meu acum 3-4 zile la baraj la Farcasele si a prins un crap de vreo 3 kg, o platica la vreun kg jumate, niste carasi mari si vreo 2 rateuri crap zice el. A pescuit pe partea cealalta a barajului, partea cu Draganestiul in sfor chiar in fata barajului. Omu a ajuns si tarziu (pe la 10) si a gasit si toate locurile ocupate si tot a reusit sa pacaleasca ceva.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de shopy » 11 Iul 2009, 07:00

Salut. A fost cineva de curand la Rusanesti? Ma intereseaza daca vine apa mare si murdara, vreau sa plec de luni-joi si oscilez intre Olt si Borcea. :P

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de shopy » 11 Iul 2009, 12:03

Nu stie nimeni nimic? :-??

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Olt

Mesaj de pescar_s » 11 Iul 2009, 21:18

la rusanesti inaca nu am ajuns, dar cand oi merge o sa incerc mai la vale putin- la izbiceni pe olt, (acolo se termina barajele) la clean si somn noaptea. mai incerc si pe olt asa cum era altadata,-sa bag broscutele la ciorap, ciorapul la brau.. si sa iau malul la plinbat, apoi pe seara ma opresc intr-o dolie babana si fac o noapte la somn si crap =P~ ce vremuri erau...... ~x( ~x( ~x( am auzit ca trage bine la farcasele asa ca maine pe acolo o sa fac ziua, la mamaliga-chitit pe ciortan si carasoi !!! sa auzim numai de bine si duminica seara sa ne laudam cu capturi care mai decare!!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 15 Iul 2009, 22:58

Asa arata Oltul astazi 15-07-2009, foarte multa iarba, curge ff tare la deversoare, peste prinde numai aia care stau ziua la umbra si actioneaza noaptea :-? ;)

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de shopy » 09 Sep 2009, 20:26

Am fost de luni seara pana vineri la Rusanesti, dupa salau. Cand am ajuns, dupa-amiaza, tocmai plecau baietii de pe pila de la baraj, cu salaiasi 1-2 kg... am zis sa cobor in aval, de unde pot da de pe pamant... vedeti foto cum a venit apa a doua zi dimineata... am stat asa inconjurati (eram 2) de apa pana dupa amiaza de marti, timp in care am luat doar bibani frumosi, nici urma de salau. Ne-am dus inapoi la baraj, sa-l "spargem". Intre timp crescuse apa, si tot crestea... nu se mai luau decat strapazani vai de ei... si aia rari. Am incercat si noaptea, si ziua, si de pe pila, si din barca, ce mai, doar la 220 volti n-am incercat :-w Salaul plecase din zona, rar se mai lua cate un strap... pe joi incepuse sa scada si apa, dar si rabdarea mea :))

Avatar utilizator
NATARAU SILVIU
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 27 Iun 2008, 13:58
Localitate: alexandria
Contact:

Re: Olt

Mesaj de NATARAU SILVIU » 22 Sep 2009, 15:43

salutare,am fost pe 21 .09 .2009 la olt,la tevi cine stie zona ,8 kg de platica 400-500 g si mai mari cateva,caras deloc sau crap,plasele sunt la distanta apreciabila de mal,in rest cam atat, lume multa la varsare la rusanesti ,inclusiv un autobuz cu care venise era parcat pe o limba de pamant.fire intinse va doresc! :-h

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Olt

Mesaj de Madalin013 » 23 Oct 2009, 19:50

Am fost acum 2 saptamani la Izbiceni dupa somotei si shalau .. am prins 3 somotei cel mai mare de 3 kg si 5 moace la buchet de rama asta pana la ora 2 cand m-am trezit ca imi trage la toate sculele s...si surpriza am prins un "sir" si sa cam terminat cu pescuitul in stanga erau unu cu 5 km de setca sii inn dreapta si in fata era plin de "siruri" si cea mai tare faza a fost ca tot cetatzeanul cu siru avea gura mare ca i-am deranjat siru :)) =)) am ramas masca .. pacat ca nu ne-am intalnit pe mal :"> si am mai prins cateva platicutze de dimineatza si un ciortan ... cred ca o sa ma las de pescuitul pe olt .. fire intinse tuturor

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”