Bazinele de peste din nou la privat

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 06 Iul 2009, 20:04

pescardeclean scrie:Mea culpa, se pare ca eu sunt cel care a dezinformat, dar fara sa fiu constient de asta si imi cer scuze. :^O
Greseala recunoscuta sper sa fie pe jumatate iertata! Exista canale colectoare arondate catre asociatii de pescuit la fel cum exista si portiuni de rauri! Asta am descoperit-o dupa o discutie avuta cu inspectorul piscicol Voda, desi nu stiu legea in baza careia s-au arondat portiuni de rauri! Oricum, scuzele mele merg direct catre Victor si catre toti cei pe care i-am informat gresit :">
cu respect - pescardeclean
Chiar nu stie nimeni de legea aia cu datul apelor pe mana flamanzilor ? Cand s-a hotarat si in baza carei legi si publicata unde ? Care sunt apele date "la saraci"? Scrie undeva negru pe alb sau este numai folclor ? Ca asociatiile spun numai ce doresc si-i intereseaza !Daca stie careva sa ne lamureasca !Iti faci permis "pe apele publice" si nu poti pescui cu el ca ei intre timp au dat apa la altii ? Asta este excrocherie curata din partea anpaului ! [-x

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 06 Iul 2009, 22:59

@ tavimai
faptul ca au fost arondate ape publice catre diferite asociatii ma nemultumeste si pe mine la fel de mult ca si pe tine, insa informatia o am direct de la Mihai Voda! Poti sa il suni sa iti spuna si tie, si poate o sa fii mai atent decat mine ca eu nu am prea retinut portiunile de rau! Ce mai tin minte este ca raul Crisul Negru este in totalitate liber (mai putin zona RNP), pe Crisul repede sunt ceva sectoare (te-as ruga sa mi le comunici daca vorbesti cu Voda), iar canalele colectoare am inteles ca nu apartin de ANPA si au fost date de cei care le administreaza catre AJVPS! Asta este ceea ce am inteles din discutia cu inspectoru' asta! :-/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 07 Iul 2009, 00:09

Mai frate! Cum poti fi asa de confuz daca ai vorbit cu inspectorul ? Ce ti-a zis ?Ca tot n-am inteles mare lucru !In urma cu ceva timp am vorbit si eu cu el si nu era "moda asta" cu "ape date la banditi"(scuze ,am vrut sa zic saraci ! da nicicum nu e bine asa ca fie ! cred ca intelegi )La cate zile se mai da cate o apa la cate un "neica nimeni" care o cere ? Amu chiar tre sa-l sunam toti pescarii din tara sau judet la dom-insapector ca sa stim "secretul"? ~x(

Pai daca e asa si tat or da pa ape la tati balbaitii de-si fac asociatie om ajunge sa ne haiducim si cand i-om prinde pa la noi prin sat pe la controale i-om ciomagi bine ca nu ne lasa sa pescuim acolo unde am pescuit de o viata si noi si tatii nostrii !Ce "lejile dreacului" is astea ? Daca tot avem dreptul sa ne asociem apoi om face-o cativa din sat "cu furci si topoare"si mai ales cu bolovani si i-om astepta la control ase romaneste ,"cu pita si sare" cum numai noi stim !Cum dreacu ma ,lunea-i un stapan si joia vine altu sa te-ntrebe de sanatate ? Cate permise mai vor flamanzii astia ? Le-a trebui permis pentru fiecare lanseta sau pluta din spinare ? La trei luni o data te muti cu scule si permis de la o asociatie la alta ? Da ce naiba ,vor sa ne faca "pasari calatoare"? Nu cumva pe un mal va trebui sa avem un permis si pe celalalt altul ca si la biletele de autobuz ? !NEBUNIE CURATA !Ce-s aia "administratori de ape ? Cei care stabilesc cat si cum se braconeaza si orarul cum face ala din Salonta de o ajuns pa la ziare ? Sau aia care din banii asociatiei platesc sub titulatura de"populari de peste" bani la aia de la Cefa pentru asa zisii "crapi scapati din pescarie" ? Da ei ne cred prosti ? Stiu barosanii asociatiilor cate prostovoale si setci le pot eu demonstra ca sunt in curtea paznicilor lor ? Zicea mai in gluma sau mai in serios un paznic o data ca astia de la asociatie au ajuns sa puna "lupul paznic la oi" si avea dreptate !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 07 Iul 2009, 09:28

@Tavimai
faptul ca sunt confuz se datoreaza unui fapt simplu: ma certam cu Soltinschi (cred ca asa il cheama pe vicele de la AJVPS) si de nervi ca nu mai terminam cu el il sun pe Voda sa imi confirme ceea ce stiam eu, adica liber pe toate apele publice in baza permisului ANPA! Cand dau de el, surpriza! ma ia cu stii ca inca din toamna au fost arondate catre asociatiile din judet niste ape si asa mai departe, printre care imi spuine si sectoarele de cris. Iti dai seama ca fiind un raspuns la care nu ma asteptam, raman cu gura cascata si n-am mai bagat seama pe zonele exacte! Asta e motivul pentru care nu stiu exact zonele! In al doilea moment il intreb de ce nu mi-a spus de apele arondate catre asociatii in momentul in care mi-am ridicat permisul de la el prin Martie daca tot erau date apele din toamna? Atunci a dat-o pe balarii cu nu stiu ce protocoale de mi-a umplut capul! Din cauza asta ti-am sugerat sa suni si tu ca poate ne lamurim un pic!
Respect pescardeclean

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de nagy victor » 07 Iul 2009, 13:08

@ pescardeclean

Daca urmaresti postarile mele , inca din primavara scriam ca ceva nu e in regula cu ANPA , atunci am fost facut in toate felurile si catalogat ca CEL MAI MARE DUSMAN AL PESCARILOR ! , cind am cerut public pe acest site ca ANPA SA CLARIFICE SITUATIA APELOR PUBLICE mi s-a sugerat ca dl. inspector este un om f. deschis si daca iau legatura cu le , ma va lamuri (asa cum te-a lamurit si pe tine :-@ )
Eu nu am mai postat in legatura cu acest subiect pt. a evita polemicile aprinse cu TAVIMAI care pe vremea aceea nu mai stia cum sa ridice ANPA in slavi (impreuna cu insp. Voda) , iar acum ei sunt hotii si dusmanul nr. I al pescarului sportiv (nu am mai poatat deoarece am presimtit ce va urma , din pacate pt. unii , am avut dreptate) 8-> :-B

PS.

Pentru mine acest subiect este inchis (ORCUM PESCARUL DE RIND VA PIERDE TOTDEAUNA :( )
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 07 Iul 2009, 18:36

Am vorbit cu "inspectorul anpa"(daca se poate numi asa cand este de multe ori mai slab informat ca noi !), Voda Mihai azi . Nu mai era acelasi om amabil si dispus sa dea informatii din primavara dar cred ca am cam lamurit-o !Nici nu prea mai stie omu cate prune are-n traista !Lacurile si canalele sunt ale ajvps(protocol sau contract cu aia de gestioneaza baltile su canalele),Crisul Repede de la Tileagd la Saintion e al aps Livada (apa atribuita de anpa si contestata in instanmta de ajvps, ultina decizie in favoarea ajvp, urmand recursul)pana in septembrie cand are loc faimosul recurs la proces si se va sti ce va urma iar aqua crisius are si ea Holodul si ceva zona in amonte de Alesd pe Crisul Repede precum si ceva canal !Ar mai fi si ceva decizii date de guvern care ar complica lucrurile ,dar de care inspectorul fantoma nici macar nu a auzit ,asa ca tac si eu !!!!

Prin urmare se confirma ce ziceam anterior ca ar trebui sa avem un permis si trei carnete de membru ca sa putem pescui peste tot !

Inspectori anpa afoni

Te-o pus nasu tau inspector,
Ma bade,Voda Mihai,
Sa iei banu de director,
Si la lucru ,tu ,...sa stai !

Nu-ti ajunge un salar
Trepadus si cocalar ?
Langa tine cand precum fierea
Iti bagasi pe-un post...muierea !

La servici belesti tu prazu,
De pomana arzi rau gazu,
Tot "nasu" tre sa te scape,
Ca tu ,...doar te uiti la ape !

O-angajasi pe Catalina,
Sa-ti spele-n curte masina?
Sa faca munca ta de bou?
Sa ai ce,... frige pe birou ?
=))

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”