Bazinele de peste din nou la privat

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de mircea13 » 04 Apr 2009, 15:51

Bazinele de peste din nou la privat.
http://www.cotidianul.ro/bazinele_de_pe ... 77698.html
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 07 Mai 2009, 12:19

"Fericirea " e ca vom fi nevoiti sa ne facem mai multe permise atunci !Deja se intampla asta in unele zone sau judete !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 25 Mai 2009, 17:37

Unde?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 09 Iun 2009, 15:38

pescardeclean scrie:Unde?
Bihor !Vezi postarile lui Nagy !El stie mai bine !!! :))

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 10 Iun 2009, 15:56

Vezi postarile lui pescardeclean! Pe apele publice neamenajate inclusiv canalele colectoare se pescuieste in baza permisului de pescuit!
Atentie ca nu poti avea doua permise de pescuit, poate doua carnete de membru la diferite asociatii, ceea ce este altceva! =))
Sa nu uit: PROIECTUL DE LEGE A CAZUT

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 12 Iun 2009, 23:46

pescardeclean scrie:Vezi postarile lui pescardeclean! Pe apele publice neamenajate inclusiv canalele colectoare se pescuieste in baza permisului de pescuit!
Atentie ca nu poti avea doua permise de pescuit, poate doua carnete de membru la diferite asociatii, ceea ce este altceva! =))
Sa nu uit: PROIECTUL DE LEGE A CAZUT
Da! Numai ca "pescardeclean" nu este atat de bine "documentat" ca d-l Nagy care participa la sedintele ajvpseului !Pe cine sa mai creada romanul de rand ?Ca unul din doi minte de ingheata apele !Nu-ti recomand sa te contrezi cu el ca s-or gasi cativa pe aici sa te acuze ca esti sovin sau ai ceva cu handicapatii asa cum au facut anterior si cu mine !Daca omul tine mortis sa faca dezinformare de genul :"eu nu am cunostunta ca..."vizavi de subiectul in discutie dupa care sa incerce sa dreaga busuiocul cu :"in ultima vreme nu am avut timp sa ma documentez..." e treaba lui si sigur are interese,pe cand noi ceilalti,ne informam si il toleram ca sa nu fim acuzati .
P.S. -Treaba cu doua permise se poate discuta mult si bine !Un pensionar care este membru la doua asociatii primeste doua permise anpa gratuite valabile amandoua independente unul de celalalt ,atata timp cat nu suint tiparite cu numele pe ele(ca sa se elimine posibilitatea emiterii a doua permise pe acelasi nume ),si sunt completate cu pixul !Cred ca la fel este si cu cel care plateste doua !Bafta la cleni !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 13 Iun 2009, 09:03

Pentru Nagy Victor, toata stima si respectul, suntem prieteni! De contrat eu nu contrez o persoana ci o idee! Afirmatiile de genul handicapat sunt complet nelalocul lor! Pot sa va spun ca Victor face mai mult pentru pescuitul din Bihor decat multi care se mandresc cu asta! Oricum, problema este ca AJVPS isi dezinformeaza membrii si publicul in mod constant! Acuma i-am cerut unui domn din conducerea AJVPS Oradea sa isi sustina cu acte afirmatia ca sunt ape publice arondate catre ei! Inca astept raspunsul care nu mai vine. La fel as putea sa spun si eu ca ANPA mi-a dat in gestiune Dunarea de la intrarea in tara pana in delta! Va rog sa virati bani in contul meu daca vreti sa pescuiti acolo! Intelegi cum sta treaba? Afirmatiile de genul asta sunt gratuite si nu sunt sustinute de nici un document! Ei le fac in speranta ca vor pune cativa botul si se vor inscrie la ei!
Cat despre treaba cu doua permise .... ai dreptate, nu m-am gandit la varianta asta! Scuze!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 19 Iun 2009, 23:15

Pana la pasti o sa primesti raspunsul de la agvps !-(pastele cailor !)

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de mini_mic » 23 Iun 2009, 21:53

pescardeclean scrie:Pentru Nagy Victor, toata stima si respectul, suntem prieteni! De contrat eu nu contrez o persoana ci o idee! Afirmatiile de genul handicapat sunt complet nelalocul lor! Pot sa va spun ca Victor face mai mult pentru pescuitul din Bihor decat multi care se mandresc cu asta! Oricum, problema este ca AJVPS isi dezinformeaza membrii si publicul in mod constant! Acuma i-am cerut unui domn din conducerea AJVPS Oradea sa isi sustina cu acte afirmatia ca sunt ape publice arondate catre ei! Inca astept raspunsul care nu mai vine. La fel as putea sa spun si eu ca ANPA mi-a dat in gestiune Dunarea de la intrarea in tara pana in delta! Va rog sa virati bani in contul meu daca vreti sa pescuiti acolo! Intelegi cum sta treaba? Afirmatiile de genul asta sunt gratuite si nu sunt sustinute de nici un document! Ei le fac in speranta ca vor pune cativa botul si se vor inscrie la ei!
Cat despre treaba cu doua permise .... ai dreptate, nu m-am gandit la varianta asta! Scuze!
Eu zic ca ne putem detasa de la discutiile despre anumite persoane de pe acest forum nu i asa domnule tavimai ? Problema e alta nu o persoana de pe acest forum....problema ar fi dupa cum bine a punctat pescardeclean ca AJVPS dezinformeaza si ca, mai grav, are si fondurile necesare sa sutina afirmatiile de genul " bazinul x este al nostru " pt ca angajeaza 2 amarati de paznici (a nu se intelege ca acesti paznici pazesc resursele acvatice vii, ci doar sunt pusi acolo ca sa observe ce culoare are carnetul tau de membru ) care vin in control si demoralizeaza pescarii care nu sunt bine documentati. Si asa singurul care are de pierdut e pescarul amator, care plateste cotizatia la o asociatie de la care ia si garantia ca are voie sa pescuiasca in anumite bazine, dar care la fata locului se trezeste intr-o situatie pe care nu si-o poate explica fiind pus sa stranga lucrurile si sa mearga acasa...

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 24 Iun 2009, 13:40

mini_mic scrie:
Eu zic ca ne putem detasa de la discutiile despre anumite persoane de pe acest forum nu i asa domnule tavimai ? Problema e alta nu o persoana de pe acest forum....problema ar fi dupa cum bine a punctat pescardeclean ca AJVPS dezinformeaza si ca, mai grav, are si fondurile necesare sa sutina afirmatiile de genul " bazinul x este al nostru " pt ca angajeaza 2 amarati de paznici (a nu se intelege ca acesti paznici pazesc resursele acvatice vii, ci doar sunt pusi acolo ca sa observe ce culoare are carnetul tau de membru ) care vin in control si demoralizeaza pescarii care nu sunt bine documentati. Si asa singurul care are de pierdut e pescarul amator, care plateste cotizatia la o asociatie de la care ia si garantia ca are voie sa pescuiasca in anumite bazine, dar care la fata locului se trezeste intr-o situatie pe care nu si-o poate explica fiind pus sa stranga lucrurile si sa mearga acasa...
Sunt de acord ca ne putem detasa de orice vrem numai ca ajvpseul nu este o persoana care face dezinformarea !Dezinformarea este facuta cu rea intentie de catre cate un "avocatel benevol si interesat "care dupa ce a facut-o si este demascat o da din colt in colt .Sunt destui pe siturile de pescuit .Acei paznici sunt "sursa de peste din teren" pentru cei care conduc asociatia de cele mai multe ori !Scopul lor este sa pazeasca pestele de pescari si nu de braconieri !!!Un pescar este considerat inamicul nr.1 pe cand braconierii isi fac de cap pe toate apele tarii !Salariile acestor paznici sunt atat de mici incat sunt obligati la a se coaliza cu braconierii ! Acei asa zisi paznici nu pot face nimic in fata braconierilor si ca sa aiba si ei activitate vin si agaseaza pescarii de cele mai multe ori : -ca nu ti-e valabil permisul de la asociatia x,-ca in 7 ianuarie nu ti-ai vizat permisul desi este vizat anual de 25 de ani,ca-n apa asta n-ai voie cu acest permis,etc.Domnule mini-mic ,nu observi ca in a doua jumatate a anului,cand s-au cam platit vizele si cotizatiile si deci nu mai exista "miza" dezinformarile se imputineaza ? :))Cum poti explica faptul ca un paznic in trei zile consecutiv vine la acelasi pescar sa-i ceara permisul "la control" omitand sa faca aceeasi verificare unor "localnici" fara permis in acelasi loc si timp?Sa conteze oare faptul ca nu avea permis la asociatia sa ?Este logic fiind vorba despre pescuit pe o apa publica ? Grea lovitura au mai primit unii cu pemisele astea ale ANPA-ului mai ales ca sunt fara poza !Din asta deriva obligativitatea de a fi verificat doar de organele de politie ceea ce a facut ca unora "sa le cam pice pana din clop" si sa fie mai mici decat se credeau !

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de nagy victor » 24 Iun 2009, 20:53

Singurul motiv ca nu mai raspund la provocarile dl. tavimai este ca am promis pe acest site ca nu mai intru in polemica cu aceasta persoana si chiar nu ma intereseaza postarile dumnealui (dar as fi curios sa ne spuna ce a facut el pt. pescarii Oradeni :-?? )

ps.

urmeaza sa apara o noua lege , fiti pe faza !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de tavimai » 25 Iun 2009, 14:37

nagy victor scrie:Singurul motiv ca nu mai raspund la provocarile dl. tavimai este ca am promis pe acest site ca nu mai intru in polemica cu aceasta persoana si chiar nu ma intereseaza postarile dumnealui (dar as fi curios sa ne spuna ce a facut el pt. pescarii Oradeni :-?? )

ps.

urmeaza sa apara o noua lege , fiti pe faza !
In primul rand nu am dezinformat asa cum face dl.Nagy vizavi de acest subiect si de altele !Pentru pescari sunt asociatiile cele care trebuie sa faca ceva si nu fac !Cotizatiile pescarilor se pierd intr-un sac fara fund si EI,unii care urmaresc anumite favoruri,le canta in struna celor care-si bat joc de pesti,ape si natura lafaindu-se pe banii celor multi .Intradevar ! Noi nu avem ce discuta atata timp cat nu vede cat de prost sunt ingrijite baltile asociatiei care incaseaza anual sume uriase de bani si asteapta ca x,y,sau z pescar sa faca ceva !Platesc o cotizatie INTREAGA fara favoruri si pentru asta mai trebuie sa fac ceva pentru pescari ? Care-i logica ? Nu mi-am inscris copii gratuit la concursuri cu premii,au si ei permis legal platit si pentru asta trebuie sa fac ceva pentru cei care retin pe baltile filialei "peste la greu" in prohibitie si nu numai ? Nu vor cumva colegii pescari sa le si populez apele cu peste ? Nu-i destul ca dau foc la flacoane pana ma satur de fiecare data ? Aceste asociatii mai vor si ape in administrare ? De ce la plata cotizatiei nu se stipuleaza ca fiecare pescar sa presteze o zi sau mai multe, de munca pentru ecologizare care daca nu se realizeaza sa fie platite ? Noi pescarii sa organizam asociatia ? Ei pentru ce mai incaseaza banii ? RUSINICAAAA !Ce garantii ofera aceste asociatii pentru a primi in administrare o apa cand pe baltile lor e o mizerie de nedescris tot timpul anului si se plasuieste in draci ?

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 25 Iun 2009, 16:25

Tavimai,
1. Sunt intru totul de acord cu ceea ce ati afirmat in legatura cu asociatiile! Subscriu si eu la ceea ce ati spus! :-h Faptul ca se poate ridica permisul de pescuit si fara sa platesti vre-o cotizatie de membru ar trebui sa ii faca pe majoritatea conducatorilor de asociatii sa revina cu picioarele pe pamant, sa realizeze ca scopul lor acolo pe scaunul pe care stau este sa aiba grija de membrii cotizanti! **==
2. Cat despre ceea ce ati afirmat despre Nagy Victor - nu sunt de acord! Sa stii ca e chiar foarte de treaba o:-) , iar daca a dezinformat o face din cauza ca lucrurile astea se discuta la sedintele asociatie! :-q

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de pescardeclean » 30 Iun 2009, 14:12

Mea culpa, se pare ca eu sunt cel care a dezinformat, dar fara sa fiu constient de asta si imi cer scuze. :^O
Greseala recunoscuta sper sa fie pe jumatate iertata! Exista canale colectoare arondate catre asociatii de pescuit la fel cum exista si portiuni de rauri! Asta am descoperit-o dupa o discutie avuta cu inspectorul piscicol Voda, desi nu stiu legea in baza careia s-au arondat portiuni de rauri! Oricum, scuzele mele merg direct catre Victor si catre toti cei pe care i-am informat gresit :">
cu respect - pescardeclean

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Bazinele de peste din nou la privat

Mesaj de nagy victor » 03 Iul 2009, 19:40

pescardeclean scrie:Mea culpa, se pare ca eu sunt cel care a dezinformat, dar fara sa fiu constient de asta si imi cer scuze. :^O
Greseala recunoscuta sper sa fie pe jumatate iertata! Exista canale colectoare arondate catre asociatii de pescuit la fel cum exista si portiuni de rauri! Asta am descoperit-o dupa o discutie avuta cu inspectorul piscicol Voda, desi nu stiu legea in baza careia s-au arondat portiuni de rauri! Oricum, scuzele mele merg direct catre Victor si catre toti cei pe care i-am informat gresit :">
cu respect - pescardeclean
Nu trebuie sa-ti ceri scuze , asta se intimpla atunci cind totul este confuz si in ceata (artificial creata) si cei care au obligatia sa informeze se complac in aceasta situatie tulbure care nici intr-un caz nu-l avantajeaza pe pescarul sportiv de rind.
Si eu gresesc si tu gresesti si altii gresesc , dar cel putin recunoastem ca am gresit , asta inseamna ca incercam sa facem ceva si nu ne multumim doar sa citim si sa criticam.
Tot respectul pt. sinceritatea ta =D> **==
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”