Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de florinn » 04 Apr 2009, 20:56

Pe rapitori.ro si la pescuit.net au aparut ceva discutii despre schimbarea OUG. 23. Va propun discutii pertinente despre acest proiect. Cei care cunosc cu adevarat ceva, eventual ”pe surse” sa se pronunte ferm si clar.
Altfel stimati forumisti dupa discutarea in Parlament si aprobarea ”blazata” asa cum stiu s-o faca ”alesii nostri” vom relua discutiile ca la permisele de pescuit pe 2009 care au durat aproape 4 luni.
Suntem, unii, multumiti acum ca avem permise de pescuit pe 2009, dar aceasta multumire poate dura cat primul gol al nationalei in meciul cu Austria. Pescari cu pregatire juridica spuneti-va parerea pe intelesul tuturor.
Sau asteptam ”sa vedem” (sa fim pusi in fata faptului implinit !). Si daca, poate, putem face ceva ?

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de florinn » 04 Apr 2009, 21:22

Vin chiar acum de la o balta privata cu taxa de 40 lei dela un pescuit de crap. ”Crap” de ciuda ca este a doua Sambata cind nu prind nimic. ”Trasaturile” au lipsit cu desavarsire. S-a prins sporadic 1-2 ciortani de 1-1,5 kg, in total cca. 25 kg in total. Cu toata mandria, poate am fost eu de vina, poate solunarul, poate proprietarul (pe o balta apa a scazut) nu stiu. Dar stiu ca am platit 80 lei pentru pasiunea de a pescui in doua sedinte pentru ca mi-am permis, si voi mai plati daca acest guvern va da salariile asa cum trebuie. Daca foloseam permisul ANPA si pescuiam pe raul aflat la 10 km nu la balta aflata la 80 km sunt convins ca pacaleam 5-6 scobari, si eram mult mai multumit, cu satisfactia implinita.
Asta doriti sa se intample de acum incolo ?
Nu ma luati cu ”ma descurc eu !”. Imi doresc ca pescuitul si accesul la RAV sa fie liber chiar c&r dar legiferat ca atare. Chiar imi place merlucius sau codul din magazin.
Dar pasiunea ramane !

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de tavimai » 06 Apr 2009, 16:03

Nu poti discuta serios despre o "legislatie neserioasa" facuta "la intares " care se schimba o data la 4 ani sau chiar mai des in functie de cum vor unii.Profesionistii,adica cei care trag vartos foloase ,nu se vor implica aici sa te lamureasca.Ei tac si fac in asa fel ca sa le fie bine in continuare ,mai bine zis se complac sa traga sforile din umbra fara sa faca prea mare galagie.Faptul ca nu este inghesuiala la comentarii,dovedeste ca omul este constient ca-si "raceste guta de pomana" !Pescuitul sportiv practicat de cei multi nu conteaza in fata pescuitului profesionist care este pe bani mult mai multi si determina directiile de urmat in legislatie.
Ar fi interesant de aflat si daca este vreo legatura intre cei care fac bani multi din exploatarea "hobby"-ului nostru si pescuitul profesionist in scop comercial pentru ca sunt semnale ca au tendinta de a monopoliza si acest mod de a se face bani.Cei implicati si la care am facut aluzie niciodata nu se vor prezenta aici ca sa ne lamureasca si ramanem doar noi,naivii,sa discutam "serios" problema !

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de florinn » 06 Apr 2009, 18:44

Ai dreptate 100%.
Cred venind de la pescuitul postat mai sus mi-am pus o palinca si m-a apucat cheful de vorba serioasa.
Oricum n-am ”batut campii” sau ”racit guta degeaba” continui sa cred ca am putea face ceva.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de eugen » 06 Apr 2009, 19:00

Atata timp cat aceste legi, ca de altfel multe altele date in Romania doar pentru simplul motiv de a-si justifica unii dintre alesii nostri "munca" in comisii si in plen, fara ca macar unul singur sa aibe habar ce este aceea o lanseta sau o mulineta, o sa ajungem de fiecare data, ca un perpetuum-mobile la acest stadiu de a nu mai intelege nimic. Ei vor fi linistiti si nu o sa le pese cat am inteles noi din legile pe care le-au dat,iar noi o sa avem aceste interminabile discutii, incercand sa intelegem ce s-a dorit a se spune prin legile date, unde se vrea a se ajunge.
Singura noastra sansa de a fi ascultati, dupa parerea mea,este aceea de a avea reprezentantii nostrii,care sa stie cu ce probleme ne confruntam, care sa ne cunoasca doleantele.Ce ar fi sa se faca un partid al pescarilor. Cred ca ar avea membrii mult mai multi ca oricare partid din Romania.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de tavimai » 08 Apr 2009, 10:57

eugen scrie:Atata timp cat aceste legi, ca de altfel multe altele date in Romania doar pentru simplul motiv de a-si justifica unii dintre alesii nostri "munca" in comisii si in plen, fara ca macar unul singur sa aibe habar ce este aceea o lanseta sau o mulineta, o sa ajungem de fiecare data, ca un perpetuum-mobile la acest stadiu de a nu mai intelege nimic. Ei vor fi linistiti si nu o sa le pese cat am inteles noi din legile pe care le-au dat,iar noi o sa avem aceste interminabile discutii, incercand sa intelegem ce s-a dorit a se spune prin legile date, unde se vrea a se ajunge.
Singura noastra sansa de a fi ascultati, dupa parerea mea,este aceea de a avea reprezentantii nostrii,care sa stie cu ce probleme ne confruntam, care sa ne cunoasca doleantele.Ce ar fi sa se faca un partid al pescarilor. Cred ca ar avea membrii mult mai multi ca oricare partid din Romania.
Sunt destui dintre "alesi" ,care sunt pescari numai ca o data ajunsi acolo nu ne mai reprezinta si nu ii mai intereseaza ce efecte au legile alea date la interes.Si de-am avea un partid tot prost am vota si chiar intre membrii s-ar gasi destui sa voteze alte partide !In afara de "haz de necaz" nu prea avem ce face ca nu suntem in stare de o revolutie adevarata iar asa de bunavoie nu si-or schimba unii naravul !

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Re: Care este in realitate jocul de interese? Rog seriozitate!

Mesaj de adiwolf » 16 Apr 2009, 01:28

e greu de crezut,dar chiar asa ca simpli pescari ce suntem,tot putem face ceva.
putem sa bombardam cu petitii,adrese scrise,emailuri,si tot arsenalul de acest fel,pe cei care sunt pusi in functiile in care iau decizii care influenteaza pescuitul din romania.
bineteles ca acelasi lucru se poate face si chiar este recomandabil sa fie facut si la adresa senatorilor,deputatiilor,comisiilor si de ce nu la adresa primului ministru.
va sugerez ca odata ce faceti astfel de petitii sa strecurati si fragmente referitoare la viitorul dumneavoastra vot politic strans legat de bunul mers al treburilor in pescuitul din romania. ;)
nu va amagiti ca cineva se va bate pt drepturile dumneavoastra,orice asociatie sau organizatie se va bate mai intai pt interesele ei ,iar daca acestea converg cu interesele dumneavoastra,sunteti un caz fericit,dar................

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”