Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de doru » 04 Ian 2010, 22:35

Astazi am vizat carnetul.60 de lei este taxa ,din care 30 de lei este val. permisului ANPA.Pt cei ce doresc sa pescuiasca la Dumbravita si Ianova mai au de platit pt populari 20 de lei.
Pt.vizele de PG care sunt gratuite daca le obtii singur dar cu umblatura,asociatia obtine la cerere pt. Timis,Mehedinti si Caras Severin cu 1 leu.[deci pt. 3 judete]

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de costelino » 04 Ian 2010, 22:48

Oare cat vor mai cere acest P.G.?
Poate cineva sa ne explice de ce ar mai trebui aceasta hartie fara sens atata timp cat ne-am integrat.
Vor baga pe aceasta Dunare si visa Schengen si nimeni nu se va sesiza.
De ce dreaku trebuie sa ne pierdem atata timp cu prostia asta?
Cand vine in control si il intrebi de este necesar acest P.G. soldatu' da din umeri.
Poti trece dincolo cand vrea muschiu' tau fara acest act tampit dar nu poti sta pe malul Dunarii fara el.
Daca nu ai actu' si ii ceri sa-ti faca unul pe loc ca ai toate cele de cuviinta la tine(acte de identitate) zice ca nu se poate.
Cata prostia dreaku?
Suntem un popor cu niste conducatori de tot rahatul!!!
Bietul Brucan.Si daca te gandesti ca-l injuram cand facea unele afirmatii

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de doru » 05 Ian 2010, 19:57

Schimbarile in bine la noi tot intarzie sa apara in orice domeniu,pe sus sunt tot cei de dinainte de 89 ,sau altii, cu aceleasi scoli si scopuri si nu stiu sau nu vor sa faca ceva constructiv.
Am mai auzit ca nimeni in afara de inspectorii anpa nu mai au dreptul sa faca controale la pescari,deci nici Politia ori jandarmeria,ceea ce nu mi se pare normal,mai ales ca in fiecare judet inspectorii anpa sunt foarte putini,deci cale libera braconerilor.
In perioada de prohibitie cand era voie doar la stiuca ,am fost incantat de controalele pe care le faceau jandarmii,au fost zile cand dupa control ramaneam unul ,doi pe apa,restul nu aveau permise.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de mini_mic » 10 Ian 2010, 21:40

doru scrie:Astazi am vizat carnetul.60 de lei este taxa ,din care 30 de lei este val. permisului ANPA.Pt cei ce doresc sa pescuiasca la Dumbravita si Ianova mai au de platit pt populari 20 de lei.
Pt.vizele de PG care sunt gratuite daca le obtii singur dar cu umblatura,asociatia obtine la cerere pt. Timis,Mehedinti si Caras Severin cu 1 leu.[deci pt. 3 judete]
Vi s-a inmanat si cartonul ANPA ( permisul propriu-zis ) ? Astept raspuns pt ca sunt tare sceptic ca s-ar distribui permisele atat de prompt ca si cum n-am fi in Romanica.
Stima !

Avatar utilizator
sanduman
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2008, 21:28
Localitate: Sannicolau Mare-Jud Timis

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de sanduman » 11 Ian 2010, 20:11

Nu cred ca se dau si cartonasele ANPA deoarece nici nu sunt tiparite. Se va pescui pe baza dovezii de plata de la asociatie ca si anul trecut. Daca are cineva cartonas, ce scrie pe spate legat de apele colinare si ses: e voie doar cu 2 bete cu max 2 carlige? Anul trecut era voie cu 4 bete.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de doru » 11 Ian 2010, 22:05

Permisele tipizate anpa nu sunt tiparite,ca de obicei ne apropiem de jumatatea sezonului de pescuit pana se trezesc electronistii de la agricultura sa ia masuri.Acum impart secretarele si se familiarizeaza cu colidoarele de la ministere si agentii si mai dureaza mult pana afla unde sunt toaletele , abia apoi ,daca o sa le spune cineva unde sa semneze poate o s-o faca.
Momentan am primit o dovada val. pana se tiparesc cele de ANPA.
mini_mic scrie:Vi s-a inmanat si cartonul ANPA ( permisul propriu-zis ) ? Astept raspuns pt ca sunt tare sceptic ca s-ar distribui permisele atat de prompt ca si cum n-am fi in Romanica.
Stima !

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de mini_mic » 12 Ian 2010, 13:56

Sanatate si virtute !
Daca nu primim permisul ANPA nu o sa putem pescui pe mai nicaieri legal; ce e mai grav e ca AVIZUL PG NU IL ELIBEREAZA NIMENI FARA PERMISUL ANPA !!!!!!!. Aceeasi situatie ca anul trecut....deja sunt scarbit...

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatia 2010 APS Banatul Timis

Mesaj de doru » 12 Ian 2010, 20:04

La noi asociatia de pescuit ne-a rezolvat anul trecut viza de pg.,anul acesta la fel,ne-au anuntat ca la sfarsitul lunii ian.sa dam carnetele si merg ei sa le vizeze la pol de frontiera in Timis,Mehedinti si Caras-Severin fara sa fie obligativitatea de a avea permisul anpa.
Nu este vina noastra ca nu sunt tiparite permisele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”