Intrebare

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

Intrebare

Mesaj de FRANCO » 01 Mar 2009, 13:19

AM SIEU O ANTREBARE DACA AM CU COPILA MEA UN GRAD DE HANDICP OARE BENEFICIEM DE O REDUCERE LA PERMISUL DE PESCUIT LA FILIALA DIM MARAMURES ,CA ABIA ASTEPT CALDURICA CA SA POT IESI LA O PARTIDA DE PESCUIT ,ASA SA MOARA DE CIUDA SOTU CA EL ARE ANU ASTA TREABA MULTA SI NU VA PUTEA ,SI NU-MI PRE PERMIT ASA LA O IESIRE SA PLATESC PT. O ZI 50 DE LEI .

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de nagy victor » 05 Mar 2009, 15:17

FRANCO scrie:AM SIEU O ANTREBARE DACA AM CU COPILA MEA UN GRAD DE HANDICP OARE BENEFICIEM DE O REDUCERE LA PERMISUL DE PESCUIT LA FILIALA DIM MARAMURES ,CA ABIA ASTEPT CALDURICA CA SA POT IESI LA O PARTIDA DE PESCUIT ,ASA SA MOARA DE CIUDA SOTU CA EL ARE ANU ASTA TREABA MULTA SI NU VA PUTEA ,SI NU-MI PRE PERMIT ASA LA O IESIRE SA PLATESC PT. O ZI 50 DE LEI .
Luati legatura cu conducerea asociatiei de pescari din localitatea d-voastra , numiai ei pot sa va dea un raspuns . :)
In Bihor pensionarii de virsta , pensionarii de boala si cei care beneficiaza de ajutor de handicap ce nu depaseste suma de 500 ron platesc 50% din cotizatie . Aceasta este hotarirea consiliului fiecarei asociatii sau club de pescari . :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de ROSCA MIREL » 05 Mar 2009, 16:24

stimata doamna din ce stiu femeile ; studenti ; pensionari ;copii si persoanele cu handicap beneficiaza de reducere dar depinde ce fel de handicap are persoana . am un nepot care nu a beneficiat ( nu aude )are aparat . parerea mea este ca cu 50-60 roni rezolvati atit pentru dumneavoastra cit si pentru copil

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Intrebare

Mesaj de tavimai » 05 Mar 2009, 20:29

FRANCO scrie:AM SIEU O ANTREBARE DACA AM CU COPILA MEA UN GRAD DE HANDICP OARE BENEFICIEM DE O REDUCERE LA PERMISUL DE PESCUIT LA FILIALA DIM MARAMURES ,CA ABIA ASTEPT CALDURICA CA SA POT IESI LA O PARTIDA DE PESCUIT ,ASA SA MOARA DE CIUDA SOTU CA EL ARE ANU ASTA TREABA MULTA SI NU VA PUTEA ,SI NU-MI PRE PERMIT ASA LA O IESIRE SA PLATESC PT. O ZI 50 DE LEI .
Nu va pot lamuri in legatura cu handicapul si taxa aferenta dar sunt convins ca daca sunteti politista aveti "handicapul necesar" pentru a beneficia de reducere de taxa cel putin prin judetele din nordul tarii !Incercati cu vreo legitimatie de angajat al primariei ,de la finante, protectia consumatorului ceva ,orice! =)) Asa-i ca am dreptate domnule Nagy ?Tot "handicap" este considerat si salariul de peste 15mil. al politistilor!...sau macar vreun neam,cineva pe acolo care sa va treaca pe "lista de lucratori handicapati" ai inspectoratului respectiv ca se practica cu varf si indesat !Dar nu mai spuneti la multa lume,actionati "in consecinta"ca sa va rezolvati problema "! "C-ASA-I LA NOI !".Dupa aceea tot asa tre sa faceti si pentru PG (dreptul de a pescui in zonele de frontiera)!Nu va puteti inchipui ce satisfactie o sa aveti cand veti pescui langa "un fraier ce si-a platit integral" sau cand veti sti ca alti handicapati adevarati nu au descoperit inca "calea" si nu au permis!Ca in tara asta nu sunt hoti cei care fura cu" aprobare" ci naivii ce cred ca se poate obtine ceva cinstit.Incercati ca trebuie sa fie cumva o cale !"SCOPUL SCUZA MIJLOACELE"!Parerea mea,insa, este ca handicapul este handicap chiar si pe baltile private fiind o chestie de bun simt luarea lui in considerare!Dar oare mai conteaza undeva parerea noastra ?
PS
Rog pe cei "intrigati" de raspunsul meu sa nu citeasca !Raspunsul este "de uz intern" si se adreseaza "fraierilor cu legea-n mana, "aspiranti la titlul de intrigati" sau "celor care platesc integral fara sa comenteze"."Dupa victoria" aceea se mai schimba omul si schimba "barca" !Fir intins doamna si succes !

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

Re: Intrebare

Mesaj de FRANCO » 09 Mar 2009, 09:07

domnule TAVIMAI ,sa stii ca sunt antru-totul de acord cu dumneata tara lui pixi ,astia nu stiu numa cum s-a traga toate randurile de haine de pe tine ,,la figurat '' cand o iei asa catre o institutie de stat cu ceva treabatre s-a te anarmezi cu multa rabdare ,si mult calm ,am s-a cauta si eu ceva neamuri asa sus puse ,sa rezolv problema ,ca doar noi fi mai sfanta ca si alti , multumesc si fir antins.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 09:21

HG nr. 1016/2008, hotarare privind cuantumul taxelor de licentiere si autorizare in pescuit si acvacultura


[Materialul de fata a fost preluat din Indaco Legenet legenet.indaco.ro]

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 641 din 08/09/2008

Guvernul Romaniei

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 15 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul si acvacultura,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1
Prezenta hotarare stabileste cuantumul taxelor percepute de statul roman pentru autorizarea activitatii de pescuit si acvacultura, prin emiterea permiselor, licentelor si autorizatiilor de pescuit de catre Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura.

Art. 2
Termenii si expresiile utilizate in prezenta hotarare au semnificatiile prevazute la art. 2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul si acvacultura.

CAPITOLUL I - Cuantumul taxelor de licentiere si autorizare. Conditii generale

SECTIUNEA 1 - Taxe de autorizare


Art. 3
Se platesc taxe de autorizare in urmatoarele cazuri:
a) pentru emiterea autorizatiei de pescuit comercial, cu caracter temporar;
b) pentru emiterea autorizatiei speciale de pescuit in scop stiintific;
c) pentru emiterea autorizatiei de pescuit a speciilor protejate - reproducatori de sturioni:
1. morun femela;
2. morun mascul;
3. nisetru femela;
4. nisetru mascul;
5. pastruga femela;
6. pastruga mascul;
7. cega femela;
8. cega mascul;
d) pentru autorizarea pescuitului prin eliberarea permiselor de pescuit.

Art. 4
(1) Cuantumul taxelor de autorizare este de:
a) 200 lei pentru o cantitate de peste de pana la 10 tone, la emiterea autorizatiei de pescuit comercial, cu caracter temporar;
b) 300 lei pentru o cantitate de peste cuprinsa intre 10 si 50 tone, la emiterea autorizatiei de pescuit comercial, cu caracter temporar;
c) 500 lei pentru o cantitate de peste de peste 50 tone, la emiterea autorizatiei de pescuit comercial, cu caracter temporar;
d) 150 lei pentru emiterea autorizatiei speciale de pescuit in scop stiintific;
e) pentru emiterea autorizatiei de pescuit a speciilor protejate - reproducatori de sturioni:
1. morun femela - 500 lei/kg icre extrase din femela de morun in stare vie, destinata producerii de puiet de morun;
2. morun mascul - 400 lei/kg lapti extrasi din masculul de morun in stare vie, destinati producerii de puiet de morun;
3. nisetru femela - 400 lei/kg icre extrase din femela de nisetru in stare vie, destinate producerii de puiet de nisetru;
4. nisetru mascul - 300 lei/kg lapti extrasi din masculul de nisetru in stare vie, destinati producerii de puiet de nisetru;
5. pastruga femela - 450 lei/kg icre extrase din femela de pastruga in stare vie, destinate producerii de puiet de pastruga;
6. pastruga mascul - 350 lei/kg lapti extrasi din masculul de pastruga in stare vie, destinati producerii de puiet de pastruga;
7. cega femela - 300 lei/kg icre extrase din femela de cega in stare vie, destinate producerii de puiet de cega;
8. cega mascul - 200 lei/kg lapti extrasi din masculul de cega in stare vie, destinati producerii de puiet de cega;
f) 50 lei pentru eliberarea permisului de pescuit comercial;
g) 30 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv, incepand cu data de 1 ianuarie 2009;
h) 10 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru elevi si studenti, incepand cu data de 1 ianuarie 2009;
i) 10 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru persoanele cu handicap usor si mediu si gratuit pentru persoanele cu handicap grav, incepand cu data de 1 ianuarie 2009.
(2) Eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru pensionari si veterani de razboi este gratuita.

Art. 5
Taxele de autorizare sunt achitate de catre:
a) pescarul profesionist, persoana fizica/juridica, pentru emiterea autorizatiei de pescuit comercial, cu caracter temporar;
b) reprezentantul autorizat al institutiei de cercetare, pentru emiterea autorizatiei speciale de pescuit in scop stiintific;
c) administratorul sau reprezentantul autorizat al persoanei juridice, pentru emiterea autorizatiei speciale de pescuit a speciilor protejate - reproducatori de sturioni;
d) pescarul profesionist, persoana fizica/juridica, pentru eliberarea permisului de pescuit comercial;
e) pescarul sportiv sau prin asociatiile de pescari sportivi, pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv.

Art. 6
La eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru elevi, studenti, persoane cu handicap, pensionari si veterani de razboi se vor prezenta actele doveditoare ale situatiei acestora.

SECTIUNEA 2 - Taxe de licentiere


Art. 7
Se platesc taxe pentru licentiere in urmatoarele cazuri:
a) pentru emiterea licentei de acvacultura;
b) pentru emiterea licentei de fabricatie;
c) pentru emiterea licentei de pescuit.

Art. 8
Cuantumul taxelor de licentiere este de:
a) 150 lei pentru emiterea licentei de acvacultura;
b) 150 lei pentru emiterea licentei de fabricatie;
c) pentru emiterea licentei de pescuit:
1. 1.000 lei pentru ambarcatiuni mai mari de 15 m;
2. 100 lei pentru ambarcatiuni de 15 m sau mai mici.

Art. 9
Taxele de licentiere sunt achitate de catre:
a) administratorul sau reprezentantul autorizat, pentru emiterea licentei de acvacultura;
b) administratorul sau reprezentantul autorizat, pentru emiterea licentei de fabricatie;
c) proprietarul sau reprezentantul autorizat, pentru emiterea licentei de pescuit.

CAPITOLUL II - Conditii speciale


Art. 10
(1) Taxele prevazute de prezenta hotarare constituie venit la bugetul de stat si se vireaza in contul corespunzator codului de cont nr. 20160103 "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare", deschis la unitatile Trezoreriei Statului.
(2) Virarea sumelor datorate se realizeaza inaintea eliberarii permisului, licentei sau autorizatiei de pescuit.
(3) Dovada achitarii taxelor prevazute de prezenta hotarare se anexeaza la cererea de eliberare a permisului, licentei sau autorizatiei de pescuit, dupa caz.
(4) Neplata taxelor prevazute in prezenta hotarare conduce la neacordarea permiselor, licentelor sau autorizatiilor de pescuit, dupa caz.
(5) In cazul neindeplinirii conditiilor de licentiere sau autorizare, taxele percepute se restituie solicitantilor.

Art. 11
Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, prin Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura, va duce la indeplinire prevederile prezentei hotarari.


Sper sa va fi fost de ajutor.
Cu stima.

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

Re: Intrebare

Mesaj de FRANCO » 09 Mar 2009, 10:11

super ,multumesc vad ca nu ma va costa nimic ,desi nu pre cred ,azi daca reusec dau o fuga pan la filiala ,si va spun dupa, ce e reeal ,din tot monitoru oficial ,multumesc .

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

PT. EUGEN

Mesaj de nagy victor » 09 Mar 2009, 21:54

Aceste informatii sunt bine venite , multe intrebari si nelamuriri au fost rezolvate . Si eu am un grad accentuat de handicap in urma unei interventii chirurgicale , iar fiul meu cel mare are si el un grad accentuat de handicap in urma unui accident , e bine sa stim ce drepturi avem !
va multumim ! :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 23:41

Sa va dea Domnul numai bine.
Cel mai fericit este cel care reuseste sa-i faca pe cei din jur cat de cat fericiti, sau macar sa le dea o speranta.

Cu stima.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Intrebare

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 10:10

@Eugen
Mersi !E bine sa stim legea tocmai ca sa stim cum sa o "driblam" !Pana la urma se rezolva mai bine si mai sigur cu varianta mea.Stim noi cum sta treaba chiar daca uneori ne amagim cu legea-n mana !Azi-maine o sa ne zica d-na cum a fost tratata !Dar eu cred ca o vor purta-o pe drumuri pana sa-i dea dreptul ca peste tot !Bine-ar fi sa ma insel !Da cum naiba n-am avut eu parte de o asa muiere ?

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 12 Mar 2009, 12:36

Si inca ceva.
La articolul 10 scrie asa:
"1) Taxele prevazute de prezenta hotarare constituie venit la bugetul de stat si se vireaza in contul corespunzator codului de cont nr. 20160103 "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare", deschis la unitatile Trezoreriei Statului."

Am inteles ca au fost probleme pentru unele persoane, pentru ca, la Trezorerie, doamnele de acolo nu stiau nimic de existenta acestui cont, sau, mai rau, ca ar insemna altceva.
Acest cont trecut mai sus, am inteles de la cineva ca este doar o extensie. Adica, ce vreau sa spun, ca denumire este la fel dar depinde de Trezoreria operativa a carui oras este, adica :
-la Trezoreria Pitesti RO64TREZ04620160103XXXXX (as ruga a se face diferenta intre O de la RO-Romania si 0 din rest)
-Craiova: RO22TREZ29120160103XXXXX
-Giurgiu: RO03TREZ32120160103XXXXX
-Deva : RO23TREZ36620160103XXXXX
Deci este ceva de genul RO(probabil de la Romania),doua cifre specifice localitatii respective,TREZ(probabil de la Trezoreria operativa a fiecarei localitati), iar trei cifre specifice localitatii respective, CONTUL TRECUT IN LEGE(20160103), urmat de cele 5 XXXXX.
Contul de numeste "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare"

PS. Cei care au patit-o ca doamnele de la Finante nu stiau de acest cont sau au gasit altceva ca specificare in dreptul lui, as dori sa le spuneti ca ar fi cazul sa-si schimbe serviciul :)


Cu stima.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Intrebare

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 20:04

eugen scrie:Si inca ceva.
La articolul 10 scrie asa:
"1) Taxele prevazute de prezenta hotarare constituie venit la bugetul de stat si se vireaza in contul corespunzator codului de cont nr. 20160103 "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare", deschis la unitatile Trezoreriei Statului."

Am inteles ca au fost probleme pentru unele persoane, pentru ca, la Trezorerie, doamnele de acolo nu stiau nimic de existenta acestui cont, sau, mai rau, ca ar insemna altceva.
Acest cont trecut mai sus, am inteles de la cineva ca este doar o extensie. Adica, ce vreau sa spun, ca denumire este la fel dar depinde de Trezoreria operativa a carui oras este, adica :
-la Trezoreria Pitesti RO64TREZ04620160103XXXXX (as ruga a se face diferenta intre O de la RO-Romania si 0 din rest)
-Craiova: RO22TREZ29120160103XXXXX
-Giurgiu: RO03TREZ32120160103XXXXX
-Deva : RO23TREZ36620160103XXXXX
Deci este ceva de genul RO(probabil de la Romania),doua cifre specifice localitatii respective,TREZ(probabil de la Trezoreria operativa a fiecarei localitati), iar trei cifre specifice localitatii respective, CONTUL TRECUT IN LEGE(20160103), urmat de cele 5 XXXXX.
Contul de numeste "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare"

PS. Cei care au patit-o ca doamnele de la Finante nu stiau de acest cont sau au gasit altceva ca specificare in dreptul lui, as dori sa le spuneti ca ar fi cazul sa-si schimbe serviciul :)


Cu stima.
Mai bine zis "handicapatele " nu prea le au "cu conturile" !"Ca-care" nu stie n-are ce cauta pe acolo ! Este ceva normal si nu cred ca mira pe nimeni din tara asta! Vezi ? Prin "reteta" mea era sigur "mai simplu si usor" !

Avatar utilizator
FRANCO
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 20 Oct 2008, 19:34

DEZAMAGIRE ....

Mesaj de FRANCO » 13 Mar 2009, 20:58

Demazagire totala ,azi am reusit s-a ajung si pan la filiala judetului nostru si am fost informata ca voi beneficia de o reducere de 50%la taxa pentru apele de la ses, adica an loc de 100 de lei voi plati 50 de lei ,si la beltile amenajate nu am nici o reducere adica voi plati anca 150 de lei asa ca nu rezolv mare branza ,an loc de 250 de lei platesc 200 de lei ,sidaca iam zis lui domnu ala de la filiala de reducerea de care ar trebui sa beneficiez ,a zis ca.... da ma scuteste de ceva taxa de 10 lei asa suta la suta ,asa ca vai de capu nost ,nu stiu ce vai face ,ma mai gandesc .

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de nagy victor » 13 Mar 2009, 23:42

Nu este nimeni din maramures pe acest forum ,sa-i dea o mina de ajutor acestei persoane !? Am inteles reducerea de 50% , dar nu inteleg ce e cu taxa de 150 ron pt. balta !?
TARE MIROASE A BATAIE DE JOC SI MISTOCAREALA ( va rog sa-mi iertati limbajul dar e strigator la cer ). :-t :-t :-t
Va rog ajutatii daca aveti posibilitate ! :) :) :)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 14 Mar 2009, 17:59

Va rog sa ma scuzati, dar daca pentru doamna, acele balti amenajate inseamna de fapt cele balti particilare(ceva gen Chiroiu, Moara), atunci domnul de la asociatie a cam avut dreptate.
Cu riscul de a fi injurat dar, pe aceste balti taxa si reducerile sunt stabilite de administratorul baltii.


Cu stima.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”