Legea Picnicului

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Legea Picnicului

Mesaj de intef » 22 Feb 2012, 20:15

Salut aceasta lege pe care o asteptam de multi ani!!!!!!!! Dvs ce parere aveti?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Mesaj de eden » 22 Feb 2012, 20:21

gandind pe plan idealist zic aleluia, multumescu-ti doamne.
gandind pe plan realist zic hahaha, pe cine cred ei ca pacalesc ? sa vad eu echipaj de politie pus pe dat amenzi in zonele in care vin manelistii cu lanturi de 5 kile la gat sa arate burtile sa faca gratarele si sa lase in urma muntii de gunoi si urechile traumatizate de cea mai noua compilatie a lui salam, peste, caltabos si a altor nume rasunatoare din Manele Land.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
maxen florin
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Feb 2012, 14:23

Re: Legea Picnicului

Mesaj de maxen florin » 22 Feb 2012, 20:23

hmm... poi ce sa spun,este un pas mic pt noi dar unul mare pentru natura... poate ca asa vom avea balti cu maluri mai putin pline de mizeria unora

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Legea Picnicului

Mesaj de intef » 24 Feb 2012, 11:56

Mai avem foarte putin si ne vom convinge daca este pura vrajeala sau in sfarsit are parte si natura de o lege mai acatarii.Cum da putin soarele si iarba,se vor aduna cu mic cu mare grataragii prin poieni,atunci voi fi curios sa vedem ce lasa in urma...

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Mesaj de zfcristian » 24 Feb 2012, 12:34

Taranul e taran si in ziua de Paste, credeti ca lipsa legii ii determina pana acum sa arunce gunoaiele sau faptul ca nu au cei 7 ani de acasa ???
Legat de balti, exista mizerie pe baltile unde patronii accepta lucrul asta plus ca marea majoritate sunt proprietate privata sau sunt administrate de ceva firma asa ca slabe sanse sa vezi ca vine politia sa dea amenzi pe balta lui X sau Y iar ei nu or sa cheme politia pentru ca la randul lor fac magarii gen nu dau bonuri fiscale etc .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Legea Picnicului

Mesaj de intef » 23 Mar 2012, 23:15

Aveti dreptate,cu taranul in ziua de Pasti.Nu as jigni pentru nimic in lume taranul roman,interpretarea este pur figurativa.Cu alte cuvinte de mentalitate..."morometiana".Adica,in final,intrebarea ce se pune este : de ce trebuia data o asemenea lege? De ce s-a ajuns pana acolo incat a trebuit data o lege impotriva gratarelor? De ce nu am fost in stare sa facem si noi gratare unde trebuie,nu in balcon la Marriot?Si ma mai intreb,fireste,cate tari din Europa mai au o astfel de lege?

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: Legea Picnicului

Mesaj de hunter » 25 Mar 2012, 11:12

Aci este chestie de bun simt si cei 7 ani de acasa,care la noi.........................

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Legea Picnicului

Mesaj de pharaoh » 25 Mar 2012, 11:42

Parerea mea este ca aceasta lege este data in acelasi spirit al comoditatii si incompetentei statului roman, de la legislativ pana la ultimul functionar. In tarile civilizate parcurile sunt pline in zilele frumoase de oameni care stau pe iarba, multi dintre ei la picnic. E drept, nu cu gratare si manele :). La noi in parcuri este interzis sa calci iarba. Acum nu mai avem voie nici prin paduri. Voi va bucurati, dar maine n-o sa mai aveti voie nici pe malul baltilor sau al Dunarii. Un prim pas s-a facut in Delta, unde s-a interzis camparea. Daca stau sa ma gandesc cati nesimtiti am vazut cu ochii mei...le dau dreptate. Pe acelasi principiu ar trebui interzis si pescuitul. Era civilizat totusi sa dea o lege in care sa se specifice clar in ce conditii ai voie sa campezi, in ce conditii poti face un gratar si sa se stabileasca amenzi mari celor care nu le respecta. Bineinteles, ar trebui cineva sa si vegheze la respectarea legii. Aici s-a gandit statul roman ca e mai dificil. E nevoie de oameni, bani...Mai simplu e sa interzicem tot si am scapat de probleme. Vedem noi cum vom face sa asiguram si respectarea legii. Noi oricum ne petrecem vacantele in strainatate si weekend-urile pe domeniile personale de ...vacanta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Legea Picnicului

Mesaj de intef » 25 Mar 2012, 20:13

de pharaoh » Astăzi, , 11:42

In tarile civilizate parcurile sunt pline in zilele frumoase de oameni care stau pe iarba, multi dintre ei la picnic. E drept, nu cu gratare si manele .

Exact despre asta vorbeam...

Avatar utilizator
grandpa
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mai 2013, 01:38
Localitate: Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Mesaj de grandpa » 23 Mai 2013, 02:04

intef scrie:de pharaoh » Astăzi, , 11:42

In tarile civilizate parcurile sunt pline in zilele frumoase de oameni care stau pe iarba, multi dintre ei la picnic. E drept, nu cu gratare si manele .

Exact despre asta vorbeam...
Draga INTEF ,daca ai citit cumva legea 54/2012 raspunde-mi si mie daca mai am voie sa maninc un sandvice si sa beau o bere cind merg la pescuit pe malul Dunarii. Daca DA i-mi platesti tu amenda ? (de facut foc sa prajim un peste nici nu mai vorbesc ).Deocamdata atit astept raspuns si apoi o sa-ti spun mai multe. [-x [-x

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”