Permise ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de krammar » 15 Mar 2009, 12:49

eugen scrie:Din cate stiu , permisul de pescuit este valabil in decursul anului in curs(01.01. 2009 - 31.12.2009)

Corect.
Permisele se eliberează pe an calendaristic.

Avatar utilizator
Mali
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 18 Mar 2009, 23:50

Re: Permise ANPA

Mesaj de Mali » 18 Mar 2009, 23:56

Buna,
am si eu o intrebare, as vrea sa-mi fac permis anul asta numai pentru lacuri in Bihor, stie cineva cam cat costa? la urma urmei unde se face permisul de pescuit la AJVPS sau la ANPA?
Multumesc de raspunsuri

Avatar utilizator
cucuianmarius
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 29 Ian 2009, 17:25

Re: Permise ANPA

Mesaj de cucuianmarius » 19 Mar 2009, 15:31

Azi 19.03.2009, i-am sunat pe cei de la AJVPS Prahova, carora deja le-am platit cotizatia pe 2009 (80 Ron), inca din Ian.
I-am intrebat ce si cum cu permisele ANPA.
Spre uimirea mea, iata ce mi-au raspuns:
"-Va asteptam pe 23.03.2009, la sediul nostru pentru a va ridica permisul ANPA !"
Bineinteles ca i-am intrebat de trebuie mai intai sa ma duc sa platesc cei 30 Ron la trezorerie...

STUPOARE !!!

AJVPS raspunde: "Nu, la noi, valoarea permisului ANPA este inclusa in cotizatia pe 2009, trebuie doar ridicat permisul !!!"

Parca nu-mi vine a crede, sau ceva s-a modificat in tara asta, suntem pe urmele.. **==

Revin Luni cu amanunte, sa vedem daca asa o fi....... 8-> 8-> 8->

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de gor965 » 19 Mar 2009, 17:11

cucuianmarius scrie:Azi 19.03.2009, i-am sunat pe cei de la AJVPS Prahova, carora deja le-am platit cotizatia pe 2009 (80 Ron), inca din Ian.
I-am intrebat ce si cum cu permisele ANPA.
Spre uimirea mea, iata ce mi-au raspuns:
"-Va asteptam pe 23.03.2009, la sediul nostru pentru a va ridica permisul ANPA !"
Bineinteles ca i-am intrebat de trebuie mai intai sa ma duc sa platesc cei 30 Ron la trezorerie...

STUPOARE !!!

AJVPS raspunde: "Nu, la noi, valoarea permisului ANPA este inclusa in cotizatia pe 2009, trebuie doar ridicat permisul !!!"

Parca nu-mi vine a crede, sau ceva s-a modificat in tara asta, suntem pe urmele.. **==

Revin Luni cu amanunte, sa vedem daca asa o fi....... 8-> 8-> 8->
Asa este corect ,asa stiu ca a fost mereu la AJVPS ...taxa platita anual era compusa din cotizatia de membru si taxa ptr. permisul de pescuit (uneori plateai si carnetul in sine ,cand il faceai ptr. prima data ori cand il reinnoiai). Doar anul trecut am platit permisul si-am vazut ciuciu ...dar am fost anuntat de la inceput ca trebuie sa platesc iar ei ma vor anunta cand sa vin sa-l ridic ! Chestia e ca trebuie specifiact pe chitanta ptr. ce s-a platit !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Permise ANPA

Mesaj de Adrian Toader » 19 Mar 2009, 17:51

Foarte interesant...
Tot astazi mie mi s-a comunicat de catre ajvpsph:
- Se plateste la ajvpsph 80 lei cotizatia pe anul 2009 (daca esti deja membru). Daca nu esti inca membru dar vrei sa devii, atunci pe langa cei 80 lei (cotizatia) mai platesti aprox 4-5 lei (carnetul de membru)!
- pentru obtinerea permisului de pescuit, pe langa cele aratate mai sus mai trebuie sa prezinti actele necesare prevazute de H.G.1016/2008, respectiv: chitanta de la trezo de 30 lei, chitanta de la trezo de 10 lei + acte doveditoare pt elevi, studenti si persoane cu handicap iar pentru pensionari si veterani de razboi, copie de pe talonul de plata a pensiei! Nu este necesar a se completa cererea afisata pe site-ul ANPA.
Dar s-ar putea sa nu fi inteles eu bine.

P.S. Informatie obtinuta de la Filiala ANPA Bucuresti: pescarii cu domiciliul în Bucuresti, sectorul Ilfov, jud. Arges, jud. Dambovita si jud. Prahova care nu doresc sa devina membrii ai vreunei asociatii, pot solicita permisul de pescuit recreativ-sportiv de la filiala regionala Bucureşti cu adresa : str. Mihai Eminescu nr.11, Buftea, tel/fax 0213501161.
Acte necesare: cererea de eliberare a permisului (este afisata pe site-ul ANPA), copie C.I./B.I., dovada platii la trezo si dupa caz, copii (s-ar putea sa fie nevoie si de actele originale pentru verificarea autenticitatii) dupa documentele care dau dreptul la reducere sau la gratuitate (legitimatie elev, student, grad de handicap, talon de pensie etc.) conform H.G.1016/2008!
Fir intins!
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise ANPA

Mesaj de Butaru Gabriel » 20 Mar 2009, 20:53

cucuianmarius scrie:Azi 19.03.2009, i-am sunat pe cei de la AJVPS Prahova, carora deja le-am platit cotizatia pe 2009 (80 Ron), inca din Ian.
I-am intrebat ce si cum cu permisele ANPA.
Spre uimirea mea, iata ce mi-au raspuns:
"-Va asteptam pe 23.03.2009, la sediul nostru pentru a va ridica permisul ANPA !"
Bineinteles ca i-am intrebat de trebuie mai intai sa ma duc sa platesc cei 30 Ron la trezorerie...

STUPOARE !!!

AJVPS raspunde: "Nu, la noi, valoarea permisului ANPA este inclusa in cotizatia pe 2009, trebuie doar ridicat permisul !!!"

Parca nu-mi vine a crede, sau ceva s-a modificat in tara asta, suntem pe urmele.. **==

Revin Luni cu amanunte, sa vedem daca asa o fi....... 8-> 8-> 8->
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie astazi cu mentiunea ca eu am ajuns personal in Oltenita si am fost si la ajvps,nu-mi venea sa cred si nu cred pana nu vad faptul implinit,asa mi-au mai spus in urma cu ceva timp si dupa aia imi spuneau ca nu au zis ei asa ceva cu mentiunea ca atunci era acolo o doamna.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 21 Mar 2009, 18:27

Pentru Bucuresti si Ilfov permisele se pot ridica din Buftea str. Mihai Eminescu nr.11 in cladirea cu BRD.
Se plateste taxa de 30 lei in cont : 20160103 "taxe si tarife pt eliberare de licente si si autorizatii de functionare" la trezorerie.
Cu copie de pe chitanta, CI si cererea descarcata de pe sait-ul ANPA se merge la sediul din Buftea si se ridica permisul de pescuit sportiv.
Program : luni- vineri 8.30-16.30

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 21 Mar 2009, 18:28


Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de Adam Mihai » 22 Mar 2009, 21:09

As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 22 Mar 2009, 22:16

Mali scrie:Buna,
am si eu o intrebare, as vrea sa-mi fac permis anul asta numai pentru lacuri in Bihor, stie cineva cam cat costa? la urma urmei unde se face permisul de pescuit la AJVPS sau la ANPA?
Multumesc de raspunsuri
Daca nu aveti carnet de membru ajvps Bihor platiti 14 ron taxa de inscriere + 140ron cotizatie pt. an in curs 2009 ATENTIE (este inclus si taxa ANPA) act de identitate o poza si o cerere tip (o primiti de la caserie) daca aveti carnet de membru AJVPS nu mai platiti taxa de 14ron si nu aveti nevoie de poza .
Cu acest carnet , in afara de riurile si canalele colectoare din jud. Bihor puteti pescui pe urmatoarele lacuri administrate de AJVPS , lacul Les Bihor , lacul Martihaza , lacul Diosig , lacul Sintimbreu , lacul Fegernic , lacul Bolcas (Crestur) si sa nu uitam de toatelacurile de acumulare de pe Crisul Repede .
Trebuie sa stiti ca mai avem si alte lacuri in judet dar acestea apartin ori altor asociatii ori s-au privatizat . Una din ele este deja cunoscuta balta de la Livada unde au fost capturi uriase de somn si de crap , lacul apartine AVP Livada , APS Aqua Crisius Oradea detine lacul de la Sauaieu este o zona f. frumoasa , un alt lac bine cunoscut mai ales de crapisti este lacul lui Traian de la Cetariu ( Tout Telec ) , tot in acea zona mai este lacu Popi din Sisterea dar despre aceste lacuri mai multe v-ar putea povesti Tonibos crapul si competitiile de crap sunt zona lui .
Daca mai aveti nevoie de informatii va stau la dispozitie .
Va salut cu tot respectul :-h :-h :-h :-h :-h
ps.
mai sunt si alte lacuri , daca va intereseaza pot culege informatii si le postez .
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise ANPA

Mesaj de Butaru Gabriel » 23 Mar 2009, 13:33

m33hay scrie:As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
Pentru Bucuresti daca sunteti interesati
1-Daca aveti permis viza costa 80 ron +50 ron taxa PG
2-Daca nu aveti permis mai adaugati 20 ron
3-Pentru tot ce patiti se primeste chitanta
4-In acesti bani veti primi si permisele ANPA
5-Pentru cine doreste lasati MP.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 23 Mar 2009, 14:21

Permisele de pescuit sportiv sunt eliberate de ANPA si nu este obligatoriu sa te inscrii intr-o asociatie .
Permisul costa 30 ron si se plateste la trezorerie si se elibereaza de filiala ANPA de care apartine judetul de domiciliu.
Ordinul 753 este in vigoare.

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de Adam Mihai » 23 Mar 2009, 14:43

Multa Bafta scrie:
m33hay scrie:As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
Pentru Bucuresti daca sunteti interesati
1-Daca aveti permis viza costa 80 ron +50 ron taxa PG
2-Daca nu aveti permis mai adaugati 20 ron
3-Pentru tot ce patiti se primeste chitanta
4-In acesti bani veti primi si permisele ANPA
5-Pentru cine doreste lasati MP.

Multumesc mult pentru ajutor ...raman dator :P
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de krammar » 23 Mar 2009, 15:17

La ANPA Cluj s-au primit 10.000 exemplare de permise. Se stă la coadă pentru eliberare. Şi, REŢINEŢI!!! nu este obligatoriu să fi membru al vreunei asociaţii de pescari.

Avatar utilizator
cucuianmarius
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 29 Ian 2009, 17:25

Re: Permise ANPA

Mesaj de cucuianmarius » 23 Mar 2009, 15:26

Ramasesem dator cu informatii despre ce am facut azi....

SUNTEM IN ROMANIAAAAA.. ~x( ~x( ~x( ~x(

Am fost azi la AJVPS Ph......de unde primisem asigurari ca de azi incep sa se emita permisele......
Ce credeti?
Da le-am primit, insa nu stim daca trebuie sa mai platiti sau nu cei 30 Ron pt ANPA !!!!!

Astia fac parte din ciclul..."Noi nu suntem normali....."
Cica sa mai trec si maine ca poate afla !!!! =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”