Permise ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Permise ANPA

Mesaj de mircea13 » 06 Mar 2009, 19:56

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Permise ANPA

Mesaj de doru » 06 Mar 2009, 20:31

Prin comunicatul asta s-a spalat pe maini anpa-ul pt. tot ce nu a fost in stare sa faca.
Parerea mea ca intre aceste ajvs-uri,anpa,ministerul agriculturii,sunt stranse legaturi de colaborare si nu fac nimic intentionat ca sa creeze confuzii.
Interesele sunt mari ,se ruleaza sume mari de bani pe care unii le vor la ei in buzunare si pescarul amarat nu are nici un rol decisiv,este doar cotizant.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 06 Mar 2009, 20:53

In Oradea sunt 3 asociatii care au dreptul sa emita permise de pescuit pe apele publice din judet . Din cite am inteles eu este obligatoriu sa fii membrul uneia sa poti practica pescuitul sportiv pe apele publice din judet .Atentie! simpla taxa de 30 ron. nu este suficient . Ar fi bine sa va intersati inainte de a iesi la pescuit in jud. Bihor pt. a evita neplacerile . Contactati conducerea ANPA pt. a primi informatiile necesare :-B :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Re: Permise ANPA

Mesaj de OXY666666 » 06 Mar 2009, 23:11

...adica in BH toate apele sunt date in admin. asociatiilor?pai atunci inseamna ca se va baga si peste in ele .... :-@ ..sau pe ce baza sau impartit la asociatii? :-?

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise ANPA

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 23:16

OXY666666 scrie:...adica in BH toate apele sunt date in admin. asociatiilor?pai atunci inseamna ca se va baga si peste in ele .... :-@ ..sau pe ce baza sau impartit la asociatii? :-?
In mod normal si conform legii, s-au dat in adminstrare in urma unui plan de management, prin care asociatiile s-au asumat raspunderi "cincinale", printre care la loc de frunte s-a situat asumarea raspunderii de a popula cu peste(fie vorba intre noi, asta da bine la CV, nu stiu daca este si pe bune), inlaturarea fenomenului de braconaj(pai cum sa se inlature tocmai pe ei!?!?), combarea si luarea de masuri impotriva poluarii.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise ANPA

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 23:24

Ce astept eu este altceva.
Conform ordinului 753/2008, singurul act necesar pentru practicarea pescuitului sportiv si de agrement este permisul de pescuit eliberat de ANPA.
Vreau sa vad daca ma mai obliga cineva sa-mi mai pun viza de asociatie.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Permise ANPA

Mesaj de mircea13 » 07 Mar 2009, 10:02

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise ANPA

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 18:43

Adica...
din cate observ, ce ati postat este proiectul din data de 25.02.2009, dar dupa cum spunea si domnul care a venit cu "vestea cea mare", totul se face conform Ordinului 753/2008, unde nu scrie nimic despre obligativitatea asocierii.
Poate nu am inteles eu bine.

Cu stima.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de krammar » 14 Mar 2009, 14:47

eugen scrie:
OXY666666 scrie:...adica in BH toate apele sunt date in admin. asociatiilor?pai atunci inseamna ca se va baga si peste in ele .... :-@ ..sau pe ce baza sau impartit la asociatii? :-?
In mod normal si conform legii, s-au dat in adminstrare in urma unui plan de management, prin care asociatiile s-au asumat raspunderi "cincinale", printre care la loc de frunte s-a situat asumarea raspunderii de a popula cu peste(fie vorba intre noi, asta da bine la CV, nu stiu daca este si pe bune), inlaturarea fenomenului de braconaj(pai cum sa se inlature tocmai pe ei!?!?), combarea si luarea de masuri impotriva poluarii.
Vreau să mă refer la bucata boldată şi subliniată.
Chestia cu planul de management era prevăzut în ordinul 331 din 24.05.2008 în art. 4.

Citez:
"Art. 4. -
(1) Practicarea pescuitului recreativ/sportiv prin asociaţiile de pescari sportivi, legal constituite, se face pe baza unui plan de management, elaborat pe o perioadă de 5 ani.
(2) Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în apele de munte se face prin asociaţiile de pescari sportivi, legal constituite, şi/sau prin administratorul fondului forestier, proprietate publică a statului, în baza unui plan de management elaborat pe o perioadă de 5 ani.
(3) Caracteristicile pe care trebuie să le îndeplinească planul de management şi documentele de prezentare sunt prevăzute în anexa nr. 2.
(4) Agenţia eliberează permisele de pescuit recreativ/sportiv nominale, în baza solicitării asociaţiilor de pescari sportivi şi a administratorului fondului forestier, al căror plan de management a fost aprobat prin decizie a preşedintelui Agenţiei, pentru zona solicitată. "

DAR!!!, acest ordin a fost abrogat de ordinul 753/2008, care nu mai face referire la acest mod de practicare a pescuitului sportiv/recreativ (în baza unui plan de management ) . DECI!!! ATENŢIE !!! conform lui 753 atât asociaţiile cât şi admin. fondului forestier nu mai au în administrare bazine piscicole naturale. Probabil vor avea o zonă de competenţă, dar nu vor putea interzice pescuitul sportiv pentru nemembrii asociaţiei.

Conf. 753, pescuitul sportiv/recreativ în bazine piscicole naturale se face în baza permisului eliberat de ANPA, după achitarea contravalorii acestuia de 30 lei la trezorerie.
Ultima oară modificat 14 Mar 2009, 15:19 de către krammar, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de krammar » 14 Mar 2009, 14:58

mircea13 scrie:Intrati aici si cititi
http://www.imagehost.ro/viewer.php?img= ... ebf67cf275

Deja, acest proiect, a fost respins de ministrul agriculturii.
Dacă îl mai cauţi pe site-ul ANPA, nu o să-l mai găseşti.

Cel puţin eu nu l-am mai găsit după respingere.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise ANPA

Mesaj de eugen » 14 Mar 2009, 18:28

[quote="krammar]

DAR!!!, acest ordin a fost abrogat de ordinul 753/2008, care nu mai face referire la acest mod de practicare a pescuitului sportiv/recreativ (în baza unui plan de management ) . DECI!!! ATENŢIE !!! conform lui 753 atât asociaţiile cât şi admin. fondului forestier nu mai au în administrare bazine piscicole naturale. Probabil vor avea o zonă de competenţă, dar nu vor putea interzice pescuitul sportiv pentru nemembrii asociaţiei.

Conf. 753, pescuitul sportiv/recreativ în bazine piscicole naturale se face în baza permisului eliberat de ANPA, după achitarea contravalorii acestuia de 30 lei la trezorerie.[/quote]


Asa ma gandesc si eu ca se va practica pescuitul sportiv in Romania, cel putin deocamdata.
Pescuitul sportiv in Romania, dupa parerea mea , se practica in momentul de fata doar pe baza permisului de pescuit eliberat de ANPA(deocamdata pe baza chitantei eliberate de Trezorerie, pentru ca permisele inca nu sunt).
Deci conform Ordinului 753/2008, si nu mai este nevoie sa aveti viza niciunei asociatii de pescari.
Daca am doar viza Asociatie si nu am specificat nicaieri ca in acei bani pe care i-am dat, intra si contravaloarea taxei , reprezentand permisul depescuit pe 2009, s-ar putea oricand sa vina nenea jandarmul si sa nu ma recunoasca, ca fiind in regula.
Jandarmii care au drept de a verifica documentele legale privind pescuitul de agrement sau sportiv, nu recunosc decat Ordinul 753, deci numai permisul sau chitanta de la Trezorerie reprezentand contravaloarea acestuia.

Cu stima.

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Permise ANPA

Mesaj de Adrian Toader » 14 Mar 2009, 20:00

krammar scrie:
Deja, acest proiect, a fost respins de ministrul agriculturii.
Dacă îl mai cauţi pe site-ul ANPA, nu o să-l mai găseşti.

Cel puţin eu nu l-am mai găsit după respingere.
Din pacate proiectul nu a fost scos de pe site. A fost doar mutat aici:
http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=23
In schimb a fost scos de pe site-ul ANPA Ordinul nr.753/2008 care este deocamdata in vigoare!
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de krammar » 15 Mar 2009, 00:36

Adrian Toader scrie:
krammar scrie:
Deja, acest proiect, a fost respins de ministrul agriculturii.
Dacă îl mai cauţi pe site-ul ANPA, nu o să-l mai găseşti.

Cel puţin eu nu l-am mai găsit după respingere.
Din pacate proiectul nu a fost scos de pe site. A fost doar mutat aici:
http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=23
In schimb a fost scos de pe site-ul ANPA Ordinul nr.753/2008 care este deocamdata in vigoare!
Intradevar, dar tind sa cred ca in cazul asta au un administrator de site prost.

Avatar utilizator
catalins81
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mar 2009, 19:55
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de catalins81 » 15 Mar 2009, 09:53

Am o intrebare: Cat este valabil permisul de pescuit pana la sfarsitul anului in decembrie sau pana la anul viitor in 30 martie? VA multumesc

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise ANPA

Mesaj de eugen » 15 Mar 2009, 09:57

Din cate stiu , permisul de pescuit este valabil in decursul anului in curs(01.01. 2009 - 31.12.2009)

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”