Permise ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 23 Mar 2009, 15:58

m33hay scrie:As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
Nu va mai lasati pacaliti de AJVPS-uri.
Consultati site-ul ANPA si documentati-va.
Doar pt apele pt care s-au depus si s-au aprobat planurile de menegement ( s-au concesionat) trebuie permis din partea asociatiei care a primit drept de menegement asupra bazinului piscicol respectiv.
AJVPSuerile emit permise in virtutea inertiei de pe vremea comunistilor, fara nici o baza legala.
Deasemeni consultati baza legala a MADR-ului de pe site-ul lor.

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de Adam Mihai » 23 Mar 2009, 16:22

mihavisa scrie:
m33hay scrie:As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
Nu va mai lasati pacaliti de AJVPS-uri.
Consultati site-ul ANPA si documentati-va.
Doar pt apele pt care s-au depus si s-au aprobat planurile de menegement ( s-au concesionat) trebuie permis din partea asociatiei care a primit drept de menegement asupra bazinului piscicol respectiv.
AJVPSuerile emit permise in virtutea inertiei de pe vremea comunistilor, fara nici o baza legala.
Deasemeni consultati baza legala a MADR-ului de pe site-ul lor.
Din MADR e tata , dar nu vrea sa-mi faca rost de permis :((
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 23 Mar 2009, 19:17

m33hay scrie:
mihavisa scrie:
m33hay scrie:As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
Nu va mai lasati pacaliti de AJVPS-uri.
Consultati site-ul ANPA si documentati-va.
Doar pt apele pt care s-au depus si s-au aprobat planurile de menegement ( s-au concesionat) trebuie permis din partea asociatiei care a primit drept de menegement asupra bazinului piscicol respectiv.
AJVPSuerile emit permise in virtutea inertiei de pe vremea comunistilor, fara nici o baza legala.
Deasemeni consultati baza legala a MADR-ului de pe site-ul lor.
Din MADR e tata , dar nu vrea sa-mi faca rost de permis :((
Roagal din partea noastra sa ne dea citeva informatii in legatura cu care permis unde se poate pescui fara sa avem probleme cu autoritatile !!!
multumesc si fir intins :)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 23 Mar 2009, 19:39

Priviti cu atentie ce scrie in cererea pt eliberarea permisului de pescuit sportiv cea afisata pe site-ul ANPA si veti vedea ca se face referire la ordinul 753/2008 ,care este in vigoare,(http://www.legestart.ro/Ordin-nr-753-di ... yMjcy).htm)singurul care reglementeaza pana in prezent pescuitul sportiv.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 23 Mar 2009, 19:49


Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 23 Mar 2009, 21:42

Va pun o intrebare simpla si clara ;
- in jud. Bihor care sunt apele pe care se poate pescui numai cu permisul ANPA ?
Vreau un raspuns la fel de simplu si clar cu denumirea acestor ape . Astfel se poate rezolva problema permiselor in fiecare judet .
multumesc !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 24 Mar 2009, 01:47

nagy victor scrie:Va pun o intrebare simpla si clara ;
- in jud. Bihor care sunt apele pe care se poate pescui numai cu permisul ANPA ?
Vreau un raspuns la fel de simplu si clar cu denumirea acestor ape . Astfel se poate rezolva problema permiselor in fiecare judet .
multumesc !
Acest raspuns poti sa-l obtii intr-un cadru legal, de la cei doi inspectori ANPA,care raspund de apele judetelor Bihor si Arad ,(nu le pronunt numele fara aprobarea lor dar este afisat pe siteul ANPA impreuna cu adresa biroului si nr de telefon ! )Fara sa astepti de aici tot felul de informatii mai mult sau mai putin oficiale si corecte !Adresa este Oradea str. Matei Corvin nr. 1 ! Se pare insa ca "unii" membri ai "unor asociatii" nu recunosc ANPA-ul ca fiind autoritatea in acest domeniu si de aceea incearca sa discrediteze institutia chiar si aici prin postari ostile !Ai afla in acest fel domnule ca poti pescui cu acest permis si pe alte ape publice din tara asa cum si altii din alte judete pot pescui pe apele bihorene. Prin urmare intrebarea dumitale este pusa intr-un loc gresit si trebuie indreptata spre adresa mentionata mai sus de unde poti primi un raspuns competent !

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 24 Mar 2009, 13:36

tavimai scrie:
nagy victor scrie:Va pun o intrebare simpla si clara ;
- in jud. Bihor care sunt apele pe care se poate pescui numai cu permisul ANPA ?
Vreau un raspuns la fel de simplu si clar cu denumirea acestor ape . Astfel se poate rezolva problema permiselor in fiecare judet .
multumesc !
Acest raspuns poti sa-l obtii intr-un cadru legal, de la cei doi inspectori ANPA,care raspund de apele judetelor Bihor si Arad ,(nu le pronunt numele fara aprobarea lor dar este afisat pe siteul ANPA impreuna cu adresa biroului si nr de telefon ! )Fara sa astepti de aici tot felul de informatii mai mult sau mai putin oficiale si corecte !Adresa este Oradea str. Matei Corvin nr. 1 ! Se pare insa ca "unii" membri ai "unor asociatii" nu recunosc ANPA-ul ca fiind autoritatea in acest domeniu si de aceea incearca sa discrediteze institutia chiar si aici prin postari ostile !Ai afla in acest fel domnule ca poti pescui cu acest permis si pe alte ape publice din tara asa cum si altii din alte judete pot pescui pe apele bihorene. Prin urmare intrebarea dumitale este pusa intr-un loc gresit si trebuie indreptata spre adresa mentionata mai sus de unde poti primi un raspuns competent !
Stiu cine este inspector pe jud. Bihor , mai mult de atit anul trecut a participat si la o sedinta C.P.O. unde ne-a explicat care esta situatia in legatura cu golirea lacului de acumulare Tileagd , tot odata ne-a anuntat oficial ca in
acea zona va fi interzis pescuitul si accesul pescarilor ! nu am inteles , DE CE? pe cine incurcam noi ?
Sa revenim la ale noastre , d-voastra intr-o alta postare rideti de noi si ne acuzati ca mergem cu capul aplecat ca miei la taiere (am sa caut acea postare si va scriu topicul in care-l gasiti) .
Atunci de ce cei apr. 10.000 de pescari din Bihor trebuie sa se ploconeasca la UN SINGUR inspector , cind se va intelege odata ca prima data a existat PESCARUL si dupa acea cluburi,asociatii si tot felul de inspectorate care pe mine '' PESCARUL '' mai mult ma incurca decit ma ajuta .
Daca acest domn inspector ar da un comunicat in legatura cu apele din judet care sunt numai al lor si s-ar comunica un nr. de tel. unde putem apela pt. a fi lamuriti daca avem unele neintelegeri , ce s-ar intimpla , nu toata lumea are internet de unde sa culeaga informatii , dar un comunicat direct de la sursa care sa apara in presa locala ar rezolva multe necunoscute si ar mai limpezi apele pescarilor .
Cred ca nu am cerut ceva imposibil de realizat !
va salut cu tot respectul :-h si sa iasa odata soarele si la noi c-as merge la un pescuit 8-> 8-> 8->
ps.
topic - Permise scris de - angycris pe data de - 13.03.2009. ORA - 22;17.
Tavimai - 21.03.2009. - ORA - 03;14.
'' Asa-i place Romanului ! Sa mearga precum vitelul la taiere....'' :-?? :-?? :-?? :-?? :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 24 Mar 2009, 16:47

dl. Nagy Victor as putea sa raspund la intrebarea dumitale dandu-ti un exemplu de modul in care inteleg unii inspectorii piscicoli ANPA sa-si indeplineasca atributiile de servici:
Anul trecut dupa ce s-au distribuit permisele de pescuit sportiv de la sediul ANPA catre filialele locale ANPA la inspectorii piscicoli, unii "au crezut de cuvinta" ca trebuie sa distribuie aceste permise de pescuit prin filialele locale AJVPS. In 2008 permisele de pescuit sportiv ANPA au fost taxate cu 1 leu.
Binenteles ca AJVPS a distribuit permisele de pescuit ANPA cu obligatia de a te inscrie in asociatie, contra cost : 80-120 lei.
Abia dupa ce sau facut reclamatii la sediul central ANPA, inspectorii piscicoli de la filiala locala in cauza (nu spun de unde din motive ......) au distribuit permisele ANPA fara a se interpune AJVPS.
De aici trage fiecare ce concluzie vrea.
Fara a fi rautacios pot spune ca cine nu cunoaste legislatia suporta consecintele.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Permise ANPA

Mesaj de scorpion » 24 Mar 2009, 19:20

dupa achizitionarea permisului de la anpa , intreb daca ramane obligativitatea de a face parte din vreo asociatie?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 24 Mar 2009, 19:50

mihavisa scrie:dl. Nagy Victor as putea sa raspund la intrebarea dumitale dandu-ti un exemplu de modul in care inteleg unii inspectorii piscicoli ANPA sa-si indeplineasca atributiile de servici:
Anul trecut dupa ce s-au distribuit permisele de pescuit sportiv de la sediul ANPA catre filialele locale ANPA la inspectorii piscicoli, unii "au crezut de cuvinta" ca trebuie sa distribuie aceste permise de pescuit prin filialele locale AJVPS. In 2008 permisele de pescuit sportiv ANPA au fost taxate cu 1 leu.
Binenteles ca AJVPS a distribuit permisele de pescuit ANPA cu obligatia de a te inscrie in asociatie, contra cost : 80-120 lei.
Abia dupa ce sau facut reclamatii la sediul central ANPA, inspectorii piscicoli de la filiala locala in cauza (nu spun de unde din motive ......) au distribuit permisele ANPA fara a se interpune AJVPS.
De aici trage fiecare ce concluzie vrea.
Fara a fi rautacios pot spune ca cine nu cunoaste legislatia suporta consecintele.
Am inteles ! dar daca nu am internet si nu ma pricep la legislatie , poate muncesc de dimineata pina seara sase zile pe saptamina si nu pot sa-i fac o vizita d-lui inspector ANPA si duminica vreau sa ies la un pescuit , de unde sa ma informez daca nu din presa locala .
Intelegetima , eu nu lupt ca AJVPS ul sa aiba mai multi membri ,vreau ca fiecare pescar sa aiba acces la informatie indiferent de pregatire sau stare sociala !
Este chiar imposibil de redactat si difuzat in presa locala o lista cu apele publice pe care se poate pescui in judetul respectiv avind un simplu permis ANPA ?
Va rog sa-mi iertati insistenta , dar poate sunt mai greu de cap si nu inteleg !va salut cu tot respectul de pe apele publice Bihorene :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise ANPA

Mesaj de mihavisa » 24 Mar 2009, 21:41

scorpion scrie:dupa achizitionarea permisului de la anpa , intreb daca ramane obligativitatea de a face parte din vreo asociatie?
nu esti obligat sa te inscrii intr-o asociatie

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: Permise ANPA

Mesaj de alyns » 25 Mar 2009, 08:00

buna am si eu o intrebare?am auzit ca in timisoara este o asociatie noua de pescuit si deja elibereaza permisele de la anpa , mentionez si in timisoara sunt 3 asociati dar numai la astea am auzit ca le elibereaza aps nimic sau cealata care am auzit ca si ea urmeaza sa le elibereze

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de Adam Mihai » 25 Mar 2009, 19:13

Roagal din partea noastra sa ne dea citeva informatii in legatura cu care permis unde se poate pescui fara sa avem probleme cu autoritatile !!!
multumesc si fir intins :)
promit ca o sa-l intreb ... Si am sa va dau cat de repede pot un raspuns
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: Permise ANPA

Mesaj de alyns » 25 Mar 2009, 22:45

fratilor dar ce ziceti ca am auzit ca la anu permisul sa fie vreo 100 de euro pe praful asta cu stima si fir intins la toata lumea

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”