Permise ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 04:00

nagy victor scrie:
m33hay scrie:As vrea sa stiu cat costa un permis in general ! Ma puteti ajuta ?
Nu va mai lasati pacaliti de AJVPS-uri.
Consultati site-ul ANPA si documentati-va.
Doar pt apele pt care s-au depus si s-au aprobat planurile de menegement ( s-au concesionat) trebuie permis din partea asociatiei care a primit drept de menegement asupra bazinului piscicol respectiv.
AJVPSuerile emit permise in virtutea inertiei de pe vremea comunistilor, fara nici o baza legala.
Deasemeni consultati baza legala a MADR-ului de pe site-ul lor.
Din MADR e tata , dar nu vrea sa-mi faca rost de permis :(([/quote]
Roagal din partea noastra sa ne dea citeva informatii in legatura cu care permis unde se poate pescui fara sa avem probleme cu autoritatile !!!
multumesc si fir intins :)[/quote]


Suna aici si ai raspunsul ! Sau ai sunat deja si nu ti-a convenit raspunsul si acum astepti altul din alta parte ?

Localitate: Oradea
Judeţ: Bihor şi Arad
Punct de lucru: D.A.D.R. � U.A.R.Z., Str. Matei Corvin nr. 1
Inspector piscicol: Vodă Mihai
mobil. 0747.287.447
Inspector piscicol: Vodă Cătălina
mobil. 0747.287.446

Sau doar numai urmaresti sa faci cat mai multe postari ?
Ti-am mai dat acest raspuns anterior si te-ai facut ca nu-l vezi !De ce ?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 04:21

nagy victor scrie:
tavimai scrie:
nagy victor scrie:Va pun o intrebare simpla si clara ;
- in jud. Bihor care sunt apele pe care se poate pescui numai cu permisul ANPA ?
Vreau un raspuns la fel de simplu si clar cu denumirea acestor ape . Astfel se poate rezolva problema permiselor in fiecare judet .
multumesc !
Acest raspuns poti sa-l obtii intr-un cadru legal, de la cei doi inspectori ANPA,care raspund de apele judetelor Bihor si Arad ,(nu le pronunt numele fara aprobarea lor dar este afisat pe siteul ANPA impreuna cu adresa biroului si nr de telefon ! )Fara sa astepti de aici tot felul de informatii mai mult sau mai putin oficiale si corecte !Adresa este Oradea str. Matei Corvin nr. 1 ! Se pare insa ca "unii" membri ai "unor asociatii" nu recunosc ANPA-ul ca fiind autoritatea in acest domeniu si de aceea incearca sa discrediteze institutia chiar si aici prin postari ostile !Ai afla in acest fel domnule ca poti pescui cu acest permis si pe alte ape publice din tara asa cum si altii din alte judete pot pescui pe apele bihorene. Prin urmare intrebarea dumitale este pusa intr-un loc gresit si trebuie indreptata spre adresa mentionata mai sus de unde poti primi un raspuns competent !
Stiu cine este inspector pe jud. Bihor , mai mult de atit anul trecut a participat si la o sedinta C.P.O. unde ne-a explicat care esta situatia in legatura cu golirea lacului de acumulare Tileagd , tot odata ne-a anuntat oficial ca in
acea zona va fi interzis pescuitul si accesul pescarilor ! nu am inteles , DE CE? pe cine incurcam noi ?
Sa revenim la ale noastre , d-voastra intr-o alta postare rideti de noi si ne acuzati ca mergem cu capul aplecat ca miei la taiere (am sa caut acea postare si va scriu topicul in care-l gasiti) .
Atunci de ce cei apr. 10.000 de pescari din Bihor trebuie sa se ploconeasca la UN SINGUR inspector , cind se va intelege odata ca prima data a existat PESCARUL si dupa acea cluburi,asociatii si tot felul de inspectorate care pe mine '' PESCARUL '' mai mult ma incurca decit ma ajuta .
Daca acest domn inspector ar da un comunicat in legatura cu apele din judet care sunt numai al lor si s-ar comunica un nr. de tel. unde putem apela pt. a fi lamuriti daca avem unele neintelegeri , ce s-ar intimpla , nu toata lumea are internet de unde sa culeaga informatii , dar un comunicat direct de la sursa care sa apara in presa locala ar rezolva multe necunoscute si ar mai limpezi apele pescarilor .
Cred ca nu am cerut ceva imposibil de realizat !
va salut cu tot respectul :-h si sa iasa odata soarele si la noi c-as merge la un pescuit 8-> 8-> 8->
ps.
topic - Permise scris de - angycris pe data de - 13.03.2009. ORA - 22;17.
Tavimai - 21.03.2009. - ORA - 03;14.
'' Asa-i place Romanului ! Sa mearga precum vitelul la taiere....'' :-?? :-?? :-?? :-?? :-??

Pai vezi matale domnule Nagi cum sta treaba ? Ulterior mai aparu inca un amarat din Caras-Severin care se duse "ca mielul la taiere" la ajvpseul de acolo si ne spune acum ca are probleme !Asta e dovada ca aveam dreptate mai ales ca spune ca sunt multi in situatia sa .Eu te-am indrumat la inspectorul anpa ca sa capeti lamuriri si matale-mi spui ca ai vorbit acum un an de golirea barajului !Ce legatura are sula cu prefectura ? CARE DIN NOI E "TURCUL" DE NU NE INTELEGEM ? Bag seama ca dumneatale n-ai bani de telefon !!!Inspectorul anpa Bihor-Arad este un om din cale afara de amabil si dispus sa-ti ofere lamuriri !Eu am discutat cu el legat de aspectele care ma interesau si ma declar multumit de felul in care am fost lamurit.
Pui mereu ,asa ,intrebari numai ca sa te afli in treaba si sa faci cat mai multe postari si pana la urma nu te intereseaza subiectul ? Sa fim seriosi !Nu mai suntem acum copii !Suna frate acolo si lamureste-ne dumneata !

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 04:46

nagy victor scrie:
mihavisa scrie:dl. Nagy Victor as putea sa raspund la intrebarea dumitale dandu-ti un exemplu de modul in care inteleg unii inspectorii piscicoli ANPA sa-si indeplineasca atributiile de servici:
Anul trecut dupa ce s-au distribuit permisele de pescuit sportiv de la sediul ANPA catre filialele locale ANPA la inspectorii piscicoli, unii "au crezut de cuvinta" ca trebuie sa distribuie aceste permise de pescuit prin filialele locale AJVPS. In 2008 permisele de pescuit sportiv ANPA au fost taxate cu 1 leu.
Binenteles ca AJVPS a distribuit permisele de pescuit ANPA cu obligatia de a te inscrie in asociatie, contra cost : 80-120 lei.
Abia dupa ce sau facut reclamatii la sediul central ANPA, inspectorii piscicoli de la filiala locala in cauza (nu spun de unde din motive ......) au distribuit permisele ANPA fara a se interpune AJVPS.
De aici trage fiecare ce concluzie vrea.
Fara a fi rautacios pot spune ca cine nu cunoaste legislatia suporta consecintele.
Am inteles ! dar daca nu am internet si nu ma pricep la legislatie , poate muncesc de dimineata pina seara sase zile pe saptamina si nu pot sa-i fac o vizita d-lui inspector ANPA si duminica vreau sa ies la un pescuit , de unde sa ma informez daca nu din presa locala .
Intelegetima , eu nu lupt ca AJVPS ul sa aiba mai multi membri ,vreau ca fiecare pescar sa aiba acces la informatie indiferent de pregatire sau stare sociala !
Este chiar imposibil de redactat si difuzat in presa locala o lista cu apele publice pe care se poate pescui in judetul respectiv avind un simplu permis ANPA ?
Va rog sa-mi iertati insistenta , dar poate sunt mai greu de cap si nu inteleg !va salut cu tot respectul de pe apele publice Bihorene :-h
1) Nevoia te invata si drept dovada scrii pe acest forum !
2)Varianta suna un prieten -eu am lamurit cativa prieteni fara net si altii m-au lamurit pe mine !
3)Cere lamuriri si detalii de la propria asociatie dar si de la "concurenta" ca sa stii cum sta treaba si sa nu te duci ca mielul la taiere !
4)Urmareste presa mai atent sau chiar Monitorul Oficial !
5)Lipsa de informatie sau necunoasterea legii nu te scuteste de sanctiuni si belele !
6)Daca ieri te-ai apucat de pescuit sau ai emigrat in Romania din Bangladesh ar mai fi de inteles dar daca esti pescar de ani si ani tot trebuie sa ai un amic cu net mai bine informat !
7)Pescar vechi cu copiii inscrisi pe la concursuri si n-ai bani sa dai un telefon?
8)Daca esti pescar te intereseaza si te documentezi cum poti pe orice cale posibila iar daca nu te lasi !
9)Am ajuns sa stim regulile de prin Ungaria si tot occidentul si nu suntem in stare sa ne lamurim acasa ca nu vrem sa dam un telefon ?
10)Daca tot vrei sa lupti pentru informarea pescarilor de ce nu suni si sa ne zici si noua ,dupa care sa ne intalnim cativa, sa punem mana de la mana si sa publicam raspunsul in ziarul local ? Poate o rezolvam chiar fara bani la vreun ziar sau la careva televiziune locala !

Dar realizez ca-ti place numai bâza asta de doi bani si lupta pentru cat mai multe postari !Ma intreb ce castigi ?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 27 Mar 2009, 02:34

De la inceput imi cer scuze de la toti membrii forumului pt. of topic si va promit ca este ultima data cind raspund provocarilor d-lui tavimai , multumesc pt. intelegere !
In primul rind eu am avut curajul sa-mi dau numele real NAGY VICTOR (va rog sa-l scrieti corect) nu am motive sa ma ascund dupa un pseudonim . In al doilea rind nu sunt TURC , sunt un amestec de ROMAN si UNGUR SI NU MI-E RUSINE DE SATA ! , CUNOSC DESTUL DE BINE SI ROMANA SI MAGHIARA , in postarile mele am incercat sa ma pronunt cit mai corect si pe intelesul tuturor chiar daca nu sunt un tip super scolit .Cunosc regulile acestui forum si nu cred ca le-am incalcat , dar daca totusi am gresit undeva este datoria adminului sau al moderatorului sa ma atentioneze sau sa-mi stearga postarea , nici decum nu este problema d-voastra atita timp cit nu puteti demonstra ca am mintit . In al treilea rind nu inteleg de ce atita vehementa cind ma adresez intr-un mod civilizat si pun si eu citeva intrebari pertinente celor de la ANPA , adica insp. CATALINA si MIHAI VODA (interesanta coincidenta de nume) cu care va intelegeti foarte bine dupa spusele (scrisele) d-voastra in alte postari . Pe mine asa m-au invatat parintii , cind am nelamuriri sa pun intrebarile direct ca sa primesc un raspuns oirect si adevarat , nu stiu sa ma exprim in pamfleturi cu mai multe intelesuri distrinduma astfel copios pe sema altora . In al patrulea rind sunt obligat (din pacate) sa fiu de acord cu d-voastra aveti dreptate din cei 520 ron pensie de boala nu-mi permit sa cheltui pe telefoane inutile (sa ascult mesajele robotului) si nu am nici timp si nici sanatata sa stau la usa biroului d-lui inspector pina se hotaraste sa revina de pe teren . Din scesti bani mai trebuie sa cresc si doi copii minori . O-i fi eu handicapat , dar nu voi recurge la metodele pe care le-ati recomandat unei alte persoane (tot cu handicap) parca in bataie de joc si dupa aceia v-ati distrat pe seama ei , sa stiti ca nu sunt nici milog si nici fraier , mai bine cu AJVPS ul asta nenorocit decit cu ANPA ul parazit . In al cincilea rind , va mai aduceti aminte cind comunicam pe P.M. , ati spus ca doriti sa prezentati un proiect comitetului C.P.O. , l-am prezentat , l-au studiat si v-au transmis prin mine ca se poate dialoga pe aceasta tema , numai sa veniti la o sedinta (credeti ca cineva este dispus sa va dea mina libera fara sa va cunoasca ?) d- voastra ce ati facut ? ati refuzat din start ! Acum cine este acela care numai critica si scrie numai de dragul de a scrie si cind e vorba de actiune dispare '' ca magaru-n ceata ! '' ca nu cumva sa-l recunoasca cineva , de ce oare ? , eu mai am acele mesaje nu le-am sters !
Eu o sa consider ca ati fost intr-o pasa rea cind ati scris despre mine , si va respect in continuare pt. cea ce sustineti ca doriti sa realizati , va doresc succes in afaceri si fir intins la pescuit !
Imi cer inca odata scuze si rog moderatorul sa stearga daca asa considera , simteam ca e nevoie sa dau o replica !
MULTUMESC !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Permise ANPA

Mesaj de toader nicolae » 27 Mar 2009, 03:25

Oameni buni,bagati-va mintile in cap,chiar nu realizati ca ati ajuns sa va jigniti pentru niste asociatii(familii mafiote) care va baga mana in buzunar.Intrebarile corecte ar trebui sa fie.
1) Ce se face cu banii nostri?????
2)Cand vom scapa de "tenismenii" si "energeticienii" care starpesc tot ce inoata in apele noastre?
3)Cand se va angaja un avocat din banii nostrii care sa poata finaliza un dosar penal pentru braconaj?
4)De cate semnaturi este nevoie ca sa votam o lege care sa prevada o amenda penala de ,sa zicem 100 000 ron pentru braconaj?
5)Cum se poate infiinta un sindicat al pescarilor care sa intrebe asociatiile care percep taxele de pescuit,PE CE AU CHELTUIT BANII NOSTRI?
Cand vom gasi solutii la aceste intrebari simple,vom avea si noi sansa sa pescuim intr-o tara civilizata.Pana atunci trebuie sa intelegi TAVI ca nu exista oameni draguti in asociatiile respective.Faptul ca inca nu stim nimic despre regulamentul pentru 2009 imi spune ca este o lupta acerba pentru ciolan.Acum va rog pe voi sa ghiciti din banii cui se duce aceasta lupta???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise ANPA

Mesaj de Butaru Gabriel » 27 Mar 2009, 09:10

toader nicolae scrie:Oameni buni,bagati-va mintile in cap,chiar nu realizati ca ati ajuns sa va jigniti pentru niste asociatii(familii mafiote) care va baga mana in buzunar.Intrebarile corecte ar trebui sa fie.
1) Ce se face cu banii nostri?????
2)Cand vom scapa de "tenismenii" si "energeticienii" care starpesc tot ce inoata in apele noastre?
3)Cand se va angaja un avocat din banii nostrii care sa poata finaliza un dosar penal pentru braconaj?
4)De cate semnaturi este nevoie ca sa votam o lege care sa prevada o amenda penala de ,sa zicem 100 000 ron pentru braconaj?
5)Cum se poate infiinta un sindicat al pescarilor care sa intrebe asociatiile care percep taxele de pescuit,PE CE AU CHELTUIT BANII NOSTRI?
Cand vom gasi solutii la aceste intrebari simple,vom avea si noi sansa sa pescuim intr-o tara civilizata.Pana atunci trebuie sa intelegi TAVI ca nu exista oameni draguti in asociatiile respective.Faptul ca inca nu stim nimic despre regulamentul pentru 2009 imi spune ca este o lupta acerba pentru ciolan.Acum va rog pe voi sa ghiciti din banii cui se duce aceasta lupta???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
1) Ce sa facut si pana acum,excursii,vile,masinute,la ce te asteptai? pleaca ai nostri vin ai vostri si-o sa fie tot la fel
2) Niciodata
3) De cate ori este nevoie,dar va piertde de fiecare data in favoarea braconierilor
4) Putem strange milioane de semnaturi,ca oricum amenda nu-o va lua nimeni
5) Si cine crezi ca iti va spune :?:

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Permise ANPA

Mesaj de pescar_s » 27 Mar 2009, 10:50

Va salut din craiova,-am citit postarile din acest topic si ma minunez -cata indolenta si bataie de joc din partea autoritatilor!!!!!!! oare noi pescarii suntem atat de neansemnati,suntem buni numai sa cotizam? anteleg ca avem obligatii dar drepturi? (care sa fie respectate) nu numai pe hartie. Cred ca avem o singura solutie: sa punem mana de la mana si sa apelam la lege (avocatul poporului?) nu stiu dar ceva tre facut, s-au o asociatie a pescarului amator la nivel national cu statut juritic? poate ne permite aderarea la sindicate::: dar cine sar baga la asa ceva-Daca exsista o asemenea persoana sa o faca ar avea toata sustinerea din partea noastra -doar suntem cu miile nu?... Hai permise ca permise, mai dai un ban an plus dar nu-l mai ai, DAR CE TE FACI CU SETCILE CARE SUNT BAGATE LA 10m DE MAL pe lacurile de acumulare... ASTA E DUREREA MEA CEA MAI MARE!!! va slut si fire-ntinse pe baltile cu plata ca pe cele naturale SETCARIIIII sunt stapani.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Permise ANPA

Mesaj de toader nicolae » 27 Mar 2009, 13:35

pescar_s scrie:Va salut din craiova,-am citit postarile din acest topic si ma minunez -cata indolenta si bataie de joc din partea autoritatilor!!!!!!! oare noi pescarii suntem atat de neansemnati,suntem buni numai sa cotizam? anteleg ca avem obligatii dar drepturi? (care sa fie respectate) nu numai pe hartie. Cred ca avem o singura solutie: sa punem mana de la mana si sa apelam la lege (avocatul poporului?) nu stiu dar ceva tre facut, s-au o asociatie a pescarului amator la nivel national cu statut juritic? poate ne permite aderarea la sindicate::: dar cine sar baga la asa ceva-Daca exsista o asemenea persoana sa o faca ar avea toata sustinerea din partea noastra -doar suntem cu miile nu?... Hai permise ca permise, mai dai un ban an plus dar nu-l mai ai, DAR CE TE FACI CU SETCILE CARE SUNT BAGATE LA 10m DE MAL pe lacurile de acumulare... ASTA E DUREREA MEA CEA MAI MARE!!! va slut si fire-ntinse pe baltile cu plata ca pe cele naturale SETCARIIIII sunt stapani.


Ai idee de cati bani este nevoie ca sa incepem un razboi atat de mare?????

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 27 Mar 2009, 20:57

nagy victor scrie:De la inceput imi cer scuze de la toti membrii forumului pt. of topic si va promit ca este ultima data cind raspund provocarilor d-lui tavimai , multumesc pt. intelegere !
In primul rind eu am avut curajul sa-mi dau numele real NAGY VICTOR (va rog sa-l scrieti corect) nu am motive sa ma ascund dupa un pseudonim . In al doilea rind nu sunt TURC , sunt un amestec de ROMAN si UNGUR SI NU MI-E RUSINE DE SATA ! , CUNOSC DESTUL DE BINE SI ROMANA SI MAGHIARA , in postarile mele am incercat sa ma pronunt cit mai corect si pe intelesul tuturor chiar daca nu sunt un tip super scolit .Cunosc regulile acestui forum si nu cred ca le-am incalcat , dar daca totusi am gresit undeva este datoria adminului sau al moderatorului sa ma atentioneze sau sa-mi stearga postarea , nici decum nu este problema d-voastra atita timp cit nu puteti demonstra ca am mintit . In al treilea rind nu inteleg de ce atita vehementa cind ma adresez intr-un mod civilizat si pun si eu citeva intrebari pertinente celor de la ANPA , adica insp. CATALINA si MIHAI VODA (interesanta coincidenta de nume) cu care va intelegeti foarte bine dupa spusele (scrisele) d-voastra in alte postari . Pe mine asa m-au invatat parintii , cind am nelamuriri sa pun intrebarile direct ca sa primesc un raspuns oirect si adevarat , nu stiu sa ma exprim in pamfleturi cu mai multe intelesuri distrinduma astfel copios pe sema altora . In al patrulea rind sunt obligat (din pacate) sa fiu de acord cu d-voastra aveti dreptate din cei 520 ron pensie de boala nu-mi permit sa cheltui pe telefoane inutile (sa ascult mesajele robotului) si nu am nici timp si nici sanatata sa stau la usa biroului d-lui inspector pina se hotaraste sa revina de pe teren . Din scesti bani mai trebuie sa cresc si doi copii minori . O-i fi eu handicapat , dar nu voi recurge la metodele pe care le-ati recomandat unei alte persoane (tot cu handicap) parca in bataie de joc si dupa aceia v-ati distrat pe seama ei , sa stiti ca nu sunt nici milog si nici fraier , mai bine cu AJVPS ul asta nenorocit decit cu ANPA ul parazit . In al cincilea rind , va mai aduceti aminte cind comunicam pe P.M. , ati spus ca doriti sa prezentati un proiect comitetului C.P.O. , l-am prezentat , l-au studiat si v-au transmis prin mine ca se poate dialoga pe aceasta tema , numai sa veniti la o sedinta (credeti ca cineva este dispus sa va dea mina libera fara sa va cunoasca ?) d- voastra ce ati facut ? ati refuzat din start ! Acum cine este acela care numai critica si scrie numai de dragul de a scrie si cind e vorba de actiune dispare '' ca magaru-n ceata ! '' ca nu cumva sa-l recunoasca cineva , de ce oare ? , eu mai am acele mesaje nu le-am sters !
Eu o sa consider ca ati fost intr-o pasa rea cind ati scris despre mine , si va respect in continuare pt. cea ce sustineti ca doriti sa realizati , va doresc succes in afaceri si fir intins la pescuit !
Imi cer inca odata scuze si rog moderatorul sa stearga daca asa considera , simteam ca e nevoie sa dau o replica !
MULTUMESC !
Domnule Nagy,
In primul rand esti intr-o uriasa confuzie atunci cand insinuiezi ca m-as fi legat de originile dumitale maghiare.Nu am pomenit asa ceva si sunt un dusman declarat al unor astfel de atitudini daunatoare dar am pomenit cuvantul "turc sau arab" pentru ca este recunoscut faptul ca cu acestia te intelegi de obicei greu,ca sa nu mai vorbesc de expresia "tare de cap" care reflecta fidel incapatanarea prosteasca si nicidecum taria fizica .
Sa stii ca si "Nagy Victor" poate fi un pseudonim oricand iar "Tavimai" este prescurtarea numelui meu si nu este ingradit in regulamentul forumului(pe care afirmi ca il cunosti !!! ???),folosirea unor astfel de prescurtari iar dumneatale poti fi in realitate chiar Rex Hunt.Asa ca nici eu nu pot fi convins ca dumneata nu te numesti altfel,dar pentru asta nu m-am declarat intrigat !
Cum te-ai simti dumneatale daca legat de acest subiect -anpa eu as comenta in felul urmator:
1) "-La mine in judet stiu ca elibereaza legal permise de anpa doar asociatiile "Aqua Crisius" si "Livada" si nu mai stiu sa existe o alta asociatie care sa o faca legal deoarece ajvps bihor elibereaza permise de 3 luni ilegal pentru ca incasau banii fara sa detina pernisele anpa asa cum mai fac si alte asociatii din alte judete asa cum se vede asta si din problemele oamenilor care se plang aici ."
2) "-Aqua Crisius si Livada elibereaza permise legal in Bihor.O mai fare oere cineva ca eu nu am cunostinta de asa ceva de cativa ani ?"

Apoi ca sa primiti un raspuns "oirect" (presupunem "direct" in limba romana! )parintii ar fi trebuit sa va invete si sa puneti intrebarea ACOLO UNDE TREBUIE si sa NU O FACETI TENDENTIOS SAU IMPERTINENT, dupa care SA ASCULTATI SI SA LUATI IN SEAMA SI RASPUNSUL.Poate ca ai avut verenii de ai ajuns sa pui aici intrebari inspectorilor respectivi ca noi ceilalti nu i-am sesizat pe forum !
Tot vedenii trebuie sa fi avut si atunci cand interpretezi ca am "luat la misto" un handicapat si ca sa intelegi, iti dau din nou exemplul ajvps Bihor, unde in categoria "handicapati" sunt inclusi politistii cu neamuri si prieteni cu tot si beneficiaza de facilitati,asa ca i-am sugerat sa faca cumva sa se "incadreze" in acea categorie ,nejignind cu nimic pe cei care cu adevarat sufera, dar fiint intrigat de excrocheriile cere ne inconjoara.Dumneatale esti multumit si nu te intereseaza ca ai reducerea dar persoana aceea chiar suferea pentru ca pentru ea nu se poate !IA SA NE UITAM AMANDOI IN OGLINDA !Pe cine trebuie sa-l cuprinda rusinea ?

FOARTE IMPORTANT !!!
Apoi domnule ! Dumneatale mai faci o confuzie cat marea China cand compari "monstrul in putrefactie" agvps cu ANPA .Aici frate nu ai de ales !Daca vrei sa pescuiesti in apele publice trebuie sa ai permis eliberat de ANPA !Dumneata vrei sa alegi intre cineva care are ceva si cineva care ar vrea sa detina ce are celelalt !Ne place sau nu ,ANPA reprezinta statul roman, chiar daca altii s-ar da si peste cap ca sa fie altfel.Cu toate ca nu prea reuseste, aceasta institutie ,a fost creeata si gandita sa faca nitica ordine in "dezastrul national" al apelor romane si pescuitului din ultimii 20 de ani .Celor care si-au facut de cap in toti acesti ani nu le convine si au interesul sa discrediteze institutia asta (dar dumneata de ce?) fapt pentru care ar trebui sanctionati aspru de lege !Buna sau rea ,aceasta institutie,reprezinta statul roman si dumneata ai obligatia sa o respecti in calitate de cetatean roman ! PUNCT !!!
Aici nu ai optiuni decat daca emigrezi !
Avem chiar aici pe forum destule exemple de colegi, pescari si ei prin intreaga lume ,dar n-o sa auzi de nici un "haiduc" din asta ca matale care sa comenteze ceva vizavi de respectarea legilor si institutiilor statelor in care pescuiesc !DURA LEX SED LEX (asta tre s-o intelegi ca s-a facut la ora de LATINA dar poate ca nu te-a interesat !)

Legat de discutiile "de pe privat" pot sa-ti spun ca acolo la sedintele alea ai cam fost trimis la plimbare si sa stii ca se doreste sa se lase lucrurile asa cum sunt !Eu ti-am trimis acolo doar o idee si o propunere dar dumneata ca de obicei nu citesti tot ca nu ai rabdare !Nefiind membrul asociatiei nu ma pot duce acolo sa-mi impun puncte de vedere si propuneri !Ti-am recomandat sa expui dumneata ideile acelea, ca un om cu bune intentii pe care il numesti "magar in ceata".Ti-am cerut ca daca exista bune intentii sa-mi trimiti mp cu un nr de tel. dar subit dupa cele 2 sedinte ai devenit dumneata "magarul din ceata"(sau din sedinta?) si ai tacut "ca mutu".Vezi domnule ! "Cine zice ala e ! "-de obicei se confirma !Sustii ca "prin dumneata" se poate dialoga dar "ti s-a cam rupt filmul"!Care-i "magarul din ceata" cu caracter infect ?
Ca sa nu para un secret pentru ceilalti cititori,am sa mentionez aici ca era vorba despre o initiativa legata de a se face ceva pentru a transforma a macar uneia din cele 5 !!! balti ale ajvps Bh.(in ultimul hal de degradare si sunt 10 balti private mai bune in judet),intr-o balta cel putin de valoarea celei de la Livada care este singura recunoscuta a fi buna de catre toti marii crapisti din tara ,aflata in vestul tarii.Imi exprimasem inclinatia spre o colaborare dar nu cred ca as putea sa fiu un fel de "caritas" sau fraier venit din afara asociatiei ca un mantuitor ! Ideea ca "ei se pricep cel mai bine" pune frana intotdeauna cu toate ca se vad rezultatele "lor" de ani de zile .

Nu am mentionat niciodata asociatia din care fac parte in interesul de a face reclama pro sau contra .Deschiderea pe care i-am aratat-o d-nului Nagy si propunerea respectiva vine din faptul ca eu consider ca indiferent de asociatia la care "activam" suntem toti pescari cu interese comune .Nu agreez modul in care se fac exprimari pe un alt site de pescuit ,care exprima puncte de vedere ale unei asociatii ,vizavi de asociatiile "concurente"si membrii lor, unii nerealizand ca toti suntem colegi pescari.Noi pescarii nu trebuie sa "facem jocuri " in favoarea asociatiilor atata timp cat asociatiile nu ne reprezinta !Ca am ajuns sa ne inscriem la ei oarecum obligati si nu din convingere si asta nu e bine !

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 27 Mar 2009, 21:12

toader nicolae scrie:
Ai idee de cati bani este nevoie ca sa incepem un razboi atat de mare?????


Mai intai Nicule trebuie sa fim uniti si sa ne lamurim noi unii pe altii !Nu vezi ca "monstrul",nu ala al tau, are tentacule si printre noi ? Inainte de bani trebuie unitate si sinceritate daca se vrea ceva !Cei care si-au "rezolvat ploile" tac si nu se implica ca intotdeauna !Intre noi sunt multi cu interese diferite si ascunse !

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise ANPA

Mesaj de nagy victor » 27 Mar 2009, 22:14

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 27 Mar 2009, 22:59

nagy victor scrie:=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Si inca ceva vizavi de telefonul ala! Asociatia care ar trebui sa te reprezinte te poate lasa sa suni de la sediul ei la inspectorul anpa daca doresti si sustii ca n-ai bani de un telefon dar te intereseaza problema ! :^O Si acolo bati tot asa din palme ? Hai ca ne-ai lamurit! =)) =)) =)) [-x :^O

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Permise ANPA

Mesaj de toader nicolae » 27 Mar 2009, 23:30

tavimai scrie:
toader nicolae scrie:
Ai idee de cati bani este nevoie ca sa incepem un razboi atat de mare?????


Mai intai Nicule trebuie sa fim uniti si sa ne lamurim noi unii pe altii !Nu vezi ca "monstrul",nu ala al tau, are tentacule si printre noi ? Inainte de bani trebuie unitate si sinceritate daca se vrea ceva !Cei care si-au "rezolvat ploile" tac si nu se implica ca intotdeauna !Intre noi sunt multi cu interese diferite si ascunse !

Ca sa fim uniti,ne trebuie si putin sange in instalatie si sincer cred cu tarie ca natia noastra duce lipsa totala.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Permise ANPA

Mesaj de pescar_s » 28 Mar 2009, 01:28

Va salut! AGVPS-ul ne-a dus cu presu de ne-a mers banii din buzunarul nostru direct in al lor, an de an am platit o taxa din ce in ce ai mare(membru)!!!! ce face un membru AGVPS? da banu si crede ca si-a vizat permisul care de fapt e carnet de membru!!!!!!!!, vine ANPA-ul si-ti trage o mama de amenda ca nu ai (PERMIS)... Anu asta nu am mai vizat asazisul permis de la agvps ci pe cel de la ANPA ,acum vine antrebarea: cel de la ANPA decat anul asta e valabil caci de la anu ei nu mai elibereaza permise -cica le da prin asociatii obligatoriu. Cand mi-am luat permisul cei de la ANPA mi-au spus ca legea e pe masa mai marilor in problema si se dezbate la greu...? stie cineva ceva despre asta? sa inteleg ca de la anu platim si taxa de membru pe langa permis? respecte si fire-ntinse

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise ANPA

Mesaj de tavimai » 28 Mar 2009, 02:12

nagy victor scrie:De la inceput imi cer scuze de la toti membrii forumului pt. of topic si va promit ca este ultima data cind raspund provocarilor d-lui tavimai , multumesc pt. intelegere !
In primul rind eu am avut curajul sa-mi dau numele real NAGY VICTOR (va rog sa-l scrieti corect) nu am motive sa ma ascund dupa un pseudonim . In al doilea rind nu sunt TURC , sunt un amestec de ROMAN si UNGUR SI NU MI-E RUSINE DE SATA ! , CUNOSC DESTUL DE BINE SI ROMANA SI MAGHIARA , in postarile mele am incercat sa ma pronunt cit mai corect si pe intelesul tuturor chiar daca nu sunt un tip super scolit .Cunosc regulile acestui forum si nu cred ca le-am incalcat , dar daca totusi am gresit undeva este datoria adminului sau al moderatorului sa ma atentioneze sau sa-mi stearga postarea , nici decum nu este problema d-voastra atita timp cit nu puteti demonstra ca am mintit . In al treilea rind nu inteleg de ce atita vehementa cind ma adresez intr-un mod civilizat si pun si eu citeva intrebari pertinente celor de la ANPA , adica insp. CATALINA si MIHAI VODA (interesanta coincidenta de nume) cu care va intelegeti foarte bine dupa spusele (scrisele) d-voastra in alte postari . Pe mine asa m-au invatat parintii , cind am nelamuriri sa pun intrebarile direct ca sa primesc un raspuns oirect si adevarat , nu stiu sa ma exprim in pamfleturi cu mai multe intelesuri distrinduma astfel copios pe sema altora . In al patrulea rind sunt obligat (din pacate) sa fiu de acord cu d-voastra aveti dreptate din cei 520 ron pensie de boala nu-mi permit sa cheltui pe telefoane inutile (sa ascult mesajele robotului) si nu am nici timp si nici sanatata sa stau la usa biroului d-lui inspector pina se hotaraste sa revina de pe teren . Din scesti bani mai trebuie sa cresc si doi copii minori . O-i fi eu handicapat , dar nu voi recurge la metodele pe care le-ati recomandat unei alte persoane (tot cu handicap) parca in bataie de joc si dupa aceia v-ati distrat pe seama ei , sa stiti ca nu sunt nici milog si nici fraier , mai bine cu AJVPS ul asta nenorocit decit cu ANPA ul parazit . In al cincilea rind , va mai aduceti aminte cind comunicam pe P.M. , ati spus ca doriti sa prezentati un proiect comitetului C.P.O. , l-am prezentat , l-au studiat si v-au transmis prin mine ca se poate dialoga pe aceasta tema , numai sa veniti la o sedinta (credeti ca cineva este dispus sa va dea mina libera fara sa va cunoasca ?) d- voastra ce ati facut ? ati refuzat din start ! Acum cine este acela care numai critica si scrie numai de dragul de a scrie si cind e vorba de actiune dispare '' ca magaru-n ceata ! '' ca nu cumva sa-l recunoasca cineva , de ce oare ? , eu mai am acele mesaje nu le-am sters !
Eu o sa consider ca ati fost intr-o pasa rea cind ati scris despre mine , si va respect in continuare pt. cea ce sustineti ca doriti sa realizati , va doresc succes in afaceri si fir intins la pescuit !
Imi cer inca odata scuze si rog moderatorul sa stearga daca asa considera , simteam ca e nevoie sa dau o replica !
MULTUMESC !

Dupa citirea acestor randuri domnule Nagy va trebui sa-ti ceri scuze in fata tuturor colegilor de pe acest forum pentru ca a sosit momentul sa-ti demonstrez ca esti UN MARE MUNCINOS. Daca voiai sa dovedesc ca minti atunci uite aici :

-La topicul:Permise anpa, in data de 06.03.2009 ora 19.53 ,afirmai chiar dumneata : "in Oradea sunt 3 asociatii care au dreptul sa emita permise de pescuit pe apele publice din judet "

-La topicul :Cotizatii pe 2009 , in data de 09.03. 2009 ora 00.39 confirmi inca o data si sustii ca stii ca sunt 3 asociatii in Bihor

-La topicul: Cotizatii pe 2009 in data de 26.03.2009 ora 13.02 , vii si ne pui intrebarea la care ai raspuns dumneata anterior : "daca mai sunt si alte asociatii care elibereaza permise anpa" bineinteles in afara de ajvps !!!

Expresia:Minti ca o gazeta americata " ti se potriveste de minune !

Cu aceasta intrebare ne-ai mintit si te-ai mintit !!! Ai cumva obiceiul ca la pranz sa uiti ce ai afirmat seara sau noaptea ??? Ne crezi chiar atat de usor de manipulat ? In locul dumitale n-as mai intra pe aici de rusine sau macar m-as abtine sa mai scriu ceva !!! Dumneata crezi ca-ti merge si aici ca si pe celalalt site unde va ocupati numai de acuze si potlogarii cu toate ca sunteti numai o mana de oameni ? Te rog public sa-ti ceri scuze pentru ca este rusinos si degradant ceea ce ai incercat sa faci !
Ultima oară modificat 28 Mar 2009, 02:20 de către tavimai, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”