Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de florinn » 15 Feb 2009, 08:09

Domnule Iuga apreciez activitatea dvs. de informare prin emisiunile Infopescar. Consider ca discutiile acestea prelungite si fara certitudini de pe diverse forumuri impun o emisiune speciala dedicata subiectului propus in topic. Argumente pentru aceasta solicitare: sunteti in Bucuresti (in buricul targului), aveti suficiente relatii in tagma pescuitului si a pescarilor si nu in ultimul rand sunte-ti un apropiat al lui Gigi Stefan care chiar daca si-a dat demisia ar putea sa spuna adevarul despre situatie.
Luminati-ne si pe noi, pentru ca e mare nevoie !!!!!! ~x(

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de florentiniuga » 15 Feb 2009, 21:03

Sincer, am incetat de mult sa ma mai lupt cu morile de vant dar am sa incerc un interviu cu GS.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de florinn » 15 Feb 2009, 22:32

Multumesc tot sincer pentru raspuns. Se pare totusi ca este nevoie si de un Don Quihote, intr-un sens pozitiv sa nu ma intelege-ti gresit!!! :-??

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de stefanflorin » 16 Feb 2009, 00:16

eu cred ca mai degraba de un "Fidel Castro" si de un stadion...
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de eugen » 19 Feb 2009, 09:48

Citind cu interes postarile de pe acest forum, cu privire la situatia permiselor pe anul 2009, modul de eliberare, cine elibereaza sau nu permise, ce mai trebuie sa faci pentru a putea intr-adevar pescui prin Romania, in minte imi nazareste o singura replica : sa va anunt pe toti ca, cu cat ma uit si citesc mai atent, cu atat nu mai inteleg nimic, iar ceata care speram de anul acesta sa se ridice, se vede treaba ca se ingroasa pe zi ce trece.
In aceasta ordine de idei m-am apucat sa "concluzionez" urmatoarele(si chiar va rog sa ma luati la palme si suteuri la popou daca aberez):
1. permisul de pescuit pe anul 2009 se elibereaza de ANPA(parca asa-i spune) pe baza unei chitante cu specificatia clara "Contravaloare permis de pescuit pe anul 2009", eliberata de Trezorerie, in valoare de 30 Ron(300.000 lei vechi). Acest permis poate fi eliberat si de asociatiile de pescari, dar numai dupa ce fac dovada achitarii acestei taxe de 30 RON pentru fiecare membru al ei.
2. am platit taxa de 30 Ron. Surpriza. Nu mi se poate elibera permisul ca inca nu s-au tiparit. Ma gandesc ca poate cei care ar trebui sa urgenteze acest lucru mizeaza pe faptul ca suntem in perioada de prohibitie la rapitor, dupa aceasta urmeaza perioada la albitura si pana la jumatatea lunii iunie poate or reusi si ei sa tipareasca ceva.
3. sa zicem ca am reusit sa intru in posesia permisului. Iar surpriza. Daca nu sunt inscris intr-o asociatie de pescari nu prea am ce cauta pe apa si cu atat mai interzisa-mi este iesirea cu sculele care seamana a undite. Aici , din cate am inteles surpriza este amplificata, adica este dublata de faptul ca, conform vorbei romanesti care spune ca orice lege este data pentru a fi incalcata, daca legea spune ca nu mai este obligatorie asocierea la o organizatie de profil decat la libera alegere a fiecaruia, eliberarea permiselor facandu-se fara a se tine cont de acest lucru, vin asociatiile, care oricum au observat ca le-a cam fugit presul de sub picioare, si imi zic mie "pardon, nu esti de-al nimanui. Vrei sa pescuiesti, devii sponsorul nostru, daca nu, la revedere si strangeri de maini...cu usa". Din ce am inteles, aceasta cotizatie la asociatiile de pescari nu imi da dreptul decat a pescui pe luciurile de apa care le-au fost date in administrare, (probabil prin tragere la sorti, marca sau banul, batul mai lung...), dar si pe aceste luciuri de ape pescuitul nu este asa de simplu cum crede lumea, trebuind sa mai platesti o taxa de "jmecher" sau "taxa de protectie a pestilor", la intrarea pe balta. "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
4. bun, am luat permis, mi-am facut pana la urma si carnetul de membru sau viza de la asociatie. Ma duc la pescuit, dar cum mie imi cam place Dunarea noastra istorica, stiind ca imi trebuie viza PG, care de fapt nu mai inteleg de ce pentru ca daca vreau sa trec granita astazi in Bulgaria(stat membru UE), imi trebuie doar CI-ul la mine si pe urma, nicidecum nu o sa trec cu unditele si lansetele dupa mine. Asta o cam inteleg pana la urma daca stau sa ma gandesc, pentru ca, parca legea spune ca singura activitate avizata pe zona de frontiera este controlul(sper sa nu gresesc). Cu tot normalul de care suspectez aceasta viza PG, ma duc la politia de frontiera si aici surpriza, taxa de avizare a "scazut" de la 5 Ron la 50 Ron ~x( , si ca sa nu se incheie aici, a doua surpriza, nu se elibereaza decat dupa 15 zile. Pfuaiii, in gandul meu, "Am facut atata drum degeaba. Taxa o dau dar concediul meu se duce pana atunci", si ii intreb pe cei de acolo daca nu am posibilitatea de a achita o taxa de urgenta, care bineinteles exista, 100 Ron, dar viza peste 2 zile. Pai si eu ce Mama Sfantului fac prin Corabia(sa zicem), unde nu cunosc pe nimeni, 2 zile. Stau la hotel(alti bani, alta distractie) ca de intors acasa 300 km si apoi sa revin "la locul faptei" este cam greu, asa, in fiecare zi si la orice moment.
Cu rugamintea sa ma urecheati pentru polologhie, plictiseala, baliverne, aberatii si altele de genul acesta, sa aveti fir intins si sa ma mai suportati un post in care o sa revin cu intrebarile pe care mi le pun(si cred ca mai sunt destul de multi in situatia mea)


Cu stima, respect si fire intinse si zbuciumate
Eugen, un novice din province

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de eugen » 19 Feb 2009, 11:10

Intrebari:
1. contravaloarea permisului de pescuit pe 2009 este de 30 Ron si se plateste la Trezorerie?
2. trebuie sa devin membru al vreunei asociatii de pescari?
3. permisele de pescuit se elibereaza de filialele locale ANPA?
4. daca in localitatea mea nu exista filiala ANPA cina imi elibereaza permisul daca eu mi-am facut datoria de a-l plati?
5. am inteles ca trebuie sa devin, pana la urma, membru al unei asociatii de pescari. Ei imi pun la dispozitie lista cu apele unde am voie sa pescuiesc?
6. daca printre apele pe care mi se da voie sa pescuiesc, nu se numara si cele pe care pescuiesc de obicei, pe acestea din urma in ce conditii mi se da voie sa pescuiesc?
7. daca eu sunt din Arges, iar de pescuit imi place sa merg pe Olt, in judetele vecine, am acest drept conform noilor reglementari? Si in ce conditii? Mai platesc taxa pentru viza de asociatie de pescuit si acolo, ca doar sunt apele lor, nu?
8. in cazul meu, cu pescuitul in judetele vecine, trebuie sa caut asociatia care are in administrare zona, balta, luciul de apa, pe care ma duc sa pescuiesc?
9. daca punctele 7 si 8 primesc raspuns afirmativ, adica, asa trebuie facut, de ce sa mai platesc viza de la asociatie la mine in Arges si nu in Olt sau Dolj, in locul unde la duc la pescuit? Nu de altceva dar anul trecut, la un control al filialei pe barajul de la Dragoiest-Olt si pe Draganest-Olt am fost luat la bani marunti, cum ca eu am viza de Arges si pescuiesc pe Olt si ca acest lucru intra in contradictie :?: Cu ce?

Cam acestea ar fi, pentru inceput, intrebarile primei faze a concursului "Sunt pescar, pescar sunt oare?".
Deja am intrat in faza aceea de a renunta la acest permis si sa transform statul cu undita in mana pe malul apei, in statul si privitul la un acvariu pe care o sa mi-l cumpar cat de curand. Daca balta nu ma vrea, acvariul n-are-ncotro.

Respecte, salutari si fire intinse.
Eugen

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de mini_mic » 20 Feb 2009, 00:08

Am vorbit cu inspectorul ANPA azi :
- Nu se poate plati la trezorerie taxa pt permis ca n-au de unde sa iti dea permis si nici nu stie cand apare
- viza PG costa 50 sau 100 ron la urgenta dar nu se elibereaza decat in baza permisului de pescuit emis de ANPA care nu exista; normal inca o chestie lipsita de orice logica specifica noua
- viza PG o sa fie pana cand Romania o sa intre in spatiul Schengen
- exista posibilitatea sa nu se mai tipareasca nimic si sa se pescuiasca ca in 2008 pe baza permisului din anul precedent, permis pe care eu nu il am deoarece AJVPS ul nu mi l-a dat si pe tema caruia m-am certat azi o ora cu directorul comunist de la AJVPS

Am vorbit cu mai multi prieteni si de saptamana viitoare o sa mergem la Avocatul Poporului sa vedem ce se poate face. In cazul in care nu apar permisele va sfatuiesc sa faceti acelasi lucru deoarece NI SE IA DREPTUL DE A PESCUI !

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de Alexandru » 20 Feb 2009, 04:45

Am scos permisul de la AJVPS (81 LEI) si am pus si viza de la graniceri. Nu a fost nevoie de nici un ANPA.

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de Ioan S. » 20 Feb 2009, 08:48

mini_mic scrie:Am vorbit cu mai multi prieteni si de saptamana viitoare o sa mergem la Avocatul Poporului sa vedem ce se poate face. In cazul in care nu apar permisele va sfatuiesc sa faceti acelasi lucru deoarece NI SE IA DREPTUL DE A PESCUI !
Inainte de a merge la Institutia Avocatu Poporului trebuie adresata o petitie autoritatii care avea obligatia legala de a tipari si elibera permisele de pescuit (in cazul de fata ANPA). Cu raspunsul de la ei, in cazul in care situatia de incalcare a dreturilor individuale se mentine sau este neconform legislatiei in vigoare, se poate merge la Avocatul Poporului unde se depune o sesizare.

In 05.02.2009 am adresat ANPA, prin fax, o petitie, in care le aduceam la cunostinta ca am platit contravaloarea permisului de pescuit pe anul 2009, la trezorerie, conform HG 1016. Intrucit contravaloarea permisului cit si termenul de valabilitate al permisului acopera intreg anul 2009, am solicitat sa-mi comunice cum pot desfasura activitatea (pescuit recreativ/sportiv) pe intreaga perioada pentru care am platit.
Astept raspunsul in termenul legal de 30 zile si apoi voi vedea daca e cazul sa merg la Avocatul Poporului .

- exista posibilitatea sa nu se mai tipareasca nimic si sa se pescuiasca ca in 2008 pe baza permisului din anul precedent, permis pe care eu nu il am deoarece AJVPS ul nu mi l-a dat si pe tema caruia m-am certat azi o ora cu directorul comunist de la AJVPS
Cit despre pescuitul in baza permisului din anul anterior ... iese din discutie. Anul trecut nu prea s-au distribuit permise de pescuit. Pentru mine situatie e chiar mai grava pentru ca in 2007 am cotizat la AJVPS Iasi si nici ei nu au disttribuit permisele de pescuit ... asa ca eu am avut ultimul permis prin 2006. :!!

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de bogdan_84 » 02 Mar 2009, 23:22

As avea si eu o intrebare , Daca avem permis anpa , unde putem pescuii , exista vreo lista cu lacurile care apartin anpa , lamuriti-ma si pe mine va rog...

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de nagy victor » 03 Mar 2009, 16:26

Ar fi obligatia lor sa faca o lista cu locurile unde se poate pescui cu permisul A.N.P.A. fara sa fii membru la vre-o asociatie sau club de pescari . Pentru acea taxa pe care o platim cu totii pot face macar atit , in rest ori cum nu se vede nici un rezultat in afara de faptul ca a bagat zinzanie intre pescari cu '' legi,decizii si hotariri '' pe care nici ei nu le inteleg . 8->
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de bogdan_84 » 05 Mar 2009, 01:04

Cum adica...??? nu exista nici o lista cu apele , rauri balti in care ai voie sa pescuiesti cu permisul a.n.p.a, ???? :-/ :-/ :-/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de eugen » 05 Mar 2009, 08:45

Deocamdata nu exista nici macar permisul ANPA.
Ciolanul este in disputa.
ANPA se cearta cu AGVPS, AGVPS se cearta cu ANPA, la terminarea sedintelor se iau frumos de manuta si merg, impreuna, la o cana de vin fiert.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de nagy victor » 05 Mar 2009, 12:20

:)) =)) :)) =)) :)) =))
vi se pare corect ?
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
vlad eugen
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 17 Dec 2008, 11:40
Localitate: Brasov

Re: Permise de pescuit 2009-Special pentru Florentin Iuga

Mesaj de vlad eugen » 05 Mar 2009, 12:56

Nu este deloc corect dar atata timp cat ciolanul este mare si plin de carnita lupta pentru el este mare si de lunga durata. Ponoasele o sa le tragem tot noi pescarii, frumos ar fi sa nu mai plateasca nimeni permisul de pescuit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”