Permise de pescuit pe anul 2008

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 29 Dec 2007, 21:53

Ceea ce mi se pare aberrant este ca cel putin 80% dintre pescari vor ajunge sa pescuiasca fara permis (avind doar carnetul de membru al unei asociatii). Altfel spus toata reforma intreprins de citiva ani (de la introducerea permisului emis de statul roman) a fost aruncata la gunoi. Si nici valabilitatea nationala a permisului pentru apele publice (pe cele trei categorii munte, colinare si de ses, delta) nu s-a putut pastra ? alt pas inapoi. Cred ca ne intoarcem la situatia de dinaite de 2000.

Cred ca solutia eleganta ar fi fost ca ANPA sa accepte ca pot exista pescari neasociati si sa le vinda permisul de pescuit la un pret sa zicem de 100 RON pentru apele colinare si de ses.
Pentru asociatii poate vinde pachete de permise cu discount de 75 ? 80 % functie de ce s-a angajat asociatia prin planul de management.
In acest fel cotizatia de membru al asociatiei nu va depasi de mai mult de 3 ? 4 ori valoarea vinietei pe care o vrea Gheorghe Stefan.
Numai ca permisul atit cel dat de asociatie cit si cel luat de la magazinul de pescuit ar da dreptul la a pescui pe toate apele curgatoare (colinare si de ses) indiferent daca sunt date sau nu in gestiunea unei asociatii.
Asociatiile ar putea primi ape inchise in care pestele repopulat sa ramina acolo, sa nu vina peste adus de viituri ? ape pe care daca nu le gestioneaza corespunzator nu au peste, nu atrag pescari si nici venituri. Abia pe astfel de ape s-ar justifica o plata suplimentara catre asociatie. Si cu astfel de ape asociatia m-ar putea atrage, mi-ar putea limita numarul de intrari acolo, mi-ar putea impune anumite activitati ?benevole? in interesul asociatiei.
Cu apele curgatoare e relativ, popularile se pot face la o alta scara decit puterea asociatiei, braconajul afecteaza chiar daca e pacticat dincolo de cei citiva km paziti (sau nu) de asociatie. La fel si gunoaiele afecteaza si daca sunt aruncate dincolo de cei citiva km ai de asociatiei.


Si culmea stiti care este ? din motive finaciare 99% dintre pescari vor continua sa-si ia permisele prin asociatii !

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 01 Ian 2008, 18:16

ANPA inca nu a tiparit permisele de pescuit sportiv pentru anul 2008 si nu a eliberat nici autorizatiile de pescuit sportiv asociatiilor.
Conform legii fara permis nu putem merge la pescuit , ANPA ne tiperind permisele noi nu suntem vinovati cu nimica deci care este rezolvarea situatuei create ???
In urma discutiilor cu reprezentantii de la ANPA mi s-a comunicat sa eliberam membrilor pescari incepind din 3-01-2008 chitanta fiscala prin care se dovedeste ca pescarul si-a platit cotizatia de membru pe baza careia poate merge la pescuit pina cind se vor tiparii permisele de pescuit ce vor fi distribuite ulterior. :roll: :twisted: :lol: ---<>< [O]

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 01 Ian 2008, 21:06

Salut si LA MULTZI ANI !!!!
Servus Florentin, ma mai uit pe siteuri si vad citeva fixisme,..chestia cu obligativitatea asocierii...sint citziva care practic din toate nenorocirile care sint evidente pe tot teritoriul tzarii, poate ca mai putzin in zona Bucuresti, unde se discuta 99% de pescuit sportiv in sistem privat, numai asta ii incurca..obligativitatea asocierii.
Ei bine ca sa ajungi sa discutzi acest lucru, consider ca trebuiesc lamurite citeva chestii.
Nu am vazut inteviul cu Dnul Stefan, desi cred ca a fost foarte interesant.
Sa lamurin ce e cu apele NATURALE ALE DOMENIULUI PUBLIC.
Pai in conformitate cu legea 192, Compania Natzionala de Administrare a Fondului Piscicol, a fost infiintzata tocmai ca sa fie gestionar al rezervei acvatice vi.
Pina aici este OK.
Acum, ctred ca incheierea de contracte, atentzie UNILATERAL INTOCMITE, adica numai din punctul de vedere al Companiei, este toata hiba.
Spun asta deoarece, sint convins, ca daca se facea un contract negociat intre cele doua partzi, adica Companie pe deoparte si asociatzii pe de alta parte, atunci cele mai multe treburi isi gaseau rezolvarea.
Acum, ce inseamna delegare de gestiune. Acest lucru il face Compania prin aceste odioase contracte. Spun acest cuvint, deoarece, daca esti investit printr-o lege, ex. 192, sa gestionezi acest bun al statului, pt. ca se considera de catre legiuitor ca esti capabil sa faci acest lucru, de ce delegi gestiunea unor asociatzii???? fie ele cit de legal constituite posibil. Sa nu uitam ca asociatziile de care vorbim sint asociatzii ale pescarilor sportivi, care s-au asociat pe principiul practicarii pescuitului in niste limite sportive si nu au nimic comun cu administrarea sau gestionarea rezervei piscicole din atare zona.
Pai daca legiuitorul ti-a conferit dreptul de administrare, atunci administreaza aceste bunuri asa cum trebuie. Eu asa consider ca ar fi obligatoriu.
In al doilea rind, asocierea in conformitate cu prevederile constitutionale, este o forma de unire a unor persoane care doresc sa-si manifeste pasiunea impreuna.
In linii mari asta inseamna.
Ca aceste asocieri capata personalitate juridica, este un lucru deosebit de bun, este deosebit de important de intzeles ca sub aceasta forma, deoarece prin asociere se pot elabora documente care sa fie luate in considerare atit din punct de vedere legislativ cit si in vederea stabilirii unor regulamente, deci sub aceasta forma membrii asociatzi pot avea un glas care se poate auzii.
Acum vin si spun, de unde aceasta inversunare impotriva asocierii...eu consider ca acum dupa ce am explicat asa cum vad eu problema, lumea ar trebuii sa intzeleaga ca lucrurile se pot tzine sub control numai daca au o voce autorizata in acest sens.
Din punct de vedere legislativ, cred ca pescarii care se afla organizatzi in sistemul asociativ pot sa semneze documente care sa ateste fapul ca ei isi dau girul asupra unei prevederi legislative de care trebuie sa se tzina cont. In Parlament un grup parlamentar poate sa sustzina un text legislativ care are girul unor asociatzii ale pescarilor sportivi, sustzinerea textului respectiv fiind materializata si prin semnaturile membrilor asociatzi, sustzinerea astfel fondata se bucura de un mai mare aplomb. Aceaste grupari asociative avind si alte posibile abordari asupra problemelor cu care reprezentantzii acestora se confrunta, si astea nu sint de loc putzine. Ma refer la reprezentarea in instantzele judecatoresti.
Epoca in care traim, reprezinta o perioada de tranzitzii, foarte zbuciumata, care se va putea comprima si dirija pe un drum legal numai uzind de sistemul legislativ, uzind de puterea juridica a asociatziilor.
Personal cred ca asocierea este inca benefica si trebuie batuta atit moneda pe desfiintzarea obligativitatzii asocierii, desi personal consider ca obligativitatea este o forma ilegala si care nu ar trebuii sa existe. Dar in acest moment, pina ce vom avea o lege coerenta, cred ca ar trebuii sa pastram inca sa speram ca pt. putzin timp puterea sporita a asocierii.
Cred ca am spus destul pt a se intzelege de ce nu cred ca e foarte bine ca pescarii sa renuntze la forme asociative.
Cred ca legal ar trebuii sa sustzinem citeva teze foarte bine conturate care pot duce spre binele pescuitului sportiv in aceasta tzara. Pt. asta propun citeva astfel de teze, care pot fi inbogatzite:
1- Compania Natzionala de Administrare a Fondului Piscicol, sau daca se va inlatura aceasta, forma legislativa care-i va lua locul, dar deocamdata aceasta forma organizatorica inca exista si ca atare ma adresez ei, va trebuii sa-si asume responsabilitatea gestionarii FONDULUI PISCICOL.
2- Fondul piscicol se poate imparzti in 3 mari gestiuni diferite
- fond piscicol din apele de munte
- fond piscicol din apele de ses
- fond piscicol din apele deltei.
3- Infiintzarea a 4 conturi separate bancare in care sa se stringa sumele platite de pescarii sportivi :
- cont reprezentind sumele banesti colectate din plata permiselor de pescuit.
- cont reprezentind sumele banesti provenite din plata dreptului de pescuit sportiv in apele de munte
- cont reprezentind sumele banesti provenite din plata dreptului de pescuit sportiv in apele de ses
- cont reprezentind sumele banesti provenite din plata dreptului de pescuit sportiv din Delta.
4- eliberarea vignetelor si permiselor de pescuit sportiv in cel mai scurt timp, banii incasatzi din acest exercitziu sa fie obligatoriu introdusi in aceste conturi. Astfel pescarii sportivi vor putea pescuii pe toate apele naturale ale domeniului public din Romania.
5- Compania Natzionala dupa stringerea fondurilor banesti aferente anului, sa zicem 2008, sa treaca la primele investitzii in sensul creerii de crescatorii cu destinatzie speciala pt. repopulari cu specii endemice fiecarei zone din banii colectatzi pt. scopul amintit anterior.
Spre exemplu, in zonele de ses, se populeaza numai cu crap si caras, lucru populist, care pe termen lung este un dezastru.
Compania tzine legatura cu asociatziile de pescari sportivi in sensul determinarii problemelor reale din fiecare zona si esalonarea acestora pe grade de urgentza. Repartizarea banilor pt. desfasurarea de activitatzi cum ar fi amenajari de piste pt. competitzi, cheltuieli cu loturile reprezentative, etc, se fac inpreuna cu asociatziile legal constituite, prin votare cu reprezentativitate din partea acestora.
6 - Interzicerea cu desavirsire a pescuitului cu alte mijloace, altele de cit cele admise pescuitului sportiv, in apele NATURALE ALE DOMENIULUI PUBLIC. Astfel, organele de control pot fi sesizate imediat cind pe aceste ape apar plase, lucru care practic astazi nu se mai poate face, braconajul si linsarea apelor domeniului public fiind legalizat. Aici poate ca nu ar fi rau sa amintesc ca in cursul anului trecut am asistat la o sedintza prezidata de Dnul Stefan, sedintza cu pescarii proofesionisti, adica, cei ce pescuiesc cu plasele si in acea sedintza s-a discutat despre realizarile acestora.
Si acum,...surprize, surprize...adica un pescar profesionist cu plasa conform actelor, pescuieste pe zi 3 grame de peste. Nu e gluma. Atit s-a raportat pe anul trecut...pai atunci la ce mai e nevoie de plase cind astia nu reusesc sa prinda de cit 3 grame de pescar pe zi...le dam noi unditzarii cite un kil ca sa aibe si ei cu ce se lauda. Sau poate ca ministerul sau Agentzia sau Compania vrea cu orice pretz sa fie partase la evaziunea fiscala facuta de catre acestia. Sau se cauta incurajarea evaziunii fiscale si asta e alta chestie.
7 - Interzicerea sub orice forma a acordarii de licentze anumitor societatzi, asociatzii, pe domeniul public al apelor naturale ale domeniului public din Romaniei.
8- Interzicerea introducerii in cuprinsul legislativului a masurilor discriminatorii.
9- Infiintzarea unui corp al jandarmeriei care sa fie pregatit special in sensul protectziei animalelor, ocrotirii mediului si paza rezervei picicole din apele naturale ale domeniului public. Acest corp de control finantzindu-se partzial din fondurile strinse pe domeniile anterior amintite, cit si autofinantzare din cuantumul amenzilor aplicate.
10- O data cu aparitzia unei legi coerente care sa cuprinda aceste puncte, se poate trece la inlaturarea obligativitatzii asocierii, considerind ca deja pescarii nostrii sportivi constientizind ca asocierea e benefica lor vor dorii sa ramina asociatzi si pe mai departe.
11- Asupra cluburilor, mentzionez ca acestea sint organizatzii de drept privat, elitist care sint finantzate separat si nu au nimic comun cu apele doeniului public. Orice activitate sportiva a unui club, se poate desfasura fie in cadrul intern, utilizind baza sportiva adica apa proprie, fie ape ale domeniului public, moment in care membrii clubului respectiv trebuie sa fie si platitori ai drepturilor de pescuit pe apele naturale ale domeniului public.
Consider ca daca se vor solutziona aceste 10 puncte, nu cred ca vor mai fi probleme majore in ceea ce ne priveste.
O data puse la punct aceste probleme, am convingerea ca celelalte lucruri vor intra pe fagasul lor normal.
Din cite am auzit, Dnul Stefan, ar intentziona sa imparta apele naturale ale domeniului public in 3 , adica o parte pt agvps, o alta pt celelalte asociatzii altele de cit agjvps, si o parte care sa fie libere, adica care sa nu fie nici la unii nici la altzii. Ce rezolva si ce nu rezolva.
Rezolva treaba cu obligativitatea asocierii, adica, daca nu vrei sa te asociezi, nici o problema, pescuiesti pe apele care nu au fost luate nici de si nici de...adica pe ce e mai rau...Daca vrei sa pescui pe apa ajvps, atunci platesti la ei, cit vor cere ei, daca vrei la alta asociatzie, platesti la alta cit vrea aia, daca vrei in alt judetz platesti vignieta si apoi platesti cit cere asociatzia un dreptul careia vrei tu sa pescuiesti...Deci daca cineva crede ca neobligativitatea asocierii ii va aduce bani mai multzi in buzunare....se inseala.
Nu rezolva marea problema a discriminarii, adica membrul unei asociatzii nu va putea pescuii pe apa celeilalte asociatzii decit platind suplimentar, adica practic membrii unei asociatzii sint mai putzin romani sau au mai putzin drept asupra propietatzii statului...nu?
Cine mai cumpara vigneta, cind aceasta nu face de cit sa te goleasca de bani platind pt acelasi lucru de doua ori, adica vigneta si bani la asociatzia respectiva.
Procedeul este foarte greu de aplicat si de urmarit, va genera scandaluri si discordie intre oameni.
Eu sustzin ca toate apele naturale ale domeniului publi sa fie ale unui singur gestionar, sa fie ale tuturor romanilor fara discriminare, sa fie impartzite dupa cum spuneam, munte ses si delta. Sa se plateasca numai permisul si vigneta pe categoria de apa de care vrei sa pescuiesti, aceasta dindu-ti dreptul sa pescuiesti in toata tara, pe caregoria pt care ai platit vigneta.
Asocierea sa se faca neconditzionat, dar neobligativitatea acesteia sa se produca imediat dupa ce avem o ;lege care sa simplifice accesul pescarului sportiv la bunurile natzionale, si anume la rezerva piscicola din apele naturale ale domeniului public.
In rest chestii referitoare la modul de pescuit, eliberarea sau retinerea pestilor, perioade de prohibitzie, sint lucruri care deja sint rezolvate in sistemul legislativ acual.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 01 Ian 2008, 22:20

@Dady
Felicitari pentru "articol" ! Foarte pertinent si dedicat ! Ma tem insa ca aia de sus au idei in care factorul : "sportiv" ,este neglijabil !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 02 Ian 2008, 02:44

Salut Dady si la multi ani!
Daca tot te-ai inregistrat, vezi topicul cu parola pentru arhiva si apoi poti sa-ti descarci emisiunea din 22.12.2007 cu Gigi Stefan.
Am numai 2 remarci de facut la postarea ta. In primul rand, nu cred ca e posibila treaba cu infiintarea conturilor separate. Banii oricum nu raman la C.N.A.F.P. ci se varsa la bugetul statului. Cati se mai intorc pentru populari... stie numai ministerul Finantelor. A doua problema e cea a popularilor cu specii endemice. De unde sa le iei? Stii vreo crescatorie de mreana, scobar, clean, tipar etc.?
In rest, sa auzim numai de bine si nu-ti toci prea tare nervii cu legile astea stufoase ca nu-ti mai ramane timp de pescuit :lol:

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 02 Ian 2008, 06:51

Florentin, mentzionam ca trebuiesc infiintzate de urgentza aceste crescatorii pt speciile endemice, din primii bani care se vor stringe din aceasta activitate. Principalul e sa se doreasca acest lucru.
Acum oricum nu mai merg la pescuit, e iarna, si ma gindesc ca poate, dupa cum se aude, in 15 ianuarie vom fi chematzi la Bucuresti de Dnul Stefan...si poate ca ar trebuii sa se vada ca si pescarii sportivi sint capabili sa-si sustzina punctele de vedere. Bine daca nu devin utopic...
Referitor la interviul cu Dnul Stefan, cred ca renuntz al mai vedea...se poate sa nu pierd nimic...sau tu ce zici?
Si pe deasupra, cind intru intr-un an nou am prostul obicei sa cred ca treburile se vor schimba in bine, dar asta fac de atitia ani ca nici nu mai stiu de cind...sint iremediabil...oricum, cred ca cea mai practica decizie ar fi ca emisiunea pe care o faci, si careia ii doresc o viatza cit mai lunga si un spatziu dispus ca digere si pescuitul statzionar, sa abordeze o esalonare a construirii unei astfel de legi.
Doresc o dezvoltare cit mai rapida si mai temeinica a pescuitului industrial dar in conditzii in care cetatzeanul sa poata consuma peste rezultat al afacerii de acvacultura romaneasca, cu garantzia ca acesta nu provine din riul Olt, din zona Govora sau aval de aceasta, sau mai stiu eu de unde vrea Dnul Stefan sa faca acvacultura cu scop industrial.
Doresc ca acvacultura industriala sa se practice in perimetre normal PRIVATE, adaptate in mod expres acestei activitatzi, sau in conditzii extreme, chiar daca se va face pe platforme plutitoare, amplasate pe domeniul public al apelor naturale, aceasta actvitate nu poate ingradii libertatea desfasurarii activitatzii de pescuit sportiv, sau accesul in aceste zone pt activitatea de pescuit sportiv sa nu fie discriminatorie.
Doresc de asemenea ca in cel mai scurt timp in Romania sa se investeasca in creerea a cel putzin 3 piste pt desfasurarea de competitzii la nivel optim si capabile sa intre in sistemul internatzional de competitzii.
Doresc ca intilnirea din 15 ian. sa aibe loc cu adevarat, doresc ca la aceasta intilnire sa participe reprezentantzi ai ministerului de finantze, reprezentantzi ai Jandarmeriei Romane, reprezentantzi ai Companiei Natzionale, normal si Agentzia, si revazuta forma de organizare, daca mai e nevoie de un contract, negocierea clauzelor contractuale cu ambele partzi, asa cum e normal sa fie, promovarea unui proiect de lege a pescuitului sportiv in consonantza cu legislatzia europeana si legislatzia deja existenta.
Cam astea sint dorintzele mele cu care am intrat in acest an...ramine sa vedem...
Florentin, am convingerea ca daca vrei, potzi, daca vrei vei putea gasii un sprijin autorizat al unor persoane cu talent juridic, al pescarilor sigur ca-l vei avea la modul cel mai sincer, poate ca se va putea realiza si o unire a noastra si sper sa ajungem si la limanul pe care-l dorim...
In rest ce sa zic, sa avem un an bun, mai bun ca cel ce s-a dus, si pina la urma stie el Dumnezeu ce meritam sa avem...el ne va da puterea sa realizam ceva...sa dea Domnul sa se uite la noi si sa ne ajute...altceva ce as mai putea dorii...

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 05 Ian 2008, 01:51

dadylures scrie: ...... ma mai uit pe siteuri si vad citeva fixisme,..chestia cu obligativitatea asocierii...sint citziva care practic din toate nenorocirile care sint evidente pe tot teritoriul tzarii, poate ca mai putzin in zona Bucuresti, unde se discuta 99% de pescuit sportiv in sistem privat, numai asta ii incurca..obligativitatea asocierii.
.............................................................................
... cred ca incheierea de contracte, atentzie UNILATERAL INTOCMITE, adica numai din punctul de vedere al Companiei, este toata hiba.
Spun asta deoarece, sint convins, ca daca se facea un contract negociat intre cele doua partzi, adica Companie pe deoparte si asociatzii pe de alta parte, atunci cele mai multe treburi isi gaseau rezolvarea.
Nu cred ca partea care se duce cu jalba-n protap sa ceara sa i se trimita cotizanti la usa (si implicit bani in cont) este in masura sa negocieze ceva.
Una e sa negociezi ... alta e sa cersesti ... si nu cred ca merg facute simultan!

dadylures scrie: ...... Acum, ce inseamna delegare de gestiune. Acest lucru il face Compania prin aceste odioase contracte. Spun acest cuvint, deoarece, daca esti investit printr-o lege, ex. 192, sa gestionezi acest bun al statului, pt. ca se considera de catre legiuitor ca esti capabil sa faci acest lucru, de ce delegi gestiunea unor asociatzii???? fie ele cit de legal constituite posibil. Sa nu uitam ca asociatziile de care vorbim sint asociatzii ale pescarilor sportivi, care s-au asociat pe principiul practicarii pescuitului in niste limite sportive si nu au nimic comun cu administrarea sau gestionarea rezervei piscicole din atare zona.
Ba are ... si inca cum !?!
Adica daca statul iti trimite niste cotizanti la usa chiar te asteptai sa o faca gratis ? Fara acele contracte te intreb in ce baza asociatia X ma putea taxa pe mine (de o cotizatie) pentru ca sa pot folosi un bun public (numit mai nou resursa acvatica) ?

dadylures scrie: ...... In al doilea rind, asocierea in conformitate cu prevederile constitutionale, este o forma de unire a unor persoane care doresc sa-si manifeste pasiunea impreuna.
In linii mari asta inseamna.
Ca aceste asocieri capata personalitate juridica, este un lucru deosebit de bun, este deosebit de important de intzeles ca sub aceasta forma, deoarece prin asociere se pot elabora documente care sa fie luate in considerare atit din punct de vedere legislativ cit si in vederea stabilirii unor regulamente, deci sub aceasta forma membrii asociatzi pot avea un glas care se poate auzii.
Acum vin si spun, de unde aceasta inversunare impotriva asocierii...eu consider ca acum dupa ce am explicat asa cum vad eu problema, lumea ar trebuii sa intzeleaga ca lucrurile se pot tzine sub control numai daca au o voce autorizata in acest sens.
Din punct de vedere legislativ, cred ca pescarii care se afla organizatzi in sistemul asociativ pot sa semneze documente care sa ateste fapul ca ei isi dau girul asupra unei prevederi legislative de care trebuie sa se tzina cont. In Parlament un grup parlamentar poate sa sustzina un text legislativ care are girul unor asociatzii ale pescarilor sportivi, sustzinerea textului respectiv fiind materializata si prin semnaturile membrilor asociatzi, sustzinerea astfel fondata se bucura de un mai mare aplomb. Aceaste grupari asociative avind si alte posibile abordari asupra problemelor cu care reprezentantzii acestora se confrunta, si astea nu sint de loc putzine. Ma refer la reprezentarea in instantzele judecatoresti.
Epoca in care traim, reprezinta o perioada de tranzitzii, foarte zbuciumata, care se va putea comprima si dirija pe un drum legal numai uzind de sistemul legislativ, uzind de puterea juridica a asociatziilor.
Personal cred ca asocierea este inca benefica si trebuie batuta atit moneda pe desfiintzarea obligativitatzii asocierii, desi personal consider ca obligativitatea este o forma ilegala si care nu ar trebuii sa existe. Dar in acest moment, pina ce vom avea o lege coerenta, cred ca ar trebuii sa pastram inca sa speram ca pt. putzin timp puterea sporita a asocierii..
Fara ultima fraza ar fi parut chiar ... ca ne intelegem! :shock:
Daca nu as cunoaste fenomenul nu as sti ca e nevoie de timp pentru a gasi o alta forma de constringere a pescarilor.
Uite ca Gheorghe Stefan v-a facut o surpriza : Este foarte nemultumit de asociatii si ... asa ca bonus ... s-a hotarit sa le dea si domenii acvatice de pe care sa-si poata colecta venituri suplimentare. :twisted:
Numai ca aici e problema, ce iei pe mere dai pe pere, altfel zis pentru a colecta tributuri suplimentare trebuie sa ai om in teren care sa o faca. Daca nu ... pa venituri suplimentare !
Nici asa nu e sigur ca le faci in conditiile in care i-ati facut pe toti pescarii sportivi ... sa-i vezi ce sportivi sunt cind vine controlorul asociat ... toti sunt campioni la 500 metri gardurispinisimaracini !

dadylures scrie: Asocierea sa se faca neconditzionat, dar neobligativitatea acesteia sa se produca imediat dupa ce avem o ;lege care sa simplifice accesul pescarului sportiv la bunurile natzionale, si anume la rezerva piscicola din apele naturale ale domeniului public.
Aici nu mai pot intelege :!: Ori e neconditionat ... ori nu e neconditionat ... dar e totusi dupa ce se produce un anumit eveniment ?!? :oops:

Pina una-alta eu nu pricep de ce putinele fonduri adunate de asociatii se irosesc aiurea? Daca "s-ar scoate pe piata" dorintele asociatiilor si pescarii s-ar asocia liber la cele care ii intereseaza s-ar mai atenua distanta dintre pescari si asociatii.
Hai sa vedem daca pescarii s-ar asocia la actiunile la asociatiei X de stopare a pescuitului comercial pe lacurile de acumulare ...
Hai sa vedem daca pescarii s-ar asocia la actiunile la asociatiei X de infiitare a unei piste de concurs de nivel european ...
Hai sa vedem daca pescarii s-ar asocia la actiunile la asociatiei X de de contestare in instanta a AGVPS ...

La unele s-ar asocia ... la altele nu ... insa asa e in democratie majoritatea decide . Altfel - cu un conducator care le stie si le face pe toate - se numeste dictatura.

Avatar utilizator
Hook
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 04 Ian 2008, 19:26

Mesaj de Hook » 05 Ian 2008, 03:12

Tin sa felicit autorii noului site INFOPESCAR !
Dady, va admir pentru tenacitate si sper ca anul acesta
sa ne rezolve problemele, macar partial.
An Nou Fericit tuturor pescarilor si fie ca 2008 sa ne
aduca multe fire intinse !

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 05 Ian 2008, 10:03

Va salut si multzumesc pt. aprecieri.
Era gata, gata sa cred ca subiectul nu mai intereseaza pe nimeni...dar, ma simt inviorat cind vad ca apar si alte luari de pozitzie pro sau contra celor afirmate de mine.
Nu spun si nu am spus ca eu le cunos pe toate, am si cerut ca sa intervina pescarii nostrii si sa completeze sau sa adauge formulari noi care pot fi luate ulterior in discutzie, democratic...
Poate ca apar si aceste formulari...Consider ca e spre binele nostru, al tuturora...

Avatar utilizator
Hook
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 04 Ian 2008, 19:26

oxigen pt Dady

Mesaj de Hook » 05 Ian 2008, 18:47

Nu pot sa spun a ma surprinde acest curent antiasociere care se formeaza pe zi e trece gandindu-ma la mult vehiculata vorba cu"capra vecinului"sau"Ca la noi-la nimeni".Am ajuns sa cred ca Brucan a fost un optimist...
Este adevarat ca e greu sa lucrezi cu oamenii,dar sunt convins ca daca insisti, cu metoda si inspiratie,poti sa te faci inteles.
Ce dorim noi pescari-impatimiti?
Vrem sa putem practica acest hoby/instinct atavic-pescuitul,in conditii corespunzatoare,in mod civilizat si lipsit de frustrari.
Cu totii cunoastem ce inseamna o zi petrecuta la pescuit,aceasta evadare,care ne face sa uitam de toate grijile si necazurile cotidiene,de care din pacate ne reamintim imediat ce pornim spre casa,civilizatie.
Din pacate,rolul de decizie si dezinteresul total in ceea ce priveste pescuitul sportiv al "tovarasilor de suferinta" cu care am fost pusi in aceiasi oala prin creerea AGVPS din vremurile de restriste, in ceea ce priveste resursele naturale de pescuit, continua si accelerata degradare a acestora,ne face sa ne intrebam daca este coreta directia pe care am apucat-o.
Ei bine,directia nu este buna,trebuie facut ceva pana ce nu este prea tarziu!
Trebuie tras semnalul de alarma!
Dezinteresul, letargia, perpetueaza aceasta stare si nu duc la nimic.
Ce e de facut?
Plecarea din "Casa Vanatorilor".
Ei au cerbii si mistretii lor,noi avem crapii si pastravii nostri....
Singurul lucru comun, pe care-l veneram cu totii, natura-resursa naturala care apartine statului.
Ce pot face eu, tu, sau oricare alt unditar "dependent" de pescuit?
NIMIC....!!
Ba nu ! Putem face ceva!..
Traim zile fierbinti cand la ANPA se decide viitorul pescuitului sportiv prin Ordonanta de Urgenta ce va abroga Legea 192/2001.
Din pacate pescuitul sportiv pentru AMPA este"a 5-a roata la caruta".
Aici se pare ca preocuparea de baza este pescuitul industrial.
Colac peste pupaza-in bazinele piscicole naturale!
In speranta ca se mai poate face ceva in contextul actual de privatizari,concesionari ale mediului natural-bun al statului
(al nostru),Trebuie sa ne organizam.
Impreuna vom avea un cuvant de spus.
In fata legislativului o asociatie "obscura" iarasi nu are cuvant de luat in seama...Alta este situatia in cazul unei federatii.
Am avea dreptul la initiative legislative.
Dar ce ne facem cu libertatea individului,a pescarului?
Vidul legislativ care impiedica AMPA sa elibereze autorizatiile pe 2008, impune o strangere de randuri intre pescarii sportivi .
Trebuie facute propuneri in dezbaterea publica de la Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale de modifiare a legislatiei ce vor avea loc se pare acum in ianuarie 2008 pentru a ameliora situatia .
Dorinta fierbinte a pescarului este sa poata pescui LIBER in oricare bazin piscicol natural din tara si daca se poate fara a fi constrans sa fie membru al unei asociatii.
Pescuitul oriunde in tara s-ar putea rezolva la nivel de federatie.
In schimb,libertatea de a nu fi membru al unei asociatiit rebuie discutata temeinic.
Cateva argumente pro federatie/asociatii:
-Este momentul,"ceasul al-12-lea" ca pescarii sportivi sa vorbeasca intr-un singur glas pentru a-si dobandi drepturile legale.
-Este nevoie ca dupa atatia ani de paragina si in noul context de integrare europeana,federatia/asociatiile sa ia masuri coerente de refacere a mediului natural si al populatiei piscicole suport al pescuitului sportiv.
-Numai in cadrul asociatiei se poate vorbi de ridicarea nivelului etic si moral al pescarilor sportivi si mentinerea disciplinei prin legatura stransa cu acestia.
-Supervizarea de catre ANPA a activitatii de pescuit sportiv,ar fi facilitata de infiintarea unui departament dedicat, care tine legatura cu federatia/asociatiile de pescuit sportiv.
-Existenta unei federatii ar putea oferi mult dorita libertate de a pescui oriunde in tara.
-Eforturile de amenajari-populari ar fi mult mai eficiente din punct de vedere logistic si financiar in mod centralizat.
-Paza ar putea fi preluata de politie-jandarmerie prin incheierea unui protocol la nivelul corespunzator.

Argument contra:.....Pare o utopie pe aici pe langa Balcani....
Se pare ca deja trenul nostru a plecat,fara noi ....trecut de 12-spce.
Sa nu disperam,si azi e o zi,poate mai trece un tren......
Este pacat sa irosim timp si nervi in discutii sterile interminabile.
Pe AVP exista un topic (se poate face si aici sper) cu propuneri,idei
care odata selectate ar putea fi folosite in dezbaterea publica de la ANPA/MAPDR.
Fir intins!

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 05 Ian 2008, 20:35

Foarte corect si pertinent ...asta vreau si eu si sigur ca nu sint singurul.
Treaba e ca nu degeaba am postat aici, avind in vedere ca Florentin face o emisiune de televiziune, am sperantza ca se poate implica in sensul celor spuse de noi, asta daca vrea.
Intradevar problemele expuse sint ale asociatziilor din tzara si nu prea au efecte asupra asociatziilor de domeniu privat care fiintzeaza pe liga capitala. Asa ca se pare la prima vedere ca s-a creat o despartzire intre pescarii din zona capitalei si cei din restul tzarii. Nu cred ca e asa deoarece multzi dintre acestia pescuiesc si in restul tzarii..asa ca ar trebuii strinse rindurile cit mai urgent.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2008, 02:12

Nu ma mai pot implica in mediatizarea acestui subiect, atata vreme cat exista mari divergente chiar intre cei interesati ca pescuitul sportiv sa beneficieze de o lege corecta. In ultimul an s-a creat o stare tensionata intre pescari si "conducatorii" de pescari. Sutele de mii de pescari nu mai vor sa fie constransi sa se asocieze. O mana de oameni total "dezinteresati" vin si le spun ca sunt prosti si nu stiu ce e bine pentru ei. De ce nu putem sa copiem modelul unor tari Europene cu traditie in pescuit? Cluburile si statul, atat si nimic mai mult. Statul face legile, cluburile fac regulile. Daca la noi clasa politica face legi strambe, bazate pe interese, nu vom reusi sa le schimbam, indiferent de forma de asociere pe care o alegem. Schimbarea trebuie facuta prin reformarea clasei politice. Deocamdata, daca cineva e mai virulent, i se dau cateva avantaje, mici victorii personale, sau chiar profituri personale. Marea masa a pescarilor insa, nu beneficiaza de nimic. Nici acum nu reusesc sa inteleg de ce se cramponeaza unii de denumirea de Federatie. O federatie sportiva se compune din asocierea mai multor cluburi cu sportivi legitimati de catre ANS. Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca despre Asociatia Generala a Pescarilor din Romania. Nici desprinsa din AGVPS, nici formata din asociatiile existente. Cred ca era un punct de plecare la crearea unui for coordonator, de pe pozitii egale si corecte pentru toti. Ideea de federatie insa, a creat o dezbinare care nu-si avea rostul, intre pescarii de rand si pescarii de competitie. Iata motivul pentru care, pana nu se va renunta la ambitii si discordie, eu nu ma mai implic in mediatizarea dezbaterilor pe aceasta tema. Voi anunta numai ce hotarari s-au luat si masurile legislative care vor intra in vigoare.

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 08 Ian 2008, 22:40

florentiniuga scrie:Nu ma mai pot implica in mediatizarea acestui subiect, atata vreme cat exista mari divergente chiar intre cei interesati ca pescuitul sportiv sa beneficieze de o lege corecta. In ultimul an s-a creat o stare tensionata intre pescari si "conducatorii" de pescari. Sutele de mii de pescari nu mai vor sa fie constransi sa se asocieze. O mana de oameni total "dezinteresati" vin si le spun ca sunt prosti si nu stiu ce e bine pentru ei. De ce nu putem sa copiem modelul unor tari Europene cu traditie in pescuit? Cluburile si statul, atat si nimic mai mult. Statul face legile, cluburile fac regulile. Daca la noi clasa politica face legi strambe, bazate pe interese, nu vom reusi sa le schimbam, indiferent de forma de asociere pe care o alegem. Schimbarea trebuie facuta prin reformarea clasei politice. Deocamdata, daca cineva e mai virulent, i se dau cateva avantaje, mici victorii personale, sau chiar profituri personale.

Marea masa a pescarilor insa, nu beneficiaza de nimic. Nici acum nu reusesc sa inteleg de ce se cramponeaza unii de denumirea de Federatie. O federatie sportiva se compune din asocierea mai multor cluburi cu sportivi legitimati de catre ANS. Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca despre Asociatia Generala a Pescarilor din Romania. Nici desprinsa din AGVPS, nici formata din asociatiile existente. Cred ca era un punct de plecare la crearea unui for coordonator, de pe pozitii egale si corecte pentru toti. Ideea de federatie insa, a creat o dezbinare care nu-si avea rostul, intre pescarii de rand si pescarii de competitie. Iata motivul pentru care, pana nu se va renunta la ambitii si discordie, eu nu ma mai implic in mediatizarea dezbaterilor pe aceasta tema. Voi anunta numai ce hotarari s-au luat si masurile legislative care vor intra in vigoare.
:P :P :P :P :P
doamne cat de frumos si corect ai argumentat si cat de bine ai prins esenta a ceea ce se intampla cu pescuitul romanesc.
felicitari !!! sincer.
si ai adoptat si o pozitie corecta :wink:
in ceea ce ma priveste,voi fi intodeauna un "gica contra" (asa cum m-a catalogat un alt "confrate" - :evil: ) al actualei organizari si legislatii,dar si a ceea ce se preconizeaza.

p.s. florentin,imi dai voie sa te citez cu aceasta postare a ta si pe alt forum??

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 09 Ian 2008, 04:24

florentiniuga scrie:Nu ma mai pot implica in mediatizarea acestui subiect, atata vreme cat exista mari divergente chiar intre cei interesati ca pescuitul sportiv sa beneficieze de o lege corecta. In ultimul an s-a creat o stare tensionata intre pescari si "conducatorii" de pescari. Sutele de mii de pescari nu mai vor sa fie constransi sa se asocieze. O mana de oameni total "dezinteresati" vin si le spun ca sunt prosti si nu stiu ce e bine pentru ei. De ce nu putem sa copiem modelul unor tari Europene cu traditie in pescuit? Cluburile si statul, atat si nimic mai mult. Statul face legile, cluburile fac regulile. Daca la noi clasa politica face legi strambe, bazate pe interese, nu vom reusi sa le schimbam, indiferent de forma de asociere pe care o alegem. Schimbarea trebuie facuta prin reformarea clasei politice. Deocamdata, daca cineva e mai virulent, i se dau cateva avantaje, mici victorii personale, sau chiar profituri personale. Marea masa a pescarilor insa, nu beneficiaza de nimic. Nici acum nu reusesc sa inteleg de ce se cramponeaza unii de denumirea de Federatie. O federatie sportiva se compune din asocierea mai multor cluburi cu sportivi legitimati de catre ANS. Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca despre Asociatia Generala a Pescarilor din Romania. Nici desprinsa din AGVPS, nici formata din asociatiile existente. Cred ca era un punct de plecare la crearea unui for coordonator, de pe pozitii egale si corecte pentru toti. Ideea de federatie insa, a creat o dezbinare care nu-si avea rostul, intre pescarii de rand si pescarii de competitie. Iata motivul pentru care, pana nu se va renunta la ambitii si discordie, eu nu ma mai implic in mediatizarea dezbaterilor pe aceasta tema. Voi anunta numai ce hotarari s-au luat si masurile legislative care vor intra in vigoare.
Din pacate acest mare adevar o sa ramana pe forumul asta :|. Cine o sa bage in seama cele spuse ? Eu unul nu pot adauga mai mult la cele spuse.....Majoritatea punctelor de vedere expuse ma revolteaza, facandu-ma constient de slabiciunea pescarului de rand.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Ian 2008, 05:31

@adiwolf
Pe forumuri nu exista copyright :D asa ca poti cita ce vrei.
O singura data s-a suparat pe mine cineva ca l-am citat in emisiune, desi era un mesaj inaltator si laudativ la adresa lotului Romaniei si o facusem cu cele mai nobile intentii. Si acum am remuscari pentru ca nu am respectat regula nr.1 a jurnalistului - nominalizarea autorului textului. :oops:

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”