Permise de pescuit pe anul 2008

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de kamasan » 18 Dec 2007, 15:40

Se pare ca s-a hotarat in sfarsit introducerea in viitoarea Lege a pescuitului, a mult asteptatului paragraf privind NEOBLIGATIVITATEA ASOCIERII !
Permisele vor putea fi procurate din magazine de profil, benzinarii, posta, etc. si vor fi valabile pe toate apele publice din tara !
Intrebarea care se pune:
- Care vor fi acele ape publice, ramase dupa impartirea "feliilor pentru asociatii" ?
Asta ar insemna ca orice pescar detinator de permis poate pescui pe orice apa publica libera, iar pe cele concesionate in baza unei taxe platita administratorului...
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 18 Dec 2007, 20:56

Si eu sunt foarte curios ce o sa fie, mai ales ca anul acesta am avut probleme cu permisul de pescuit. Am ales ca anul acesta sa nu il mai vizez la AJVPS, dar am intampinat probleme: paznicii de la AJVPS mai sa ma goneasca de pe un lac pe care asociatia la care am facut eu permisul m-a asigurat ca pot pescui, ba chiar mai mult mi-au aratat si o lista a bazinelor pe care au dreptul sa pescuiasca membrii. Din ce am auzit eu nici nu au avut licenta luata pe 2007 cei de la AJVPS si cu toate astea isi permit sa se razboiasca cu oricine nu isi face permisul la ei.
Din ce spui tu Kamasan, pe 2008 nu o sa mai intampinam astfel de probleme, dar privesc asta cu oarecare suspiciune.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 19 Dec 2007, 18:40

L-am sunat pe Gigi Stefan si a infirmat faptul ca ar fi avut loc vreo sedinta in care sa se discute asa ceva. Nu se are in vedere nicio modificare. Maine ma duc sa-i iau un interviu. Prohibitia ramane pentru aceleasi date ca si anul acesta.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 20 Dec 2007, 20:42

apsalba scrie:Am participat la acea intalnire la invitatia ministerului. Din pacate pescuitul sportiv nu a fost pe ordinea de zi. S-a discutat despre anularea OM 666/2007 ceruta de FNPSR si imputernicirea inspectorilor asociatiilor pentru a constata contraventii si infractiuni. Pe langa o trupa numeroasa de padurari venita sa-si apere interese in frunte cu noul lor sustinator pe nume Tarus, pescuitul sportiv nici nu a fost invitat, in afara noastra care am fost recunoscuti de minister ca parteneri de dialog social.
ANPA a venit ca deobicei cu lectiile nefacute. Raportul prezentat a fost o jalnica fituica de hartie, lucru remarcat de insasi secretara de stat Harabagiu, care le-a dat cu el in cap.
Permisele de pescuit asteapta inca sa fie tiparite si asociatiile sunt bombardate si de ANPA si de CNAFP (care probabil nu si-a epuizat stocurile tiparite anul trecut si vrea sa le vanda la fraieri) sa comande permise. Asa ca poanta cu chioscurile, mai usor. La cererea noastra s-a convenit o intalnire pe 15 ianuarie 2008 pentru a discuta totusi problema pescuitului sportiv. Sunt sceptic ca se va intampla, ANPA fiind preocupata cu alte chestii gen repopularee cu sturioni (atentie la popularea de anul acesta), si cu fondurile UE pe care se pare ca le-a pierdut de sub control
Sursa: forumul Avp
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 22 Dec 2007, 12:43

Sa vedem daca am inteles. E un permis unic in toata tara dar nu ai voie sa pescuiesti decat pe portiunile administrate de asociatia la care esti membru ? Mi se pare aceasi Marie cu alta palarie......adica sa vedeti certuri de genu celor intalnite si anul asta: du-te cu incredere acolo ca e balta administrata de noi si la fata locului dai de paznicii altei asociatii care spun ca e de ei administrata. :roll:

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 24 Dec 2007, 13:42

florentiniuga scrie:L-am sunat pe Gigi Stefan si a infirmat faptul ca ar fi avut loc vreo sedinta in care sa se discute asa ceva. Nu se are in vedere nicio modificare. Maine ma duc sa-i iau un interviu. Prohibitia ramane pentru aceleasi date ca si anul acesta.
florentin,
fa in asa fel si sugereazai sa citesca si cateva forumuri ale pescarilor sportivi,nu numai sa plece urechea la doleantele asociatiilor oricare ar fi ele.
consider ca la ora actuala,aceste asociatii nu au reprezentativitate si legitimitate decat datorita legii strambe care obliga la asociere fortata. :evil:

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de horatiu » 27 Dec 2007, 17:31

la noi in judetul Mures sunt doua asociatii de pescari : AJVPS Mures si Asociatia Pescarilor Mures 2006 dar intre cele 2 asociatii este o diferenta de pret de peste 50 de Ron iar unul dintre dezavantajele AJVPS Mures este faptul ca daca doresti sa ai si lacul Bezid mai trebuie sa achiti o taxa de 50 Ron pe an , dar la cei de la Asociatia Mures 2006 in suma de 60 RO ai inclus si taxa de membru si lacul Bezid si Raul Mures. Oricum din cate am inteles daca ar fii sa putem achizitiona acele permise fara sa ne asociem la o anumita asociatie ar fi la niste costuri super reduse iar asociatiile ar intra in faliment la ce taxe percep si nu iti ofera nimic in schimb
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 27 Dec 2007, 17:48

Povestea ta se repeta si la arad...Trist dar adevarat! :cry:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 27 Dec 2007, 21:30

horatiu scrie: ..... daca ar fii sa putem achizitiona acele permise fara sa ne asociem la o anumita asociatie ar fi la niste costuri super reduse iar asociatiile ar intra in faliment la ce taxe percep si nu iti ofera nimic in schimb
bingoooo :twisted:

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de horatiu » 29 Dec 2007, 00:09

bingoooo ne bingo , taxa de pescuit este de 20 de ron pe an , oare cu restul banilor ce sa intampla ?? de populat nu se mai populeaza , de angajat controlori care sa isi faca meseria si sa verifice permisele nu angajeaza , oare stau si ma intreb mai merita sa in achizitionez acel permis ????
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Dec 2007, 01:03

pai deocamdata nu ai ce face si esti fortat de catre ANPA si Gigi Stefan sa te asociezi ca sa poti obtine acel permis de pescuit.

nu am inteles deloc (din emisiune) care este logica "dinstisului" domn de la ANPA,in ceea ce priveste pastrarea in continuare a obligativitatii asocierii ??!!?? :? chiar nu a putut argumenta deloc acest aspect si imi pare f rau ca Florentin nu a marjat mai mult pe acest subiect :(
singurul argument adus de "coducatorul luminat" a fost acela ca asociatiile disciplineaza pescarul sportiv :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
mare aberatie si gogomanie - de ce draqului toti oamenii care ajung in posturi de conducere,ii cred pe ceilalti prosti??

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 29 Dec 2007, 02:18

Nu. Logica era ca ANPA nu are suficienti inspectori pentru a efectua controlul pe apele publice si se doreste transferul acestei responsabilitati catre asociatii.
Subtire logica. Se poate infiinta un corp de rangeri sau se poate mari garda de mediu, ca organ al statului, avand angajati in regim militarizat, cu drept de port-arma si drepturi depline de control si aplicare de sanctiuni sau alte masuri legale, masuri pe care asociatiile, oricat ar fi ele de puternice, nu le-ar putea aplica prin membrii cotizanti. Ideea e sa nu dea statul bani pentru plata unor angajati care sa efectueze aceasta munca, ci sa plateasca asociatiile eventuale colaborari cu firme de paza. Probabil se vor repezi asociatiile sa ceara bani de la UE pentru proiecte de protectia mediului (vor gasi o forma convingatoare de formulare) si asa se vor duce banii pe apa sambetei. In loc de populari si amenajari vom vedea "padurari" cu gloante de cauciuc sau sare. :twisted:
Ma tot framanta o problema. Nimeni nu ia masuri atat de aberante, decat daca e idiot de-a binelea, ceea ce nu cred ca e cazul sau daca pe undeva se fac niste jocuri din care cei care iau deciziile finale au castiguri fabuloase sau alte beneficii de mare amploare. Altfel, nu cred ca si-ar risca cineva reputatia sau chiar pielea, pentru ca lucrurile sunt prea evidente. Dati-va si voi cu parerea, cine are interese ca legea sa fie asa, cine are puterea de a influenta lucrurile si ce beneficii se pot obtine de catre fiecare parte?

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Dec 2007, 02:59

florentiniuga scrie:Nu. Logica era ca ANPA nu are suficienti inspectori pentru a efectua controlul pe apele publice si se doreste transferul acestei responsabilitati catre asociatii.
Subtire logica. Se poate infiinta un corp de rangeri sau se poate mari garda de mediu, ca organ al statului, avand angajati in regim militarizat, cu drept de port-arma si drepturi depline de control si aplicare de sanctiuni sau alte masuri legale, masuri pe care asociatiile, oricat ar fi ele de puternice, nu le-ar putea aplica prin membrii cotizanti. Ideea e sa nu dea statul bani pentru plata unor angajati care sa efectueze aceasta munca, ci sa plateasca asociatiile eventuale colaborari cu firme de paza. Probabil se vor repezi asociatiile sa ceara bani de la UE pentru proiecte de protectia mediului (vor gasi o forma convingatoare de formulare) si asa se vor duce banii pe apa sambetei. In loc de populari si amenajari vom vedea "padurari" cu gloante de cauciuc sau sare. :twisted:
Ma tot framanta o problema. Nimeni nu ia masuri atat de aberante, decat daca e idiot de-a binelea, ceea ce nu cred ca e cazul sau daca pe undeva se fac niste jocuri din care cei care iau deciziile finale au castiguri fabuloase sau alte beneficii de mare amploare. Altfel, nu cred ca si-ar risca cineva reputatia sau chiar pielea, pentru ca lucrurile sunt prea evidente. Dati-va si voi cu parerea, cine are interese ca legea sa fie asa, cine are puterea de a influenta lucrurile si ce beneficii se pot obtine de catre fiecare parte?
nu tine Florentine.
logica "domnului" nu tine,afirma ca are in subordine 150angajati din care 100 sunt inspectori pe teren,restul de 50 invart hartii??
parca in prima parte a emisiunii afirma ca le vin o caruta de bani doar pt bunul mers al institutie,de ce nu vor sa angajeze personal??le ramane prea putin de furat??
cum cine are interes??cum cine poate influenta lucrurile??
astea sunt intrebari retorice?? doar stii bine ca fara clasa politica si luminatii ei conducatori nu se misca si nu se fura nimic,daca ei nu sunt in frunte (binenteles,prin interspusi)

mie sila de genul asta de oameni :evil:

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 29 Dec 2007, 03:23

Stiu ca nu tine, asta am spus si eu. Intrebarile nu sunt retorice. Jocurile nu se fac de catre clasa politica. Majoritatea sunt marionete platite sa faca jocuri. Exemple de jucatori adevarati : Patriciu, Vantu, Tiriac etc. (adica si multi altii pe care nici nu stiti cum ii cheama). Avem si in domeniul pescuitului jucatorii nostri. Daca ai stii care sunt adevaratele interese, ti-ai da seama ca nu am pus intrebari retorice dar eu sunt jurnalist si nu fac acuzatii decat cu probe. Gigi mi-a spus ca sunt prevazute fonduri pentru promovarea consumului de peste, de ordinul milioanelor de euro. L-am intrebat cand o sa pot castiga si eu din asemenea reclame. Mi-a raspuns ca trebuie sa am o agentie si sa particip la licitatie :evil: . Adica info pescar nu va putea accesa niciodata fonduri pentru promovare. Sunt rezervate marilor agentii, care vor dirija o parte din bani (30-50%) catre Protv, A1, Prima iar restul intra in buzunarele lor, adica a patronilor acelorasi televiziuni, care detin si agentiile respective si in buzunarele celor care aranjeaza licitatiile. Politica de corporatie. Ti-am dat un exemplu de jocuri. Le stiu partial si pe cele care ne privesc direct pe noi dar inca nu am cum sa dovedesc si intr-adevar imi mai scapa unele, care se pare ca sunt si cele mai importante.

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 29 Dec 2007, 21:25

pai deocamdata nu ai ce face si esti fortat de catre ANPA si Gigi Stefan sa te asociezi ca sa poti obtine acel permis de pescuit.
Ba mai mult, esti reprezentat de presedintele asociatiei (in care ai intrat fortat de lege) si care sustine (cu statutul in mina ... statut la care ai aderat cind ai cotizat) ca este in interesul tau sa ramii asociat.

Am urmarit inregistrarea emisiunii de doua ori ... si am ajuns la concluzia ca apa a ajuns la moara AJVPS-urilor si acolo se vor macina interesele.
Ma gindesc cum s-ar aplica in judetul Iasi ce a zis Gigi Stefan. AJVPS-ul ar trebui sa prezinte plan de management pentru 25-30 km de riu astfel:
- riul Prut in zonele:
Opriseni (confluienta cu Jijia)
Bosia - Ungheni
Sculeni
(in aceste zone accesul este bun, drumuri bune sau relativ bune, sunt mijloace de transport, la Ungheni este si tren)

- riul Jijia in aceleasi zone ca si Prutul

- riul Siret in zonele:
Lespezi
Pascani

Ei bine cu aceste zone iti asiguri cam 80% din membrii cotizanti acuali care platesc doar pentru ape curgatoare, iar mare parte din ei nu vor mai plati nici un fel de vinieta pentru ca nu au mijloace materiale sa vada si alte zone. Unde mai pui ca vor veni si de la asociatia Prieteni Pescari (nou infiintata) ca doar nu vor plati oamenii zilnic taxa AJVPS-ului sa pescuiasca acolo.
Traditional, AJVPS Iasi mai are si citeva balti populate de un numar relativ stabil de pescari.
Si retineti ca foarte multi dintre ei au mijloace materiale care nu le permit sa plateasca deplasari la prea multi km de casa ... nu are sens sa mai vorbim de taxe de acces in unitati de acvacultura.

Deci se va pescui si in anul viitor doar cu chitanta si carnet de membru AJVPS. Cred ca statul roman nu va mai vedea prea multi bani pe viniete. Si cu cit AJVPS-ul ia o suprafata mai mare de ape (publice !?!) cu atit se va reduce numarul vinietelor.

Cred ca in judetul Iasi sunt peste 500 km de riuri.

Ce voiam eu sa spun e ca cei 25-30 km de riu pot fi acoperiti lejer cu doi paznici care sa treaca pe acolo de 2-3 ori pe saptamina.

Adica AJVPS-ul cu doi paznici poate scoate de la pescari de cel putin 20 de ori mai multi bani decit scoate statul de pe o lungime de riu de vreo 20 de ori mai mare.
Si mai spunea presedintele ANPA banii proveniti din viniete se vor folosi pentru repopulari ... hai sa fim seriosi cred ca nu va ajunge nici macar sa asiguri costul transportului puietului la locul respectiv.

Eu nu vad in nici un fel ca s-ar fi curmat posibilitatea ca o asociatie sa ma taxeze ca folosesc un bun public ... ba e mai rau taxeaza numai asociatia si statul nu mai vede un ban. Ce trebuie sa faca asociatie este sa aibe un om care sa ma verifice ca am platit asociatiei tributul.
In rest stiu si asociatiile ca statul nu poate pazi toate apele publice si ANPA are tot interesul sa se acopere cu hirtii ... adica contracte de delegare a gestiunii catre asociatii. Nu le va rezilia in veci contractele ca ar ramine cu toate apele nepazite in brate. Acum apele sunt tot nepazite ... insa neregula este in sarcina gestionarului delegat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”