Permise de pescuit pe anul 2008

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 09 Ian 2008, 15:54

florentiniuga scrie:Ideea de federatie insa, a creat o dezbinare care nu-si avea rostul, intre pescarii de rand si pescarii de competitie.
Florentin in fraza asta s-a strecurat un mic neadevar,pescarii pot fi doar sportivi sau profesionisti.Pescarii de "rand" si de "competitie" nu cred ca s-au certat pt. creerea unei federati sportive,cearta a aparut intre pescarii de competitie si persoane OPORTUNISTE(care au foarte putin in comun cu pescuitul sportiv),atunci cand s-a infintat federatia din Alba.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Ian 2008, 17:49

Corect spus ar fi : pescari amatori (numiti de mine pescari de rand), pescari sportivi (de competitie, legitimati eventual intr-un club) si pescari profesionisti (plasarii cu contracte). Intre primele doua categorii si a treia, oricum era un conflict vechi de cand lumea. Intre pescarii amatori si sportivi, bineinteles ca nu e niciun conflict, pentru asta exista conducatori dar nu vreau sa deschid rani mai vechi si pe acest forum.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 09 Ian 2008, 20:50

Am facut parte din comitetul de initiativa cind sa discutat la Bucuresti infiintarea Federatiei. Din primul moment au izbucnit divergente intre reprezentantii pescarilor din capitala si cei din provincie. Victor Tarus a trimes un pescar si ne-a dat rezervarea de denumire a unei Federatii de la Ministerul justitiei si n-ea transmis ca daca vrem sa facem o federatie trebuie sa ne afiliem la federatia lui ceea ce nu a fost nimeni de acord datorita modului in care a actionat . Iar pescari din Bucuresti printre care si Oana nici nu au vrut sa auda de infiintarea unei noi Federatii in paralel cu AGVPS-ul . Astfel sedinta sa terminat intr-un dezacord total , iar cei de la Alba au hotarit sa continue initiativa de infiintare a unei alternative la AGVPS si la ora actuala este singura structura care cit de cit se lupta pentru pescari .
APS-HD nu este afiliata la Federatia de la Alba dar tinem legatura permanent cu conducerea Federatiei. :roll: :twisted: :lol: :wink:

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 10 Ian 2008, 00:18

Nu am fost prezent, nu comentez.
Ce stiu, este ca Popescu avea nevoie de "Bucuresti", implicit de asociatiile cu pescari de competitie pentru a infiinta o Federatie alternativa la AGVPS iar pescarii de competitie nu intelegeau ce sa caute Popescu la o Federatie SPORTIVA pe care doreau sa o infiinteze ei, in special intr-un moment in care numai prin AGVPS se putea merge la un Campionat Mondial. Daca trebuie, repet. Nu ar fi avut nimeni nimic impotriva ideii de Asociatie Generala a Pescarilor din Romania. Dar va dau si predictia mea. Daca nu a reusit nimeni in 18 ani sa coaguleze pescarii intr-o asemenea asociatie, nu va reusi sa o faca nici daca o va numi Federatie. Asteptam ca cineva din clasa politica viitoare sa fie interesat sa sprijine treaba asta si poate sa construiasca piramida de la varf in jos. Dupa cum se vede, traim inca intr-o tara in care trebuie sa ni se dicteze ce sa facem, altfel, avem prea multa dusmanie in suflete. Si nu ma enervati ca ma apuc sa candidez in alegeri si-mi fixez ca scop problemele de mediu, reorganizarea garzii de mediu si desfiintarea obligativitatii asocierii. Asta rezolva totul.

P.S. Eu sunt banatean nu sunt Stefan. Ce zic aia fac.

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 10 Ian 2008, 10:46

Salut Florentin. Cred ca ar trebuii punctate citeva idei care s-au desprins de la acea intilnire, intilnire la care am luat parte.
- Pescarii din zona Bucuresti reprezentatzi fie de asociatzii fie de cluburi deja existente la acea ora, s-au trezit fatza in fatza cu cateva probleme:
- prima problema a fost ca in acea zi, s-au trezit in fatza faptului inplinit ca nazuintza lor de a se constituii intr-o Federatzie a pescarilor sportivi, fusese deja infaptuita de catre Victor Tarus. Lucru care i-a iritat pe cei din zona Bucuresti, acestia negand ca ar cunoaste ceva in legatura cu infiintzarea Federatziei deja infiintzate, sa zicem in mare secret, de catre Tarus. Secretomania acestuia, cred ca a iritat si mai mult si a incins spiritele, deoarece la acea ora se gindea, oare cine vadetzine suprematzia acestei Federatzii.
Gindul celor mai multzi se indrepta spre directzii cu totul imaginare la acea ora. Timpul a demonstrat ca intradevar erau imaginare si ca banii pe care-i aveau cei mai multzi in vizor, practic erau strugurii acri.
- O alta problema aparuta, era si de fapt este si astazi valabila, si se refera la diferentzele dintre pescarii organizatzi in zona capitalei si cei din cealalta parte a Romaniei. Se stie ca toate luciile de apa, sau aproape toate, din zona capitalei, erau si sint si acum administrate privat. Acest lucru duce la o dependentza directa intre membrul asociatziei sau clubului respectiv si patron. Acest traseu se dovedeste a fi foarte scurt si benefic pescarilor di astfel de organizatzii. Pe cind organizarea in asociatzii de pe restul teritoriu tzarii, aveau si au si acum o infinitate de alte probleme, problematica necomuna cu a celor din zona mai sus mentzionata.
- Normal ca la discutzia referitoare la statutul noii Federatzii sa apara divergentze. Atita timp cit cei din teritoriu au probleme cu braconajul, cu autorizarea acestuia sub diverse forme, au probleme de poluare, au probleme cu apele de munte etc, cei din zona capitalei, sub administrare privata, nu au aceste probleme sau daca le au acestea au o amploare neglijabila fatza de restul tzarii.
Asadar, cladirea Federatziei pe baze bucurestene s-a dovedit in mintea fiecarui reprezentant de asociatzie din afara Bucurestiului, ca fiind o haina mult prea indepartata de pielea lui.
-Acum, avind probleme total diferite, normal ca si interesele sa fie la fel de diferite.
-Cei din zona capitalei fiind foarte doritori de competitzii si normal, dindu-le perfecta dreptate, urmareau sensul financiar al Federatziei in sensul ca o federatzie care se anuntza a fi la nivel natzional, si puternica in acelasi timp, va putea conferii certitudinea participarii reprezentantzilor din aceasta zona a tzarii la competitzii internatzionale. Stim cu totzii ca problema financiara este cea mai grea problema pe care o au mai totzi concurentzii nostrii, indiferent de disciplina.
Dorintza de competitzie a acestora a fost obsesiv repetata incit toata lumea a intzeles ca acestia nu au nici un interes fatza de problematica cu care se confrunta marea masa a pescarilor.
Pe deasupra, marea parte a concurentzilor organizatzi in jurul capitzlei sint concurentzi de crap, lucru mai putzin reperezentat in restul tzarii, si la fel de normal, cu sustzinere la fel de redusa din partea acestora.
-Ei bine aceste divergentze, intre care s-au mai infiltrat si orgoliile, au consolidat idea de Federalizare si a dus la o decizie a celor ce doreau infiintzarea Federatziei la nivel natzional, lucru care s-a materializat ulterior. Faptu ca pozitzia punctului referitor la competitzii nu era in fruntea propunerilor statutare a generat discutzii.
Acest lucru a fost luat ca si pretext in luarile de pozitzie ulterioare.
Infine, cam astea au fost in principal obiectziile care au dus la convingerea ca daca vrem Federatzie, atunci aceasta sa apara acolo unde se poate. Si s-a decis initzierea formalitatzilor necesare aparitziei acestei Federatzii in mod legal, la Alba Iulia.
Ulterior lucrurile se cam stiu. Cred ca multe divergentze mognite, sint generate fie de lipsa unui legislativ coerent si aplicat fie, lucru de care imi este tare teama, datorita felului de a fi al romanului...practic e satisfacut cind este dezbinat...nu ne putem unii...poate ca este si un blestem...mai stii
Ce voiam aici sa adaug, este faptul ca, asa cum am mai spus, am convingerea ca aparitzia cluburilor de pescuit este posibila preponderent in zona capitalei, deoarece organizarea lacurilor de pescuit din aceasta zona sint de domeniul privat, caracter pe care cluburile il au in totalitate. Caracterul privat este si mult mai apropiat caracterului elitist al acestora. Spun asta deoarece aceste forme de organizare se pot destul de usor organiza intr-o Federatzie a cluburilor, pot dobindii personalitate juridica, iar pe masura ce pe teritoriul Romaniei vor mai aparea forme private de administrare fie a unor lacuri fie al unor firme cu caracter de pescuit sportiv, sa apara si alte cluburi care ulterior sa adere la aceasta Federatzie. Ce este de mentzionat, este faptul ca, aceste forme organizatorice de domeniul privat, cluburile, nu pot primii in administrare, ape din domeniul public.
Cred ca la ora asta cam asa stau treburile.
Am intzeles ca se doreste o Fderalizare a cluburilor din tzara, dar eu cred ca acestea, cluburile, trebuiesc sa apara in forma naturala si apoi sa adere la Federatzia cluburilor, fortzrea aparitziei acestora nu stiu daca e sanatoasa.
Am incercat sa fac rezumativ o analiza a celor existente la aceasta ora.
Poate ca legat de cele expuse anterior vor apare propuneri si solutzii demne de luat in seama si se va gasii calea cea mai buna pt a unii formele organizatorice ale pescarilor sportivi din tzara.
Si chiar ca acum inchei, idea neobligativitatzii asocierii este o idee, care din puntul meu de vedere, este corecta, dar, atita timp cit pescarii din teritoriu au cu mult mai multe probleme de rezolvat, fie juridice fie organizatorice, in teritoriu se simte necesitatea existentzei inca a unor forme asociative puternice ca sa poata lupta pt. binele membrilor acestora. Personal am convingerea ca respectind caracterul public al apelor naturale ale statului si eliberind vigneta mult asteltata, pe zone de pescuit, multe din problemele noastre vor rezolva. Oare o fi atit de greu???

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 10 Ian 2008, 15:08

De data asta Dady, da-mi voie sa fac cateva precizari, pentru ca ai ramas in urma cu informatiile. Pescari de competitie la crap exista aproape in toate judetele, din Arad pana la Constanta, din Craiova la Iasi, din Bihor pana-n Brasov, etc. Pescari deja cunoscuti si cu performante. Concursurile nu se mai tin numai in jurul capitalei, sunt si la Oradea si in Brasov si la Constanta si in Iasi sau Calarasi, etc. si febra adaptarii baltilor la conditii de competitie cuprinde tot mai multi patroni. Atat de multi si cu un calendar atat de incarcat, incat au inceput sa apara dispute, deoarece se suprapun datele concursurilor. Si nu m-am referit decat la pescuitul la crap dar a venit tare din urma si spinningul si stationarul. In conditiile date, era normal sa apara cluburi in mai multe judete si numarul lor creste in continuare. Nu-i plange de bani pe doritorii de competitii de oriunde din tara. Romania e atat de saraca, incat are cele mai multe masini de lux din Europa :D . Sunt concursuri la care nu se mai gasesc deja locuri. Au fost achitate in avans cu 5-6 luni. Nu gasesti firesc sa se separe pescuitul sportiv de cel de amatori? Pescarii amatori pot oricand deveni sportivi, prin participarea la competitii si/sau aderarea la un club. Si daca nu au bani dar sunt pescari buni, se gasesc solutii. Fie un sponsor (am exemple numeroase cei mai cunoscuti fiind Bogdan Guguianu si Sorin Rudeanu - sportivii cu cele mai multe titluri mondiale cucerite), fie cooptarea intr-o echipa care sustine cheltuielile (lucru frecvent intalnit). Totul e sa demonstrezi ca esti bun si sa-ti doresti. Si sa fie clar, faptul ca esti membru al unui club, nu te priveaza de dreptul de a mai face parte dintr-o asociatie daca vrei.
Toate greutatile si problemele de care se lovesc pescarii amatori, se pot rezolva numai daca exista vointa din partea politicului, implicit a legislativului sa rezolve situatia. Repet, pescari liberi, neasociati, platind taxe unice pe tot cuprinsul tarii (ses/mare, munte si delta), o garda de mediu puternica, care sa-si faca datoria aplicand amenzi drastice pentru braconaj, poluare, nerespectarea conditiilor de pescuit si un minister care sa-si faca la randul sau datoria, actionand in sensul amenajarii si repopularii apelor naturale, din fondurile stranse de la pescarii amatori si concesionari (pentru ca de astea nu vom scapa curand). Un milion de asociatii, federatii, cluburi si alte susanele nu vor reusi sa faca asta. Singurul lucru pe care il vor face (sigur o sa vedeti anul acesta) va fi sa invrajbeasca pescarii intre ei, punandu-le suprataxe in cazul in care acestia vor migra de pe fondul unei asociatii pe al alteia. La capitolul probleme rezolvate rezultatele vor fi zero. Cate un braconier prins cu jandarmii sau niste plase si barci confiscate. Nu va infiinta nimeni nicio crescatorie de specii endemice, nu va face nimeni vreo populare majora, Cativa crapi aici, cativa carasi dincolo.
SOLUTIA ESTE POLITICA !

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 10 Ian 2008, 16:52

Florentin, chiar daca sa zicem mi-a scapat aceasta larga raspindire a curentului crapist in tzara, si chiar daca imi scapa si numarul mare de cluburi deja existente sau in devenire, lucru inbucurator, nu-mi scapa remarca ca oricit de multe cluburi ar fi, ele se vor conduce dupa reguli interne partonale si nu vor avea acces la apele naturale ale domeniului public. Acest lucru, dupa cum spuneai si tu, se poate rezolva prin organizarea chiar si a cluburilor, in sistem de asociatzii.
Pina aici totul e OK. numai ca pt. a solutziona litigii in instantze, numai asociatziile, mai nou Federatzia a facut acest lucru.
Din acest punct de vedere cred ca ar trebuii aduse multzumiri Federatziei de la Alba care a facut si sper sa mai faca acest lucru in continuare.
Asociatziile sau cluburile bucurestene, nu au si nu vor avea absolut nici o implicare in problemele care se afla in teritoriu.
Eu spuneam ce anume s-a intimplat la Bucuresti atunci cind ne-am strins sa gasim o forma de organizare superioara, Federatzie, pt a putea tzine piept abuzurilor si faradelegilor la care eram expusi.
Am explicat succint cum am ajuns la concluzia ca Federatzia de la Alba Iulia. Este singurul si primul bine care a fost facut pescarilor de dupa revolutzie. Ca exista si probleme, este adevarat ca nimic nu merge fara probleme. Am convingerea ca puterea e la noi si ca trebuie sa ne regasim strinsi intr-un sistem organizatoric superior ca sa putem sa fim auzitzi. Daca se va gasii si o voce, o vointza politica, sa ne ajute, sa dea Domnul, cu atit mai bine....
Discutzia neobligativitatzii asocierii in fatza Dlui Stefan, este o discutzie sterila, vei avea raspunsul imediat : " am avut in vedere acest lucru si am lasat ape libere de asociere din apele domeniului public tocmai pt ca cei ce nu vor sa se asocieze sa poata pescuii in aceste ape." Ce mai potzi spune la o astfel de replica? mai se poate pune problema obligativitatzii asocierii? Oare asta vrem? ei bine eu nu vreau asta. Eu vreau ca totzi pescarii romani sa aiba dreptul egal de a pescuii pe toate apele domeniului public din tzara, platind dreptul de pescuit generic pe care-l confera carnetul sau cartela de pescuit, si dreptul asupra pestelui din arealul de munte de ses sau din Delta materializat prin vignieta respectiva.
Vreau de asemenea ca activitatea de pescuit sportiv in apele naturate ale domeniului public sa nu fie perturbata de absolut nici un fel de activitate de pescuit profesionist sau de cei ce au avut grija ca prin diverse manarii sa ia licentze pe apele publice, vreau ca absolut orice forma legislativa in acest domeniu sa nu aiba caracter discriminatoriu.
Separatzia intre pescari ca sint pescari de agrement sau ca sint sportivi, nu are relevantza atita timp cit intre acestia nu a existat niciodata probleme.
Dina acest motiv spuneam ca aparitzia vignietei precum si pastrarea drepturilor egale ale asociatziilor asupra pestelui din apele dom public, ar fi primul pas important in o directzie buna, astfel se vor lichida o gramada de probleme.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 10 Ian 2008, 19:33

Nu o sa ma mai obosesc sa repet lucruri pe care vad ca le ignori. Am sa subliniez insa rezultatele. In ultimi 2 ani, Federatia de Alba a reusit doar sa intareasca AGVPS-ul. Legislativ ... zero. Rezultate palpabile pentru pescari ... zero. Competitii notabile ... zero. De unde atata vehementa in favoarea acestei directii, ca fiind cea mai buna pentru pescari?
Daca vrei iata si rezultate ale cluburilor sportive. In ultimii 2 ani, de la 30-40 echipe s-a ajuns la aprox. 200-250. De la 4 piste de concurs, s-a ajuns la 9. Locul 4 si bronz in Portugalia la CM, dublu vicecampioni la CM in Serbia si tot podiumul la Cupa Natiunilor de la Sarulesti. Un turneu la spinning atat de puternic, incat a furnizat campionii Cupei Mondiale din Laponia. Numarul cluburilor este in crestere si asta la dorinta pescarilor, neconstransi de nimeni si nimic. Nicio decizie nu are caracter patronal, cluburile nefiind constituite in jurul unor patroni de balti, cu exceptia celui de la Darvari. Regulamentele sunt facute de cluburi, conform celor internationale de la FIPS-CIPS. Patronii de balti, cu exceptia celor care sunt si organizatori, nu au nicio implicare in concursuri. Pur si simplu inchiriaza balta pe durata acestora.
Intre timp, pe la Alba au inceput frictiunile. Apropo, ce mai face Tarus?

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 10 Ian 2008, 23:39

Florentin, exact asta intaresi acum, nu avem absolut nimic in comun, noi avem alte treburi de rezolvat, acel zero de care spui este complet fals, nu stiu ce vrei de fapt. Nu te intzeleg. Eu vorbesc de binele pescarilor din toata tzara. Tu vrei sa scotzi in evidentza citeva cluburi de crapari, baravo lor, dac care nu au comun nimic cu ce vorbeam anterior.
Pe cind Federatzia, asa cum e ea, a atacat in instantza ordine si decizii si acte elaborate si eliberate atit ce Companie cit si de Agentzie, cei ce se voiau in Federatzie alaturi de noi habar nu au avut. Sint convins ca exista lucruri si bune si rele dar de ce sa renegi cu atita vehementa lucrurile bune care au fost facute pt pescarii di restul tzarii.
Evident ca exista o scindare a pescarilor sportivi din Romania, lucru pe care ma gindeam eu ai dorii sa-l estompezi...dar dupa cite vad...Oricum la mai multe competitzii de crap si cit mai multe trofee cistigate...dar, am convingerea ca pe noi astia multzi de dincolo de Bucuresti ne-atzi pierdut...zau ca-mi pare rau. Inca un exemplu de dezbinare...oare merita pescarii acestei tzari asa ceva???
Din lucrurile bune, de care spui ca le-au facut craparii, si pt. care ii respect, pe mine ca si pe cei mai multzi din aceasta tzara nu ma incalzeste cu nimic...

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 11 Ian 2008, 00:13

Prea mult vorbiti de competitii , crapari , etc.
Pe marea majoritate a pescarilor din tara nu ii intereseaza asa ceva.
Ei vor sa pescuiasca fara probleme pe toate apele naturale din tara , sa nu mai fie obligati sa se asocieze la AGVPS deoarece numai ei au apele de munte si de asemenea vor sa se inaspreasca controalele pe ape si multe alte probleme pe care cei din capitala nu il pot intelege deoarece nu se lovesc de ele

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 11 Ian 2008, 02:20

Ma simt la fel de apropiat de pescarii amatori ca si de cei de competitie, chiar daca din cauza faptului ca sunt in Bucuresti si nu am timp prea mult, nu pot umbla atat cat as vrea, peste tot, alaturi de ei. Tot ce am dorit vreodata a fost sa fac ceva pentru pescarii din toata tara, sa-i ajut intr-un fel sa nu se mai simta ai nimanui. Primul loz a fost cu "mai trage odata". Dar iata cateva subiecte care se cer clarificate :
1. Intre pescarii de orice natura, nu a existat niciodata vreo divergenta. Asa cum aminteam, divergentele le creaza cei de la varf. Cine l-a pus pe Popescu sa declare sus si tare ca numai federatia de la Alba va organiza Campionatul National si se va afilia la FIPS si CIPS si numai membrii acestei federatii vor mai putea participa la CM? A vrut sa-si puna in cap Bucurestiul cu orice pret, si l-a pus! Asta e cauza principala, o spun ca observator impartial, chiar daca unii nu ma vad asa. Initial am purtat discutii pacifiste si cu Rosioru si cu Popescu, ba chiar ma incapatanam sa-i conving sa se inteleaga dar pana la urma, in fata evidentei, a trebuit sa accept ca doar unul avea dreptate si ca interesele sunt total divergente. Nu avea nicio legatura pescuitul de performanta cu proiectele de fonduri Phare, cu procesele cu statul, cu AGVPS-ul, cu legi modificate in sensul asocierii obligatorii, cu campionate iluzorii, etc. Mai aparuse si ideea scolarizarii si a examenului pentru obtinerea dreptului de a fi pescar amator. Cine oare sa fi fost profesorii?
2. Acum un an si ceva il avertizam pe Popescu pe alt forum ca facand atat tambalau cu AGVPS-ul prin instante, nu va reusi decat sa-i dea legitimitate si sa-l intareasca. Asta este rezultatul de azi, chiar daca nu vreti sa recunoasteti.
3. Imi mentin afirmatiile legate de rezultate. ZERO. Toate actiunile in instante nu sunt decat timp pierdut. Indiferent daca s-a castigat vreun proces sau nu, tot nu s-a intamplat nimic. A murit AGVPS-ul? NU! A renuntat Romsilva la apele de munte? NU! A anulat ANPA concesionarile? NU! A retras CNAFP vignietele? NU! S-a modificat ceva in lege, in folosul pescarilor amatori? NU! Cainii latra, ursul trece. Ii rog pe participantii de pe forum sa intervina si sa spuna ce schimbari au simtit de un an incoace, de cand functioneaza alianta de la Alba, indiferent daca e vorba de reducerea braconajului, de amenajari, de populari sau de modificari legislative? De asemenea, ii rog sa spuna daca simt vreo schimbare in stilul lor de pescuit si in mentalitate, de cand urmaresc modul in care se pescuieste in competitii, indiferent ca sunt de crap, spinning sau stationar.

Promit ca anul acesta voi fi mai aproape de pescarii amatori decat de cei de competitie dar promit si ca nu ma voi lasa atras in jocurile nimanui. Probabil ca voi incepe , asa cum am "glumit" mai devreme, sa activez politic mai intens. Pana acum am fost doar un simplu membru cotizant. Eu nu vad alta solutie decat cea de la varf in jos, din vointa si cu sprijin politic. Altfel veti da numai de usi ferecate de interese.

P.S. Am pus 3 probleme punctuale si astept raspunsuri la toate, nu ca la postarile anterioare. De intarirea garzii de mediu nu sufla nimeni o vorba. Nu ar rezolva asta multe din probleme? Chiar vreau sa ma lamuresc. Poate gresesc eu grav si atunci mai bine ma las de pasiunea asta si ma dedic familiei, pe care am cam neglijat-o pentru voi.

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 11 Ian 2008, 09:46

Florentin, sint, nu numai cele 3 intrebari puse de tine, sint foarte multe intrebari si efectiv nu stiu cu ce sa incep.
Ca s-a creat o rupere intre pescarii de Bucuresti si cei din restul tzarii, este evident acest lucru. Ca se adinceste aceasta rupere este iar evident. Ca Federatzia de la Alba este blamata de tine in fel si chip ca nu ai putut intra cu Popescu pe aceiasi lungime de unda, ca Popescu a promis si nu a platit ca mai stiu eu ce si cum, este altceva. Nu cred ca Federatzia trebuie gindita prin ce face Popescu. Eu am spus ca s-au facut si bune si rele . Dar tu spui ca nu s-a facut nimic adica zero. Ei bine, daca ar fi asa, atunci ajvps-ul Valcea ar fi avut inca de anul trecut licentza pe apa Oltului in toate lacurile de acumulare din judetz. Dar, uite ca o hotarire judecatoreasca a facut sa ramina acesta apa deschisa tuturor pescarilor, hotarare care e obtzinuta de Federatzia de la Alba si care nu e singura. Asta il consider unul din cele bune facute pt. totzi pescarii. Faptul ca se acorda asistentza juridica gratuita pentru solutzionare litigiilor dintre pescari si ajvps-uri, ca rezultat al unor abuzuri, sau chiar si ale RomSilva, este o realitate, si mai sint si altele... Si numai atit daca s-ar fi facut ar fi deajuns, s-a creat precedentul si se vede clar ca se poate. Concluzia e clara, unirea face puterea.
Daca am fi plecat pe un drum comun de federalizare, cred ca acum ar fi fost alte relatzii, intre cele doua tabere.
Ca Popescu e habarnist si ca da cu piciorul si ca e un ignorant si ca nu vrea sa asculte si ca face idiotzenii asta e ...nu neg. Dar Federatzia ca si concept nu poate fi blamata pt. acest lucru.
Nu fac acum o pledoarie pro sau contra Popescu. Spun si repet ca Federatzia de la Alba este primul pas care a fost facut pt binele pescarilor sportivi din Romania si asa va ramane chiar daca unii vor sau nu vor acest lucru.
Un singur lucru bun daca s-a intimplat si e destul, fatza de altzii care nu au facut NIMIC.
Agvps-ul nu a primit legimitate ca a facut nustiu ce Popescu ci, asa cum bine spui si tu, sper a nu te contrazice, agvps-ul a primit si va primii putere pt ca politic cineva sprijina aceasta configuratzie. De ce? Ei bine, daca nu banuiai, ce cauta Isarescu la virful agvps?
ce ii trebuia la un bogatan ca si Tziriac un domeniu cum e Balcul? de unde il are si cine il administra? oare bogatanul se multzumeste numai cu atit? ei bine NU. Mai e vorba de multa intindere de inca paduri, de cabane de locuri care dau bine unor invitatzi de seama la nivelul lui Tiriac, cine sa le intretzina, cine sa fie cu tava, cine sa puna cap la cap treburile ca sa iasa bine, sa se faca iesiri la aer curat la nivel inalt, cine sa se ocupe de propasirea binelui alesilor nostrii in sinul naturii linga un lemn trosnind intr-un camin, o bauturica dulce si o fetitza satula de mancaruri vanatoresti...si nu numai ??? Din banii cui sa se faca toate astea? nu? ai pus vreodata problema in acest fel? Ei bine daca vorbim de politica iata unde duc legaturile politice. Oare de ce o fi demisionat Daianu? cine crede ca euro a crescut si scazut intz-o luna de 3 ori? poare economia tzarii a mers asa in salturi? cui ii folosea sa cumpere sume mari de euro cu lei putzini sau sa vinda statului sume mici de euro dar cu valoare mare in lei? Mie? Tzie? sau unora care la rindul lor manevreaza banul prin propriile lor bancutze? Ii mai trebe cuiva politica? mai vrei sa desfacem firu-n patru? Agvps este un mic servitor al celor de teapa Tziriac, Nastase, si altzi trepadusi politici...astia care se ocupa de acest capitol trebe sa aiba bani si sa poata sarii in ajutorul celor barosani ori de cite ori au nevoie. Nu cunva ar da bine ca banii necesari sa vina de la un morman de prosti? pai aia nu sint altzii de cit noi pescarii. Asta e motivul pt. care politic sistemul agvps sta in picioare.
Oare Popescu poate fi invinuit ca a intarit agvps-ul...aici Florentin nu ai de loc dreptate. Si pina la urma atit mie cit si celor mai multzi din tazara asta nu ne pasa ca exista sau ca nu exista agvps-ul. Ne intereseaza ca si acest agvps sa beneficieze si sa functzioneze cu aceasi masura legislativa ca si toate celelalte asociatzii.
--- Florentin de ce nu spui adevarul. Exista un fapt deosebit de deranjant , si anume ca Popescu a batut din fleanca ca Federatzia de la Alba intra in FIPS si ca etc...nici nu stie cu ce se maninca FIPS-ul. Cred ca asta a fost momentul de start.
Pai cum sa intre Federatzia Alba si noi crapistii care nu avem nimic in comun ca Federatzia de la Alba sa fim nevoitzi sa batem la usa lor...ORGOLII, orgolii tata si nimic mai mult.
De unde atita goana dupa cluburi, bune sau proaste, tari sau de carton, de 3 sau de 3000 de membrii, nu conteaza, club sa fie. Pai spun eu daca cuiva ii e rusine sa spuna, pt ca la nivel de minister al sporturilor s-a lansat o idiotzenie ca Fedeartziile ca sa fie recunoscute trebuie sa fie neaparat formate din scuburi, iar ca sa batzi la usa FIPS-ului trebe sa fi recunoscut ca sport in tzara ta. Atunci hai fratzilor sa facem cluburi peste noapte, sa facem la iutzeala o Federatzie, sa fim recunoscutzi de minister si sa batem la usa FIPS. Nu? Cu cit mai repede cu atit mai bine sa fim noi primii...nu? de aici a plecat treaba, de aici s-a dat startul....
Ei bine credetzi sau nu e o idiotzenie. Caut sa scanez hirtiile cu rezultatele din campionatul italian sub egida FIPS si sa vedetzi ca la ei, in poate cel mai tare campionat din lume, concureaza concurentzi atit din cadrul cluburilor cit si din cadrul asociatziilor cit si din cadrul societatzilor de pescuit sportiv. Pai la noi de ce nu? Pai nu cunvsa trebuie umblat aici, la noi acasa? FIPS-ul nu a pretins asa ceva. Asta pleaca de la noi. Pai mai bine faci o interpelalre la lege si aduci dovezi ca in Comunitate se face altfel chestia asta. Acum alta chestie, AGVPS este format din cluburi? are recunoasterea ca sport facuta de catre Min Sportului?
Evident NU. Dar este admis in FIPS.
De aici pleaca pt. cine vrea sa intzeleaga, dragostea de cluburi.
Eu o consider complet nejustificata. Eu consider ca un club este o emanatzie naturala bazata pe un sistem de afaceri privat, un sistem de afaceri in bransa, pe o reclama sustzinuta pe care trebuie sa o faca concurentzii clubului meu, sa zicem, firmei mele. Pe niste chestii de daruire si dragoste reciproca intre concurentzii si clubul respectiv. Ori aceasta legatura in totalitate privata nu se poate face peste noapte, practic se poate, dar nu exista acea legatura de daruire si de dragoste intre parteneri. Este o facatura cu scop speculativ.
Nu are nici o sansa sa supravietzuiasca...
Florentin, personal am relatzii cu persoane din FIPS, am vorbit cu acestia, putem avea sprijin masiv in a se face o Federatzie afiliata lor, dar trebuie sa jucam cinstit. Trebuie sa facem ce trebe facut. Poapescu a ignorat acest lucru, a trecut la laude si nu a facut un pas in sensul care trebuia facut. S-a luat dupa unul dupa altul si a intrat intr-un cerc vicios...atita poate el...Eu cred ca se poate revigora si rediscuta problema si rezolva ca nu sintem noi mai catolici de cit Papa...
Am convingerea ca daca Popescu se va multzumii cu faptul ca este fondator si ca Federatzia trebe condusa de oameni competentzi si daca se vor gasii oameni cu daruire sa doreasca sa faca ce e bun pt pescarii din aceasta tzara, se va relansa Federatzia si va avea sanse de supravietzuire, ba inca sanse mari. Daca se va tzine cu dintzii de aceasta forma organozatorica, sicer cred ca Federatzia are toate sansele sa dispara...si o data cu ea sperantza ca cineva va mai face ceva pt pescarii nostri...si se zice ca sperantza moare ultima...Crede-ma ca am toate motivele sa cred ca oamenii vor putea sa fie si cerebrali...

Toata discutzia contradictorie

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 12 Ian 2008, 21:48

Ii rog pe participantii de pe forum sa intervina si sa spuna ce schimbari au simtit de un an incoace, de cand functioneaza alianta de la Alba, indiferent daca e vorba de reducerea braconajului, de amenajari, de populari sau de modificari legislative? De asemenea, ii rog sa spuna daca simt vreo schimbare in stilul lor de pescuit si in mentalitate, de cand urmaresc modul in care se pescuieste in competitii, indiferent ca sunt de crap, spinning sau stationar.
Despre reducerea braconajului, de amenajari sau populari nu am auzit in zona in care pescuiesc.
In ceea ce priveste modificarile legislative asistam la o premiera cu Ordinul 514/2007 privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv ?n bazinele piscicole naturale premiera negativa insa:
Art. 8. - (1) Pentru dob?ndirea permisului de pescuit recreativ/sportiv este necesara dovada calitatii de membru al unei asociatii de pescari sportivi legal constituite.

Cred ca este pentru prima data in ultimii ani cind printr-un act administrativ emis la un asemenea nivel se incalca DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR OMULUI:
Articolul 20
Orice persoana are dreptul la libertatea de intrunire si de asociere pasnica.
Nimeni nu poate fi silit sa faca parte dintr-o asociatie.
Insist pe acesta liberate de asociere pentru ca o consider cheia situatiei in care s-a ajuns.
S-a acreditat ideea ca asociatiile de pescari ar fi slabe. Eu zic ca este o falsa problema. La inceputurile mandatului lui G. Stefan la ANPA acesta se plingea ca AGVPS face cam ce vrea in domeniul pescuitului sportiv din Romania. A fost nevoie de putina dezbinare, de inmultirea asociatiilor de pescari pentru ca lobby-ul facut de AGVPS (poate nu intotdeauna pe cai ortodoxe ... dar cine poate sti cit de ortodox este lobby-ul practicat de ONG-uri in alte tari) sa fie diluat. Insa si noii veniti (noile asociatii) si-au luat partea lor ... si uite asa s-a ajuns ca obligativitatea asocierii sa apara in clar intr-un act oficial al statului roman si sa se pregateasca si alte avantaje pentru asociatiile de pescari.
Pina la urma avantajele de care se bucura (sau se vor bucura) asociatiile nu ar fi un lucru rau ... nefast e ca acestea servesc unui grup restrins de conducatori de asociatii si sopurilor lor de influienta ... chiar preamarire.
Cred ca din acest punct de vedere liberatea de asociere ar aduce orientarea asociatiilor (si a presedintilor de asociatii) catre interesele pescarilor platitori de cotizatie in primul rind.

Ruptura care s-a produs intre platitorul de cotizatie si conducatorul de asociatie trebuie umpluta si cu altceva decit cu acuze reciproce.
Pescarul de rind acuza asociatia ca nu a facut nimic ... iar asociatia invita pescarul la "munca patriotica". Pai hai sa clarificam lucrurile, membrii fondatori ai asociatiei au fondat o asociatie cu un scop ... care scop nu e (in cele mai multe cazuri) total altruist. Desi non-profit o asociatie are intotdeuna si altfel de obiective care implica dobindirea si rularea de fonduri. Nu stiu daca e rau ca ativitatea unor asociatii e centrata pe astfel de obiective ... ce mi se pare deplasat e ca o asociatie sa-si culpabilizeze membrii pentru a le inchide gura cind se arata nemultumiti de activitate desfasurata.
Plus ca se creaza premisa ca un pescar sa treaca prin experianta lui Dady de a nu mai putea dobindi permis de pescuit pentru ca si-a luat liberatea de a spune ceea ce gindeste despre o asociatie si presedintele ei.

De asemenea, ii rog sa spuna daca simt vreo schimbare in stilul lor de pescuit si in mentalitate, de cand urmaresc modul in care se pescuieste in competitii, indiferent ca sunt de crap, spinning sau stationar.
Pot afirma ca in ultimii doi ani pescuiesc altfel:
- cind este frig sunt nevoit la iesiri scurte si merg doar la spining;
- vara pescuiesc de obicei la stationar, daca am mai multe zile la dispozitie (si implicit timp de nadire) merg la crap. Fara nadire merg la rapitor si doar daca iesirea este foarte scurta (4-5 ore cu tot cu drum) merg la sprining.
- ma straduiesc sa respect legea in ceea ce priveste retinerea pestilor (si reusesc in ceea ce priveste cantitatea maxima retinuta intr-o zi, iar la dimensiunea minima de retinere nu exista mai mult de 2-3 abateri intr-un an si alea cu o motivatie serioasa);
- sunt destule zile cind eliberez tot ce prind ... si nu intotdeauna pentru ca pestii ar fi prea mici;
- mi-am format un loc de pescuit (care permite nadirea) pe care l-am pastrat curat si chiar de vreo doua-trei ori intr-un an a trebuit sa iau de acolo gunoaiele lasate de altii.

Insa toate acestea nu se datoreaza vreunei asociatii. E o schimbare de mentalitate produsa prin comunicarea cu alti pescari in special pe forumuri.

Insa vad ca discutia pe acest topic aluneca spre pescuitul de competitie, federatii sportive si recunosterea pescuitului ca sport.
Nu este rau ca din marea masa a pescarilor care practica pescuitul recreativ sa existe posibiiltatea ca doritorii sa poata trece la pescuitul competitional. Nu ma impac insa cu ideea ca tot ce este pescar in tara asta sa-si amine rezolvarea propriilor interese pina cind cineva isi va fi indeplinit scopul de a conduce pescuitul de competitie. Nu ma impac cu ideea ca 99% din pescarii din Romania sa fie doar masa de manevra buni doar de a da reprezentativitate unor lideri autoproclamati.
Si uite ca si aceste probleme s-ar rezolva tot prin libertatea de asociere.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 13 Ian 2008, 03:25

Ioan S. scrie:Insa vad ca discutia pe acest topic aluneca spre pescuitul de competitie, federatii sportive si recunosterea pescuitului ca sport.
Nu este rau ca din marea masa a pescarilor care practica pescuitul recreativ sa existe posibiiltatea ca doritorii sa poata trece la pescuitul competitional. Nu ma impac insa cu ideea ca tot ce este pescar in tara asta sa-si amine rezolvarea propriilor interese pina cind cineva isi va fi indeplinit scopul de a conduce pescuitul de competitie. Nu ma impac cu ideea ca 99% din pescarii din Romania sa fie doar masa de manevra buni doar de a da reprezentativitate unor lideri autoproclamati.
Si uite ca si aceste probleme s-ar rezolva tot prin libertatea de asociere.
Cred ca e o neintelegere la mijloc. Pescarii de competitie nu vor decat o Federatie sportiva si nu au nimic in comun cu problemele celorlati 99%. Nici nu vor sa se amestece in problemele asociatiilor si nici nu au avut vreodata dorinta ca din aceasta Federatie sportiva sa faca parte si asociatii de pescari amatori, ci numai cluburi sportive. In postarile mele tocmai asta vroiam sa subliniez ca cei care se ocupa de interesele tuturor pescarilor, au vrut sa le ia de sub nas celor de competitie dreptul lor de a se organiza separat, ca sportivi, au vrut sa decida ei si soarta competitiilor si a cluburilor si de aici un mare conflict. De aceea tot zic dar parca vorbesc la surzi, ca daca cei care s-au angajat la conducerea destinele tuturor pescarilor ar fi numit forma asta Asociatia Generala a Pescarilor din Romania si nu Federatie, daca s-ar fi limitat la fenomenul de masa si nu s-ar fi intins si la competitiile cu caracter profesionist, atunci nu ar mai fi fost nicio problema. Din orgoliile unora, s-au pierdut si poate se vor mai pierde cativa ani de organizare serioasa pentru binele tuturor (daca voi vreti organizare in sensul asocierii). Eu zic mai bine sa fim atenti pe cine votam, ca e an electoral (poate cu uninominale) si sa-i intrebam direct pe candidati ce parere au despre problema noastra.

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 13 Ian 2008, 09:14

Din ce am inteles eu, pescarii de competitie (aflati cindva in ?curtea? AGVPS) de citiva ani s-au organizat in propriile cluburi si mai uzeaza de umbrela AGVPS doar cind e nevoie de participarea la competitii internationale.
Mi se pare nerealist sa vina cineva cu o asociatie sau o federatie si sa vrea sa-i regrupeze in propria curte. Nu stiu ce avantaje le-ar putea oferi pentru a-i atrage ? dar mai grav e sa incerce regruparea prin diverse tertipuri de natura a le bloca activitatea.
Nu cred ca o asociatie cu 3000 de membri intre care si 10 pescari de competitie are vreun motiv sa se considere peste un club cu 10 membri toti pescari de competitie.
Ma indoiesc ca prin crearea a 3 piste de concurs (de nivel european) la nivelul unei federatii va putea cineva ajunge deasupra unor cluburi de pescari de competitie care si-au rezolvat deja problema pistelor de concurs prin parteneriat cu sistemul privat.
Daca ar fi sa dau o bila neagra aceasta ar merge la acei conducatori de asociatii sau federatie care nu-si cunosc lungul nasului si nu respecta mandatul primit de la proprii membri. Pentru ca de bun simt ar fi sa incerci sa dai posibilitatea de competitie membrilor asociatiei afiliindu-te la o federatie sportiva cu respectarea ponderii numerice a pescarilor de competitie pe care-i ai in asociatie din totalul pescarilor de competitie din federatie ? in nici un caz sa incerce sa faca Dimbovita, Oltul, Jiul, Muresul, Siretul, Somesul etc. sa curga prin Alba Iulia.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”