Permise de pescuit pe anul 2008

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 13 Ian 2008, 11:13

---Dle Ioan S , avetzi o expunere plina de inexactitatzi si chiar contradictzii proprii. Cind vrei sa demonstrezi ca asocierea este un lucru care aduce numai nenorociri , cind spui ca asocierea agvps este buna, pai hotatastete nene...asociatzie e una si acelasi lucru, sau cunva gindesti ca ailalta e mai asociatzie ???
---Cind invinuiesti, complet aiurea, ca in cadrul asociatziei noastre, se creaza premiza... ca cei ce vorbesc inpotriva asocietaziei sint exclusi, Poate ca nu realizezi ce inseamna o asociere ...etc. Membrii asociatzi au libertatea sa vorbeasca inpotriva asociatziilor cit vor, pt. ca acum exista posibilitatea ca cetatzeanul sa-si aleaga asociatzia, nu ca pe vremuri cind era una si atat. Spre ex. noi avem membrii din alte judetze si chiar cetatzeni straini, care-i problema???? Dute nene la ce asociatzie vrei...
---In primul rind asocierea este o forma de organizare in care REPET: acceptarea ca membru al asociatziei se face pe baza de cerere. Asocierea, dupa cum spui si Dta, este libera si este la alegerea cetatzeanului, liber consimtzita.
---In alta ordine de idei, NIMENI absolut nimeni nu a suferit absolut nici cea mai mica presiune in cazul in care ar fi adus critici la adresa conducerii asociatziei. In ceea ce ma priveste la asociatzia noastra nu s-a inregistrat absolut nici o plangere de acest gen. Totul se face, atit intrarea cit si iesirea din asociatzie, conform prevederilor statutare. Esti exclus di asociatzie, prin hotarirea Ad. Gen., cind au loc incalcari grave ale statutului asociatziei. Ce ti se pare ca ar crea preniza....dumitale???? Cautatzi sa avetzi informatzii corecte si complete...OK?
---Si inca un amanunt, am senzatzia ca ai ramas undeva in vechiul sistem comunist, spun asta pt ca in asociatzia noastra, nu exista separatzii intre clasa conducatoare si restul lumii, cum incercatzi sa insinuatzi. Noi nu avem avantaje pt. unii si dezavantaje pt. altzii. ---Actziunile asociatziei noastre au fost indreptate numai pt. a venii in sprijinul membrilor sai, si nu numai....sau daca stii ceva ce-mi scapa, spune aici ca sa auzim cu totzi.
---O intrebare, Dle Ioan S. stii cunva cum se numeste asociatzia noastra? Pai itzi spun eu: Asociatzia Pescarilor Sportivi.....
Ce ti se pare ciudat cind o asociatzie sportiva face competitzii sau participa la competitzii sau se include intr-o Federatzie???
Este deosebit de normal acest lucru si sa dea Domnul sa apara cit mai multe asociatzii si cluburi in acest sens.
--- Referitor la neobligativitatea asocierii de care te impiedici, ar produce mai mult rau, daca ar fi luata in considerare, cel putzin in acest moment. Am spus si iar o repet, poate ca atzi uitat. Consider ca asocierea obligatorie nu e legala dar dintre toate ilegalitatzile care se fac acum, asta e cel mai mic rau. Inca un rau necesar, cel putzin pt pescarii din restul tazarii si nu cei din zona capitalei.
Hai sa vedem cine cistiga si cine pierde din aceasta, sa zicem initziativa...
---Pai daca asociatzii se reduc ca si membrii sau chiar unele ar dispare, ca asta se vrea pina la urma, atunci sa zicem o initziativa legislativa ca sa poata fi promovata trebuie sa intruneasca un numar de adeptzi, de semnaruri...de unde la mai aduni, cind pescarii nostrii nu mai sint cuagulatzi in jurul asociatziei? Initziativa devine mult mai greoaie, daca nu chiar imposibil de realizat.
---In caz de abuzuri, fie legislative fie din partea altor asociatzii, cum mai potzi sa aperi interesele persoanei agresat daca asociatzia care are personalitate juridica si care este la ora actuala in Federatzia sa zicem de la Alba, fie ca nu va mai exista fie ca nu mai are fortza financiara pt. a apara pescarul X. Spre exemplu Federatzia de la Alba este singura organizatzie de acest gen din tzara, care acorda asistentzajuridica gratuita membrilor ei.
---Sint si multe altele de dicutat, lucruru care s-au facut in folosul pescarilor.....Dvoastra atzi facut ceva pt. a sprijinii pescarii sportivi din Romania? ceva acolo cit de mic.... Cred ca dupa ce facetzi ceva pt. noi pescarii, atunci sa criticatzi...nu vi se pare corect?
---Sa vedem, cine are de cistigat din aceasta neobligativitate.
Pai in primul rind, cei ce vor sa dirijeze destinele rezervei piscicole din apele naturale ale domeniului public, nu o sa mai fie cine sa le stea in cale.
Gruparile din jurul capitalei ar putea sa nu mai aibe concurentza Federatziei Alba. Cel mai rau pt o societate cind dispare concurentza... Sa nu uitam ca aceste cluburi nu vor putea sa acceseze rezerva piscicola vie din apele domeniului public. Cluburile sint organizatzii de drept strict privat. Asa ca pt bucurestenii prinsi deja in sistemul cluburilor patronate de diversi stapinitori de lacuri, este benefic, nemainteresind ce se intimpla in restul tazarii. ---Concurentza pe care o are astazi agvps-ul, va dispare sau s-ar subtzia considerabil...si altele...in consecintza, pescarii de dincolo de Bucuresti au numai de pierdut....
---Singura voce care se mai bate pt binele pescarilor din aceasta tzara si predilect de dincolo de zona capitatei ar fi redusa la tacere,chiar are sanse sa dispara. As fi cel mai nedrept om daca as putea spune ca afirmatziile lui Florentin in legatura cu activitatea Federatziei, sint reale.
---Eu am simtzit si sper sa mai smit in continuare sprijinul Federatziei in interesul pescarilor sportivi din asociatzia noastra si nu numai.
Si revin prin a spune ca Florentin se invarte in sfera capitalei unde problemele noastre nu sint palpabile, din acest motiv spune ca el nu a simtzit binefacerile Federatziei.
Draga Dle, daca nu vrei, nu te baga in Federatzie, ca dupa mintea Dtale toate apele vor curge pe la Alba, e o treaba pe care o putem schimba cind Dta vei venii cu o propunere viabila de a muta Federatzia in alt oras...care-i problema. Nimic si nimeni nu e batut in cuie. Dar am o mare banuiala, ca nu vor curge prea curind prin Bucuresti....
Deocamdata palpabil pt. pescarii romani a fost si sa speram ca va ramane, Federatzia de la Alba...cu bunele si relele PE CARE UNII LE-AU FACUT...nu Federatzia e raspunzatoare pt asta...suntem si vom fi in continuare tocmai pt. a gasii solutzii sa indreptam ceea ce e strimb...cel putzin asa cred eu.
---Cred ca cel mai inteligent ar fi sa se caute solutzii spre a se unii si nu despartzii aceste subtile entitatzi antagoniste....
---Totul sta in puterea noastra.

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 13 Ian 2008, 11:34

Si inca ceva ce nu am discutat pina acum. Daca propunerea Dlui Stefan se va materializa, aceea de care am auzit, ca vrea sa imparta apele dom public in 3, intreb, oare va datzi seama cine si ce are de cistigat sau de pierdut.
Va spun eu. Aparent, pescarii din zona Bucuresti nu au de suferit absolut nimic. Zic aparent, deoarece daca pleaca in restul tzarii pot fi afectatzi.
Pai daca apele din jurul Bucurestiului nu se mai impart, ca sa-u impartzit deja de mult, atunci in teritoriu, pescarul care are 2-3 asociatzii in judetz, trebuie sa plateasca la 2-3 asociatzii pt a putea pescuii in tot judetzul. Nu mai vorbesc de pescuitul in alte judetze. Ce sa mai spun despre neobligativitatea asocierii....macar, de bine de rau datorita obligativitatzii asocierii mai potzi pescuii pe o mare parte din apele din judetz, dupa cum spuneam, platind suplimentar fiecarei asociatzii, adica fiind membru al mai multor asociatzii,ca daca nu esti asociat...nu mai ai dreptul de cit la o parte din ape care nu apartzin asociatziilor...Ce sa mai spun de cine va mai platii vigniete...pt ce??
Pai atunci asta nu e o masura ultra discriminatorie??? nu e un atentat concertat la buzunarul cetatzeanului??? Credtzi ca reprezentantzii pescarilor din capitala se vor bate pt a ne apara aceste interese ???
Vom traii si vom vedea, tot Federatzia de la Alba va face opozitzie la aceasta sumbra perspectiva...Fitzi siguri...si prin instantza...pt. ca vom putea face acest lucru si il vom face...

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 13 Ian 2008, 20:29

Dle dadylures nu am afirmat nciodata ca sistemul AGVPS+AJVPS-uri ar fi ceva bun. Am afirmat ca la un moment dat a avut ceva influienta asupra politicului ... si ca nici in prezent nu este departe de zona politicului si a unor oameni influienti. Eu cred ca este cu totul altceva.

Nu am acuzat ca asociatia dvs. a creat premiza ca cineva sa poata fi pus sa aleaga intre a fi pescar si libertatea de opinie.
Spuneam doar ca obligativitatea asocierii poate duce si la asa ceva.
Si mai spuneam ca dady a patit ceva similar cu AJVPS-ul.
Scuze daca am fost inteles gresit!

Nu stiam denumirea completa a asociatiei dvs. (Asociatzia Pescarilor Sportivi.....) si nu e nimic ciudat sa organizati competitii.
Uite ca si pe un carnet de-al meu scria Carnet de membru pescar sportiv. Deci nu sunteti singurii care amesteca sportul de masa cu sportul de performanta. In aceste conditii n-ar trebui sa va mire ca eu (necunoscator al fenomenului) mi-am permis citeva considetatii pe seama pescuitului de competitie.
Si din nou imi cer scuze ... desi aici am circumstanta atenuanta ca nu eu (practicant doar al pescuitului recreativ) m-am amestecat cu pescarii de competitie.
Dvoastra atzi facut ceva pt. a sprijinii pescarii sportivi din Romania? ceva acolo cit de mic.... Cred ca dupa ce facetzi ceva pt. noi pescarii, atunci sa criticatzi...nu vi se pare corect?
Intrebare gresita !!!
Eu nu doresc sa conduc pescuitul recreativ/sportiv din Romania (si nici macar nu gindesc ca perspectiva asa ceva). Eu nu am cheltuit vreodata vreun leu din banii strinsi din cotizatiile membrilor pescari ... deci nu sunt in vreun fel salariat al vreunei asociatii. Nefiind salariatul pescarilor cotizanti nu am de ce sa le promit ca le voi rezolva vreo doleanta.
Am contribuit in schimb ani de zile cu o cotizatie la o asociatie de pescari, care cotizatie, conform statutului, ar fi trebuit folosita in interesul pescarilor.

Deci sunt doar un "consumator" al viitorului pescuitului recreativ pe care vreti sa-l claditi dvs., asociatia dvs., federatia la care v-ati afiliat.
De pe pozitia mea de consumator critc (sau laud, dupa caz) ceea ce vreti sa oferiti pescarilor cotizanti.
Si tot de pe pozitia mea de consumator si cetatean liber critic incalcarea drepturilor fundamentale ale omului. Eu nu cred ca nu se gasesc solutii pentru ca drepturile individului sa fie respectate.
Si nu mi se pare normal ca atunci cind eu ca cetatean liber as dori sa contribui cu acea cotizatie la o asociatie care lupta contra pescuitului comercial pe apele naturale sa nu o fac pentru ca nu e din judetul meu si mi-ar da un permis de pescuit cu care efectiv sa nu am ce face.

Mai spui de modificari legislative obtinute prin stringere de semnaturi. Toate bune si frumoase ... parca s-au facut vreo doua ... finalitatea insa se cunoaste.
Chiar ne trebuia asociere obligatorie pentru a putea protesta in scris ?
Daca propunerea Dlui Stefan se va materializa, aceea de care am auzit, ca vrea sa imparta apele dom public in 3, intreb, oare va datzi seama cine si ce are de cistigat sau de pierdut.
Daca propunerea se va materializa cistiga tot asociatiile si pierd pescarii. Chiar daca aleg sa pescuiesc pe apele (cele mai putin atractive) care nu sunt in grija nici unei asociatii ... tot printr-o asociatie va trebui sa-mi iau permisul de pescuit.
Ce e asa de greu de priceput ca am ajuns sa pun egal intre a arunca banii si a-i da asociatiei careia i-am platit cotizatie pina acum?
Cite asociatii pun inaintea dorintei de supravietuire a asociatiei respectul fata de drepturile fundamentale ale individului?

Scuze daca am suparat pe cineva ... eu nu fac decit sa caut o asociatie care sa aiba in prim plan moralitatea, sa sustina obiective principial corecte ... si sa-mi mai poata oferi si permis de pescuit valabil pe apele unde pescuiesc eu.

Uite ca am ridicat ?o minge la fileu? ? Cine puncteaza ?

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 13 Ian 2008, 20:56

Nu cred ca prin ceea ce am scris pe forumuri, am lasat sa se intzeleaga altceva de cit ceea ce am spus. Se pare ca pescarii au parte de atitia binevoitori incit nu o sa mai stie care unde sa se mai inscrie...
V-ati pus problema ca prin simpla plata a permisului de pescuit de absolut oriunde l-ai lua, deci fara sa mai fi obligat sa fi membru unei asociatzii, de fapt devii membru al unei asociatzii care de fapt nici nu-i sti numele fie ca e Min de finantze sau Min agriculturii? Ei bine la aceasta asociatzie nu vei stii unde sint banii dumitale, pe cind altfel...
Ai mai pus la socoteala ca avutul natzional pe care doresti Dta sa-ti satisfaci placerea, este gestionat de cineva care are dreptul de a impune forma de asociere?
Eu cred ca v-am spus ceea ce puteam sa va spun, in rest toate consideratziile...si daca cunva nu aveatzi in clar, va sigur ca in asociatzia noasta si nu a mea, dupa cum spunetzi, NIMENI, DAR ABSOLUT NIMENI nu e salariat....

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 13 Ian 2008, 21:55

Ai mai pus la socoteala ca avutul natzional pe care doresti Dta sa-ti satisfaci placerea, este gestionat de cineva care are dreptul de a impune forma de asociere?
Hai sa nuantam putin. Una e sa-i platesc gestionarea pe care o face si cu totul altceva e sa ma asociez neconditionat.

Asocierea cum o vad eu astazi este limitata de forma de organizare obligatoriu non-profit; este practic imposibil sa vin cu o suma egala cotizatiei dar platita cu alt titlu sa spunem sponsorizare sau chiar plata contravaloare gestionare, plata contravaloare reprezentare interese etc.; nu vreau sa economisesc suma platita asociatiei pentru a primi permisul ... dar vreau sa stiu pe ce dau banii;
de fapt as prefera sa platesc reprezentarea in loc sa fiu reprezentat pentru simplul motiv ca am devenit membru al asociatiei.

Crezi ca intimplator am ajuns sa prefer sa dau banii statului roman (fie el reprezentat prin Min de finantze sau Min agriculturii) decit sa-i dau unei asociatii ? Poate ca decit sa cotizez la o asociatie al carei lider lucreaza contra intereselor mele ... prefer ca aceeasi bani sa plece in sacul (fara fund) al Ministerului de Finante ... si parca ies in cistig !

Pina la urma scopul meu nu este neaparat sa scap de asociatii ... ci sa fiu sigur ca nu platesc orgolii in loc de reprezentare corecta si onesta a intereselor!

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 14 Ian 2008, 00:18

Dle Ioan S, poate imi spunetzi si mie, in ce zona a tzarii va desfasuratzi activitatea de pescar?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 14 Ian 2008, 03:48

Dady, constat cu regret ca incet-incet apare si pe acest forum genul de polemica de care tot incep sa scap renuntand sa mai intru pe alte forumuri. Intrucat sunt sigur ca nu se va termina niciodata, te rog sa-i pui punct aici. S-au spus destule despre subiectul acesta. Hai sa continuam cu temele punctuale cu care am inceput si sa discutam doar despre cotizatii, permise si actiuni curente ale asociatiilor. Nu e un topic al luptei de clasa si nici nu vreau sa deschid unul. Recomand pentru asta un forum excelent si educativ http://www.apsalba.ro/forum.html :lol: Scuza-ma, nu m-am putut abtine cand am vazut cat de dedicati sunt unii "oitelor" pe care le pastoresc.
Multumesc pentru intelegere.

Avatar utilizator
Ioan S.
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2007, 23:38

Mesaj de Ioan S. » 14 Ian 2008, 07:40

Eu sunt de acord sa punem capat acestei discutii .

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de Driscu Radu » 03 Feb 2008, 19:47

La noi la Iasi sunt doua asociatii importante AJVPS si Prieteni Pescari (cica ar mai exista una dar nu stiu nimic despre ea), problema reala este ca se poate pe Prut, Jijia cu permisele pe 2007, incasanduse taxa aceeasi ca si pe 2007 de-si nu se elibereaza permise valabile in anul 2008, taxa pentru PG ramanand aceeiasi de 5 ron
Am fost cu un amic sa-si achite taxa pe 2008 si era o coada ca pe vremea lui ne-a nicu la banane o durea pe casiera mana cate chitante a scris.Mi se pare aiurea sa se incaseze o taxa fara sa ti se de-a nimic in schimb.Numai bine, fir intins pe 2008 la toti pescarii.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de old_radu » 10 Feb 2008, 21:33

"RECIPROCITATE" :?:
Cred ca nu sunt "of topic"daca formulez urmatoarea intrebare:-candva se vorbea de o anumita reciprocitate intre diferitele AJVPS-uri,adica cu permisul eliberat de o AJVPS,sa poti pescui si in alte judete.Exista aceasta RECIPROCITATE?
Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
HackBv
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 09 Dec 2007, 01:46

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de HackBv » 10 Feb 2008, 23:25

salutare la toata lumea,

Nu am putut sa citesc aceste randuri sa sa ma abtin de la mici comentari ca de exemplu in Brasov o zona frumoasa, nu numai ca aceasta asa zisa RECIPROCITATE nu exista, ba chiar mai mult vei constata ca iti iei permis din Brasov si te ve duce in Fagaras si cand vine controlul din an in paste si te gaseste cu permis vizat in Brasov incepe scandalul pentru ca nu lai vizat la Fagaras.

Anul trecut pe vremea aceasta am dat telefon la peste 10 asociatii din diferite locuri din tara inclusiv Brasov , Fagaras , Covasna , ETC si cand am deschis subiectul RECIPROCITATi toate asociatiile au raspuns pozitiv da este valabil permisul din BV in Covasna dar cand ai fost pus in fata acelor sacali care fac controale cand au ei chef (ca daca ii chemi ca baga cineva plasele nu ii vezi) te iau la intrebari si constati ca ai platit o taxa doar pentru a mai da cuiva niste bani.

In incheiere vreau sa va spun foarte clar si simplu intre Brasov, Covasna si Fagaras sunt probleme si discutii de cel putin 4-5 ani in privinta asa zisei RECIPROCITATI.

Fir intins dragi pescari si aveti grija de voi.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de mini_mic » 11 Feb 2008, 00:03

Asta cu reciprocitatea e pe cale sa devina mit autohton. Unii zic ca merge, altii zic ca nu merge.Cand vizezi permisu la AJVPS cred ca te asigura ca e valabila, dar daca vin colegii lor din judetul vecin si te controleaza mai mult ca sigur ca se ia de tine. Asa ca asta se testeaza pe pielea cui e dispus ! :D

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de old_radu » 11 Feb 2008, 22:07

Multam fain ! pentru raspunsuri.
Ma gandeam ca poate cunoasteti careva vreun articol de lege care stipuleaza aceasta "reciprocitate",pentru ca fara asa ceva ,vorba lui mini_mic :reciprocitate="mit autohton"(in devenire n.o_r.)
Fir intins ! tuturor. :wink: )
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de APSHD » 11 Feb 2008, 22:31

Nici un paragraf de lege nu se refera la reciprocitatea intre asociatii.
Cu toate acestea la noi in judet am lasat sa pescuiasca toti pescarii din tara indiferent la ce asociatie au permis de pescuit. In cadrul controalelor pe care le fac cu jandarmii am gasit chiar multi pescari din tara care inainte sa prezinte permisul la control incepeau sa se justifice in fel si chip iar cind le spuneam ca daca au permis este OK rasuflau usurati.
De fapt legea specifica ca practicarea pescuitului sportiv se face pe baza de permis de pescuit sportiv , si cum statul elibereaza numai un tip de permis pescarul nu poate fi amendat deoarece nu a incalcat nici o lege
Si pe viitor voi lasa sa pescuiasca in judetul Hunedoara toti pescarii indiferent din ce judet sunt. :roll: :twisted: :lol:

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise de pescuit pe anul 2008

Mesaj de old_radu » 11 Feb 2008, 23:33

@ APSHD Mersi !...dar din Maramures pana in Hunedoara,mai sunt cateva judete. :)
Sa inteleg ca recomandarea este:"nu treceti granitele !"
Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”