Permise fara inscriere in asociatii

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de old_radu » 07 Mar 2010, 12:14

Multa Bafta scrie:Permisele anpa se elibereaza numai de catre asociatii si nu se percepe nici o taxa
...inafara faptului ca te obliga sa fi membrul lor , cotizant ...ce alta taxa sa mai perceapa ? X-(
...banuiesc ca nici o asociatie nu va face "munca patriotica" , adica sa vanda permisele ANPA , fara vreun comision.
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 07 Mar 2010, 15:00

Multa Bafta scrie:Permisele anpa se elibereaza numai de catre asociatii si nu se percepe nici o taxa
Sa ma anunti si pe mine care e asociatia aia ca vreau sa cumpar mai multe! Am multi prieteni ,pe alt forum , care abia asteapta sa le livreze cineva permisele la 30 lei fara sa fie asociati.Multumesc anticipat! :D

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de mini_mic » 08 Mar 2010, 11:24

Cred ca omul vrea sa spuna ca in taxa pe care o percep diversele asociatii e cuprins si pretul permisului ANPA. Daca iei chitanta si te uiti o sa observi cei 30 ron platiti pt permisul ANPA, dar asociatiile spun ca e gratis....

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 08 Mar 2010, 12:06

old_radu scrie:
zamfi scrie: Legat de membru sau nu ...in Alba Iulia exista (cica :)) ) asociatia Apullum care vinde permisele emise de ANPA la 40 lei ( 30 lei permisul+ 10 lei taxa distributie).
..."10 lei taxa distributie" ?...nea "Onoare " o numea donatie... :))
=)) Fi atent Radule ca ,conu Fanica cica le da gratis! Sau asa se lauda...Deci ori e ...ori ceva "e putred in Danemarca"! >:)

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de old_radu » 08 Mar 2010, 20:04

...gratis ?... :O
...n-ar mai trebui sa ma mire nimic , deoarece in lumea lui "Onoare si Curaj" toate lucrurile sunt contrar normalului.
...asta e in stare sa ne lamureasca pe toti ca zapada e verde sau cel putin ..."alb-galbui" X-(
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Butaru Gabriel » 08 Mar 2010, 23:51

mini_mic scrie:Cred ca omul vrea sa spuna ca in taxa pe care o percep diversele asociatii e cuprins si pretul permisului ANPA. Daca iei chitanta si te uiti o sa observi cei 30 ron platiti pt permisul ANPA, dar asociatiile spun ca e gratis....
Da mini asa este dar este greu de inteles pentru unii, sau se fac ca nu inteleg .

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 09 Mar 2010, 11:46

dar este greu de inteles pentru unii
Absolut corect. :D

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de adyro » 11 Mar 2010, 21:47

craparulsef scrie:ăi exact asta nu vrem noi pescarii sportivi…noi dorim o formă prin care să plătim NUMAI STATULUI O SUMĂ DE BANI în baza căreia să ne elibereze un permis de pescuit naţional, pentru apele naţionale unde toată naţiunea ar trebui să aibă acces liber şi nu îngrădit pe zone de influenţă ale unor asociaţii
Asta este,haideti fratilor sa le aducem la cunostinta celor de la ANPA sa faca permisul de pescuit sa poti sa il cumperi ca pe rovinieta la masina pe o zi,pe o saptamana,pe o luna,pe un an...si sa numai depindem de aceste asociatii care defapt nu fac altceva decat sa ne ia banii pt. eu mai stiu ce alte lucruri,nu pt. a face populari de peste, plantari de pomi,ecologizari de cursuri de ape sau lacuri naturale ale acestei tari frumoase ROMANIA (tara tuturor posibilitatilor).Si atunci ai putea sa iti iei permisul de pescuit de la posta,de la peco,sau chiar de la institutile abilitate,trezorerie etc.
**==Fir Intis !

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Butaru Gabriel » 12 Mar 2010, 17:06

Asta este,haideti fratilor sa le aducem la cunostinta celor de la ANPA sa faca permisul de pescuit sa poti sa il cumperi ca pe rovinieta la masina pe o zi,pe o saptamana,pe o luna,pe un an...si sa numai depindem de aceste asociatii care defapt nu fac altceva decat sa ne ia banii pt. eu mai stiu ce alte lucruri,nu pt. a face populari de peste, plantari de pomi,ecologizari de cursuri de ape sau lacuri naturale ale acestei tari frumoase ROMANIA (tara tuturor posibilitatilor).Si atunci ai putea sa iti iei permisul de pescuit de la posta,de la peco,sau chiar de la institutile abilitate,trezorerie etc.[/quote]

Si crezi ca cei de la ANPA nu sunt o apa si un pamant,pai dupa ce si-au luat cascavalul de la asociatii ce credeti ca se mai poate face :?: anul trecut asociatiile au cam pierdut bani,anul acesta au donat masiv catre ANPA si gata,tot prostimea care ai tine sufera,credeti ca intereseaza pe cineva atata timp cat ei au de castigat,nu vedeti ca-i doare in palarie de carnetele care inca asteapta lumina tiparului.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de old_radu » 12 Mar 2010, 22:05

Multa Bafta scrie:...nu vedeti ca-i doare in palarie de carnetele care inca asteapta lumina tiparului.
...departe de mine gandul de a ma face "avocatul diavolului", dar se pare ca saptamana viitoare chiar vom putea intra in posesia permiselor.
...se vorbeste in targ , ca unele regionale anpa au ridicat deja permisele si se pregatesc sa le distribuie in teritoriu
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 13 Mar 2010, 18:49

old_radu scrie:
Multa Bafta scrie:...nu vedeti ca-i doare in palarie de carnetele care inca asteapta lumina tiparului.
...departe de mine gandul de a ma face "avocatul diavolului", dar se pare ca saptamana viitoare chiar vom putea intra in posesia permiselor.
...se vorbeste in targ , ca unele regionale anpa au ridicat deja permisele si se pregatesc sa le distribuie in teritoriu
Ai 100% dreptate. :D

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de mircea13 » 18 Mar 2010, 20:08

Salut. La Iasi AVPS incaseaza ; 100 lei intreg din care 30 lei permis anpa: elevi studenti 5o lei din care 10 permis anpa si pensionari 40 lei din care permis anpa gratuit.Mai este inca o asociatie care incaseaza la fel Numai bine. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de pharaoh » 18 Mar 2010, 20:25

Azi am sunta la anpa constanta si am intrebat daca e posibila obtinerea permisului fara inscrierea intr-o asociatie. Raspunsul doamnei a fost ca e o intrebare delicata :O , si la insistentele mele mi-a spus ca ar fi o asociatie in constanta care nu conditioneaza eliberarea permisului anpa de cotizatie pentru inscriere in asociatie. Acum nu stiu daca asta inseamna ca te inscrii in asociatie dar nu iti imputa taxa pentru asta sau nu trebuie sa te inscrii deloc, ei doar intermediind obtinerea permisului. Asociatia se numeste Albatros si ar avea sediul in portul Tomis.
Astept feedback-uri de la constanteni. Maine o sa trec pe la nea Gica sa vad cat e taxa anuala inclusiv anpa si la "Lufarul".
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
dutzuu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 09 Mar 2010, 23:24

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de dutzuu » 22 Mar 2010, 23:26

mircea13 scrie:Salut. La Iasi AVPS incaseaza ; 100 lei intreg din care 30 lei permis anpa: elevi studenti 5o lei din care 10 permis anpa si pensionari 40 lei din care permis anpa gratuit.Mai este inca o asociatie care incaseaza la fel Numai bine. Mircea13
cred ca o sa ma duc la cracanatii din deal poate acolo o sa-mi dea fara sa ma inscriu in vreo asociatie gen... avps (asociatia vanzatorilor de permise supraevaluate)
sa speram ca se vor aduna suficiente semnaturi si pana la terminarea prohibitiei sa putem cumpara fara a depinde de vreo asociatie
eu as fi foarte incatat daca ar fi ceva de genu (cum am vazut la cineva in alba parca) 30 permisu + 10 ron taxa distributie(desi nu ar trebui sa existe asa ceva) =40 ron...decat 100

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Closcutz » 29 Mar 2010, 19:58

pharaoh scrie:Azi am sunta la anpa constanta si am intrebat daca e posibila obtinerea permisului fara inscrierea intr-o asociatie. Raspunsul doamnei a fost ca e o intrebare delicata :O , si la insistentele mele mi-a spus ca ar fi o asociatie in constanta care nu conditioneaza eliberarea permisului anpa de cotizatie pentru inscriere in asociatie. Acum nu stiu daca asta inseamna ca te inscrii in asociatie dar nu iti imputa taxa pentru asta sau nu trebuie sa te inscrii deloc, ei doar intermediind obtinerea permisului. Asociatia se numeste Albatros si ar avea sediul in portul Tomis.
Astept feedback-uri de la constanteni. Maine o sa trec pe la nea Gica sa vad cat e taxa anuala inclusiv anpa si la "Lufarul".
Si eu sunt constantean, si sunt curios ce ai aflat de la nea Gica. Cum e treaba cu asociatia aia Albatros? Daca ai reusit sa afli informatii concrete te rog sa postezi. ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”