Permise fara inscriere in asociatii

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
Zorrocaesar
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Ian 2010, 11:38

Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Zorrocaesar » 14 Ian 2010, 11:41

S-a creat o petitie impotriva conditionarii eliberarii permiselor de inscrierea in Asociatii. Semnati si promovati petitia si poate reusim sa schimbam ceva. Petitia poate fi gasita aici: Petitie online

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de mini_mic » 17 Ian 2010, 21:03

Mi se pare corect ! De ce sa fii obligat sa te asociezi ca sa ai permis ? Nu vad de ce ar avea grija statul de afacerea privata a diverselor asociatii. In capitalism trebuie sa iti atragi clientii prin oferta si nu sa fie constransi sa iti cumpere serviciile.

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de roshured » 19 Ian 2010, 00:58

Dar noi nu suntem in capitalism ...

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de tavimai » 19 Ian 2010, 23:49

roshured scrie:Dar noi nu suntem in capitalism ...
Mdea ! Ca-n astia cinci ani ce urmeaza tre sa luptam alaturi de sefu mare impotriva comunistilor si mogulilor ,nu ? =)) =)) =))

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de nagy victor » 29 Ian 2010, 13:25

ati uitat ca noi avem o ''democratie originala'' ?, asa ca si capitalismul nostru e original :-B
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
lupicus
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mai 2009, 00:04

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de lupicus » 02 Feb 2010, 03:39

tavimai scrie:
roshured scrie:Dar noi nu suntem in capitalism ...
Mdea ! Ca-n astia cinci ani ce urmeaza tre sa luptam alaturi de sefu mare impotriva comunistilor si mogulilor ,nu ? =)) =)) =))



sa nu deviem de la subiect ,sant de acord cu asociatiile atata vreme cat ele isi fac treaba, dar cum la noi in romanica AGVPS-ul a incasat ani de zile bani de la noi fara sa faca nimic nici pentru pescari nici pentru pesti ,merita nu sa nu mai fim obligati sa facem parte din asociatie ci trebuiesc anchetati sa se vada ce s-au facut cu acei bani pentru ca fizic nu se vede nimic in afara de casele si masinile de lux ale directorilor de filiale

exemple pot fi date multe

Avatar utilizator
aci_sri
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 24 Feb 2008, 16:03
Localitate: BRASOV

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de aci_sri » 02 Feb 2010, 10:54

Zorrocaesar scrie:S-a creat o petitie impotriva conditionarii eliberarii permiselor de inscrierea in Asociatii. Semnati si promovati petitia si poate reusim sa schimbam ceva. Petitia poate fi gasita aici: Petitie online
Salut,am dat si io cu x la aceasta petitie dar intreb care sunt pasii care trebuiesc facuti si cel mai important cat dureaza?....inca nu am chef si nici dispozitia necesara sa mai cotizez la o asociatie care nu isi justifica banii incasati nr-ajvps brasov

Avatar utilizator
adyro
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 13 Iun 2009, 10:55
Localitate: Pe malul Dunarii..

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de adyro » 06 Feb 2010, 14:43

Zorrocaesar scrie:S-a creat o petitie impotriva conditionarii eliberarii permiselor de inscrierea in Asociatii. Semnati si promovati petitia si poate reusim sa schimbam ceva. Petitia poate fi gasita aici: Petitie online
Salutare,am semnat si eu aceasta petitie.Sint de acord cu voi chiar nu vad de ce as face parte dintr-o asociatie ca sa am permis de pescuit atata timp cat asociatiile nu au facut nimic cu banii luati pe cotizatiile de membru in asociatie decat si-au luat niste salalarii barsosanesi au facut si alte chesti probrabil de interes personal.
Nu inteleg cum anul trecut s-au eliberat permisele de pescuit fara a fi membru intr-o asociatie decat platind taxa la trezorerie si ridicand in baza chitantei platite si C.I. permisul de pescuit de la prefectura iar anul acesta nu se mai poate sa ne spuna si noua cineva avizat in baza carui act nu se mai poate proceda ca anul trecut cand ordonanta 753/2008 spune ca pescuitul recreativ sportiv se practica in baza permisului de pescuit eliberat de catre ANPA fara sa specifice ca persoana respectiva trebuie sa faca parte obligatoriu dintr-o asociatie .
**==Fir Intis !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 07 Feb 2010, 00:04

Nu inteleg cum anul trecut s-au eliberat permisele de pescuit fara a fi membru intr-o asociatie decat platind taxa la trezorerie si ridicand in baza chitantei platite si C.I. permisul de pescuit de la prefectura iar anul acesta nu se mai poate sa ne spuna si noua cineva avizat in baza carui act nu se mai poate proceda ca anul trecut cand ordonanta 753/2008 spune ca pescuitul recreativ sportiv se practica in baza permisului de pescuit eliberat de catre ANPA fara sa specifice ca persoana respectiva trebuie sa faca parte obligatoriu dintr-o asociatie .
Pai treaba au rezolvat-o baietii simplu! Si anume: a aparut noua lege a pescuitului nr.317/2009 care impreuna cu Ordinul care reglementeaza activitatea de pescuit ,aparut in MO acum vreo doua zile ,stabilesc clar ca permisele se elibereaza doar prin asociatiile de pescari,bla,bla,bla... :D Ce o fi asa greu de inteles? Interesant e faptul ca nu stiti ca nu sunteti obligati sa fiti membrii in asociatii pentru a lua permis! Permisele doar se elibereaza prin asociatii , e drept ca in conditiile stabilite de acestea. Dupa mine o sa te coste mai mult permisul daca nu esti membru in asociatie ,decat daca esti! De ce? Pentru ca dragele noastre asociatii vor pune un tarif de eliberare al permiselor mai mare pentru ne-membrii!!!De ce? Deoarece legiuitorul le permite ~x(
Da, dar nu te obliga la asociere,asa ca... :))
Cine mai crede in visul frumos de anul trecut...cred ca e cazul sa se trezeasca! In 2-3 saptamani cica apar si permisele pe 2010.
Fir intins!

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de razvy » 12 Feb 2010, 19:12

si cam cat ar costa permisele de care zici tu ?? cele in care nu tr sa te asociezi?? aaa.....si nu sti se mai fac permise la finante ... cele cu 30 lei ... ???????????astept raspuns (zamfi) ms mult

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 17 Feb 2010, 00:03

razvy scrie:si cam cat ar costa permisele de care zici tu ?? cele in care nu tr sa te asociezi?? aaa.....si nu sti se mai fac permise la finante ... cele cu 30 lei ... ???????????astept raspuns (zamfi) ms mult
Pai habar n-am! :-?? Dar am auzit ,de ex., ca la aps Alba se vor vinde cu 130 lei pentru ne-membri!In conditiile in care pentru membri este 90 lei (permis ANPA+TAXA membru).La Trezorerie chiar daca iti ia banii ,trebuie sa te duci la o asociatie care te va taxa suplimentar!Iti va da permisul anpa dar iti va lua taxa de membru sau taxa de eliberare permis pentru ne-membri.Cred... :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de craparulsef » 06 Mar 2010, 18:01

PE SCURT SI PAREREA MEA....păi exact asta nu vrem noi pescarii sportivi…noi dorim o formă prin care să plătim NUMAI STATULUI O SUMĂ DE BANI în baza căreia să ne elibereze un permis de pescuit naţional, pentru apele naţionale unde toată naţiunea ar trebui să aibă acces liber şi nu îngrădit pe zone de influenţă ale unor asociaţii, cine poate pune garduri fie ele şi imaginare pe un teritoriu naţional unde libertatea de mişcare este garantată de constituţie şi de normele europene? Deci fie şi 100 - 200 lei pe an deşi e jecmăneală pe faţă la sumele care se pot strânge înmulţind fie şi numai cu 1 milion de permise – după aceea vrem transparenţă – ce se face cu banul public? Unde se duc miliardele de roni pe an? Vrem exact pe site-ul ANPA publicat numărul de permise, suma stransă şi modalitatea, scopul, data si ora la care s-au cheltuit banii!!! La final ce beneficiu obţinem noi pescarii sportivi fie şi pe termen lung din banii noştri? Primim cumva de Moş Crăciun un plic cu cârlige?
Unii mai isteti se pare ca mai nou spun ceva de genul ca "platind calitatea de membru la o asociatie ai din oficiu permis!? Cine spune că persoana care a plătit cotizaţia are permis gratuit? Pe zona lor? Câte zone sunt? Dacă eu doresc să pescuiesc pe Dunărea Veche, pe toate lacurile si canalele până la Murighiol, pe Chilia, pe Musura si in Marea Neagră la câte asociaţii trebuie să mă înscriu dar prietenul meu de la Motru, sau din Bucureşti sau prietenii mei din toată ţara la câte asociaţii trebuie să se înscrie? Eu mai vreau să pescuiesc anul ăsta la păstrăv unde trebuie să mă mai înscriu? Păi în felul acesta eu ar trebui să mă înscriu la cel puţin 3-4 asociaţii în fiecare an, pentru ce? Sa facem o medie si sa spunem ca ma inscriu la 4 asociatii....150x4=600. Pai de ce să dau eu pentru cateva zile pe an 6 milioane? Păi ce eu pescuiesc în ape private, ce s-a făcut in deltă sau în toate aceste ape naţionale fie şi numai cu banii de anul trecut 30lei x cu cel puţin 1 milion de pescari…unde scrie pe ce site al ANPA sau asociaţie ca să vedem şi noi în mod transparent ce se face cu banul public?
Zic altii.....Acolo unde nu sunt asociatii nu iti trebuie decat licenta... PĂI DACA licenţa o dă statul şi corespunde cerinţelor noastre de mai sus e foarte bine!!! Aşa da… noi dorim o formă prin care să plătim NUMAI STATULUI O SUMĂ DE BANI în baza căreia să ne elibereze un permis LICENŢĂ de pescuit naţional… :-q …sau cum draq io spune ca m-am enervat rau de tot!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 06 Mar 2010, 19:15

Zic sa te linistesti ca e mai ...sanatos! :D Nu o sa postez decat f.scurt deoarece oricine poate citi o lege...Ce zic aici nu se refera la Delta si apele de munte.Aici regimul inca nu e clar! :O In rest... permisul de pescuit (emis de ANPA) care il vei primii prin intermediul unei asociatii de pescari este valabil in toata tara!!!! De ce? Legea si ordinul ministrului obliga asociatiile sa-si recunoasca reciprocitatea! Deci nu o sa te faci membru in patru asociatii decat daca ai alte obiective.
Legat de membru sau nu ...in Alba Iulia exista (cica :)) ) asociatia Apullum care vinde permisele emise de ANPA la 40 lei ( 30 lei permisul+ 10 lei taxa distributie).Fara sa fii obligat sa fi membru.Celelalte asociatii din jud.Alba vand permisele la 60 lei (30 lei ANPA + 30 lei taxa membru).
O seara buna .

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de old_radu » 06 Mar 2010, 20:10

zamfi scrie: Legat de membru sau nu ...in Alba Iulia exista (cica :)) ) asociatia Apullum care vinde permisele emise de ANPA la 40 lei ( 30 lei permisul+ 10 lei taxa distributie).
..."10 lei taxa distributie" ?...nea "Onoare " o numea donatie... :))
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Butaru Gabriel » 06 Mar 2010, 20:40

Permisele anpa se elibereaza numai de catre asociatii si nu se percepe nici o taxa

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”